Vaterpolo

kundër njëri-tjetrit. Qëllimi i vaterpolos, si futbolli, hendbolli dhe sportet e tjera të orientuara drejt qëllimit, është të shënoni një gol duke e hedhur topin pranë portierit dhe në portën e kundërshtarit. Vaterpoloja ka qenë një sport olimpik që nga viti 1900 dhe popullariteti i tij vazhdon të rritet, veçanërisht pasi ekipet e femrave kanë të drejtë të luajnë në Lojërat Olimpike që nga viti 2000.

Megjithëse një lojë si vaterpoloja ekzistonte në Japoni gjatë Mesjetës, vetëm në mesin e shekullit të nëntëmbëdhjetë ajo u prezantua në Angli në formën e saj bashkëkohore.

Vaterpolo
Historia e lojërave të vaterpolit

Historia e lojërave të vaterpolit

Vaterpoloja u luajt për herë të parë në vendet e Evropës Qendrore në fillim të shekullit, dhe u përfshi në programin e Lojërave Olimpike në vitin 1900. Ekipet evropiane për meshkuj të Hungarisë, Spanjës, Rusisë, Italisë dhe ish-Jugosllavisë kanë qenë zakonisht të forta në shortet e meshkujve të Kampionatit Botëror dhe Olimpiakut Lojëra, ndërsa ekipi i femrave në SHBA është më i madhi.

Gjithsej 260 atletë nga 20 vende morën pjesë në Lojërat Olimpike 2016. Serbia fitoi medaljen e artë në turneun e meshkujve pasi mposhti Kroacinë në finale. Vaterpoloja, si shumë sporte të tjera të nënvlerësuara, ofron mundësi fantastike bastesh për bastet me përvojë.

Historia e lojërave të vaterpolit
Pse vaterpoloja është e popullarizuar për bast?

Pse vaterpoloja është e popullarizuar për bast?

Edhe pse vaterpoloja është një sport i zhvilluar mirë, ai është me interes vetëm për një grup të vogël njerëzish. Nga ana tjetër, bastorëve profesionistë u duket tërheqës ndriçimi i ulët i këtij sporti, pasi është shumë më e thjeshtë të luash kundër bastvënësve kur ka pak ekspertë në këtë fushë specifike të sportit.

Vaterpoloja mund të mos ketë audiencën më të madhe ndërkombëtare, por ka një numër mjaft të madh ndjekësish saqë është i disponueshëm në shumicën e faqeve kryesore të basteve. Kjo është veçanërisht e vërtetë çdo katër vjet kur zhvillohen Lojërat Olimpike dhe sporti rifutet në një audiencë globale. Libërtarët e vaterpolos mbulojnë ngjarje të tjera kyçe si ndeshjet e rëndësishme të NCAA, ligat kryesore evropiane dhe Ligën Botërore të Waterpolos FINA ndërmjet turneve olimpike.

Megjithatë, duhet të kemi parasysh se bastet e vaterpolos nuk kanë të njëjtin nivel pranie në internet si sportet e tjera kryesore. Gjetja e një vendi të mirë për të bastuar në vaterpolon në internet kërkon disa përpjekje. Gjatë Lojërave Olimpike, është e lehtë të gjesh vende për të bastuar në vaterpolo, por jashtë sezonit, është një gjueti e vërtetë.

Një arsye tjetër për popullaritetin e basteve të vaterpolos në internet është se ai është i krahasueshëm me sportet e tjera, duke e bërë të lehtë për t'u kuptuar. Në basketboll, për shembull, të gjithë luajnë në mbrojtje dhe në sulm. Ka një qendër, një roje, një pikë roje dhe gjuajtës të jashtëm, të cilët të gjithë lëvizin vazhdimisht topin - njësoj si në vaterpolo.

Për të vendosur kënde për gjuajtje, duhet të jeni vazhdimisht në lëvizje, ngjashëm me hokej në fushë. E vetmja mënyrë për të shënuar është të mundësh portierin, ashtu si në futboll. Vaterpoloja, nga ana tjetër, luhet tërësisht në ujë, pa kontakt me fundin e pishinës - për 32 minuta në të njëjtën kohë.

Pse vaterpoloja është e popullarizuar për bast?
Si të bastni në vaterpolo

Si të bastni në vaterpolo

Mbani llogari me të paktën dy bastevënës të ndryshëm të vaterpolos për të mbajtur zgjedhjet tuaja të hapura. Kjo do ta bëjë të lehtë për ju që të merrni shanse për çdo ndeshje specifike që ju intereson. Edhe në të basteshkruesi më i mirë në internet, vaterpoloja është hit-or-miss, kështu që është një ide e mirë të kesh disa site për të kontrolluar dhe për të vënë bast.

Kjo këshillë bazohet në faktin se asnjë bastvënës i vetëm nuk ofron baste të plota dhe gjithëpërfshirëse të vaterpolit gjatë gjithë kohës. Për të zbuluar tregje aktive bastesh, do t'ju duhet të vizitoni disa faqe të ndryshme bastesh.

Si të bastni në vaterpolo
A janë të ligjshëm bastet e vaterpolos në internet?

A janë të ligjshëm bastet e vaterpolos në internet?

Çdokush mund të bëjë bast në vaterpolon në çdo turne dhe ngjarje të licencuar të librave sportiv në internet. Sidoqoftë, zbatohen kufizime specifike specifike për një vend, prandaj duhet të shmangni bastet në vendet që ndalojnë bastet sportive në internet - nëse diçka shkon keq, vendi juaj nuk do të jetë në gjendje t'ju ndihmojë.

Bastet më të mira të vaterpolos

Më së shumti llojet e zakonshme të basteve në tregjet e basteve të vaterpolos janë kush do ta fitojë ndeshjen, cili do të jetë rezultati total dhe diferenca e fitores së ekipit fitues. Kur bëhet fjalë për vaterpolon, krijuesit e basteve i mbajnë gjërat të thjeshta sepse nuk është sporti më popullor për sa i përket dorezës së përgjithshme të basteve.

A janë të ligjshëm bastet e vaterpolos në internet?
Kuptimi i shanseve të basteve në vaterpol

Kuptimi i shanseve të basteve në vaterpol

Shanset e linjës së parave

Në një linjë parash në vaterpolo, qëllimi juaj është të zgjidhni ekipin fitues.

Këtu, shanset e shfaqura pranë çdo skuadre tregojnë se sa do t'ju kërkohet të rrezikoni në lidhje me atë se sa keni për të fituar. Shanset rregullohen nga prezantuesit për të pasqyruar diferencën e talentit të perceptuar midis ekipeve.

Shanset vendosen në atë mënyrë që lojtarët të jenë të interesuar në të dyja anët e bastit. Ekipi më i dobët merr shanse më të mira, ndërsa skuadra më e fortë merr shanse më të ulëta. Libërbërësi shpreson të tërheqë para nga të dyja anët e bastit në këtë mënyrë, në mënyrë që humbësit të mund të përdoren për të shlyer fituesit, ndërkohë që bastdhënësi mban një fitim të vogël.

Shanset për handikap

Një handikap i basteve në vaterpolo në internet funksionon njësoj si një bast i linjës parash, për të parashikuar saktë anën fituese. Dallimi është se bastet me handikap ofrojnë një disavantazh artificial të pikëve për njërën ose tjetrën skuadër për të llogaritur forcën superiore të njërës palë.

Ja një shembull: Serbia: -6.5 (2.10) kundrejt Sllovakisë: +6.5 (1.76).

Ky skenar tregon se Serbia ka një handikap prej 6.5 pikësh dhe është shumë e favorizuar për të fituar ndeshjen. Nëse vini bast në Serbisë, ata duhet të fitojnë me të paktën shtatë pikë që të konsiderohen fitues. Aksioni juaj humbet nëse Serbia humbet ose fiton vetëm 5 pikë, për shembull.

Nëse vini bast në Sllovaki, do të merrni një handikap 6.5 pikësh në favorin tuaj. Kjo nënkupton që Sllovakia mund të humbasë deri në 6 pikë dhe prapë të fitojë bastin tuaj. Shanset e mbyllura në kllapa tregojnë gjithashtu se sa mund të fitoni duke vënë bast për çdo ekip.

Bast në total

Objektivi në një bast total pikësh nuk është se kush do ta fitojë lojën. Qëllimi është të merret me mend nëse numri i përgjithshëm i pikëve të shënuara në ndeshje do të jetë më i lartë apo më i ulët se një numër i caktuar nga krijuesi i basteve.

Më poshtë është një shembull i një basti total pikësh:

  • Mbi 18.5: 1.90
  • Nën 18.5: 1.90

Në këtë rast, totali është vendosur në 18.5 pikë nga libralidhësi. Në fund të ndeshjes, ky është rezultati i përgjithshëm i të dyja skuadrave. Ju do të zgjidhni mbi me koeficientin 1.90 nëse besoni se të dyja skuadrat do të përfundonin me një rezultat të kombinuar prej 19 ose më shumë pikësh. Ju duhet të zgjidhni nën nëse besoni se rezultati i përgjithshëm do të jetë 18 ose më pak pikë.

Kuptimi i shanseve të basteve në vaterpol
Këshilla për bastet në vaterpol

Këshilla për bastet në vaterpol

Vaterpoloja është një lojë ku favoritët mund të fitojnë 20-30 ndeshje radhazi, madje edhe në ndeshjet ndërkombëtare, duke e bërë të vështirë vlerësimin e saktë të formës së një ekipi, veçanërisht kur cilësia e konkurrentëve për lojtarët e vaterpolit ndryshon vazhdimisht. Mbani një sy se sa shpejt kalojnë ekipet nga mbrojtja në sulm. Kur krahasohet me një ekip me një linjë të dobët mbrojtëse, një ekip që e ekzekuton këtë mirë do të ketë një avantazh në lojë.

Në vaterpolo, portieri luan një rol kritik. Kur një portier lëndohet, shanset e ekipit për fitore zvogëlohen shumë, gjë për të cilën reagojnë lojtarët e basteve, megjithëse ndonjëherë vonohen në rregullimin e kuotimeve. Çdo ekip vaterpoli ka lojtarë shtesë thelbësorë, lëndimi i të cilëve mund të shkaktojë ndërprerjen e lojës së ekipit.

Ekipet individuale kanë lojtarë që mbahen në lojë vetëm për të mbajtur jashtë lojtarët më të mirë të kundërshtarit (bazuar në prototipet e lojtarëve të hokejve në hokej). Nëse skuadra ka një lojtar kyç, mungesa e tij do të ketë një ndikim të rëndësishëm në lojë. Ju duhet të shmangni bastet në lojëra miqësore pasi skuadrat mund të identifikojnë lehtësisht formacionin eksperimental dhe të luajnë për hir të zotërimit të teknikave të reja dhe jo për hir të fitores.

Këshilla për bastet në vaterpol
Kumar i përgjegjshëm

Kumar i përgjegjshëm

Ju duhet të menaxhoni fondet tuaja me kujdes për të shmangur humbjen e një shume të madhe parash në mënyrë të papritur. Gjithmonë mbani mend se nuk duhet të rrezikoni kurrë më shumë para se sa jeni të gatshëm të humbni në një bast. Ju duhet të ndani financat tuaja për të parandaluar humbjen e të gjitha parave menjëherë.

Nëse keni një varg negativ fati, mos u përpiqni ta kompensoni duke rritur madhësinë e bastit tuaj. Ose vendosni një kufi në shumën që mund të depozitoni çdo muaj ose një kufi në shumën që mund të humbni në një lojë të vetme.

Ju duhet të jeni në gjendje të kontrolloni emocionet tuaja dhe të dini kur të hiqni dorë. Jeni më të prirur për të marrë vendime impulsive kur jeni të shqetësuar, gjë që është e keqe kur bëhet fjalë për lojërat e fatit. Gjithmonë keni një kokë të qartë dhe mendoni për opsionin tuaj të ardhshëm plotësisht.

Provoni vetë-përjashtimin nëse gjërat po përkeqësohen dhe po filloni të ndiheni sikur po zhvilloni një varësi. Vetëpërjashtimi i ndihmon personat që po luftojnë me varësinë e lojërave të fatit të bëjnë një pushim prej tij dhe të përqendrojnë jetën dhe paratë e tyre në diçka tjetër.

Mund t'ju ndihmojë të lidheni me programe shtesë të komunitetit për t'ju ndihmuar të përballeni me problemin tuaj të lojërave të fatit, si dhe t'ju ofrojë mbështetjen që ju nevojitet nëse nuk jeni të sigurt se si të menaxhoni hapat e ardhshëm në rikuperimin tuaj.

Kumar i përgjegjshëm