Sportive Bastet në internet 2023

Po kërkoni t'i bashkoheni botës argëtuese të basteve sportive? Nëse keni pyetje se çfarë është bastet sportive, si të bastni, ose thjesht dëshironi të mësoni këshilla dhe truke të reja, ky udhëzues i thjeshtë fillestar do t'ju vijë në ndihmë. Nëse i doni sportet, ose thjesht shijoni gëzimin e befasisë, hidhini një sy faqeve kryesore të basteve sportive që kemi zgjedhur për ju. Kjo faqe diskuton të gjitha bazat e basteve sportive, nga vendosja e një basti deri te luajtja në një faqe interneti të besuar. Sigurisht, ka edhe disa këshilla të besueshme për të rritur shanset tuaja për të fituar në afat të gjatë.

Sportive Bastet në internet 2023
Futboll

Shpesh quhet "loja e bukur" dhe për bastet sportive, nuk ka pamje më të bukur se një tabelë plot me ndeshje për të vënë bast. Sa herë që bëhet fjalë për sportin, cila është ndeshja e parë që ju vjen në mendje? Ndoshta do të ishte futboll, apo futboll. Futbolli është sporti më popullor në botë dhe luhet në çdo kontinent gjatë gjithë vitit.

Trego më shumë...
Basketboll

Basketbolli është një nga sportet më të njohura në botë dhe me arsye mund të shihet si i dyti vetëm pas futbollit. Krahasuar me sportet e tjera, basketbolli është mjaft i ri, pasi është shpikur që në vitin 1891. Basketbolli me të vërtetë ka një flakërim ndërkombëtar, siç mund të shihet nga natyra e tij konkurruese gjatë Lojërave Olimpike Verore, si dhe nga numri i vendeve të ndryshme të përfaqësuara nga lojtarët. në NBA.

Trego më shumë...
Bejsbolli

Basebolli njihet si argëtimi i Amerikës dhe është ndër sportet më të njohura në Shtetet e Bashkuara. Ka një histori të gjatë traditë në Amerikë, pasi Major League Baseball u themelua në vitin 1903. Që atëherë, bejsbolli ka bërë rrugën e tij nëpër botë, me ndjekës shumë besnikë në të gjithë Azinë si dhe në Amerikën Latine.

Trego më shumë...
Gara me kuaj

Bastet me kuaj kanë qenë një kalim kohe popullore që nga vitet 1600, me kumarxhinjtë në oborrin e mbretit James I që vendosnin me padurim baste. Popullariteti i basteve të garave me kuaj u rrit në vitet 1800, me bastet që kaluan nga bastet e thjeshta mbi shpejtësinë dhe qëndrueshmërinë e kalit në parashikime për rezultate më të sofistikuara.

Trego më shumë...
Formula 1

Formula 1 është një seri garash më e vlerësuar në mbarë botën. Pra, nuk është çudi që bastet në këtë sport janë një argëtim i përhapur për shumë vëzhgues. Adhuruesit e sportit të vozitjes mund të vlerësojnë disa veprime drithëruese ndërsa vëzhgojnë drejtuesit e tyre të preferuar që shkojnë kokë më kokë në pistë. Megjithatë, bastet në Formula 1 janë bërë një marrëveshje edhe më e madhe me internetin.

Trego më shumë...
Tenisi

Tenisi ka qenë një sport popullor për lojtarët, spektatorët dhe bastetësit në mbarë botën që nga fundi i viteve 1800. Loja e aksionit me ritme të shpejta është e përshtatshme për një stërvitje kardio, argëtuese për t'u parë dhe një sport emocionues për të bastuar si drejtpërdrejt ashtu edhe para lojës. Është një lojë e njohur si në mesin e lojtarëve ashtu edhe në librat sportiv. Ka kaq shumë turne tenisi për të vënë bast, duke e bërë atë edhe më të mirë.

Trego më shumë...
Futboll Amerikan

Futbolli amerikan është një nga sportet më të njohura në Shtetet e Bashkuara. Dhe, si çdo sport tjetër, ai ka kulturën e tij të basteve. Ka shumë mënyra të ndryshme për të bastuar në lojërat e futbollit amerikan. Mënyra më e thjeshtë dhe më e zakonshme është të vendosni bast se kush do ta fitojë lojën. Me shumë libra sportive në internet për të zgjedhur, bastet e futbollit amerikan janë një mënyrë argëtuese dhe emocionuese për të kaluar kohën.

Trego më shumë...
Hokej mbi akull

Hokej mbi akull ka sjellë ngrohtësi në dimër për lojtarët dhe tifozët për gati 130 vjet tani. Që kur loja e parë u luajt në Kanada në 1895, hokej mbi akull ka çimentuar vendin e tij si një sport kombëtar në vend dhe është përhapur në shumë pjesë të tjera të botës. Dhe sot ajo tërheq edhe një grup tjetër të popullsisë; bastorët e hokejit në akull.

Trego më shumë...

Atletikë

Çfarë janë bastet sportive?

Çfarë janë bastet sportive?

Bastet sportive janë një aktivitet ku lojtarët vendosin baste mbi shanset për ngjarjet kryesore sportive. Libri i sporteve përgatit shanset për futboll, netboll, tenis, basketboll dhe ngjarje të tjera sportive ligjore në mbarë botën.

Një lojtar bast thjesht duhet të zgjedhë një fitore, barazim ose humbje si rezultat i ndeshjes. Përveç këtyre tregjeve, ata gjithashtu mund të parashikojnë numrin e golave të shënuar, numrin e letrave, kohëzgjatjen e një debati politik, e kështu me radhë.

Historia e basteve sportive

Kur filluan bastet sportive dhe cili ishte motivimi pas tyre? Gjithashtu, kush e shpiku? Kumari sportiv ka qenë një argëtim i përhapur për aq kohë sa qytetërimi ka ekzistuar.

Megjithatë, të dhënat më të hershme tregojnë se gjithçka filloi në Greqi më shumë se 2000 vjet më parë pas prezantimit të Olimpiada. Më pas, ngjarja u përhap në Romë, ku u legalizua dhe më vonë erdhi në Angli. Kolonët anglezë më pas e përhapën aktivitetin në Amerikë dhe pjesë të tjera të botës.

Megjithëse rreziku i humbjes së parave është i dukshëm, bastet në sport janë bërë kaq të njohura këto ditë. Në fakt, që nga viti 2019, tregu i libralidhësve vlerësohej në 85 miliardë dollarë amerikanë.

Gjithashtu, industria pritej të rritej me 7% në vit nga viti 2018 në 2022. Por siç qëndrojnë gjërat, këto janë vetëm parashikime, falë goditjes nga COVID-2020.

Çfarë janë bastet sportive?
Pse të bëni baste në sport?

Pse të bëni baste në sport?

Ndërsa numrat e mësipërm janë mbresëlënës, ata lënë pas një pyetje të rëndësishme për t'u menduar; pse bastet sportive janë kaq të përhapura?

Ndërsa ka përgjigje të shumta për këtë pyetje, ajo kryesore qëndron në thjeshtësinë. Vendosja e një basti sportiv është relativisht e thjeshtë, pavarësisht nëse jeni një lojtar i ri apo me përvojë. Siç u tha më parë, bastorët thjesht duhet të zgjedhin një rezultat të ngjarjes, të vendosin një bast dhe të luten për më të mirën.

Megjithatë, këto tregje shkojnë më thellë sesa parashikimi i fitoreve, barazimeve dhe humbjeve. Kjo është edhe një arsye tjetër pse bastet sportive gëzojnë popullaritet të jashtëzakonshëm. Përveç fitimeve dhe basteve të parave, bastorët gëzojnë gjithashtu tregje si mbi/nën, handikape aziatike, shanse të dyfishta dhe baste gjysmë-kohë/kohë të plotë.

Pa harruar bast live ose bastet në lojë, të cilat i lejojnë lojtarët të bastojnë në ndeshjet e drejtpërdrejta.

Është gjithashtu e vetëkuptueshme se bastet për sportet janë një aktivitet argëtimi miqësor për xhepin. Sot, mijëra bastevënës të ligjshëm u lejojnë bastorëve të aksionojnë me aq pak sa 0,50 dollarë ose deri në 50,000 dollarë. Kjo do të thotë që të dy ata që kanë dhe ata që nuk kanë mund të marrin pjesë me lehtësi në aktivitet pa i prishur llogaritë e tyre bankare. Në përgjithësi, industria e basteve sportive është vetëm fillimi.

Pse të bëni baste në sport?
Si të bastoni në sport?

Si të bastoni në sport?

Duke supozuar se tani jeni gati për të vënë bast në sport, çfarë më pas? Së pari, gjeni librin më të mirë dhe krijoni një llogari. Rezervativi mund të kërkojë informacione jetike si emrat e vërtetë, adresa e vendbanimit, numri i telefonit, numri i ID-së dhe më shumë përpara se llogaria të bëhet aktive. Më pas, vazhdoni të kërkoni bonusin e mirëseardhjes. Në disa libralidhës, një kod promocional mund të jetë i nevojshëm për të aktivizuar shpërblimin.

Por përpara se të zhytesh në ujërat e basteve, është e rëndësishme të mësoni llojet e ndryshme të shanset dhe si t'i llogaritni ato. Shanset janë ato që përcaktojnë shumën që bastorët mund të fitojnë në një bast të caktuar. Në mënyrë tipike, shanset vijnë në formatet dhjetore, fraksionale ose amerikane. Pra, mësoni se si funksionojnë këto shanse.

Për më tepër, mësoni llojet e ndryshme të basteve dhe merrni një kontroll prej tyre. Për shembull, di dallimin midis basteve të përhapjes së pikëve dhe bastet e linjës së parave. Gjithashtu, mësoni diçka për totalet dhe paraqitjet e para, si dhe ngacmuesit dhe kënaqësitë. Vetëm vini re se disa baste mund të jenë paksa komplekse për t'u kuptuar.

Si të bastoni në sport?
A janë të ligjshme bastet sportive në internet?

A janë të ligjshme bastet sportive në internet?

Pyetje e mirë! Po, vendosja e basteve sportive është absolutisht e ligjshme, në varësi të vendit. Me fjalë të tjera, bastet mund të jenë të ligjshme, të paligjshme ose të parregulluara.

Një treg ligjor i basteve sportive është një mjedis ku qeveria rregullon bastet. Një shembull i mirë është MB, ku Komisioni i lojërave të fatit mbikëqyr të gjitha aktivitetet e basteve. Operatorët ndërkombëtarë mund të aplikojnë për licenca në tregje të tilla me kusht që t'u përmbahen rregullave të përcaktuara.

Siç sugjeron emri, një treg i paligjshëm bastesh është vendi ku shteti ose autoriteti ndalon çdo formë bastesh në internet. Në Singapor, për shembull, vendosja e basteve sportive në bastet në tokë ose në internet është e ndaluar. Një vend tjetër janë Emiratet e Bashkuara Arabe (Emiratet e Bashkuara Arabe), ku një dënim i ashpër pret këdo që shpallet fajtor për pjesëmarrje në çdo formë të lojërave të fatit.

Së fundi, tregjet e parregulluara të basteve janë vende që i lënë bastet sportive online në një zonë gri. Për shembull, Japonia dhe India kanë ligje të rrepta për lojërat e fatit, por nuk prekin askund sportin. Vende të tilla janë zakonisht një strehë për shumicën e vendeve të basteve në det të hapur ose ndërkombëtare.

Është edhe më mirë të luash në këto tregje për shkak të grupit të madh të basteshkruesve online të klasit të lartë për të zgjedhur.

A janë të ligjshme bastet sportive në internet?
Baste ligjore sportive në internet

Baste ligjore sportive në internet

Është e rëndësishme të vini bast në një libër sportiv të licencuar, qoftë në një mjedis të rregulluar apo të parregulluar. Por si e dimë se një libër sportiv është i besueshëm? Më poshtë janë disa shenja kontrolli:

  • Informacioni i licencimit: Kjo është padyshim rruga më e drejtpërdrejtë për të zbritur një rezervist të besueshëm. Një organ i ligjshëm vendas ose ndërkombëtar miraton faqet më të mira të lojërave të fatit. Për një rezervist në det të hapur, ai duhet të licencohet nga UKGC, MGA, Autoriteti Suedez i Kumarit, e kështu me radhë. Informacioni duhet të jetë i disponueshëm në fund të faqes kryesore.
  • Protokolli i sigurisë: Siguria në internet kërkon më shumë sesa thjesht të luash në një bastvënës të licencuar. Kjo për shkak se mashtruesit në internet po punojnë gjithmonë gjatë gjithë kohës për të minuar të dhënat personale dhe financiare. Prandaj, platformat më të mira të basteve duhet të jenë të koduara SSL (Secure Socket Layer). Për ta konfirmuar këtë, shikoni nëse lidhja e URL-së së faqes së basteve ka një shenjë me dry.
  • Menyra pagese: Nuk ka kuptim të vendosesh për një bastushkë me të një sërë metodash bankare. Sot, ka dhjetëra opsione bankare në internet dhe madje edhe kriptovaluta që mund të ofrojë një rezervist. Por jo të gjitha metodat bankare janë të njëjta. Luaj vetëm në një faqe që ofron opsione të besueshme si PayPal, Neteller, Skrill, Visa, MasterCard, etj.
  • Mbështetja e klientit: Uebsajtet ligjore të basteve zakonisht kanë pak për të fshehur. Si i tillë, ekipi i tyre mbështetës është gjithmonë i disponueshëm 24/7 dhe në shumë kanale. Ata ofrojnë mbështetje përmes bisedës live, mediave sociale, emailit dhe telefonit. Nëse është e mundur, mbështetja duhet të jetë e disponueshme në shumicën e gjuhëve ndërkombëtare për t'u kujdesur për lojtarët në det të hapur.
  • Vlerësimet e përdoruesve: Një libralidhës sportiv mund të shënojë të gjitha kutitë e mësipërme, por të dështojë në një; reputacioni i lojtarit. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të merrni informacion të dorës së parë nga njerëzit që kanë përdorur më parë librat sportiv. Pikërisht atëherë do të njihni veçoritë thelbësore si shanset e disponueshme, tregjet, kohëzgjatja e transaksionit, cilësia e shërbimit dhe më shumë.
Baste ligjore sportive në internet
Këshilla dhe truket e basteve sportive

Këshilla dhe truket e basteve sportive

Mësoni shanset dhe zgjedhja e një libri sportiv të rregulluar është një fillim i mirë. Por për të qenë një lojtar i suksesshëm i basteve sportive, ka disa gjëra për të bërë.

Së pari, aftësitë e thella kërkimore janë të nevojshme në një industri ku rezervistët shqyrtojnë shumë faktorë përpara se të vendosin shanset. Duke supozuar se jeni një adhurues i golfit, shikoni faktorë si plani i fushës, moti, forma e lojtarit dhe statistika të tjera. Shikoni, bastet nuk kanë të bëjnë vetëm me fat.

Ndërkohë, shmangni çdo paragjykim personal kur hulumtoni. Është e kuptueshme të kesh lidhje personale me një lojtar apo ekip të caktuar. Por për shkak se bastet në internet kanë të bëjnë me fitimin e parave, mos u mbështetni në emocione. Për shembull, cilat janë shanset që një Lewis Hamilton jashtë formës të përfundojë i pari në një Grand Prix të F1? Natyrisht, asnjë, megjithëse gjithçka është e mundur.

Me e rendesishmja, krijoni një buxhet funksional për lojërat e fatit. Pse? Bërja e një bankroll siguron që bastet janë brenda kufijve tuaj. Merrni, për shembull, një bastdhënës që fiton 3000 dollarë në muaj.

Në atë rast, ata mund të lënë mënjanë 10% të kësaj shume për aktivitete të lojërave të fatit. Tani vazhdoni të ndani $300 në njësi më të vogla për përdorim ditor ose javor. Mbani mend, është një ide e keqe të rrezikosh të gjithë bankrollin me një bast të vetëm.

Këshilla dhe truket e basteve sportive
Lojë e përgjegjshme

Lojë e përgjegjshme

Për ta përmbledhur, është jetike të mësosh diçka rreth lojërave të përgjegjshme. Siç u tha, krijimi i një bankrolli të lojërave do të shkojë shumë drejt mbrojtjes së bastorëve nga një rrëmujë financiare. Është gjithmonë një ide e keqe të luani kumar me paratë e destinuara për qiranë e shtëpisë, tarifat e shkollës, faturat e shtëpisë dhe gjëra të tjera thelbësore. Pra, vini bast vetëm me para që jeni mirë duke humbur.

Përveç kësaj, mësoni të caktoni kohën e lojës tuaj dhe të dilni kur të jetë koha e duhur. Bastet mund të jenë argëtuese nganjëherë, me bastorët që e gjejnë veten duke kaluar orë të tëra në librari. Gjithashtu, ndjekja e humbjeve është mjaft e zakonshme, veçanërisht për lojtarët me pritshmëri të mëdha. Prandaj, vendosni një kohëmatës dhe dilni sa më shpejt që të fitoni një shumë të mirë ose të përjetoni një vrapim të humbur për të shmangur këta skenarë.

Së fundi, kërkoni shpejt ndihmë në rast të ndonjë shenje të varësisë ndaj basteve. Bastet mund të jenë kaq të varur deri në një masë që disa lojtarë nuk arrijnë të kalojnë kohë me familjet e tyre. Të tjerë madje lanë fare punën e tyre. Për fat të mirë, bastorët ende mund të shijojnë bastet dhe aspekte të tjera të jetës së tyre duke e trajtuar kumarin si një aktivitet argëtimi. Mbani mend, fitoret mund të jenë shumë larg. Kështu, bast për argëtim.

Lojë e përgjegjshme

Lajmi i fundit

A mund t'ju bëjë bastet të pasur?
2023-01-18

A mund t'ju bëjë bastet të pasur?

Njerëzit në mbarë botën kënaqen duke vënë baste në ngjarje sportive vetëm për qëllime rekreative. Argëtimi është në emocionin e një fitoreje të mundshme. Kumarxhinjtë me përvojë do të kuptojnë se humbjet monetare janë shumë të mundshme. Nga ana tjetër, ka disa njerëz që arrijnë të arrijnë rregullisht një fitim të mirë duke vendosur baste të kujdesshme.

Bast vs kumar
2023-01-11

Bast vs kumar

Të thuash se kumari ka tërhequr masat që nga kohra të lashta është e vërtetë. Kjo për shkak të aspektit të rezultateve të pasigurta. Gjatë gjithë historisë së njerëzimit, njohja e rezultateve të së ardhmes ka qenë gjithmonë me interes, pavarësisht nëse ka të bëjë me jetën apo sportin e dikujt. Në përgjithësi, kumari është bast mbi rezultatin e një ngjarjeje.

Evolucioni i basteve të basketbollit
2022-12-28

Evolucioni i basteve të basketbollit

Miliona tifozë të basketbollit në mbarë botën ndjekin Shoqatën Kombëtare të Basketbollit, popullor NBA. Me qindra ndeshje të luajtura çdo vit, kjo ligë basketbolli ofron mundësi të mëdha për bastet sportive. Megjithatë, një bastvënës që ofronte tregje bastesh NBA nuk ishte e zakonshme në të kaluarën. Së bashku me sportet e tjera të zakonshme amerikane, NBA ka mbajtur një qëndrim të ashpër kundër basteve sportive.

Gjysmëfinalet e Kupës së Botës 2022 FIFA - Argjentina kundër Kroacisë
2022-12-12

Gjysmëfinalet e Kupës së Botës 2022 FIFA - Argjentina kundër Kroacisë

Java e fundit e Kupës së Botës FIFA 2022 është afër dhe vetëm 4 ekipe kanë mbetur!