Gjithçka rreth basteve Basketboll

Basketbolli është një nga sportet më të njohura në botë dhe me arsye mund të shihet si i dyti vetëm pas futbollit. Krahasuar me sportet e tjera, basketbolli është mjaft i ri, pasi është shpikur që në vitin 1891. Basketbolli me të vërtetë ka një flakërim ndërkombëtar, siç mund të shihet nga natyra e tij konkurruese gjatë Lojërave Olimpike Verore, si dhe nga numri i vendeve të ndryshme të përfaqësuara nga lojtarët. në NBA.

Numëroni basketbollin si një nga sportet më të mira për të vënë bast gjithashtu. Janë fjalë për fjalë miliarda dollarë baste vetëm në NBA çdo sezon, dhe kjo nuk përfshin disa ngjarje më të mëdha basketbolli si Marsi Madness për basketbollin NCAA.

Gjithçka rreth basteve Basketboll
Bazat e basteve të basketbollit

Bazat e basteve të basketbollit

Si një nga sportet më të njohura në mbarë botën, basketbolli vjen i dyti vetëm pas futbollit. Shoqata Kombëtare e Basketbollit (NBA) u themelua në Amerikë vetëm në vitin 1946, fillimisht nën emrin e Shoqatës së Basketbollit të Amerikës, duke e bërë atë një nga sportet më të fundit në historinë e SHBA. Sporti ka prodhuar disa nga yjet më të shquar të sportit të vendit, duke përfshirë Kareem Abdul-Jabbar, LeBron James dhe Michael Jordon.

Çdo sezon, ka miliarda dollarë në baste vetëm për sezonin e rregullt të NBA - pa përfshirë Mars Madness. Është një shumë e paprecedentë për një lojë që zgjat rreth 2 orë për 82 ndeshje gjithsej.

Bazat e basteve të basketbollit
Si të bastoni në basketboll?

Si të bastoni në basketboll?

Si një sport i ri, origjina e basteve në basketboll ka të ngjarë të fillojë kur sporti u realizua. E ndërsa nuk ka një datë të caktuar se kur kanë nisur bastet, sërish ka fituar famë botërore, duke qenë pjesë e librave sportiv të basketbollit kudo. Ndërsa bastet sportive vazhdojnë të legalizohen në të gjithë vendin, popullariteti i basteve të basketbollit në internet vetëm do të rritet.

Ashtu si Superbowl është dita më e pritur në futboll, Marsi çmenduri është një nga ngjarjet më të shumëpritura në basketboll. Kjo sjell një raund tjetër mundësish bastesh për lojtarët që të japin paratë e tyre për fituesin e çdo loje dhe më pas se cili ekip fitues do t'i marrë të gjitha.

Për shkak të asaj se sa të mëdha janë bastet në basketboll, NBA ishte një nga ligat e para që përdori sponsorët e korporatave me partneritetin e tyre me DraftKings. Për më tepër, NBA ka deklaruar gjithashtu se do të dëshironte të bashkëpunonte me çdo libër sportiv në SHBA, duke e bërë atë gjithëpërfshirëse për bastorët.

Si të bastoni në basketboll?
Si të vendosni baste në basketboll

Si të vendosni baste në basketboll

Ajo që e bën basketbollin kaq të shkëlqyeshëm për lojtarët e basteve është se ka një bollëk mënyrash për të bastuar në lojë. Dhe çfarë e bën atë universal midis baste sportive në internet është se bazat e basteve janë universale. Për të vënë bast të plotë, mund të përdorni një bast Moneyline për të vendosur një bast për ekipin që mendoni se do ta fitojë lojën.

Në bast linja parash, përhapja e pikëve është mjaft e thjeshtë. Bastorët do të vendosin një bast se sa pikë mendojnë se do të fitojë skuadra triumfuese, ose ata mund të bastojnë se sa pikë skuadra humbëse do të mbetet prapa në fund të lojës.

Të gjitha statistikat e ndeshjes janë gjithashtu një lojë e drejtë për baste në çdo libër sportiv, duke përfshirë kërcimet, blloqet dhe numrin e trepikëshave. Bastorët gjithashtu mund të bastojnë për fitoret totale të një ekipi dhe çmime individuale, duke përfshirë MVP ose Rookie of the Year. Ai u jep bastorëve shumë shanse për të mësuar se si performon ekipi kolektivisht dhe individualisht, duke shtuar më shumë shtresa në mundësitë e tyre për të fituar të mëdha.

Si të vendosni baste në basketboll
Kuptimi i gjasave të basteve të basketbollit

Kuptimi i gjasave të basteve të basketbollit

Si me çdo lojë, shanset e një loje basketbolli bazohen në shumë aspekte, por në to ndikon edhe tregu i basteve. Rekordi dhe performanca e secilit ekip luajnë rolet më të larta, por oraret dhe dëmtimet gjithashtu do të kenë një ndikim drastik. Skuadrat më të mëdha, duke përfshirë Los Angeles Lakers dhe New York Knicks, do të kenë gjithashtu një grup të madh për shkak të ndjekjes së tyre të konsiderueshme.

Përputhja individuale e lojtarëve kundër mbrojtësit në ekipin kundërshtar dhe performancat e fundit statistikore të lojtarit mund të përcaktojnë shanset për bastet e lojtarëve në mbështetje. Shanset totale të lojës vendosen nga performanca, ritmi dhe forca mbrojtëse e secilit ekip. Shanset që një lojtar të bëhet MVP mund të varen nga një dëmtim dhe nga një ekip që fiton divizionin e tij ose atë kampionatin mund të mbështetet në një seri fitoresh.

Kuptimi i gjasave të basteve të basketbollit
Çfarë është bast për një parlay/ngacmim basketbolli?

Çfarë është bast për një parlay/ngacmim basketbolli?

Lloji më i zakonshëm i basteve të basketbollit në internet është një "bast i drejtpërdrejtë", i cili është kur bastet janë në një ekip kundër përhapjes së pikëve. Për më tepër, bastorët mund të shtojnë edhe disa skuadra në një bast, i njohur si parlay. Megjithatë, ju gjithashtu mund të kombinoni disa ekipe në një bast. Ju mund të shtoni diku nga dy deri në tetë skuadra në një paraqitje, ku të gjitha ekipet dhe totalet duhet të mbulojnë përhapjen e pikëve.

Këto janë shanset:

 • 2 ekipe: 13/5
 • 3 ekipe: 6/1
 • 4 ekipe: 11/1
 • 5 ekipe: 22/1
 • 6 ekipe: 40/1
 • 7 ekipe: 80/1
 • 8 ekipe: 150/1

Fitimet dhe basti juaj do t'ju rimbursohen në parlays pa recetë. Çfarë lloj parash mund të prisni? Epo, për një paraqitje prej 50 dollarësh me dy ekipe, do të fitonit 130 dollarë, duke e bërë kthimin tuaj bruto 180 dollarë. Për një ndeshje prej 100 dollarësh me pesë skuadra, do të sillni në shtëpi një shumë të madhe prej 2200 dollarësh.

Diçka për t'u theksuar është se nëse ka një "shtytje" ose një barazim, përhapja e pikëve do të zbresë një shkallë. Çfarë është një shtytje? Është kur vini bast në një ekip dhe numri fitues është pikërisht numri që keni vënë bast. Pra, thoni se jeni duke vënë bast që Miami Heat do të mposhtë Cleveland Cavaliers me mbi 10 pikë, por më pas ata fitojnë saktësisht 10 pikë. Ju nuk keni fituar apo humbur. Është thjesht një shtytje.

Çfarë do të thotë e gjithë kjo? Në thelb, nëse merrni pjesë në një ndeshje të parrezikshme me katër skuadra, dhe ka tre fitues dhe një shtytje, ajo zbret në një ndeshje me tre ekipe. Në mënyrë të ngjashme, nëse jeni duke vënë bast për një ndeshje të parrezikshme me tetë skuadra, dhe ka një shtytje, ajo bëhet një paralizim me shtatë skuadra. Megjithatë, pagesat pa recetë mund të zhvillohen pak më ndryshe për pagesat dhe rregullat e kartave të parapagimit.

Nëse ka një barazim bastesh, një ngacmues me dy ekipe do të bëhet "No Action" dhe paratë tuaja do t'ju kthehen. Nëse ka një barazim për një ngacmues me tre ekipe, ai do të bëhet një ngacmues me dy ekipe. Në mënyrë të ngjashme, për një ngacmues me katër ekipe, ai do të kthehet në një ngacmues me tre ekipe.

Çfarë është bast për një parlay/ngacmim basketbolli?
Bast në linjat e çerekut/gjysmës së parë

Bast në linjat e çerekut/gjysmës së parë

Përbërja themelore e një loje 48-minutëshe NBA është se ajo ndahet në katër tremujorë 12-minutësh. Bastet mund të vendosin baste në çerekun e parë dhe pjesën e parë përpara fillimit të lojës për një lojë brenda një elementi të basteve të lojës.

Ju mund të vendosni se cili ekip mendoni se do të mbulojë diferencën në fund të tremujorit në linjën e tremujorit. Linjat e gjysmës së parë funksionojnë gjithashtu njësoj, me ndryshimin e vetëm është se përfshin më shumë kohë.

Ka shumë për t'u marrë parasysh në këto baste, duke përfshirë që një ekip mund të fillojë me një epërsi të hershme, por të mbetet prapa në pjesën e dytë. Përndryshe, një ekip mund të jetë gjithashtu i prirur për një fillim të ngadaltë, por më pas të marrë epërsinë në çerekun e katërt, i njohur ndryshe si "skuadrat e çerekut të katërt"

Kështu, njohja e performancës së kaluar është thelbësore, por jo vetëm se si performon ekipi në fund. Përkundrazi, ky stil bast është se si ata do të performojnë në fillim.

Bast në linjat e çerekut/gjysmës së parë
Çfarë janë bastet e së ardhmes së basketbollit?

Çfarë janë bastet e së ardhmes së basketbollit?

Bastet për një të ardhme do të thotë që ju besoni se një ekip do të bëjë aq mirë sa do t'i marrë të gjitha. Ndërsa sigurisht që mund të vini bast në një parandjenjë, ai gjithashtu mund të bazohet në performancën e kaluar dhe statistikat aktuale. Thuaj se lojtarët e Philadelphia 76 do të humbasin tre ndeshjet e tyre të para jashtë fushës, ju mund të vini bast se ata do të fitojnë konferencën e tyre ose një kampionat lige. Këto shanset e basteve mund të shfaqet në tabelat e basteve ose në fletët e rafteve.

Nëse nuk e shihni se për çfarë dëshironi të vini bast, gjithmonë flisni me një shkrues të biletave për ndihmën e duhur. Shanset mund të ndryshojnë gjithashtu pa paralajmërim, por jini të sigurt, pagesa juaj do të bazohet në shanset që ishin të pranishme kur hodhët bastin tuaj.

Çfarë janë bastet e së ardhmes së basketbollit?
Si të bastni në rekuizitat e basketbollit?

Si të bastni në rekuizitat e basketbollit?

Të njohura gjithashtu si baste ekzotike, bastet e basketbollit bazohen në statistika dhe mund të jenë të disponueshme në bastet marquee. Në thelb ju vini bast për një lojtar dhe sa mirë - ose keq - do të performojnë gjatë lojës. Mund të vini bast se ata do të shënojnë mbi 110 pikë, ose si alternativë, se nuk do të shënojnë mbi 60 pikë.

Bastet e disponueshme të propozimeve mund të shihen në një tabelë bastesh ose në raft fletësh, por kjo varet nga disponueshmëria e hapësirës.

Si të bastni në rekuizitat e basketbollit?
Këshilla dhe truke për bastet e basketbollit

Këshilla dhe truke për bastet e basketbollit

Kur bëhet fjalë për bastet sportive, duhet të bëni shumë kërkime për t'u siguruar që të paktën të thyeni për të kursyer bastin tuaj. Sigurisht, ju dëshironi të fitoni shumë, kështu që nuk mund të shikoni vetëm performancën aktuale ose të kaluar për të hedhur paratë tuaja dhe të prisni të merrni një shumë të konsiderueshme në këmbim.

Kur bëhet fjalë për bastet e basketbollit, si dhe për të gjitha bastet e tjera sportive, ka shumë për t'u marrë parasysh. Së pari, duhet të keni parasysh se sa mirë po ecën skuadra në sezonin aktual. A po i nxjerrin nga uji skuadrat e tjera? A ka ndonjë gjuajtës që ka shënuar vazhdimisht të paktën 120 pikë?

Në krye të statistikave aktuale, duhet të merrni parasysh edhe performancën e kaluar të ekipit. A ia kanë dalë ata në gjysmë të rrugës së sezonit të tyre duke fituar çdo lojë dhe më pas fillojnë të mbyten kur aksionet bëhen më intensive?

Ju gjithashtu duhet të shikoni performancën e lojtarëve individualë. Thuaj se rojtari i pikës rrëzohet dhe është jashtë për pjesën tjetër të sezonit nga një dëmtim. Si duken lojtarët që më parë ishin ulur në stol tani që ndoshta po hyjnë në fushë? A duken premtuese statistikat e tyre për t'ju ndihmuar të fitoni bastin tuaj të së ardhmes?

Ju gjithashtu duhet të shikoni orarin e ekipit. Duke luajtur 82 ndeshje në një sezon të ngjeshur, ata mund të fluturojnë rreth vendit çdo dy ditë për të goditur në fushën e tyre të ardhshme, e cila njihet si "një udhëtim në rrugë cirku". Lodhja e shkaktuar nga oraret e tensionuara mund të ndikojë në performancën e tyre. A ka skuadra për të cilën jeni bast lojëra të njëpasnjëshme? në të gjithë vendin.

Marrëdhëniet kryesore

 • Bast në Moneyline bazuar në performancën e kaluar dhe statistikat aktuale
 • Kur bëhet fjalë për bastet e parakohshme, merrni parasysh shanset e një shtytjeje.
 • Për bastet e çerekut ose të pjesës së parë, shikoni nëse një skuadër në përgjithësi fillon fuqishëm ose e merr më vonë ngadalësinë.
 • Për bastet e së ardhmes, merrni parasysh lëndimet e mëparshme, statistikat aktuale dhe performancën e kaluar.
Këshilla dhe truke për bastet e basketbollit