Gara me kuaj

Garat me kuaj shpesh quhen sporti i mbretërve. Është një nga sportet më të njohura në botë për të bastuar dhe daton përgjatë historisë pothuajse në çdo qytetërim. Eleganca e këtyre kafshëve të mëdha dhe të fuqishme rrah zemrën e çdo njeriu. Ka pasur shumë ndryshime që atëherë, duke përfshirë garat me qen dhe madje edhe garat me derrat, por kuajt mbretërojnë suprem kur bëhet fjalë për botën e basteve.

Këto ditë, me bastet online kaq gjerësisht të disponueshme, do ta kishit të vështirë të gjenit një libër sportiv që nuk ofron garat me kuaj si një sport për të vënë bast. Pjesa me e mire? Ka gjithmonë një garë për të bastuar në çdo kohë të ditës në një pjesë të botës!

Gara me kuaj
Bazat e basteve të garave me kuaj

Bazat e basteve të garave me kuaj

Garat me kuaj njihen gjerësisht si sporti i mbretërve. Si një nga sportet më të famshme në botë për të bastuar, ai daton përgjatë historisë pothuajse në çdo qytetërim.

Eleganca e këtyre kafshëve gjigante dhe të fuqishme rreh zemrën e çdo njeriu. Që atëherë, ka pasur shumë interpretime, si garat e qenve dhe garat e derrave. Megjithatë, kuajt mbretërojnë më së shumti kur bëhet fjalë për bota e basteve.

Në ditët e sotme, një lojtar bast do ta kishte të vështirë të gjente një libër sportiv që nuk ofron gara me kuaj si një sport për të bastuar me bastet online kaq gjerësisht të disponueshme. Cila është pjesa më e mirë, mund të pyesni veten? Epo, ka gjithmonë një garë për të vënë bast kudo dhe në çdo kohë në një pjesë të botës!

Bazat e basteve të garave me kuaj
Çfarë është bast garash me kuaj?

Çfarë është bast garash me kuaj?

Bastet në garat me kuaj datojnë prej shekujsh dhe janë një nga format më të vjetra të sportit dhe bixhozit të njohura për njeriun. Bastet e kuajve në një garë thuhet se kanë filluar në vitet 1600 në Mbretërinë e Bashkuar dhe që nga ajo kohë kanë qenë një ndeshje për kumarxhinjtë.

Garat me kuaj zhvillohen në çdo kontinent, madje zhvillohen edhe në të disa vende ku kumari është i ndaluar. Si mund të jetë kjo e vërtetë? Disa juridiksione i konsiderojnë bastet në një garë kuajsh si një bast parimutuel, që do të thotë se lojtarët po vënë baste për vendosjen e tre kuajve më të mirë.

Sot, bastet në garat me kuaj janë ende një nga mënyrat më të njohura për të bastuar në sport. Për të vënë bast në garat me kuaj si Kurorat e Trefishta ose Derbi i Kentakit janë mundësitë më të mira për baste të rinj dhe me përvojë. Garat me kuaj nuk kanë qenë kurrë kaq të aksesueshme sesa me rritjen e përdorimit të librave sportiv në internet.

Garat virtuale të kuajve mbahen nga libra sportive në internet, të përbërë nga një fushë kuajsh të gjeneruar dhe të kontrolluar nga kompjuteri. Ndërsa lojtarët tani mund të vënë një bast nga një telefon celular ose kompjuter, garat me kuaj janë gjithmonë një sport që kënaqet më së miri personalisht.

Çfarë është bast garash me kuaj?
Si të bastni në garat me kuaj

Si të bastni në garat me kuaj

Bast në garat me kuaj mund të jetë aq i drejtpërdrejtë ose i ndërlikuar sa zgjedh një lojtar. Basti më i lehtë quhet bast direkt, dhe është kur një lojtar zgjedh fituesin e garës. Bastet intensive në garat me kuaj vijnë kur një lojtar fillon të vë baste në baste ekzotike, të tilla si një bast trifecta. Kjo është kur një lojtar zgjedh tre kuajt e parë sipas renditjes që ata mbarojnë.

Ekziston edhe një bast ekzakt, ku një lojtar zgjedh dy kuajt kryesorë sipas renditjes që ata mbarojnë. Përveç kësaj, ekziston një bast superfecta, ku një lojtar zgjedh katër kuajt kryesorë sipas renditjes. Duke peshuar se sa sfiduese dhe e rrallë është që një bast të godasë këto baste ekzotike, pagesat janë shumë më të larta se një bast i drejtpërdrejtë.

Bastet online kanë përmirësuar ndjeshëm industrinë e basteve të garave me kuaj. Ai është shtrirë në shumë pjesë të botës dhe është bërë disi një pikë hyrëse për bastore sportive. Përveç kësaj, kolonat e këshillave të basteve sportive për garat me kuaj tërheqin lexues të mahnitshëm.

Për të vënë bast, gjithçka që duhet të bëjë një lojtar është të gjejë një faqe bastesh online që ofron gara me kuaj në tregun e tyre. Më pas, lojtarët mund të hapin dhe ngarkojnë një llogari bastesh dhe të arrijnë menjëherë në bast.

Këtu është përbërja e basteve:

  1. Regjistrohu në një faqe bastesh që ofron baste për garat e kuajve dhe bëni një depozitë.
  2. Zgjidhni ngjarjen e garave me kuaj për të cilën dëshironi të vini bast.
  3. Zgjidhni garën e kuajve në të cilën dëshironi të vini bast.
  4. Zgjidhni një shumë të aksioneve.
  5. Vendos një bast.

Bastet e garave me kuaj janë një mënyrë e shkëlqyer për bastorët që të bashkohen në ligën sportive. Garat me kuaj janë me ritme të shpejta, me shumë mundësi për baste. Bastorët mund të bastojnë kuajt fitues, kohët më të shpejta të vrapimit dhe shumë më tepër.

Si të bastni në garat me kuaj
Llogaritja e koeficienteve të basteve të garave me kuaj

Llogaritja e koeficienteve të basteve të garave me kuaj

Këtu është përbërja e thjeshtë: Shanset për baste janë probabiliteti që të ndodhë një ngjarje. Nëse diçka ka të ngjarë të ndodhë (p.sh. fitimi i kalit të preferuar), ai ka shanse më të ulëta dhe u paraqet bastorëve fitime të pakta. Shanset përcaktohen nga shumë faktorë, të tillë si forma e kalit, nënshkrimet e reja, lëndimet dhe më shumë.

Në përgjithësi, shanset vlerësohen dhe ofrohen nga bastebërësit. Bastorët përfundojnë vetëm zgjedhjet e tyre të bazuara në një ekzaminim ose intuitë të rafinuar. Shanset për një ndeshje të caktuar mund të modifikohen brenda javës ose periudhës së njësisë.

Ka një veçanti në bastet online të garave me kuaj në lidhje me shanset e postuara. Ndryshe nga rastet kur basteshkruesit ofrojnë një përhapje pikësh të futbollit dhe basketbollit amerikan, bastet e garave me kuaj fokusohen kryesisht rreth fituesve të garave.

Llogaritja e koeficienteve të basteve të garave me kuaj
Llogaritni shanset e basteve të kuajve si një profesionist

Llogaritni shanset e basteve të kuajve si një profesionist

Shanset jepen përpara fillimit të një gare dhe zakonisht paraqiten si fraksion; sa më të larta të jenë shanset, aq më e madhe është pagesa. Për shembull, shanset e postuara që Kali A të fitojë garën është ½, dhe një bast vendos një bast prej $10.00. Thuaj se kali A fiton garën; atëherë, bastuesi merr një pagesë prej 15 dollarësh.

Këto probabilitete publikohen përpara garës dhe shpesh nuk ndryshojnë ndjeshëm deri në fillimin e garës. Aspektet që ndikojnë në postimin shanset e garave me kuaj janë zakonisht fjalë nga goja dhe thashetheme në lidhje me një kalë të caktuar.

Elementet shtesë përfshijnë një klimë me shi në një pistë të jashtme. Ndërsa disa kuaj trajtojnë gjurmët e rrëshqitshme, të tjerët nuk munden. Lloji i pista mund të faktorizohet gjithashtu në shanset e një kali të caktuar. Megjithatë, në shumicën e rasteve, këto shanse nuk ndryshojnë në ditën e garës!

Nëse një skuadër ka gjasa të fitojë, por më pas lojtari i tyre yll lëndohet gjatë stërvitjes, shanset e tyre përshtaten. Ata që duan të vënë baste do ta bëjnë këtë pasi të ndahen shanset e reja. Ata që kishin vënë baste të mëparshme i ruajnë fletët e tyre.

Shanset mund të devijojnë midis vendeve të basteve, kështu që një lojtar duhet të bëjë kërkimin e tij. Megjithatë, diferenca është rrallë e rëndësishme, përveç nëse një lojtar është duke vënë bast një pasuri.

Llogaritni shanset e basteve të kuajve si një profesionist
Faktorët për Shanset në Garat me Kuaj

Faktorët për Shanset në Garat me Kuaj

Ka shumë faktorë që ndikojnë në shanset e garave me kuaj. Bastet duhet të marrin parasysh performancën e kaluar të kuajve individualë. Tifozët e basteve të garave me kuaj mund të shikojnë statistikat në internet për të përcaktuar nëse kali i tyre i preferuar mund t'u sjellë atyre para të mëdha. A ka pasur një kalë një seri humbjesh së fundmi? Si i përshtatet një kalë konkurrencës së tyre? Si kanë performuar veçanërisht kohët e fundit?

Duhet të merret parasysh edhe gjatësia e qarkut. Për bastet me kuaj, tifozët duhet të kenë parasysh gjithashtu se garat me kuaj zakonisht zhvillohen në pista që janë disa kilometra të gjata. Kjo mund të ndikojë në mënyrën se si një kalë mund të marrë garën, që do të thotë nëse ata rrinë prapa dhe shkojnë për të fituar në fund, ose përpiqen të mbajnë vendin e parë që nga fillimi. Pra, shumë faktorë mund të ndikojnë në planet.

Gara me kafshë, konkretisht me kuaj dhe gara zagare, nuk ka të bëjë vetëm me fuqinë dhe saktësinë e kafshës. Për shembull, trajneri i kuajve gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në shanset e një gare. Kuajt e stërvitur nga trajnerë me përvojë kanë gjithmonë shanse më të mëdha për të fituar. Për më tepër, bastorët duhet të marrin në konsideratë edhe prejardhjen familjare të kalit dhe se si kjo mund të ndikojë në performancën e tij.

Faktorët për Shanset në Garat me Kuaj
Faktorë të tjerë të basteve me kuaj për t'u kujdesur

Faktorë të tjerë të basteve me kuaj për t'u kujdesur

Mosha e një kali konkurrues dhe nivelet e fitnesit gjithashtu ndikojnë në shanset, ashtu si njerëzit. Për shembull, shtimi i kuajve të rinj në formacion që janë të rinj dhe në kulmin e tyre shpesh i shtyn të preferuarit poshtë renditjes.

Pjesa pozitive e kuajve në gara është se ata nuk kanë nevojë për një pushim shumë të gjatë midis garave, duke i lejuar ata të marrin pjesë në më shumë. Kjo do të thotë që bastorët mund të vendosin baste të shumëfishta për kuaj të veçantë ndërsa janë në një formë të qëndrueshme.

Nëse një vë bast kërkon të futet pak më thellë, ai duhet të shikojë formën e kalit. Disa nga mjetet e përdorura për zgjedhjen e parashikimeve të garave me kuaj përfshijnë një parashikues virtual, formular vrapues dhe tregues për të studiuar për të vendosur shanset e sakta.

Analizimi i formës së vrapuesit është thelbësor dhe vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet kohëve të postuara nga kuajt në distanca të ngjashme. Duhet gjithashtu të ketë një theks në vendosjet e tyre përfundimtare në garat që analizohen.

Për shkak të asaj se sa shpejt shkojnë këto gara nga fillimi në fund, në të vërtetë nuk ka baste në lojë. Pra, kjo do të thotë se bastet për fituesin e plotë është zakonisht metoda e basteve që shumica e lojtarëve do t'i përmbahen. Megjithatë, bastorët mund të vënë bast edhe për sa kohë mendojnë se do të zgjasë gara, çfarë pozicioni do të vendosë një kal i caktuar dhe nëse ndonjë nga kuajt mund të udhëtojë.

Kryesorja midis të gjitha informacioneve është faqja e rezultateve të kuajve të ditës. Kjo u tregon bastorëve se si po ecin kuajt atë ditë specifike, duke i lejuar lojtarët të bëjnë zgjedhjet më të përditësuara të basteve. Është gjithashtu informacion i rëndësishëm se ku janë kurthe të nxehta të një piste të caktuar, duke treguar se ku mund të tërhiqet një kal. Kjo lejon ngushtimin e fushës për të zgjedhur fituesin më lehtë.

Faktorë të tjerë të basteve me kuaj për t'u kujdesur
Mos vini bast në Hype

Mos vini bast në Hype

Për shkak se gara me horce është një sport popullor bastesh, është e lehtë për një bastues që të vendosë bastet e një tjetri më të mirë, duke besuar se ata duhet të dinë të gjitha gjërat nëse janë duke vënë baste për këtë sport. Megjithatë, nuk është gjithmonë kështu.

Është e rëndësishme që bastorët të fitojnë njohuritë e tyre për lojën dhe ndeshjen aktuale dhe të mos ndjekin atë që mund të spekulojë turma. Vetëm për shkak se turma mund të brohorasë një emër nuk do të thotë se kush do ta fitojë ndeshjen.

Marrëveshje kryesore

  • Duke ditur që fituesi i plotë është një nga stilet e vetme të basteve, bëni kërkimin tuaj
  • Mos vini bast për të dobëtin; rrinë në kampionët
  • Nëse gara është jashtë, merrni parasysh se si moti mund të luajë një rol për performancën e një kali
Mos vini bast në Hype