Shah

Shahu është një lojë strategjie dhe aftësie mendore, dhe është e dashur nga shumë në mbarë botën. Loja kërkon fokus dhe vëmendje të jashtëzakonshme, duke e bërë atë shumë të këndshme për ata që e luajnë. Shahu nuk është një lojë për të gjithë dhe mund të jetë një përvojë shumë zhgënjyese për ata që nuk marrin kohë për të mësuar të gjitha gjërat e saj.

Kur bëhet fjalë për bastet, librat e sportit e marrin shahun shumë seriozisht, pasi ka shumë bastesh që duan të vënë paratë e tyre në linjë kur bëhet fjalë për ndeshjet e shahut. Këtu janë disa informacione të rëndësishme që duhet të dijë çdo lojtar në lidhje me bastet e shahut.

Shah
Gjithçka që duhet të dini për bastet e shahutSi të bastni në shahKuptimi i shanseve të basteve të shahut
Gjithçka që duhet të dini për bastet e shahut

Gjithçka që duhet të dini për bastet e shahut

Për ata që duan të dinë se çfarë është bast shahu, përgjigja është e thjeshtë. Ai i referohet aktit të bastit në rezultatet e ndeshjes së shahut. Bastorët mund të bastojnë se kush besojnë se do ta fitojë lojën ose nëse do të ketë një barazim apo jo.

Historia dhe popullariteti i basteve të shahut

Shahu ka ekzistuar për një kohë shumë të gjatë, me të dhëna që datojnë që nga shekulli i 6-të pas Krishtit. Në ato ditë, shahu nuk konsiderohej aq shumë një lojë aftësish si sot; përkundrazi, ajo shihej më shumë si një lojë fati që kërkonte shumë pak aftësi mendore.

Këto ditë, mendimi i shahut ka ndryshuar në mënyrë dramatike. Loja tani shihet si një test aktual i aftësive dhe strategjisë mendore, duke e bërë shumë më të vështirë parashikimin e rezultatit të një ndeshjeje.

Ky ndryshim në perceptim nuk ka bërë shumë për t'i penguar lojtarët të bastojnë në ndeshjet e shahut, pasi është ende një aktivitet shumë i popullarizuar i basteve në internet. Megjithatë, bastorët duhet të kuptojnë se si funksionon loja përpara se të vendosin baste në internet.

Gjithçka që duhet të dini për bastet e shahut
Si të bastni në shah

Si të bastni në shah

Nuk ka asgjë komplekse për të vënë një bast në një ndeshje shahu. Bastorët duhet të gjejnë një faqe e mirë e basteve sportive në internet që ofron baste shahu në internet, dhe më pas ata mund të vazhdojnë të bëjnë bastet e tyre.

Shumica e sajteve janë të lehta për t'u naviguar dhe zakonisht ekziston një menu e shfaqur mirë nga e cila lojtarët mund të zgjedhin lloj sporti për të vënë bast. Për të vënë një bast në shah, një lojtar mund të ndjekë këto hapa:

  • Hyni në llogarinë e tyre të basteve sportive në internet
  • Shkoni te seksioni i shahut të librit sportiv
  • Gjeni një ndeshje që i intereson dhe vendosni tregun e tyre të basteve
  • Vendosni shumën e bastit dhe konfirmoni bastin

Llojet e basteve të shahut

Llojet më të njohura të basteve të shahut përfshijnë:

  • Fituesi i ndeshjes: Ky bast vendoset te lojtari i zgjedhur i lojtarit për të fituar ndeshjen.
  • Shans i dyfishtë: Ky bast vendoset për secilin nga lojtarët për të fituar ndeshjen, ose do të ketë një barazim.
  • handikap aziatik: Ky lloj bastesh shahu në internet ofron një avantazh për një lojtar mbi një tjetër për të barazuar shanset.
  • Nën/mbi: Në këtë bast, lojtarët parashikojnë nëse do të ketë apo jo më shumë lëvizje, të themi, sesa pragu i caktuar.
Si të bastni në shah
Kuptimi i shanseve të basteve të shahut

Kuptimi i shanseve të basteve të shahut

Shanset janë diçka që lojtarët duhet ta marrin seriozisht kur bëjnë baste në ndeshjet e shahut. Të shanset e ofruara nga librat sportiv në internet mund të ndryshojnë shumë, kështu që lojtarët duhet të krahasojnë shanset në site të ndryshme dhe të lexojnë disa këshilla për bastet sportive përpara se të vendosin një bast.

Në përgjithësi, favorit në çdo ndeshje shahu të caktuar do të ketë shanse më të vogla se humbësi. Kjo ka kuptim, pasi basteshkruesit e shahut ofrojnë vlerë më të mirë për ata që vënë baste për të humburit. Megjithatë, ka raste kur favoriti mund të jetë një bast i rrezikshëm, pasi ata mund të humbasin plotësisht.

Çfarë ndikon në shanset në bastet e shahut?

Ka disa gjëra që mund të ndikojnë në shanset në bastebërësit e shahut. Më e dukshme është forma aktuale e të dy lojtarëve, pasi kjo do të japë një ide se kush do të fitojë ndeshjen.

Një faktor tjetër që ndikon në shanset është lloji i bastit që vendoset. Për shembull, bastet se kush do të fitojë një ndeshje zakonisht kanë shanse më të vogla se bastet nëse do të ketë apo jo një barazim. Përvoja e lojtarëve mund të ndikojë gjithashtu në shanset, pasi librat sportiv në internet mund t'u japin më shumë vlerë lojtarëve me përvojë. Megjithatë, kjo nuk është gjithmonë rasti.

Kuptimi i shanseve të basteve të shahut