Regbi

Rugbi është një nga sportet më të njohura për të vënë baste. Qëllimi kryesor në regbi është që një palë të shënojë më shumë pikë se kundërshtari i tyre. Ka një sërë mënyrash të ndryshme që lojtarët mund të vendosin baste dhe ata duhet të kuptojnë se çfarë do të thotë secili lloj basti përpara se të vendosin paratë e tyre.

Ky postim përshkruan disa nga bazat rreth basteve të rugbit për ata që mund të mos jenë aq të njohur me sportin dhe aspektet e tij të lojërave të fatit. Nuk është tepër vonë për askënd që të përfshihet në bastet e regbisë dhe të shohë nëse mund të shijojë përvojën.

Regbi
Faqet më të mira të basteve në RugbiSi të bastoni në regbiLlojet e basteve të regbisëKuptimi i shanseve të basteve në regbi
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Faqet më të mira të basteve në Rugbi

Faqet më të mira të basteve në Rugbi

Bastet e rugbit janë një formë e basteve sportive që përfshin parashikimin e rezultatit të një ndeshjeje regbi. Për të fituar, lojtarët duhet të zgjedhin saktë se cila palë do të jetë fituese ose nëse do të ketë një barazim midis njërës skuadër.

Bastet në regbi filluan kur sporti fitoi vëmendje në mbarë botën. Në vitin 1997, prezantuesit fituan shumë para duke vënë baste në Ligën e Rugbit. Aty kuptuan se sa potencial ishte sporti në tërheqjen e lojtarëve, ashtu si futbolli.

Librat e sportit veteranë si BetWays dhe Unibet do të fillonin të merrnin baste në regbi, dhe siç thonë ata, pjesa tjetër është histori. Sot, çdo minutë e një ndeshje regbi ka një vlerë të madhe për lojtarët.

Sa popullor janë bastet e rugbit?

Ndërsa bastet në internet të rugbit mund të mos jenë aq të njohura sa baste futbolli, është ende një formë shumë e njohur e lojërave të fatit. Kjo është kryesisht për shkak se regbi është një sport global me shumë turne të ndryshëm gjatë gjithë vitit. Gjuajtësit mund të gjejnë shumë mundësi bastesh kur bëhet fjalë për regbi, që është një nga arsyet kryesore që industria vazhdon të rritet.

Turne, duke përfshirë Kupa e Botës në Rugbi është jashtëzakonisht i popullarizuar në mesin e basteve sportive. Pra, vazhdoni të shikoni për ngjarjet e rëndësishme sportive për të vendosur bastet tuaja!

Faqet më të mira të basteve në Rugbi
Si të bastoni në regbi

Si të bastoni në regbi

Për të vënë bast në regbi, duhet:

 • Hyni në llogarinë e tyre të basteve dhe
 • Zgjidhni regbin si sportin për të cilin ata duan të bastojnë.
 • Zgjidhni një ndeshje regbi dhe llojin e bastit që ata duan të vënë
 • Zgjidhni/futni shumën e parave që duan të vendosin
 • Paraqisni bastin dhe prisni për rezultatin
Si të bastoni në regbi
Llojet e basteve të regbisë

Llojet e basteve të regbisë

Ofertat e basteve për regbi shumë lloje bastesh. Ketu jane disa shembuj:

 • Fituesi i ndeshjes: Ky lloj basti përfshin parashikimin e fituesit të një ndeshje regbi.
 • Bast Handicap: Kjo është kur një skuadre i jepet një fillim për t'i bërë shanset më të barabarta.
 • Bast me Spread Point: Ky lloj basti është i ngjashëm me bastet me handikap, por përfshin parashikimin se sa pikë do të fitojë ose humbasë një ekip.
 • Fituesi i turneut: Ky është një bast se kush do të fitojë një turne specifik regbi.

Mbi/Nën: Kjo është kur lojtarët parashikojnë nëse rezultatet e kombinuara të një ndeshje regbi do të jenë mbi ose nën një numër të caktuar.

Shumë lloje të tjera bastesh janë gjithashtu të disponueshme dhe lojtarët duhet të bëjnë kërkimin e tyre përpara se të vendosin ndonjë bast.

Llojet e basteve të regbisë
Kuptimi i shanseve të basteve në regbi

Kuptimi i shanseve të basteve në regbi

Shanset e regbit llogariten ndryshe në krahasim me sportet e tjera. Kjo ndodh sepse ndeshjet e regbisë përbëhen vetëm nga 80 minuta, ndërsa lojërat e futbollit, për shembull, zgjasin 90 ose 120 minuta. Libërbërësit fitojnë paratë e tyre duke u siguruar që ata të kenë një avantazh ndaj lojtarëve në çdo treg të caktuar. Kjo i lejon ata të fitojnë një fitim dhe të qëndrojnë në biznes, gjë që duhet të kihet parasysh gjatë basteve.

Çfarë ndikon në shanset për regbi?

Shanset e regbit ndikohen nga shumë faktorë të ndryshëm. Disa nga më të rëndësishmet janë:

 • Forma e të dyja skuadrave: Ky është ndoshta faktori më i rëndësishëm në bastet e regbit. Ekipet në formë të mirë zakonisht shpërblehen me shanse më të vogla, ndërsa ekipet në vështirësi do të kenë shanse më të mëdha.
 • Rezultatet e mëparshme kokë më kokë: Nëse dy skuadra kanë një histori të lojës së ngushtë kundër njëra-tjetrës, shanset për një barazim do të jenë më të larta.
 • Kushtet e motit: Ky mund të jetë një faktor domethënës, veçanërisht nëse bie shi ose ka një erë të fortë.
 • Cilët lojtarë nuk janë të disponueshëm për asnjërën palë: Ky është një tjetër faktor kryesor. Nëse një ekip duhet të luajë pa lojtarët e tij kryesorë, shanset do ta pasqyrojnë këtë dhe lojtarët duhet të rregullojnë bastet e tyre në përputhje me rrethanat.
 • Vendi i ndeshjes: Disa vende shihen si më sfiduese për të luajtur se të tjerat, gjë që reflektohet në shanset.
Kuptimi i shanseve të basteve në regbi
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi