Kabaddi

Kabaddi e ka origjinën nga rajoni indian i botës. I popullarizuar në Iran dhe Bangladesh, sporti është duke u përhapur ndërkombëtarisht dhe është bërë një preferuar i librave sportiv për shumë lojtarë të kumarit. Si një lojë e lehtë për t'u kuptuar, është një studim i shpejtë për bastet e rinj dhe të etur që kërkojnë një sport emocionues për të bastuar. Le të shohim lojën Kabaddi dhe çfarë duhet të kenë parasysh kumarxhinjtë kur vendosin një bast.

Shtatë lojtarë garojnë në secilën nga dy ekipet konkurruese në sportin e kontaktit, të quajtur Kabaddi. Gjatë lojës, lojtarët sulmojnë anën tjetër të fushës për të etiketuar konkurrentët ndërsa bërtisnin "Kabaddi". Mbrojtësit quhen Antis dhe i rezistojnë Raiders pushtuese.

Kabaddi
Gjithçka që duhet të dini për kabaddin

Gjithçka që duhet të dini për kabaddin

Pasi një Raider prek një Antis, lojtari i Antis është jashtë loje derisa ekipi i tij të shënojë gjatë bastisjes së tij.

Me dy mënyra për të luajtur Kabaddi, në një fushë drejtkëndëshe ose fushë rrethore, lojtarët profesionistë garojnë në fushën drejtkëndore. Çdo ekip përbëhet nga dymbëdhjetë lojtarë, shtatë lojtarë kryesorë dhe pesë zëvendësues të lejuar nga pankina. Në një sulm të suksesshëm, një Raider kalon vijën në territorin e konkurrentit dhe etiketon një lojtar, përpara se të kthehet në anën e tij të fushës brenda 30 sekondave pa u prekur gjatë sulmit të tij ndaj ekipit kundërshtar.

Për çdo konkurrent të etiketuar, skuadra e bastisjes fiton një pikë. Nëse një lojtar kalon vijën e bonusit, ai fiton një pikë tjetër. Megjithatë, nëse skuadra Antis ndalon lojtarin sulmues, skuadra Antis fiton një pikë.

Gjithçka që duhet të dini për kabaddin
Pse është Kabaddi popullor për të bastuar?

Pse është Kabaddi popullor për të bastuar?

Rregullat alternative zbatohen në ligat e njohura, të tilla si super-takimi, i cili rrit vlerën e ndërhyrjes në dy pikë për një ekip sulmues me vetëm katër lojtarë. Rregulli do ose vdis eliminon një ekip për kryerjen e tre përpjekjeve të pasuksesshme të bastisjes. Këto rregulla i bëjnë lojërat pro më emocionuese. Ndërsa popullariteti i Kabaddi vazhdon të rritet, numri i ligave dhe garave pro po zgjerohet.

Meqenëse Kabaddi është një sport emocionues me shumë aksione, ai tërheq aksione bastesh nga tregjet ndërkombëtare. Për çdo turne, një bast mund të vë bast për lojtarët individualë dhe rezultatet e ditës së lojës. Ndërsa tregjet e basteve hapen për sportin në të gjithë botën, tregu ofron një sasi të madhe opsionesh bastesh. Me rregulla të lehta për t'u kuptuar, është e thjeshtë që një person që sapo ka mësuar për lojën të vendosë shpejt një bast.

Pse është Kabaddi popullor për të bastuar?
Si të bastni në Kabaddi

Si të bastni në Kabaddi

Sportsbooks ofrojnë disa opsione bastesh për kumarxhinjtë Kabaddi, të tilla si bastet e ndeshjeve, bastet me handikap, bastet gjysmë, mbi/nën dhe bastet live.

Ndeshje

Në një bast bazë ndeshjeje, lojtari vendos një bast për skuadrën që ai beson se do të fitojë në fund të dy periudhave 20-minutëshe të lojës. Një kumarxhi mund të vë bast edhe në basteshkruesi më i mirë në internet nëse turneu do të përfundojë si një ndeshje barazimi. Bastorët mund të vënë bast edhe në kohën shtesë, që është një dukuri e rrallë, e cila do të ketë shanse bujare.

Handikap

Nëse një ekip favorizohet të fitojë në bastet Kabaddi, një bastevënës sportive në internet mund të prezantojë një handikap. Me një handikap prej pesë pikësh, pesë pikë zbriten nga rezultati i ekipit fitues nëse është skuadra e favorizuar. Nëse vë bast në skuadrën më pak gjasa për të fituar, fituesi i bastit fiton nëse kjo skuadër do të kishte fituar pasi të kishte shtuar pesë pikë në rezultatin e kësaj skuadre.

Gjysma

Kur një lojtar bast në gjysmën e ndeshjes, ai është gjysma e basteve. Një person mund të vë bast se cili ekip fiton çdo pjesë. Nëse një ekip njihet për lodhje para përfundimit të të gjithë ndeshjes, bastet në një gjysmë ndeshje mund të rrisin shanset për të fituar një bast në atë ekip.

Propozim

Bastet mbështetëse i lejojnë një lojtari të bastojë për lojtarë ose rezultate specifike, si p.sh. cili ekip është i fundit që shënon. Në Kabaddi, një bast mbështetës është një mënyrë argëtuese për të shtuar emocione në një bast.

Mbi/Nën

Në bastet bazë sportive mbi/nën, një lojtar fiton nëse është i saktë në parashikimin nëse tregu është i saktë. Për shembull, nëse tregu parashikon që pikët totale të shënuara nga të dyja skuadrat janë 70, një lojtar i bixhozit peshon duke vendosur bastin e tij.

Nëse një lojtar mendon se pikët totale do të jenë të barabarta me 70 ose më pak, lojtari i bastit do të vë bast Under. Nëse një lojtar beson se vlera do të jetë mbi 70, atëherë ai vë bast Mbi. Mundësitë e basteve mbi/nën ndryshojnë dhe mund të përfshijnë numrin e bastisjeve të skuadrave, totalin e pikëve dhe gabimet.

Si të bastni në Kabaddi
A janë të ligjshme bastet në internet Kabaddi?

A janë të ligjshme bastet në internet Kabaddi?

Bastet në Kabaddi në internet janë të ligjshme në shumë vende në mbarë globin, duke përfshirë Bangladeshin dhe Shtetet e Bashkuara. Bastet për sportet në Indi rregullohen nga Ligji i Kumarit Publik i vitit 1867 Akti, i ndryshuar në 2014. I administruar nga Ministria e Ligjit dhe e Drejtësisë së Indisë, bastet sportive përfshijnë garat me kuaj, futboll, kriket dhe Kabaddi.

Gjykata e Lartë e Indisë e shpall Kabaddin të ligjshëm, por kërkon mbikëqyrje për sportin për të kontrolluar pjesëmarrjen e të miturve dhe operatorëve me reputacion. Megjithatë, pasi Gjykata e Lartë rrëzoi ligjin e Parlamentit të vitit 2013, i cili lejonte licencimin e kazinove dhe forma të tjera të lojërave të fatit, ligjshmëria e lojërave të fatit sportiv po debatohet në vend. Kjo nuk i pengon librat sportiv të ofrojnë produkte dhe shërbime të lojërave të fatit për qytetarët e rajonit.

Ligji është gjithashtu i zbatueshëm për Bangladeshin. Pas modifikimit, rajoni lejon llotaritë, garat me kuaj dhe operacionet e bastvënësve. Kriket çon si sporti më i njohur në vend. Sidoqoftë, Kabaddi është sporti kombëtar i Bangladeshit. Amatorë dhe profesionistë luajnë Kabaddi në të gjithë vendin. Ka tërhequr vëmendjen e gjerë të bastorëve që kërkojnë mundësi për të vënë bast në sport.

A janë të ligjshme bastet në internet Kabaddi?
Faqet më të mira të basteve Kabaddi

Faqet më të mira të basteve Kabaddi

Bastet live ofrojnë një shans për të integruar argëtimin e lojës së basteve sportive në internet. Për bastet në lojë të njohura si bastet live Kabaddi, vëzhguesit mund të vendosin baste gjatë një ndeshjeje live. Ndërsa lojtarët janë duke garuar, shanset përditësohen në kohë reale për të pasqyruar veprimin e natyrshëm në ndeshjen e drejtpërdrejtë.

Duke shfaqur një lloj bast emocionues, të quajtur bast 'Tjetër', shikuesi mund të vë bast edhe për atë që mund të ndodhë në lojën e ardhshme, si p.sh. lojtari tjetër që do të shënojë. Duke ndjekur nga afër veprimin, një lojtar i bixhozit merr pjesë në baste live emocionuese për një shans për të fituar. Është një nga përvojat më të mira të basteve që ofrojnë librat sportiv për entuziastët Kabaddi.

Faqet më të mira të basteve Kabaddi
Kuptimi i shanseve të basteve Kabaddi

Kuptimi i shanseve të basteve Kabaddi

Ashtu si shanset e tjera të basteve sportive, krijuesit e basteve llogaritin shanset e mundshme bazuar në një pasqyrë të statistikave, historisë dhe opinioneve për të projektuar fituesit dhe probabilitetet e rezultateve. Një rezervist zbret marzhin e tij për të marrë shanset për t'i ofruar klientit kushte të favorshme.

Një libër sportiv do të marrë se sa lojtarë ka të ngjarë të vënë bast në rezultatin e ndeshjes për të përcaktuar shanset. Në fund të fundit, prezantuesit pranojnë baste për fitim. Marzhet janë të larta për bastet jopopullore dhe të ulëta për rezultatet e pritura të ndeshjeve.

Kuptimi i shanseve të basteve Kabaddi
Si vini bast për Kabaddin

Si vini bast për Kabaddin

Ndërsa sporti fitoi popullaritet në Indi dhe Bangladesh, kumarxhinjtë filluan të bastnin se cilat skuadra do të fitonin. Ndërsa popullariteti vazhdon të rritet ndërkombëtarisht, tifozët Kabaddi shtojnë eksitimin duke mësuar se si të bastojnë në ndeshjet sportive.

Me ligat dhe skuadrat në Kanada, Amerikë, Britani të Madhe dhe në mbarë globin, librat e sporteve në internet kanë shtuar Kabaddi në listën e turneve të disponueshme për lojtarët e basteve ndërkombëtare. Sporti është jashtëzakonisht i popullarizuar për shkak të veprimit të tij të shpejtë.

Si sport kombëtar i Bangladeshi, lojtari merr pjesë në Kabaddi në të gjithë vendin. Sidoqoftë, loja po bëhet e njohur ndërkombëtarisht për lojtarët dhe lojtarët e fatit që kërkojnë mundësi bastesh sportive në internet.

Për të vënë bast në Kabaddi, thjesht hyni në një libër sportiv në internet që ofron shanse për ligë ndeshje dhe turne. Krijoni një llogari. Pajtohu me kushtet e shërbimit të librit sportiv. Depozitoni fonde dhe vendosni një bast. Ka shumë mënyra për të vënë baste në Kabaddi, duke përfshirë baste ndeshjesh, gjysmë baste dhe mbi/nën, në varësi të mundësive të basteve të ofruara nga një libër sportiv i veçantë.

Si vini bast për Kabaddin
Ngjarjet dhe turnet më të mëdha Kabaddi

Ngjarjet dhe turnet më të mëdha Kabaddi

Federata Ndërkombëtare Kabaddi prodhon Masters Kabaddi, Kupën e Azisë dhe Kupën e Botës. Pakistani, India, Britania e Madhe, Kanadaja, SHBA-të marrin pjesë në Ligën Botërore Kabaddi.

Masters Kabaddi

Në vitin 2018, Dubai priti Kabaddi Masters, një seri me 6 vende që përfshinte skuadra nga Irani, Argjentina, Kenia, Pakistani, Republika e Koresë dhe kampionët mbrojtës të botës nga India. Për nëntë ditë, lojtarët garuan në klubin sportiv Al Wasl të Dubait.

Kupa e fjalës

Me skuadrat si për meshkuj ashtu edhe për femra, Kupa e Botës Kabaddi, përmban gara të fazës së grupeve me pesë skuadra. Skuadrat që përfundojnë në vendin e dytë dhe të parë nga dy grupe kalojnë në gjysmëfinale.

Ngjarjet dhe turnet më të mëdha Kabaddi
Këshilla për bastet Kabaddi

Këshilla për bastet Kabaddi

Hulumtimi është çelësi për të vendosur një bast fitues në një ndeshje Kabaddi. Ata që vendosin baste fituese vënë bast të zgjuar duke kuptuar informacione të hollësishme rreth sportit, ekipeve dhe lojtarëve. Shikimi i lojërave në baza të rregullta mund të ndihmojë një lojtar që të kuptojë lojtarët individualë, aftësitë e ekipit dhe probabilitetet e përgjithshme të performancës.

Lajmet se cilët lojtarë po rikuperohen nga dëmtimi mund të ndikojnë në mënyrën se si një lojtar mund të bastojë. Nëse një skuadre i mungon një lojtar me ndikim, mungesa e lojtarit ka të ngjarë të ndikojë në mënyrën se si luan ekipi.

Është gjithashtu e rëndësishme të rishikoni të dhënat statistikore të ekipit. Fitoret dhe humbjet historike janë gjithashtu një tregues se si një ekip mund të luajë në ndeshje specifike. Megjithatë, performanca e kaluar nuk është domosdoshmërisht një tregues i rezultatit të ardhshëm.

Oraret janë një faktor në performancën e ekipit. Nëse një ekip udhëton përpara një ndeshjeje, udhëtimi i gjatë dhe i vazhdueshëm mund të ndikojë në lojën e ndeshjes. Nëse një ekip ka luajtur lojëra në shtëpi vazhdimisht, mundësia për të pushuar nga udhëtimi mund të përmirësojë shanset e një ekipi për të mposhtur ekipin kundërshtar. Duke mbledhur informacion për ekipet Kabaddi dhe lojtarë të veçantë, një lojtar i bixhozit rrit mundësinë e tij për të vendosur një bast të saktë. Zgjedhja për të vënë bast me shanset është gjithashtu një mënyrë për të fituar. Shanset janë përgjithësisht të sakta 50 për qind të rasteve.

Këshilla për bastet Kabaddi
Kumar i përgjegjshëm

Kumar i përgjegjshëm

Librat e licencuar të sportit që ofrojnë mundësi bastesh Kabaddi duhet të ofrojnë informacion rreth lojërave të fatit të përgjegjshëm. Platformat ofrojnë opsione për vetëpërjashtim, gjë që i jep kumarxhiut opsionet për të hequr dorë nga bastet për një periudhë të caktuar.

Gjatë periudhës kohore të vetëpërjashtimit, platforma nuk do të lejojë lojtarin të bastojë. Teknologjitë inovative tani paralajmërojnë kumarxhinjtë në faqet e internetit pjesëmarrëse nëse lojtari i kumarit shfaq sjellje të rrezikuar për varësinë nga kumari. Duke integruar inteligjencën artificiale në softuerin e lojërave të fatit, disa libra sportive Kabaddi mund të gjurmojnë tendencat dhe zakonet e kumarxhinjve në internet.

Kumarxhinjtë mund të vendosin gjithashtu një kufi depozite përpara bastit. Kufijtë i lejojnë lojtarit të ndalojë bastet pasi të ketë humbur një shumë të paracaktuar parash. Këto kontrolle dhe ekuilibra e ndihmojnë individin të punojë në bashkëpunim me kazinotë në internet dhe librat sportiv për të parandaluar varësinë nga kumari.

Sipas ligjit, disa vende kërkojnë që bastebërësit e licencuar në internet Kabaddi të verifikojnë moshën e mbajtësit të llogarisë për të mbrojtur të miturit nga përfshirja në lojërat e fatit në moshë të re. Ekzistojnë gjithashtu kufizime reklamimi në vende të ndryshme për të siguruar që të miturit të mos inkurajohen të luajnë bixhoz. Integrimi i proceseve të përgjegjshme të lojërave të fatit në lojërat e fatit të sporteve siguron që kazinotë të mbrojnë kumarxhinjtë dhe t'i mbajnë të miturit të sigurt.

Kumar i përgjegjshëm