Tenisi

Tenisi ka qenë një sport popullor për lojtarët, spektatorët dhe bastetësit në mbarë botën që nga fundi i viteve 1800. Loja e aksionit me ritme të shpejta është e përshtatshme për një stërvitje kardio, argëtuese për t'u parë dhe një sport emocionues për të bastuar si drejtpërdrejt ashtu edhe para lojës. Është një lojë e njohur si në mesin e lojtarëve ashtu edhe në librat sportiv. Ka kaq shumë turne tenisi për të vënë bast, duke e bërë atë edhe më të mirë.

Ky artikull ka disa informacione të detajuara mbi bastet e tenisit si për fillestarët, ashtu edhe për bastet me përvojë.

Tenisi
Bazat e basteve te tenisit

Bazat e basteve te tenisit

Tenisi ka qenë i popullarizuar në mbarë botën midis lojtarëve, spektatorëve dhe basteve sportive që nga vitet 1800. Loja me ritëm të shpejtë është e përshtatshme për ushtrime kardio, argëtuese për të vëzhguar dhe një sport emocionues për të luajtur bixhoz live dhe para lojës.

Është një lojë e preferuar mes lojtarëve dhe librave sportivë dhe ka ndeshje të konsiderueshme tenisi për të vënë bast.

Bastet e tenisit mund të jenë shumë të dobishme nga ana monetare, pasi janë një nga disiplinat më të njohura të basteve sportive. Njohuritë e forta të lojës dhe një strategji e besueshme bastesh janë vetëm dy elementë që mund të ndihmojnë për të kontribuar në nivelin tuaj të suksesit kur bëhet fjalë për marrjen e një pagese.

Suksesi në planin afatgjatë nuk është i lehtë, por padyshim që është i arritshëm nëse e zbatoni veten si duhet.

Përgjatë këtij udhëzuesi, ne do të përshkruajmë se çfarë përfshin bastet në tenis. Do të ofrojë gjithashtu këshilla dhe strategji, e cila duhet të ndihmojë në formimin e lojës suaj të basteve.

Bazat e basteve te tenisit
Çfarë është bast tenisi?

Çfarë është bast tenisi?

Tenisi ka ekzistuar për një kohë të gjatë tani, me strukturën aktuale që fillon rreth vitit 1859. Aktualisht, ka baste joformale për rezultatet e ndeshjeve. Kur bastet sportive zyrtare u bënë të zakonshme, tenisi ishte ndër sportet parësore që u përqafuan nga basteshkruesit.

Tenisi është jashtëzakonisht i shpejtë dhe përmban disa nga yjet më të mëdhenj të sportit në botë. Duke qenë se është një lojë me rezultate të larta, ajo është e përhapur në bastet online.

Bastet e tenisit kanë vazhduar të rriten në popullaritet, duke u vënë re nga numri i turneve ndërkombëtare dhe rritja e basteve. Tani është një sport jashtëzakonisht i popullarizuar në mbarë botën, me uebfaqe të shtuara të basteve tenisi të disponueshme për njerëzit që të vendosin baste.

Njerëzit janë gjithashtu më të njohur me lojën, gjë që ka çuar në kumar më shpesh. Popullariteti i basteve të tenisit po rritet për shkak të disponueshmërisë së më shumë kazinove në internet, transmetimeve televizive dhe mbulimeve të tjera mediatike të sportit.

Çfarë është bast tenisi?
Turnetë më të mirë të tenisit dhe lojtarët më të mirë

Turnetë më të mirë të tenisit dhe lojtarët më të mirë

Zemërimi për bastet e tenisit është rritur vazhdimisht që kur filloi. Sot, turnetë e mëdhenj dhe lojtarët me yje tërheqin lojtarët me shumicë për të luajtur në rezultatet e ndeshjeve. Për shumë bastore, emra të tillë si Maria Sharapova, Roger Federer, Venus Williams dhe Serena Williams janë shpesh baste të pagabueshme.

Turne të mëdha si Opens (Wimbledon, Australian dhe Francez) dhe Lojra Olimpike janë gjithmonë të përhapura me bastorët.

Disa gara të tjera virale të tenisit përfshijnë Kupa Davis dhe turneun ATP.

Aktualisht, bastet sportive online e kanë bërë edhe më të përhapur kumarin në tenis. Individët mund të rrezikojnë në bizneset e basteve jashtë shtetit dhe të fitojnë fitimet e tyre menjëherë. Kompanitë e basteve kanë zgjeruar gjithashtu tregjet duke ofruar baste të drejtpërdrejta në lojë, cash-out dhe lojëra dhe liga virtuale tenisi.

Turnetë më të mirë të tenisit dhe lojtarët më të mirë
Si të bastni në tenis

Si të bastni në tenis

Ndeshjet e tenisit luhen si teke ose dyshe. Hapi kryesor është të zgjidhni një faqe bastesh që u mundëson bastuesve të marrin pjesë në tregje të mëdha (dmth., shumë lojëra për të bastuar), është e përshtatshme për përdoruesit, ka mbështetje të pranueshme dhe është e shpejtë në pagesa.

Pasi të bëhet kjo, çdokush mund të luajë tenis shpejt dhe me shpresë me sukses. Bastet e njohura përfshijnë linjën e parave, përhapjen e lojës, shpërndarjen e caktuar, mbi/nën, të ardhmen dhe provat.

Këtu është zbërthimi:

Linja parash

Lloji më i drejtpërdrejtë i basteve është vendi ku një bast vë bast se cila skuadër do të fitojë. Ata gjithashtu mund të bastojnë se cila skuadër besojnë se do të fitojë çdo pjesë të ndeshjes.

Loja Përhapja

Kjo është kur një bast mund të vë bast me një lojtar/skuadër që do të fitojë më shumë ndeshje gjatë një periudhe të caktuar (p.sh. një turne ose seri).

Vendos Përhapjen

Kjo është kur një bast do të vë bast se sa sete do të fitohen në një ndeshje të vetme. A do të fitojë një lojtar dy sete radhazi? A do të fitojnë të parën dhe do të humbasin të dytën?

Mbi/Nën bast

Bastet në mbi do të thotë që një lojtar beson se një ekip/lojtar do të shënojë më shumë gola, pikë ose vrapime sesa totali i listuar. Në të kundërt, një bast nën është kur një lojtar beson se skuadra/lojtari do të shënojë më pak se totali i listuar.

Futures

Një bast i së ardhmes është shumë i drejtpërdrejtë: është kur një lojtar dëshiron të vendosë një bast për diçka që do të ndodhë në të ardhmen. Ata mund të vënë bast se Serena do të fitojë Wimbledon ose që Maria do të fitojë Opens.

Bastet e Tenisit për Prop

Ky është pak më pak i drejtpërdrejtë sepse ka shumë baste mbështetëse në të cilat një bast mund të vë bast!

Këtu janë disa nga opsionet më të njohura:

 1. Fituesi i grupit të parë: Kjo është pikërisht ajo që tingëllon dhe është një bast i lehtë për dikë që sapo lag gishtat e këmbëve në botën e basteve.
 2. Bast Set: Kur një bastues është duke vënë bast në një bast set, ai është duke vënë bast mbi numrin e saktë të seteve që secili lojtar/skuadër do të fitojë ose humbasë gjatë një ndeshjeje.
 3. Aces totale: Më e spikatur në tenisin e meshkujve kundrejt femrave, totali i aseve është kur një lojtar bast nëse totali i aseve do të jetë mbi ose nën një shumë të dërguar nga krijuesi i basteve.

Vendosja e këtyre basteve kërkon që një lojtar të depozitojë një aksion në llogarinë e tij të basteve. Më pas, faqja e basteve jep shanset për çdo rezultat.

Këtu është përbërja e basteve:

 1. Regjistrohuni në një faqe bastesh që ofron baste tenisi dhe bëni një depozitë.
 2. Zgjidhni ngjarjen e tenisit për të cilën dëshironi të vini bast.
 3. Zgjidhni skuadrën ku dëshironi të bastoni.
 4. Zgjidhni një shumë të aksioneve.
 5. Vendos një bast.
Si të bastni në tenis
Llogaritja e koeficienteve të basteve të tenisit

Llogaritja e koeficienteve të basteve të tenisit

Për një ndarje të thjeshtë, shanset e basteve të tenisit janë numrat e një përqindjeje të një sfiduesi. Për shembull, nëse një lojtar ka shanse një (të preferuar), loja është më e lehtë për ta sesa për një lojtar me shanse 10.

Kjo do të thotë që për bastorët, sa më shumë shanse, aq më shumë do të fitojnë. Pra, bast mbi një të dobët është me rrezik të lartë; prandaj, kthimet janë më të mira.

Bastet e tenisit janë ekuivalente me sportet e tjera, por bastet identifikohen ndryshe në pjesë të ndryshme të botës. Ka shanse britanike/fraksionale, shanse evropiane/dhjetëshe dhe shanse amerikane/moneyline.

Për shanset e pjesshme, numri i parë është fitimet që një bast fiton nga bastet e shënuar me numrin e dytë. Për shembull, shanset 7/1 do të thotë që një bast fiton shtatë dollarë për çdo dollar të vënë bast.

Shanset dhjetore tregojnë numrin për të shumëzuar shumën për të marrë fitimin përfundimtar. Për shembull, një koeficient 3.0 do të thotë se një person që vë bast 10 dollarë do të marrë 30 dollarë nëse fiton, duke përfshirë aksionet e tij.

Shanset e linjës së parave kanë një shenjë "+" ose "-" përpara numrave. Të preferuarat kanë "-: shanset ndërsa të dobëtit kanë shanse "+". Një fitues merr pjesën e tij plus sasinë e treguar në linjë parash.

Llogaritja e koeficienteve të basteve të tenisit
Mos vini bast në Hype

Mos vini bast në Hype

Për shkak se tenisi është një sport shumë i popullarizuar bastesh, është e lehtë për një lojtar që të bastojë bastet e një tjetri më të mirë, duke besuar se ata duhet të dinë të gjitha gjërat nëse janë duke vënë baste për këtë sport. Megjithatë, nuk është gjithmonë kështu.

Është e rëndësishme që bastorët të fitojnë njohuritë e tyre për lojën dhe ndeshjen aktuale dhe të mos ndjekin atë që mund të spekulojë turma. Vetëm për shkak se turma mund të brohorasë një emër nuk do të thotë se kush do ta fitojë ndeshjen.

Është gjithashtu e rëndësishme të pranohet se ndërsa statistikat dhe stilet e lojës janë të rëndësishme, secili lojtar ka pikat e veta të forta dhe të dobëta. Kjo do të thotë se ndërsa një lojtar mund të ketë fituar 10 ndeshjet e fundit, nëse ata janë kundër një lojtari tjetër që ka një stil të ndryshëm loje nga ai, ata mund të humbasin.

Kur bastorët po shikojnë shanset e tyre, ata duhet të marrin në konsideratë stile të ndryshme të lojës dhe nëse dy lojtarë kanë shkuar ballë për ballë në të kaluarën.

Mos vini bast në Hype
Statistikat e tenisit për t'u marrë parasysh

Statistikat e tenisit për t'u marrë parasysh

Kur bëhet fjalë për bastet në tenis, duhet të merren parasysh katër faktorë specifikë.

Biseda në pikën e ndërprerjes

Tenisi mbështetet shumë në momente të mëdha; teorikisht, çdo pikë llogaritet njësoj, por disa mund të ndikojnë ndjeshëm në një ndeshje, ndërsa disa janë kryesisht të parëndësishme.

Treguesi më domethënës i një problemi të madh vjen nga pikat e ndërprerjes, ku serverët janë në prag të humbjes së një loje që pothuajse gjithmonë pritet të fitojnë.

Ky aspekt është i gjithi i ndryshueshëm i bazuar në kontekstin e lojës dhe cili lojtar është atje, por njohja e lojtarëve që ekzekutojnë mirë në këto pika mund të drejtojë në fitime më të rëndësishme. Për shembull, një bast mund të pyesë veten pse një tenist ka rekorde fituese kundër një tjetri.

Një element kritik është mbizotërimi i më shumë pikave të ndërprerjes, ruajtja e tyre në shërbimin e tyre dhe konvertimi i tyre kur kthehen.

Lodhje/Udhëtim

Ndeshjet mbahen në mbarë botën, që do të thotë se më të mirët nga më të mirët po fluturojnë nga vendi në vend. Ndërsa mund të jetë shumë emocionuese të shohësh një të preferuar amerikan në Angli, një lojtar duhet të marrë parasysh dallimet në zonën kohore dhe se si ato mund të ndikojnë në performancën e një lojtari.

Përveç kësaj, nëse një lojtar po performon në ndeshje të dyfishta për javë të tëra, ata përfundimisht do të digjen. Ata mund të performojnë jashtëzakonisht javën e parë, dhe më pas javën e dytë mund të jenë në krye të lojës së tyre. Por kur të arrijnë në javën e katërt, ata do të fillojnë të ngadalësohen fizikisht dhe mendërisht.

Sipërfaqe

Diçka që jo shumë lojtarë të rinj e kuptojnë është se disa lojtarë performojnë më mirë në disa sipërfaqe kundrejt të tjerëve. Për shembull, disa lojtarë performojnë më mirë në bar si në Wimbledon, por ata mund të mos performojnë aq mirë në Roland-Garros, i cili ka një sipërfaqe balte. Çdo sipërfaqe ka tërheqje, ndikime, të mirat dhe të këqijat e ndryshme.

Marrëveshje kryesore

 • Merrni parasysh llojin e basteve që funksionon më mirë për ju
 • Sigurohuni që udhëtimi, performanca dhe sipërfaqja të luajnë role në bastet tuaja
 • Shikoni baste të ndryshme për çdo ndeshje
Statistikat e tenisit për t'u marrë parasysh