Kriketi

Loja besohej se ishte shpikur në Anglinë e shekullit të 16-të, dhe është një lojë me shkop dhe top që ka elementë të lojërave të tjera si golf, kungull, bejsbolli dhe tenis. Sporti është veçanërisht i popullarizuar në Mbretërinë e Bashkuar, Indi dhe Australi, por njihet gjithashtu si i dashur në shumicën e kombeve të Komonuelthit që dikur ishin nën sundimin britanik.

Sa i përket basteve, ai është një nga sportet më të preferuara në çdo libër sportiv evropian dhe po fiton popullaritet në rajone të tjera bastesh në mbarë botën.

Kriketi
Bazat e basteve të kriketit 2022

Bazat e basteve të kriketit 2022

Është vlerësuar se Kriket u shpik në Anglinë e shekullit të 16-të. Kjo lojë është një ndeshje shkop dhe top që përfshin elemente nga sporte të tjera të shquara, duke përfshirë golfin, kungullin, bejsbollin dhe tenisin. Sporti ka popullaritet të lartë në Mbretërinë e Bashkuar, Indi dhe Australi. Megjithatë, ajo është gjithashtu e pëlqyer gjerësisht në vendet e Commonwealth-it dikur nën sundimin britanik.

Kur bëhet fjalë për bastet në kriket, është mjaft popullor të gjendet në çdo libër sportiv evropian. Gjithashtu po fiton popullaritet në të gjithë botën në shumë rajone.

Bazat e basteve të kriketit 2022
Çfarë është saktësisht basti i kriketit?

Çfarë është saktësisht basti i kriketit?

Duke ditur që sporti u realizua shumë kohë më parë, mund të supozohet vetëm se bastet në kriket filluan shekuj më parë. Kur kriket u bë një sport zyrtar në fund të shekullit të 18-të, bastet mbi këtë sport fituan famë të gjerë. Flash përpara sot, dhe bastet në kriket në internet janë të përhapura dhe ende po fitojnë favor.

Librat legjitime sportive evropiane të kriketit duhet të kenë kriket si një opsion bastesh. Dhe duke marrë parasysh rritjen e popullaritetit të tij, nuk do të kalojë shumë kohë derisa të ketë një rritje të basteve të këtij sporti në SHBA. Kjo duhet të dëshmohet krahas legalizimit në rritje në mbarë vendin. Ndërsa sporti nuk është aq i dashur në një shkallë të gjerë sa futbolli apo basketbolli, prania e kriketit në librat sportiv është më e frekuentuar nga sa mund të mendoni.

Çfarë është saktësisht basti i kriketit?
Si të bastni në kriket

Si të bastni në kriket

Bixhozi në kriket kërkon që ju të kuptoni disa nga rregulloret më të ndërlikuara të lojës, veçanërisht kur bëhet fjalë për shënimin. Kjo do t'ju lejojë të dini se për çfarë është më e mira për të vënë bast dhe cilat kushte janë ideale për të kapërcyer.

Me vlerë nominale, ju ende mund të bastni për kriket si çdo sport tjetër ekipor, thjesht duke vënë bast se kush do të jetë fituesi i plotë i ndeshjes. Nëse jeni njohur me bastet në linjën e parave në një lojë futbolli ose basketbolli, kjo është e njëjta gjë. Gjithçka për të cilën vini bast është që një ekip të fitojë.

Elementë të tjerë për të cilët mund të vini bast janë hedhja e monedhës hapëse, totali i ekipit për vrapimet e shënuara dhe madje edhe sa vrapime do të shënohen në një radhë të caktuar. Ngjashëm me shumicën e sporteve, ju mund të bastni në rekuizita individuale ose ekipore për faqet e basteve të kriketit. Kjo përfshin vënien e basteve se kush besoni se do të jetë bastmeni ose gjuajtësi më i mirë për çdo ekip në përfundim të konkursit.

Dëshironi të vendosni baste që janë edhe më specifike për sportin? Pasi të mësoni për sistemin e shënimit të kriketit, mund të vini bast se cili goditje do të ketë më shumë gjashtëshe deri në fund të ndeshjes. Për një fitore më të shpejtë, mund të vini edhe bast në metodën e 1-rë të sportelit, pesëdhjetë ose njëqind që do të shënohen në ndeshje dhe cila skuadër do të ketë më shumë vrapime.

Si të bastni në kriket
Kuptimi i gjasave të basteve të kriketit

Kuptimi i gjasave të basteve të kriketit

Ashtu si me bastet në pothuajse të gjitha sportet e tjera ekipore, shanset e basteve ndryshojnë në bazë të performancës së fundit dhe mënyrës se si i kanë qëndruar skuadrës kundërshtare në të kaluarën. Një mospërputhje e fortë e topit dhe brumit mund të rezultojë gjithashtu në ndryshimin e shanset në të dy drejtimet.

Një aspekt tjetër domethënës i mënyrës sesi basteshkruesit do të ndërtojnë shanset e basteve për këtë sport është gjendja e terrenit dhe moti i planifikuar. Ashtu si me bejsbollin, kriket luhet jashtë, kështu që nëse moti është i turbullt, kushtet e lojës mund të ndryshojnë.

Një ditë me shi do të ndikojë në numrin e vrapimeve të shënuara, efikasitetin e gjuajtësit dhe aftësitë e lojtarëve në fushë. Para se të vendosni një bast, mbani parasysh të gjithë këta faktorë në mënyrë që të dilni një fitues i madh. Shanset e basteve në kriket janë të shumta me lojëra të gjata, stile të ndryshme, liga profesionale dhe turne ndërkombëtar.

Shanset më të njohura në kriket janë fituesi i plotë i ndeshjes, i cili ka katër rezultate të mundshme në kriket. Një ekip ose shtet ose fiton një ndeshje, humbet një ndeshje, barazon një ndeshje ose barazon një ndeshje. Një barazim do të thotë se ndeshja përfundon dhe të dyja skuadrat kanë të njëjtin rezultat. Dhe kur bëhet fjalë për barazimet, kjo do të thotë që ndeshja përfundon përpara se secila skuadër të përfundojë të gjitha radhët.

Ndonjëherë, librat sportiv të kriketit në internet grupojnë një barazim dhe një barazim, por të ngjashme me futbollin, barazimet dhe barazimet janë mjaft të zakonshme. Kjo do të thotë që bastet në këto linja standarde të kriketit mund të jenë mjaft të dobishme për bastorët.

Një tjetër stil shumë i popullarizuar i basteve kur bëhet fjalë për kriket është bastet në mbi/nën rezultatin. Bastet mbi/nën mbi rezultatin total - ose rezultatin total të vetëm njërës palë - zakonisht janë një bast 50/50. Në këtë situatë, shanset e basteve të kriketit e këtij stili bastesh hapen rreth -110.

Kuptimi i gjasave të basteve të kriketit
Përqendrohuni në ndeshjen

Përqendrohuni në ndeshjen

Për të bërë bastet më të mira të kriketit, nuk mund të dini se cili ekip është më i mirë apo më i keq. Ju duhet të njihni secilën pikat e forta dhe të dobëta, veçanërisht nëse ato janë përputhur më parë me këtë ekip kundërshtar. Analizoni qëndrueshmërinë, rikuperimin, shpejtësinë dhe saktësinë e tyre.

Kur bëhet fjalë për bastet në kriket, mund t'ju duhet të studioni statistikat më shumë sesa nëse vini bast në një sport tjetër. Nuk mjafton të shikosh rekordet dhe renditjet. Ju duhet të njiheni me secilin lojtar dhe të dini se si qëndrojnë në konkurrencë. Është kjo lloj njohurie që do t'ju ndihmojë të ngriheni dhe të fitoni shumë.

Përqendrohuni në ndeshjen
Mos vini bast në hype

Mos vini bast në hype

Turma mund të jetë duke rrënjosur për një skuadër specifike si e çmendur, por vetëm për shkak se ata janë një favorit i turmës nuk do të thotë se ata do të fitojnë. Kur bëhet fjalë për bastet, është e rëndësishme të mos pranoni se si mendojnë ose ndjehen njerëzit. Ajo që duhet të bëni është të kaloni sipas statistikave dhe hulumtimit që keni mbledhur për ekipin dhe lojtarët individualë. Ju dini shumë më tepër për sportin se çdo Joe i rastësishëm, kështu që mos kaloni sipas asaj që mund të mendojnë vëzhguesit.

Shumë adhurues të kriketit kanë tendencë që thjesht t'i heqin bindjet e tyre nga një tifoz tjetër. Për shkak se është një sport jo shumë i dashur në mbarë botën, tifozët që e shikojnë këtë sport vërtetë e duan sportin. Kështu, ka shumë miqësi midis grupeve, kështu që lëkunden mendimet se kush mund të performojë më mirë.

Ndërsa ata mund të kenë qëllime të mira, mos ndiqni vetëm atë që po mendojnë, sepse ata janë të verbër ndaj shumë statistikave. Në fund të ditës, dëshironi të dilni fitues apo humbës? Ne e dimë përgjigjen për këtë, kështu që vetëm sigurohuni që të vendosni bastet tuaja në diçka më të përhershme, jo atë që turma brohorit.

Mos vini bast në hype
Mësoni bazat e linjave të basteve të kriketit

Mësoni bazat e linjave të basteve të kriketit

Ka mjaft kohë që ju të jeni në gjendje të përdorni njohuritë tuaja dhe të vendosni një bast kur bëhet fjalë për sezonin e kriketit. Bastet mbi shanset e kriketit mund të shtojnë vërtet më shumë emocion kur bëhet fjalë për ndeshjet e dhimbshme të testit. Gjatë këtyre situatave, ju mund të jeni me qëndrueshmëri dhe forcë kur bëhet fjalë për të duruar komponentët fizikë dhe mendorë të këtyre ndeshjeve të ashpra.

Rekuizita bastesh për kriket

Bastet e kriketit paraqesin një spektër të gjerë bastesh që nuk përmbajnë baste mbi kampionin ose rezultatin e një loje. Bastet mbështetëse variojnë nga bastet se cila skuadër ose shtet do të fitojë rrokullisjen e monedhës, sa katërshe dhe gjashtëshe do të ketë në një turne dhe kush do të titullohet lojtari më i mirë i ndeshjes.

Bastet mbështetëse në sport mund të japin një vlerë të arsyeshme, veçanërisht kur mundësitë standarde të basteve të ndeshjes favorizojnë shumë njërën palë.

Mësoni bazat e linjave të basteve të kriketit
Kërkoni një sit me opsione të shkëlqyera bastesh të kriketit live

Kërkoni një sit me opsione të shkëlqyera bastesh të kriketit live

Me bast live, nuk keni pse të shqetësoheni për humbjen e fillimit të ndeshjes. Bastet e drejtpërdrejta të kriketit paraqesin mundësi të krahasueshme bastesh me shanset para ndeshjes. Megjithatë, shanset në ndeshjet e basteve të drejtpërdrejta të kriketit janë në luhatje të vazhdueshme, duke reflektuar atë që ndodh në fushë.

Kërkoni një sit me opsione të shkëlqyera bastesh të kriketit live
Çfarë duhet të dini për bastet e pavlefshme

Çfarë duhet të dini për bastet e pavlefshme

Për çdo lojë vërtet, ju duhet që lojtari juaj të fillojë të luajë që basti juaj të jetë i vlefshëm. Pra, nëse për çfarëdo arsye lojtari juaj i kriketit MVP tërhiqet dhe zëvendësohet nga një lojtar tjetër, basti juaj do t'ju kthehet. Ju nuk mund të vini bast për një lojtar nëse ai nuk luan në të vërtetë

E ardhmja e kriketit

Bastet për kampionët e ligave më të rëndësishme të kriketit dhe turneve më të njohura janë të hapura në shumë libra sportive në internet. Të fillosh, faqet e basteve online do të zgjasë shanset për lojërat në mënyrë të arsyeshme përpara se të fillojnë. Bastorët kanë ndryshime të mira kur bëhet fjalë për mosmarrëveshjet e hershme, pasi ata hyjnë në aksion herët. Kjo u mundëson atyre të kapin disa pozicione më të larta në një vend ose klub që ata besojnë se do të fitojë.

Bastorët gjithashtu mund të vënë bast nëse një skuadër do të arrijë në finalet e një turneu dhe nëse një ekip do të bie nga kategoria. Futures për bastet e kriketit janë gjithashtu të disponueshme për fituesit e çmimeve të turneut dhe liderët në kategoritë statistikore.

Çfarë duhet të dini për bastet e pavlefshme
Ngjarjet më të mëdha të kriketit

Ngjarjet më të mëdha të kriketit

Kriket ka disa ngjarje të rëndësishme që tërheqin njësoj lojtarët dhe tifozët.

  • ICC Kupa Botërore e Kriketit:ICC Kupa Botërore e Kriketit mbahet çdo katër vjet dhe është ngjarja më e madhe në këtë sport. Ai mbahet nga fundi i majit deri në mes të korrikut dhe shanset e basteve janë të disponueshme për çdo ndeshje. Futures janë në dispozicion për bastorët që të vënë bast se cili vend do të dalë fituesi i madh.
  • Liga Premiere e Indisë: Liga Premier e Indisë ose IPL është liga sportive mbizotëruese në Indi. Pra, ka shumë site bastesh IPL të kriketit që pranojnë baste nga SHBA. Turneu zhvillohet për rreth dy muaj çdo vit dhe përmban tetë klube të ndryshme dhe zakonisht mbahet në pranverë.
  • Kampionati i Qarkut: Që daton në mbi 100 vjet, Kampionati i Qarkut në Angli dhe Uells është kompeticioni më i mirë i kriketit në Evropë, duke ofruar 18 klube. Ai zgjat nga prilli deri në shtator dhe nxjerr në pah ligën e klasit të parë.

Marrëdhëniet kryesore

  • Merrni parasysh motin përpara se të vendosni baste
  • Shikoni të gjitha turnet e ndryshme që mbahen gjatë gjithë vitit
  • Konsideroni bastet për të ardhmen
  • Bëni kërkimin tuaj përpara se të vini bast dhe mos u mbështetni në zhurmën e tifozëve
Ngjarjet më të mëdha të kriketit