Boks

Boksi është një nga format më të vjetra të garës, që daton qysh në shekullin III para Krishtit. Në një moment, boksi ishte sporti më i popullarizuar në botë për të vënë baste, dhe ishte i njohur për të parë disa nga bastet më të mëdha të vendosura në industrinë e basteve sportive. Boksi përbëhet nga dy luftëtarë në një unazë katrore, secili i veshur me doreza mbrojtëse për një kohë të paracaktuar.

Ndeshjet e boksit profesional zakonisht zgjasin deri në dymbëdhjetë raunde nga tre minuta për burrat dhe dy minuta për gratë. Siç mund ta thoni ndoshta, kjo hap një botë mundësish për të bërë baste në ndeshjet e boksit.

Boks
Bazat e basteve në boks

Bazat e basteve në boks

Një nga llojet më të vjetra të garave është boksi. Ai daton qysh në shekullin III para Krishtit. Kishte një pikë që boksi ishte sporti më i popullarizuar globalisht kur bëhej fjalë për bastet. Ishte gjithashtu i njohur për disa nga bastet më të vendosura në të gjitha bastet sportive.

Çfarë është boksi? Është një sport ku dy lojtarë vendosen në një unazë katrore. Ata veshin doreza të mbushura për të mbrojtur veten gjatë një zënke.

Ndarja është mjaft e thjeshtë. Çdo ndeshje boksi profesionist zakonisht zgjat deri në 12 raunde, dhe çdo raund zgjat rreth 3 minuta për meshkujt. Për gratë, ajo ulet rreth 2 minuta. Për shkak të sa raundeve ka secila ndeshje, ka shumë mundësi për bastet që të vendosin bastet e tyre.

Bazat e basteve në boks
Çfarë janë bastet e boksit?

Çfarë janë bastet e boksit?

Boksi daton qysh në qytetërimet e lashta, kështu që nuk është për t'u habitur që njerëzit kanë vënë baste mbi këtë sport që nga fillimi i tij. Ndërsa boksi dikur ishte sporti më popullor për baste, vitet e fundit, ai u la në hije në popullaritetin e lojërave të fatit nga sporte si Arte marciale të përziera promovimin.

Përpara se bastet sportive të ndiqeshin shumë, boksi ende shihte pjesën e tij të drejtë të basteve. Madje tërhoqi disa nga njerëzit më të pasur të vendosnin baste të larta. Ndërsa mund të mos jetë më sporti më i popullarizuar për baste, ai ende mbetet mjaft i popullarizuar për bastorët në mbarë botën.

Bastet në boks janë një kafshë tjetër, që do të thotë se nuk mund të zgjedhësh një stil bastesh nga një sport tjetër dhe ta zbatosh atë në boks. Ju duhet të zgjidhni strategji që janë ekskluzive për këtë sport. Nëse përpiqeni të vidhni një strategji që mund ta përdorni kur bastet në basketboll, thjesht nuk do të funksionojë ose nuk do të ketë kuptim. Bastet për boks priren të matin komponentë të ndryshëm në boks, si për raundet ose fitoret.

Çfarë janë bastet e boksit?
Si të vini bast në ndeshjet e kutisë?

Si të vini bast në ndeshjet e kutisë?

Ngjashëm me shumicën e sporteve konkurruese një-në-një, metoda standarde e basteve të boksit është të vihet bast në rezultatin e betejës. Kjo është e ngjashme me bastet në linjën e parave për sportet ekipore. Është gjithashtu njësoj si kur bastet vendosin baste për fituesin e drejtpërdrejtë në UFC dhe tenis. Formati i ndeshjes së boksit gjithashtu ofron lloje të tjera bastesh që mund të vendosen brenda luftës.

Njëlloj si me UFC, bastorët mund të vënë bast sa raunde mendojnë se do të ketë lufta, dhe ata gjithashtu mund të vënë bast se kush mendojnë se do të fitojë.

Në përgjithësi, bast mund të vihet në ndeshjen që përfundon me nokaut, nokaut teknik ose skualifikim. Ose bastorët mund të vënë bast për një vendim ose vendim teknik nëse lufta në të vërtetë shkon në distancë. Nëse dëshironi të shfrytëzoni me të vërtetë shanset tuaja, mund të vini bast edhe në një fund të rrallë që ndeshja të përfundojë në barazim ose barazim teknik.

Përveç kësaj, mund të vini bast edhe për mbi-nën e numrit të përgjithshëm të raundeve që lufta do të zgjasë. Ju gjithashtu mund të vendosni një lloj bast të quajtur Bast në grup raund; kjo ju lejon të vendosni bast në luftën që përfundon në raundin 1 ose 2 ose në raundin 3 ose 4, ose kështu me radhë.

Për ta bërë një hap më tej, ju gjithashtu mund të paraqisni rezultate të veçanta nga një luftë tjetër në të njëjtën kartë. Pagesa do të jetë dukshëm më e madhe; por me këtë edhe rreziku është shumë më i madh.

Kur bëhet fjalë për bastet në internet, është gjithashtu e rëndësishme të zgjidhni një faqe sportive që funksionon më mirë për ju. Vetëm sigurohuni që faqja nëse është e besueshme, e përgjegjshme dhe se në të vërtetë do t'i ktheni paratë tuaja me fitimet tuaja nëse vini bast saktë. Ka shumë site mashtruese atje, kështu që sigurohuni që po i vendosni paratë tuaja në vendin dhe duart e duhura.

Si të vini bast në ndeshjet e kutisë?
Kuptimi i gjasave të basteve në boks

Kuptimi i gjasave të basteve në boks

Boks shanset e basteve krijohen duke përdorur faktorë të ndryshëm dhe skenarë të mundshëm. Nëse dy luftëtarët e parë kanë shkuar kundër tjetrit më parë, kjo luan një rol të rëndësishëm në vendosjen e shanset. Librat e sportit dhe lojtarët do t'i përdorin këto rezultate për të përcaktuar strategjinë e tyre më të mirë për luftën e afërt dhe mënyrën se si ata besojnë se do të zhvillohet.

Nëse ata nuk kanë dalë kundër njëri-tjetrit më parë, statistikat e secilit lojtar do të analizohen ende. Sa shpesh fitojnë? Cili është stili i tyre i luftimit? Si mbrojnë veten dhe sulmojnë kundërshtarin e tyre? Një libër sportiv do të masë gjithashtu se kush mendon publiku se do të fitojë në luftë dhe do ta rregullojë atë shanset e basteve të boksit në përputhje me rrethanat.

Ngjashëm me UFC-në përsëri, një boksier mund të fitojë në çdo moment. Është e rëndësishme të mos marrësh favoritët dhe të presësh që ata të fitojnë.

Kuptimi i gjasave të basteve në boks
Përqendrohuni në ndeshjen

Përqendrohuni në ndeshjen

Për të bërë bastet më të mira të boksit, nuk mund të dini se cili boksier është më i mirë apo më i keq. Ju duhet të njihni secilën nga pikat e forta dhe të dobëta, veçanërisht nëse ato janë përputhur me këtë kundërshtar më parë. Analizoni qëndrueshmërinë, rikuperimin, shpejtësinë dhe gjatësinë e arritjes së tyre.

Kur bëhet fjalë për bastet në internet në boks, mund t'ju duhet të studioni statistikat më shumë sesa nëse vini bast në një sport tjetër. Nuk mjafton të shikosh rekordet dhe renditjet. Ju duhet të jeni të njohur me secilin boksier dhe të dini se si ata qëndrojnë në konkurrencë.

Është kjo lloj njohurie që do t'ju ndihmojë të ngriheni dhe të fitoni shumë. Është gjithashtu shumë e rëndësishme që t'i kushtoni vëmendje klasave të peshave dhe mënyrës se si çdo luftëtar performon kundër kundërshtarëve të tij.

Mos vini bast në hype

Sigurisht, turma mund të jetë duke e humbur mendjen për një lojtar specifik, por vetëm sepse ka zhurmë nuk do të thotë se ata do të fitojnë. Mos u shqetësoni se si ndihen ose mendojnë njerëzit. Shikoni statistikat dhe hulumtoni që keni bërë vetë, sepse e dini shumë më mirë se si mund të dalin rezultatet nëse keni bërë kërkimin tuaj.

Shumë tifozë të boksit kanë tendencë që thjesht t'i heqin besimet e tyre nga një tifoz tjetër. Kjo është shpesh e verbër dhe me qëllim të mirë, por kur bëhet fjalë për më mirë, mund të shkoni vetëm me një atmosferë. Dëshironi të dilni fitues apo humbës? Epo, duhet t'i bazoni bastet tuaja mbi atë se kush besoni se do të jetë fituesi - ose humbësi.

Përqendrohuni në ndeshjen
Kërkoni një faqe me opsione të shkëlqyera bastesh live

Kërkoni një faqe me opsione të shkëlqyera bastesh live

Ndonëse mund të duket pak mbrapsht, ju mund të vini bast për ndeshjen ndërsa ndeshja është ende duke vazhduar. Është në fakt një nga mjetet më të njohura të basteve kur bëhet fjalë për boksin në mënyrë specifike. Për shkak të kësaj, bastet live janë të disponueshme me shumicën libra sportive në internet.

Ka shumë arsye të zgjuara për të vënë bast në boks, ndërkohë që gjithçka është ende duke u zhvilluar. Disa shembuj përfshijnë:

  1. Punoni shumë në baste, veçanërisht në ndeshje të rralla dhe gjithçka që mund të bëhet
  2. Vini re se ka më shumë shanse për çdo bast
  3. Shkoni kundër bastorëve më të mirë dhe provoni zgjuarsinë tuaj
  4. Testoni se si ndikohen shanset ndërsa çdo ndeshje përparon

Nëse planifikoni të bëni baste live online, do të keni shumë opsione për të bërë baste. Lajmi i mirë për ju është se pothuajse çdo bast është i disponueshëm në libraritë online gjatë gjithë lojës. Pra, pavarësisht nga komoditeti apo njohuritë tuaja, ju mund të gjeni një lloj që funksionon më mirë për ju kur bëhet fjalë për bastet online.

Kërkoni një faqe me opsione të shkëlqyera bastesh live
Bazat e linjave të basteve

Bazat e linjave të basteve

Ka mjaft kohë që ju të jeni në gjendje të përdorni njohuritë tuaja dhe të vendosni një bast. Gjithsesi, ndeshjet marquee do të vendosen muaj përpara, kështu që më pas, kështu do të jenë edhe linjat e saj të basteve.

Madje ka pasur raste ku nëse ka një thashethem që qarkullon për një luftë të madhe (Mendoni: Floyd Mayweather Jr. dhe Conor McGregor), librat e sportit do të pranojnë baste para se të fillojnë negociatat. Në një lajm të mirë, nëse lufta nuk ndodh brenda një afati kohor të zgjedhur, bastet do të kthehen.

Ju gjithashtu mund ta pengoni bastin tuaj duke u konsultuar me një ekspert boksi. Çiftimi ju ndihmon gjithashtu të mbani të përditësuar lajmet e basteve dhe çfarë po ndodh në botën e basteve. Ju gjithashtu do të dini se ku janë shanset - gjithmonë.

Çfarë duhet të dini për bastet e pavlefshme

Për çdo lojë vërtet, ju duhet që lojtari juaj të fillojë të luajë që basti juaj të jetë i vlefshëm. Pra, nëse për çfarëdo arsye boksieri juaj tërhiqet dhe zëvendësohet nga një luftëtar tjetër, basti juaj do t'ju kthehet. Ju nuk mund të vini bast për një lojtar nëse ai nuk luan në të vërtetë.

Bazat e linjave të basteve
Bast paraly për boks

Bast paraly për boks

Nëse po kërkoni të merrni një pagesë të madhe, ka një mënyrë të mirë për ju që të rrisni bastin tuaj: Një bast i parakohshëm. Lojtarët mund të paraqesin disa rezultate nga e njëjta kartë për të rritur aksionet. Ti mundesh parashtroj ndonjë linjë parash, raundi, ose metoda e fitores në një ngjarje nga një tjetër. Duhet të theksohet se në të vërtetë nuk mund të bashkoni dy ngjarje së bashku nga e njëjta ngjarje.

Për shembull: Ju nuk mund të vini bast në një linjë parash të McGregor (-600) dhe McGregor që fiton në raundin e tretë (+1200). Ajo që mund të bëni është të vendosni baste të vetme për njëri-tjetrin ato dukuri në të njëjtin rezervist online - nuk mund t'i lidhni ato së bashku në një paralizë.

Bastet për metodën e fitores

Një nga më metoda të njohura për vendosjen e basteve është "metoda e fitores". Specifikimi i mënyrës se si përfundon lufta mund të jetë e dobishme dhe është veçanërisht e dobishme për një ndeshje që drejtohet mjaft e njëanshme. Pra, mund të vini bast që një boksier me KO kundërshtarin e tyre ose anasjelltas. Ju gjithashtu mund të vini bast se ndeshja do të përfundojë në barazim. Ju mund të zgjidhni çdo boksier për të fituar me KO/TKO ose vendim në boks. Ju gjithashtu mund të bastni në shfaqjen e rrallë të një barazimi.

Marrëdhëniet kryesore

  • A janë përballur lojtarët më parë?
  • Si ka performuar secili lojtar?
  • Cili është stili i luftimit të secilit lojtar?
  • A keni menduar se çfarë lloji të bastit dëshironi të vendosni?
  • A ka baste specifike të drejtpërdrejta që ju duhet të mbani shënime?
Bast paraly për boks