Volejbolli

Volejbolli është një nga lojërat më të njohura për njerëzit e të gjitha moshave në të cilën bastet zakonisht vendosen në rezultatin e lojërave, jo në performancën individuale të lojtarëve. Kjo do të thotë se parashikimi i fituesit është i vetmi faktor i rëndësishëm në bastet sportive online të volejbollit, pasi rezultatet nuk i ndikojnë në shumicën e rasteve.

Dy llojet e lojërave janë volejbolli në plazh dhe volejbolli i brendshëm. Secila anë zë njërën anë të rrjetës qendrore dhe topi nuk lejohet të kërcejë nga toka. Kur një skuadër gabon, një pikë i shkon skuadrës kundërshtare. Një ekip gjithashtu mund të fitojë pikë për lojën e vet.

Volejbolli
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Bazat e basteve të volejbollit

Bazat e basteve të volejbollit

Volejbolli ka qenë i popullarizuar në mbarë botën midis lojtarëve, spektatorëve dhe basteve sportive. Loja me ritëm të shpejtë është e përshtatshme për ushtrime kardio, argëtuese për të vëzhguar dhe një sport emocionues për të luajtur bixhoz live dhe para lojës.

Në këtë sport, bastet zakonisht vendosen në rezultatin e një loje, jo në performancën e një lojtari të vetëm. Kjo i jep rëndësi parashikimit të ekipit fitues, pasi rezultatet në përgjithësi nuk ndikojnë në shumicën e dukurive.

Ekzistojnë dy lloje të ndryshme të volejbollit: volejbolli në plazh dhe volejbolli i brendshëm. Për të luajtur lojën, çdo ekip merr një anë të ndryshme të rrjetës dhe lojtarëve u kërkohet të godasin topin mbi rrjetë, duke mos e lënë kurrë atë të prekë tokën. Një ekip fiton një pikë kur tjetri bën një gabim ose me lojën e tij.

Njohuri të forta të lojës dhe a strategji e besueshme e basteve janë vetëm dy elementë që mund të ndihmojnë për të kontribuar në nivelin tuaj të suksesit kur bëhet fjalë për marrjen e një pagese. Suksesi në planin afatgjatë nuk është i lehtë, por padyshim që është i arritshëm nëse e zbatoni veten si duhet.

Përgjatë këtij udhëzuesi, ne do të përshkruajmë se çfarë përfshin bastet në volejboll. Gjithashtu do ofrojnë këshilla dhe strategji, e cila duhet të ndihmojë në formimin e lojës suaj të basteve.

Bazat e basteve të volejbollit
Çfarë është basti i volejbollit?

Çfarë është basti i volejbollit?

Ndeshjet luhen në grupe që kanë një numër të caktuar pikësh. Skuadra e parë që ka marrë 21 pikë është kampione në volejboll në sallë. Për volejbollin në plazh, një ekip duhet të arrijë 25. Pikët mund të merren nëse topi kërcen në tokën e zonës së ekipit kundërshtar ose nëse një top goditet jashtë kufijve.

Nëse një anëtar i grupit të kundërt godet rrjetën qendrore, volejbolli nuk kthehet përsëri mbi rrjetë, ose nëse një anëtar i ekipit kundërshtar e kap topin, fitohen pikë. Përveç kësaj, nëse ka një shkelje të vijës së kufirit nga skuadra kundërshtare gjatë shërbimit të topit, ata do të shënojnë një pikë.

Bastet e volejbollit kanë vazhduar të rriten në popullaritet, duke u vënë re nga numri i turneve ndërkombëtare dhe rritja e basteve. Tani është një sport jashtëzakonisht popullor në mbarë botën, me rritjen e faqeve të internetit të basteve të volejbollit të disponueshme për njerëzit që të vendosin baste.

Njerëzit janë gjithashtu më të njohur me lojën, gjë që ka çuar në kumar më shpesh. Popullariteti i basteve të volejbollit po rritet për shkak të disponueshmërisë së më shumë kazinove në internet, transmetimeve televizive dhe mbulimeve të tjera mediatike të sportit.

Aktualisht, bastet sportive online e kanë bërë edhe më të përhapur lojën e fatit në volejboll. Individët mund të rrezikojnë në bizneset e basteve jashtë shtetit dhe të fitojnë fitimet e tyre menjëherë. Edhe kompanitë e basteve kanë zgjeruar tregjet duke ofruar baste të drejtpërdrejta në lojë, arkëtimet dhe lojërat dhe ligat virtuale të volejbollit.

Çfarë është basti i volejbollit?
Si të vini bast në volejboll

Si të vini bast në volejboll

Bixhozi në volejboll ka filluar që nga fillimi i viteve 1900, kur bastet mund të bënin bast në ngjarje sportive, duke përfshirë volejbollin. Shumica e bastorëve që mund të kenë bërë baste në atë kohë ishin aristokratë ose politikanë të pasur; megjithatë, nuk ekzistojnë të dhëna për ndonjë lojë që luhet për para.

Pse është ky rasti? Epo, mund të jetë sepse nuk është aq intensiv sa sportet si basketbolli apo bejsbolli. Megjithatë, në ditët e sotme, ajo vazhdon të rritet në popullaritet, veçanërisht tek të rinjtë. Është e lehtë për të gjetur faqe të ndryshme interneti që ofrojnë baste volejbolli.

Për më tepër, është një formë më e lirë e kumarit sesa sportet më të kushtueshme, duke përfshirë futbollin dhe futbollin.

Këtu është përbërja e basteve:

 1. Regjistrohuni në një faqe bastesh që ofron baste volejbolli dhe bëni një depozitë.
 2. Zgjidhni ngjarjen e volejbollit për të cilën dëshironi të vini bast.
 3. Zgjidhni skuadrën ku dëshironi të bastoni.
 4. Zgjidhni një shumë të aksioneve.
 5. Vendos një bast.

Bastet për volejboll të brendshëm ose në plazh janë shumë të ngjashme. Pak këshilla për baste sportive për lloje të ndryshme bastesh përfshijnë:

 • Lloji më i thjeshtë i basteve është kur një lojtar vë bast për skuadrën që mendon se do të fitojë ndeshjen. Ka dy skuadra për lojë: në shtëpi dhe jashtë, të shënuara si 1 dhe 2. Pasi të zgjedhë shanset, një bast mund të vendosë një bast duke u bashkuar me kunjin.
 • Një bast më emocionues është ai në të cilin ka një handikap, i cili përdoret për të rritur shanset në një ndeshje që favorizon një ekip.
 • Një lloj i tretë është ku një bast mund të vë bast për pikët e shënuara në të gjithë periudhën e lojës. Një tjetër variacion është kur bastdhënësi i volejbollit jep një numër specifik dhe një lojtar duhet të parashikojë nëse numri i kompleteve të plota do të kalojë ose do të jetë më i vogël.
Si të vini bast në volejboll
Llogaritja e koeficienteve të basteve të volejbollit

Llogaritja e koeficienteve të basteve të volejbollit

Bastet e linjës së parave janë për lojtarët që duan të vënë bast se cila skuadër do të fitojë lojën. Mund të ketë tre formate të ndryshme: plus/minus, dhjetore dhe fraksion.

Kur bëhet fjalë për lojtarët më të rinj, shanset plus/minus mund të jenë më të vështira për t'u kuptuar. Megjithatë, ata shpejt bëhen të preferuarit e shumicës së bastorëve. Një numër pozitiv tregon humbjen, dhe një numër negativ është për të preferuarin.

Për të dobëtin, numri është se sa një lojtar mund të fitojë në një bast 100$. Favoriti është se sa duhet të rrezikojë një lojtar për të fituar 100 dollarë. Për shembull, le të themi se një lojtar po shikon një lojë midis Chicago Icemen dhe Phoenix Ascension, dhe Chicago është -150 dhe Phoenix është +140.

Çikago llogaritet të fitojë, kështu që një lojtar duhet të vë bast 150 dollarë për të fituar 100 dollarë. Phoenix është humbja, kështu që një lojtar që vë bast 100 dollarë do të merrte 140 dollarë.

Shanset dhjetore shprehen me një numër dhjetor, si p.sh. 2.55. Kjo do të thotë se çdo bast që një lojtar shumëzohet me 2.55, të cilin ai do ta marrë nëse basti i tij fiton.

Shanset e fraksioneve janë konfuze dhe duken si 11/1 ose 21/38. Numri në të majtë përfaqëson shumën që një lojtar mund të fitojë, dhe numri në të djathtë tregon pjesën që duhet të rrezikojë një lojtar. Për shembull, shanset 10/1 do të paguanin 100 dollarë për një bast 10 dollarë. Ky format zakonisht përdoret vetëm për baste më të konsiderueshme, por një lojtar mund ta shohë atë herë pas here në linjën e parave.

Për një ndarje të thjeshtë, shanset e basteve janë numrat e një përqindjeje të një sfiduesi. Për shembull, nëse një lojtar ka shanse një (të preferuar), loja është më e lehtë për ta sesa për një lojtar me shanse 10.

Kjo do të thotë që për bastorët, sa më shumë shanse, aq më shumë do të fitojnë. Pra, bast mbi një të dobët është me rrezik të lartë; prandaj, kthimet janë më të mira.

Shanset e linjës së parave kanë një shenjë "+" ose "-" përpara numrave. Të preferuarat kanë shanse "-" ndërsa të dobëtit kanë shanse "+". Një fitues merr aksionin e tij plus sasinë e treguar në linjën e parave.

Llogaritja e koeficienteve të basteve të volejbollit
Llojet e basteve të volejbollit

Llojet e basteve të volejbollit

Ka disa baste të ndryshme ku një lojtar mund të vë bast në volejboll. Lexoni për të mësuar më shumë rreth tyre.

Bast i ndeshjes

Një bast ndeshjeje është një bast se cila skuadër mendoni se do ta fitojë ndeshjen. Së pari duhet të drejtoheni te një libër sportiv dhe të identifikoni konkurrencën e volejbollit ku dëshironi të vini bast për të vendosur një bast ndeshjeje. Më pas, gjeni se cilën lojë dëshironi të gjurmoni. Këtu, ju mund të shihni ekipin "vendas" në të majtë dhe skuadrën "miqësore" në të djathtë.

Volejbolli nuk ka barazime, kështu që mund të vini bast vetëm në një ekip. Kur të jeni gati, klikoni mbi shanset, futni shumën ku dëshironi të vini bast dhe më pas klikoni "Vendosni bast". Nëse ekipi juaj fiton, ju fitoni!

Bast Handicap

Një handikap është një bast brenda ndeshjes, duke ndihmuar që loja të jetë më tërheqëse. Hendikapi përdoret në bastet sportive për të rritur shanset në një lojë të njëanshme. Pra, një libër sportiv do të krijojë një handikap ku një ekip do të duhet të fitojë me një deficit të përzgjedhur. Ju mund të vini bast në Icemen për të fituar me një handikap -2.5, që do të thotë se ata duhet të fitojnë ndeshjen 3-0 në sete që basti juaj të fitojë!

Totali i pikëve

Ju gjithashtu mund të vini bast për pikët totale në volejboll të brendshëm dhe në plazh, ku mund të merrni me mend sa pikë do të shënoni gjatë lojës. Mos harroni se ndeshjet e volejbollit të mbyllur zhvillohen në pesë grupe, ndërsa ato zhvillohen vetëm në tre grupe në volejboll plazhi.

Ekzistojnë edhe këto lloje bastesh:

 • Rezultati i përgjithshëm
 • Vendosni bast
 • Bastet e turneut
Llojet e basteve të volejbollit
Kuptimi i shanseve të basteve të volejbollit

Kuptimi i shanseve të basteve të volejbollit

 • Shanset dhjetore: Pasi të keni vendosur një bast, kthimi i pritur pasqyrohet në koeficientet dhjetore. Kjo do t'ju tregojë aksionet tuaja, si dhe fitimin.
 • Shanset thyesore: Shuma që mund të fitoni tregohet si fraksion, e cila nga ana tjetër varet nga shuma që keni vënë bast.
 • Shanset Amerikane: Numri do të jetë ose pozitiv, duke treguar fitimin e pritur në një bast, ose negativ, duke treguar se sa duhet të vini bast për të fituar një shumë të caktuar.

Loja ndikohet nga probabilitetet. Këto janë shprehur si shifra përqindjeje, që do të thotë se një probabilitet 50% është 0.5. Nëse jepet si probabilitet 4/6, do të thotë 60% shanse për të fituar, pra 6 pjesëtuar me shumën e 4 dhe 6.

Kuptimi i shanseve të basteve të volejbollit
Mos vini bast në Hype

Mos vini bast në Hype

Për shkak se volleyall është një sport shumë i njohur bastesh, është e lehtë për një bastues që të vendosë bastet e një tjetri më të mirë, duke besuar se ai duhet të dijë të gjitha gjërat nëse është duke vënë baste për këtë sport. Megjithatë, nuk është gjithmonë kështu.

Është e rëndësishme që bastorët të fitojnë njohuritë e tyre për lojën dhe ndeshjen aktuale dhe të mos ndjekin atë që mund të spekulojë turma. Vetëm për shkak se turma mund të brohorasë një emër nuk do të thotë se kush do ta fitojë ndeshjen.

Është gjithashtu e rëndësishme të pranohet se ndërsa statistikat dhe stilet e lojës janë të rëndësishme, çdo ekip ka pikat e veta të forta dhe të dobëta. Kjo do të thotë se ndërsa një ekip mund të ketë fituar 10 ndeshjet e fundit, nëse përballet me një ekip tjetër me një stil loje të ndryshëm nga ai që ka, ata mund të humbasin.

Kur bastorët shikojnë shanset e tyre, ata duhet të marrin në konsideratë stile të ndryshme të lojës dhe nëse dy skuadra kanë shkuar ballë për ballë në të kaluarën.

Marrëveshje kryesore

 • Njihuni me ekipet e volejbollit dhe statistikat e tyre
 • Sigurohuni që të dini shanset e ndryshme të basteve
 • Konsideroni të dyja ndeshjet e volejbollit të brendshëm dhe të plazhit për të bastuar
Mos vini bast në Hype
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi