Ekipet

Vendet në mbarë botën po legalizojnë lojërat e fatit sportiv. Kornizat ligjore për pjesëmarrjen në bastet në ekipet sportive të preferuara kanë çuar në një bum të basteve online dhe offline. Tifozët shpenzojnë miliarda çdo vit në baste sportive. Ekipet sportive përbëhen nga individë që bashkëpunojnë në një ekip ndërsa luajnë një sport të caktuar. Numri i lojtarëve në çdo ekip ndryshon, në varësi të rregullave të secilit sport specifik.

Një ekip sportiv krijon një identitet të markës në disa mënyra. Ekipet e kolegjit shpesh marrin emrin e nuskës së kolegjit ose universitetit të ekipit. Ekipet profesionale zakonisht identifikohen me rajonin e vendndodhjes ku është vendosur ekipi. Në rastin e ekipeve të sponsorizuara, ekipi mund të mbajë emrin e korporatës që paguan faturën për të gjitha shpenzimet e ekipit. Për tifozët, markimi dhe popullariteti i një skuadre mund të përcaktojë se sa baste vendosin lojtarët në ekip gjatë një konkursi.

Ekipet
Bundesliga

Bundesliga është divizioni më i lartë i futbollit të klubeve gjermane. Ai përfshin një rrjet të gjerë organizatash që promovojnë në mënyrë aktive sportin në të gjithë vendin evropian. Liga Federale Gjermane e Futbollit, ose rrjeti kompleks i shoqatave, ekipeve dhe anëtarësimit të Bundesligës përfshin vendin dhe përfshin nivele të ndryshme të lojës dhe organizimit. 

Trego më shumë...
Eredivisie

Eredivisie është kompeticioni kryesor i futbollit profesional në Holandë, që përfshin 18 klube. Çdo klub në ligë luan me të tjerët dy herë gjatë sezonit. Një lojë është zakonisht në shtëpi. Ndeshja e kthimit zhvillohet në terrenin e kundërshtarit, gjithsej tridhjetë e katër ndeshje për çdo ekip gjatë një fushate. Këto lojëra të shumta mundësojnë faqet online të bastebërësve Eredivisie t'u ofrojnë lojtarëve tregje të mëdha bastesh. Sistemi i ligës së futbollit në Holandë përbëhet nga dy divizione tërësisht profesionale që janë gjithashtu të disponueshme në faqet online të basteve sportive. 

Trego më shumë...
La Liga

La Liga është një kompeticion i njohur i futbollit spanjoll në botën e adhurimit dhe basteve. Është kompeticioni elitar i futbollit në vendin evropian dhe njihet si Primeira Division në mesin e vendasve. Liga profesionale e rangut më të lartë është një ndarje e Sistemit të Ligës Spanjolle të Futbollit dhe drejtohet nga Liga Nacional de Futbol Professional. 

Trego më shumë...
Ligue 1

Për shkak të interesave komerciale, Le Ligue e Francës quhet zyrtarisht Ligue 1 Uber Eats. Është kampionati kryesor kombëtar i futbollit në Francë. Le Ligue luhet nga njëzet skuadra dhe zhvillohet në një strukturë rënieje dhe promovimi në dhe nga Ligue 2. Liga administrohet nga federata e futbollit francez, LFP. Para sezonit 2023/24, planet janë për të reduktuar Le Ligue në tetëmbëdhjetë ekipe. Shumica e lojërave zhvillohen në fundjavë. 

Trego më shumë...
Premier League

Premier League angleze, e njohur gjerësisht si The Premier League, shquhet si liga më e madhe dhe më e njohur e futbollit në botë dhe ngjarja sportive më e shikuar. Njëzet skuadra përbëjnë këtë ligë dhe konkurrojnë në ndeshjet në shtëpi dhe jashtë. Ka gjithsej 380 lojëra gjatë sezonit, duke ofruar faqet më të mira të basteshkruesve në internet me shumë ngjarje bastesh. Premier League funksionon në bazë të rënies dhe promovimit. 

Trego më shumë...
Serie A

Seria A njihet gjithashtu si Serie A TIM për shkak të sponsorizimit kombëtar. Një Scudetto i jepet fituesit të këtij turneu të ligës më të mirë për klubet profesionale të nivelit të lartë të strukturës së futbollit italian. Që nga viti 1930, formati i ligës përdor një planifikim të rrumbullakët. Liga njihet gjerësisht si një nga ligat më të mira të futbollit në botë dhe është e popullarizuar me bastebërësit në internet të Serisë A. Gjithashtu, konkurrenca shpesh portretizohet si një nga ligat më të forta dhe taktike të futbollit mbrojtës në botë.

Trego më shumë...
Ekipet sportive më të njohura për të bastuar

Ekipet sportive më të njohura për të bastuar

Shumica e pjesëmarrësve të ekipeve sportive janë atletë amatorë. Sidoqoftë, skuadrat dhe ligat pro janë bërë pjesë integrale e peizazhit sportiv të ditëve moderne. Këtu është një listë e ekipeve sportive, të cilat janë më të vlefshmet në botë.

  • Real Madrid CF - 4.8 miliardë dollarë
  • Dallas Cowboys – 5.7 miliardë dollarë
  • FC Barcelona - 4.8 miliardë dollarë
  • New York Knicks - 5 miliardë dollarë

Në vitin 2012, lojtarët e basteve në ekipet sportive hodhën bast më shumë se 58 milionë dollarë në ndeshjen finale të Wimbledon në faqet e basteve sportive në internet. Më shumë se 1 miliard tifozë u akorduan për të parë ndeshjet e Wimbledon gjatë garës. Loja mban vendin e katërt në popullaritetin e basteve në mesin e kumarxhinjve sportivë.

Me rreth 93,000 ndeshje, tifozët e tenisit kanë shumë mundësi për të vënë bast. Numri 1 i botës, Iga Swiatek, është i favorizuar në çdo kompeticion tenisi, veçanërisht pas fitimit të French Open 2022 në Paris.

Gjatë Çmendurisë së Marsit, kumarxhinjtë bastojnë rreth 10 miliardë dollarë në basketboll, i cili është i treti në popullaritetin e basteve në mesin e sportdashësve. Ndërsa 68 ekipe konkurrojnë për kampionatin kombëtar, tifozët e skuadrave vënë bast për rezultatin e ndeshjeve individuale dhe ndeshjen e fundit të kampionatit. Kansas Jayhawks fitoi kampionatin NCAA 2022, duke e bërë skuadrën një për të parë për bastet në 2023.

Futbolli amerikan është i dyti pas vetëm një sporti në bastet globale. Liga Kombëtare e Futbollit tërheq gjysmën e të gjitha basteve sportive në Amerikë. Në fakt, Super Bowl tërhoqi rekord 158 milionë dollarë në baste ligjore në 2018. Vlerësimet e basteve të paligjshme në kampionat e vendosin shumën e basteve të përgjithshme më afër 5 miliardë dollarëve.

Edhe pse Rams mundi Bengalët në Super Bowl 2022, vetëm shtatë skuadra sportive më të mëdha kanë fituar kampionate të njëpasnjëshme dhe kjo nuk ka ndodhur që nga viti 2004. Në vitin 2023, krijuesit e shanseve mund të shikojnë ekipe të tjera sportive kryesore për të fituar Super Bowl, duke përfshirë Buccaneers, të udhëhequr nga qendërmbrojtësi ikonik, kampion 7 herë i Super Bowl, Tom Brady.

Si e botës sporti më i njohur, futbolli e tejkalon aksionin më të mirë të basteve të ekipeve sportive. Kampionati i futbollit, FIFA World Cup tërheq ekipe nga 210 vende, të cilat marrin pjesë në turne. Nga ndeshjet kualifikuese deri në finalet, skuadrat garojnë për të parë se cila do t'i fitojë të gjitha. Bastet po shikojnë dhe vënë bast në çdo hap të rrugës. Të dy FC Barcelona dhe Real Madrid janë skuadra, të cilat sipas shanset e libreza sportive i favorizojnë.

Ekipet sportive më të njohura për të bastuar
Bast në një ekip sportiv

Bast në një ekip sportiv

Me mijëra gara sportive mujore, skuadrat më të mira sportive për të vënë bast kanë shanse të favorshme. Tifozët vendosin baste në institucione të njohura jashtë linje, faqe interneti në internet ose aplikacione celulare të disponueshme për shkarkim në dyqanet e aplikacioneve Apple dhe Google. Ekipet me shanse të larta për të fituar janë një rrezik më i lartë monetar për bastorët që marrin pjesë në baste në ekipet sportive. Prandaj, është thelbësore për një lojtar të basteve vetëm për sportet që ai mund të përballojë për të humbur.

Shumica e librave sportiv ofrojnë mënyra të shumta për të vënë bast në të njëjtin konkurs. Për shembull, një bast mund të vë bast se kush do të fitojë ndeshjen, cili lojtar do të shënojë i pari ose lojtari që do të bëjë më shumë pikë. Shanset e një ekipi të favorizuar do të kenë shanse me shenjën minus. Shanset e një skuadre që pritet të humbasë do të kenë një shenjë plus me shanset.

Bastet e bazuara në diferencën e fitores së pritur në pikë është një mënyrë popullore për të bastuar. Nëse një ekip pritet të fitojë me 10 pikë, shpërndarja e pikëve është -10. Bastorët që vënë bast në skuadrën e preferuar marrin mbrapsht paratë e vënë bast plus fitime shtesë nëse favoriti me shanse fiton me 10 pikë.

Bast në një ekip sportiv
A ia vlen të vihet bast në një ekip sportiv?

A ia vlen të vihet bast në një ekip sportiv?

Për entuziastët e sportit, bast në ligat sportive është një formë argëtimi, e cila përmirëson lojën. Fitoni ose humbni, bastet ia vlen përvoja për shumicën. Për shembull, bastet në linjë parash janë një mënyrë tjetër popullore për të fituar një bast. Nëse shanset e favoritit janë -400, një lojtar bast 400 dollarë për një shans për të fituar 200 dollarë.

Megjithatë, bastuesi fiton bastin e tij plus 200 dollarë nëse favoriti fiton, por mund të humbasë 400 dollarë nëse favoriti humbet ndeshjen. Bastet e linjës së parave janë të njohura për garat sportive me rezultate të ulëta, të tilla si futbolli dhe bejsbolli. Kumarxhinjtë me përvojë kanë zotëruar mënyrën se si të menaxhojnë rrezikun dhe tifozët individualë shpesh luajnë vetëm për argëtim.

A ia vlen të vihet bast në një ekip sportiv?
Si të bastni në ekipin sportiv

Si të bastni në ekipin sportiv

Kumarxhinjtë e kalitur vënë bast të zgjuar. Qëndrimi i informuar rreth basteve të ekipeve sportive të favorizuara është një mënyrë për të zgjedhur skuadrat më të mira për të vënë bast. Shumica e lojtarëve të kumarit i shikojnë lojërat për të zbuluar se cilët lojtarë po performojnë mirë dhe cilat skuadra dinë të fitojnë. Hulumtimi i statistikave historike të fitoreve/humbjeve është gjithashtu një mënyrë e zgjuar për të marrë një vendim të informuar. Në fakt, softueri kompjuterik mund të analizojë fitoret për të nxjerrë fituesin e mundshëm në një ndeshje skuadre kokë më kokë.

Megjithatë, statistikat dhe të dhënat janë vetëm dy mënyra për të përcaktuar fituesin e mundshëm. Informacioni në lajme ofron çelësa për aftësitë e performancës së ardhshme të një ekipi që ofrojnë njohuri për bastet në ekipet sportive. Nëse një ekip fiton një lojtar super yll, gjasat për të fituar mund të rriten. Në të kundërt, nëse një skuadër humbet një lojtar të rëndësishëm për shkak të lëndimit, mund të përballet me sfida duke konkurruar në të njëjtin nivel.

Ndjekja e koeficienteve të basteve të ekipeve sportive është gjithashtu një mënyrë efektive për të vënë bast. Punonjësit e Sportsbooks kanë përvojë në zgjedhjen e fituesve dhe janë korrektë në më shumë se 50 për qind të rasteve. Për të siguruar një fitore, një më i mirë mund të bastojë gjithashtu në të dyja anët e ndeshjes. Duke zgjedhur të ndajë basteshkruesit, një lojtar i kumarit mund të vendosë dy baste, gjë që pothuajse e forcon një fitore. Natyrisht, një ndeshje barazimi në këtë skenar do të thotë që lojtari i fatit të humbasë nëse ai vë bast që të dyja skuadrat të fitojnë.

Si të bastni në ekipin sportiv
Sportistët më të mirë në botë

Sportistët më të mirë në botë

Zotërimi i një sporti kërkon përkushtim intensiv, talent, guxim dhe atletikë. Pak lojtarë arrijnë statusin ikonik, i cili përfshin adhurimin nga fansat dhe një ngarkesë kovë me para nga pagat, fitimet dhe miratimet. Këtu janë pesë lojtarë të cilët janë të favorizuar nga tifozët dhe shanset e sporteve.

  • Cristiano Ronaldo fiton 26.4 milionë dollarë në pagën e vitit 2022 dhe gëzon një ndjekës në Twitter prej 42 milionë ndjekësish. Si futbollisti më i popullarizuar në botë, ai grumbulloi më shumë se 1 miliard dollarë fitime gjatë karrierës së tij nga paga dhe miratimet dhe ka një vlerë neto të vlerësuar prej 500 milion dollarë.

  • LeBron James fiton 23 milionë dollarë për të luajtur basketboll për Los Angeles Lakers, dhe ai poston në Twitter për më shumë se 31 milionë ndjekës në Twitter. Forbes vlerëson se pasuria neto e James tejkalon 1 miliard dollarë.

  • Serena dhe Venus Williams tronditën botën e tenisit me fitore individuale dhe dyshe gjatë karrierës së tyre. Të dy kanë dhënë kontribut të paçmuar në sport duke fituar kampionate të shumta, duke përfshirë Wimbledon. Serena kryeson me 19 fitore në Wimbledon deri në 12 fitore të Venusit. Të dy kanë gëzuar statusin e tenisit nr. 1 në botë.

Secili prej këtyre lojtarëve konsiderohet gjerësisht si më i miri që ka luajtur ndonjëherë sportet e tyre përkatëse dhe shpesh i favorizuar nga kumarxhinjtë.

Sportistët më të mirë në botë