MMA

Artet marciale të përziera (MMA) janë një lloj sporti luftarak që përfshin shumë teknika të ndryshme luftimi nga e gjithë bota. Quhet gjithashtu pa ndalesa ose luftime në kafaz. Atletët përdorin përleshje, goditje dhe sulme në tokë për të nënshtruar kundërshtarët e tyre. Brenda komunitetit të basteve sportive MMA ka fituar një nivel të lartë popullariteti.

Kjo është për shkak të ndeshjeve të tij emocionuese me oktan të lartë, ku shpesh mund të ndodhë e papritura. Përputhjet e profilit të lartë priren të arrijnë transmetime me pagesë për shikim. Kur kjo ndodh, ata tërheqin një sasi të madhe të aktivitetit të lojërave të fatit në internet. Ndërsa MMA dikur konsiderohej një sport i specializuar, tani rivalizon mundjen dhe boksin.

MMA
Pse MMA është popullore për të bastuar?

Pse MMA është popullore për të bastuar?

Kur angazhoheni në baste sportive në internet personi do të dëshirojë të ketë një mundësi të mirë për të parashikuar një fitues. Problemi me disa sporte luftarake është se nuk ka ekuilibër të mjaftueshëm mes dy luftëtarëve. Në të kundërt, MMA i ndan ato në kategori peshash në mënyrë që dy konkurrentë të kenë një shans të barabartë për të nënshtruar tjetrin. Organet drejtuese MMA përpiqen ta bëjnë atë 50/50 sa më shumë që të jetë e mundur.

Në sipërfaqe MMA mund të duket kaotike pasi luftëtarët mund të bëjnë një mori lëvizjesh të ndryshme. Sidoqoftë, sporti ka një rregullore çuditërisht kohezive. Falë provave dhe gabimeve, versioni kryesor i MMA tani ka zhvilluar disa protokolle të rëndësishme sigurie. Kafshimi, kërcitja e syve dhe goditjet në ijë janë rreptësisht të ndaluara. Si rezultat, MMA ka evoluar në më pak një spektakël dhe më shumë një sport legjitim.

Kumarxhinjtë kërkojnë shumë faktorë kur zgjedhin një ngjarje për të bastuar. Një nga më të rëndësishmet është shikimi. MMA arrin të shkëlqejë eksitimin e boksi ndërkohë që ende ndihesh i nervozuar dhe më i fortë. Njerëzit në të gjithë botën kënaqen duke parë MMA. Ajo ka një tërheqje globale që përkthehet edhe brenda komunitetit të lojërave të fatit.

Pse MMA është popullore për të bastuar?
Gjithçka rreth basteve MMA

Gjithçka rreth basteve MMA

Një ndeshje MMA përfshin dy persona që hyjnë në një ring ose kafaz dhe luftojnë me njëri-tjetrin derisa njëri të dalë si fituesi. Luftëtarët më të mirë do të jenë trajnuar në një sërë artesh të ndryshme marciale. Ata duhet të dinë se kur të përdorin lëvizjet e duhura luftarake.

MMA konsiderohet forma përfundimtare e luftimit një-në-një. Rrjedhimisht, e vetmja pajisje në dispozicion të atletëve është një grup dorezash të mbushura për të mbrojtur duart e tyre kur hedhin grushte. Ka disa kategori të ndryshme peshash në këtë sport.

Gjatë një ndeshjeje tre gjyqtarë do të vëzhgojnë luftëtarët dhe do të vendosin për një fitues për çdo raund. Atleti me totalin më të lartë në fund fiton ndeshjen. Megjithatë, ka mënyra të tjera për të siguruar një fitore. Nëse një kundërshtar humbet vetëdijen, fitorja shpallet me nokaut.

Ndonjëherë një luftëtar do ta vendosë tjetrin në një mbajtëse derisa të dalin jashtë. Kjo quhet parashtrim. Nokautet teknike ndodhin kur një luftëtar deklarohet i paaftë për të vazhduar për arsye shëndetësore. Nëse të dy luftëtarët vazhdojnë të thyejnë rregullat, atëherë gjyqtarët mund të përdorin një vendim "jo kontest". Kumarxhinjtë duhet t'i marrin parasysh të gjithë këta skenarë kur duke vendosur një bast në ndeshjet MMA.

Gjithçka rreth basteve MMA
A janë të ligjshme bastet MMA në internet?

A janë të ligjshme bastet MMA në internet?

Për shkak të natyrës së dhunshme të sportit, ka disa vende që nuk e konsiderojnë MMA si legjitime. Megjithatë, kjo nuk do të thotë domosdoshmërisht se është e ndaluar plotësisht. Në përgjithësi, nëse një komb ka një politikë tolerante ndaj basteve sportive, atëherë MMA do të përfshihet. Qytetarët e tyre mund të përdorin një libralidhës sportiv në internet për të vendosur baste MMA.

Gjatë viteve ka pasur disa kufizime të dukshme në këtë sport. Kur këto ndodhin shpesh i pengon njerëzit të angazhohen në lojërat e fatit MMA. Për shembull, në vitin 1997 shteti i Nju Jorkut ndaloi artet marciale të përziera. Ndalimi u anulua përfundimisht në 2016. Edhe Kanadaja e dekriminalizoi atë në 2013.

Norvegjia është një nga vendet e pakta ku MMA është ende e paligjshme. Në të kundërt, ai ka statusin e sportit kombëtar në Rusi. Ndërkohë ka kundërshtim politik ndaj MMA në Indi dhe Francë pa ndonjë legjislacion specifik në fuqi që parandalon ndeshjet ose bastet.

A janë të ligjshme bastet MMA në internet?
Faqet më të mira të basteve MMA

Faqet më të mira të basteve MMA

Turnetë e njohura MMA zhvillohen brenda Rusia dhe Shtetet e Bashkuara. Prandaj ka kuptim që bastet në këtë sport janë shumë të njohura në këto dy kombe. Deri kohët e fundit ai konsiderohej një sport i veçantë. Kjo ndryshoi rreth vitit 2007 kur UFC filloi të bëhej shumë më e zakonshme. Si rezultat, më shumë faqe të lojërave të fatit filluan të shfaqin tregje MMA.

Sot lojtarët kanë një numër të madh opsionesh. Faqja më e mirë e basteve MMA duhet të ofrojë pagesa me potencial të lartë dhe një gamë të mirë të llojeve të basteve. Disa njerëz janë të kënaqur thjesht duke parashikuar një fitues të plotë. Megjithatë, të tjerët duan më shumë larmi.

Faqet superiore ofrojnë baste për numrin e raundeve, duke shkuar në distancë dhe KO. Një libralidhës i shkëlqyer gjithashtu do të hapë tregjet MMA sapo të shpallet një ndeshje e re. Për më tepër, është e rëndësishme të shikoni për faqet që kujdesen për ngjarjet kryesore dhe ato të specializuara MMA.

Faqet më të mira të basteve MMA
Kuptimi i shanseve të basteve MMA

Kuptimi i shanseve të basteve MMA

Mund të jetë frikësuese për fillestarët që të kuptojnë fillimisht aspektet e para të basteve MMA. Megjithatë, nëse ata kanë luajtur ndonjëherë në një ndeshje boksi, ata do të jenë në një territor të njohur. Shanset e basteve sportive për të dy janë shumë të ngjashme. Kjo për shkak se ato ndajnë elemente të shumta.

Ka dy pretendentë për të zgjedhur. Si boksi ashtu edhe MMA vendosin një fitues pasi të kenë përfunduar ose një nokaut ose disa raunde. Paraqitja e unazave MMA dhe boksit janë madje të ngjashme.

Sidoqoftë, shanset për MMA mund të ndryshojnë për shkak të sasisë më të madhe të lirisë që u jepet atletëve për sa i përket stileve të luftimit. Praktikisht çdo gjë është lojë e ndershme. Prandaj, ndeshjet MMA do të kenë një element të paparashikueshmërisë për to.

Ndonjëherë një luftëtar do të ketë shanse shumë më të larta se kundërshtari i tij për shkak të temperamentit të stilit të tij të veçantë luftarak. Nëse unaza ka karakteristika të pazakonta kjo do të reflektohet edhe në shanset e basteve.

Kuptimi i shanseve të basteve MMA
Si të bastni në MMA?

Si të bastni në MMA?

Nëse lojtarët po pyesin se si të bastojnë në ngjarje sportive si MMA, përgjigja është se ka shumë opsione. Më popullorja është të parashikosh rezultatin e drejtpërdrejtë të betejës (dmth. fituesin).

Megjithatë, një bastbërës online MMA zakonisht do ta ofrojë këtë bast vetëm kur shanset për fitimin e një prej atletëve MMA janë më të ulëta se 1.01. Kur kjo ndodh, lojtari i fatit mund të mbështesë një luftëtar ose të vë bast në një barazim.

Është gjithashtu e zakonshme që njerëzit të zgjedhin një bast mbi/nën. Qëllimi është të parashikohet nëse ndeshja do të përfundojë para ose pas një numri të caktuar raundesh. Gjithashtu, krijuesi i basteve mund të ofrojë disa baste propozuese.

Ato mund të përfshijnë handikap pikësh, metodën e fitores dhe lojtarët që prekin dorezat. Bastet mbështetëse janë të njohura sepse pagesat priren të jenë më të mira. Megjithatë, ata gjithashtu kërkojnë që lojtari i kumarit të bëjë një parashikim më specifik.

Si të bastni në MMA?
Turnetë më të mëdha MMA

Turnetë më të mëdha MMA

Ekziston një gamë e madhe MMA e profilit të lartë konkurse për të vendosur baste. KSW polake është një nga promovimet më të mëdha MMA në Evropë. Është i njohur për përqafimin e modelit WWE që mbahet vetëm një numër i caktuar herë në vit.

ONE FC është një turne me rritje të shpejtë që shfaq talentin më të madh luftarak brenda Azisë. Një tjetër ngjarje për t'u shënuar në kalendar është Bellator. Me nëntë kategori peshash dhe dy kategori femrash, ai u jep lojtarëve shumë larmi.

Tifozët e MMA-së Amerikane mund të kontrollojnë Ligën e Luftëtarëve Profesionistë (PFL). Formati i tij i stilit NBA e bën atë mjaft unik. Përndryshe, lojtari i fatit mund të zgjedhë M-1, një organizatë ruse që mban rreth 20 ngjarje në vit.

Turnetë më të mëdha MMA
Këshilla për bastet MMA

Këshilla për bastet MMA

Nuk është kurrë e mençur të vendosni bast në MMA pa bërë më parë pak kërkime. Ndeshjet e profilit të lartë do të vënë përballë dy sportistë të njohur. Rrjedhimisht, lojtari i fatit mund të analizojë performancat e tyre të kaluara. Shumë tifozë të basteve sportive pëlqejnë të përpilojnë lista që detajojnë pikat e forta dhe të dobëta të luftëtarëve. Të bësh këtë do t'i ndihmojë njerëzit të përcaktojnë më mirë se cili prej tyre ka avantazhin.

Faqet më të mira të libralidhësve në internet ofrojnë tregje MMA mjaft herët. Pasi këto të bëhen live, shanset do të ndryshojnë me afrimin e fillimit të ndeshjes. Kumarxhinjtë që kanë një parandjenjë për një fitues të mundshëm mund të dëshirojnë të vënë bastin e tyre herët në mënyrë që pagesa e tyre të jetë më fitimprurëse.

Atleti me brezin më të lartë të fitoreve zakonisht konsiderohet më i mundshëm për të fituar. Ky kriter është një tregues jetik i aftësive aktuale të luftëtarit. Çdo lëndim i mëparshëm gjithashtu vlen të merret parasysh. Profesionistët e MMA shpesh vijnë nga një kamp trajnimi specifik.

Më të nderuarit priren të prodhojnë luftëtarë me nivelet më të larta të aftësive. Është e rëndësishme të mos anashkaloni disponimin e pretendentit. Një humbje e papritur ose rritje e besimit mund të jetë faktori më i madh përcaktues nëse ata nënshtrojnë ose jo kundërshtarin e tyre.

Këshilla për bastet MMA
Kumar i përgjegjshëm

Kumar i përgjegjshëm

Ndërsa kumari mund të jetë argëtues, disa njerëz mund të luftojnë për të ndaluar kur u nevojitet. Është e rëndësishme që të gjithë adhuruesit e basteve sportive ta bëjnë këtë në mënyrë të përgjegjshme. Çelësi për një përvojë bastesh me cilësi të lartë është vetëkontrolli. Është e zakonshme që njerëzit të vendosin një kufi specifik për humbjet e tyre në bankroll. Pasi ta arrijnë, është koha për të ndaluar.

Ka shumë programe në internet në të cilat librat sportiv MMA mund të regjistrohen. Ato janë krijuar për të ndihmuar lojtarët problematikë në mënyrë që ata të mos e teprojnë. Për shembull, disa rrjete vetëpërjashtimi u japin lojtarëve një pushim duke i penguar ata të regjistrohen në një faqe bastesh derisa të kalojë një afat kohor i caktuar.

Përndryshe, lojtari i fatit mund të kërkojë kufizime depozitash në bastet e tyre. Në këtë mënyrë ata nuk do të shpenzojnë shumë para për hobin e tyre të lojërave të fatit.

Vitet e fundit, industria e basteve sportive në internet ka kuptuar se sa i përhapur është problemi i kumarit. Në vend që thjesht ta injorojnë këtë çështje, shumë prezantues kanë ndërmarrë veprime. Është një ide e mirë që të përdoren vetëm faqet që kanë politika të vendosura që synojnë t'u japin përdoruesve më shumë kontroll mbi zakonet e tyre. Njerëzit me probleme të rënda të vetëkontrollit mund të kërkojnë ndihmë nga shërbimet e shërimit të varësisë.

Kumar i përgjegjshëm