Hokej mbi akull

Hokej mbi akull ka sjellë ngrohtësi në dimër për lojtarët dhe tifozët për gati 130 vjet tani. Që kur loja e parë u luajt në Kanada në 1895, hokej mbi akull ka çimentuar vendin e tij si një sport kombëtar në vend dhe është përhapur në shumë pjesë të tjera të botës. Dhe sot ajo tërheq edhe një grup tjetër të popullsisë; bastorët e hokejit në akull.

Brohoritja është përhapur në të gjithë botën, ku njerëzit shijojnë emocionin e vendosjes së basteve dhe pritjes së rezultateve. Gëzimi bëhet edhe më i mirë me bastet sportive në internet. Tifozët e hokejit në akull tani kanë më shumë platforma ku mund të vendosin baste nga komoditeti i shtëpive të tyre.

Hokej mbi akull
Gjithçka që duhet të dini rreth basteve të hokejit në akull

Gjithçka që duhet të dini rreth basteve të hokejit në akull

Hokej mbi akull është ndër sportet më të njohura dimërore, duke ngrohur sportet mes borës. Me origjinë afro 130 vjet më parë, loja e parë e hokejit mbi akull ishte në Kanada në 1895. Që atëherë është bërë një fenomen kombëtar dhe ndërkombëtar. Me rritjen e popullaritetit të lojës vjen edhe rritja e basteve sportive mbi të.

Krahas emocionit të shikimit të skuadrave që luftojnë në akull, bastorët mund të shijojnë gjithashtu eksitimin e hedhjes së parave të tyre për një çmim të madh të tyren.

Gjithçka që duhet të dini rreth basteve të hokejit në akull
Çfarë është basti i hokejit në akull?

Çfarë është basti i hokejit në akull?

Bastet në hokej mbi akull filluan fillimisht në Kanadaja - joformalisht. Filloi me miqtë që mblidheshin dhe vendosnin baste të parregulluara në lojërat lokale. Më pas, në fillim të shekullit të 20-të, basteshkruesit filluan të hynin në zonat e lojës dhe të citonin kuotat.

Përparimi i basteve sportive në internet e bën shumë më të përhapur mundësinë e basteve në hokej mbi akull. Vëzhguesit e vlerësojnë sportin për shkak të shpejtësisë së tij dhe sa të dhunshme mund të bëhen edhe lojërat.

Shumë vëzhgues ende ndjekin fizikisht dhe shikojnë lojëra hokej mbi akull, edhe me rritjen e basteve sportive në internet. Madje, disa libra sportive e dinë se sa shumë kënaqen njerëzit bast në sport që ata të transmetojnë drejtpërdrejt ngjarjen.

Në vitin 1923, u krijua Liga e Hokejve në Akull, dhe kjo është kur u krijua një strukturë për bastet. Filloi me qeverinë që rregullonte bastet, dhe liga dëshironte pagesën nga bastebërësit. Në këtë pikë, basteshkruesit ishin subjekte reale me shitore fizike. Megjithatë, bastet ishin të kufizuara në lokalitete.

Ndërsa loja u zhvillua dhe u bë e gjerë, bastet u shpërndanë edhe në zona të reja të Kanadasë dhe në mbarë botën. Zhvillimi i lojërave që po transmetoheshin lejoi më shumë njerëz të bastnin në lojëra, edhe nëse ndodheshin në një vend tjetër.

Çfarë është basti i hokejit në akull?
Si të bastoni në sportet e hokejit në akull

Si të bastoni në sportet e hokejit në akull

Aktualisht, Hokej në akull është një nga opsionet më të njohura të basteve sportive midis lojtarëve. Gjatë dimrit ka pika për baste, pasi ka një rritje të ngjarjeve, duke përfshirë mbajtjen e Lojërave Olimpike Dimërore. Megjithatë, hokej mbi akull është i disponueshëm për të bastuar gjatë gjithë vitit, pasi lojërat mund të luhen në shesh patinazhi në akull të brendshëm.

Bastet në internet kanë përmirësuar ndjeshëm industrinë e basteve në hokej mbi akull. Ai është shtrirë në shumë pjesë të botës dhe është bërë disi një pikë hyrëse për bastore sportive. Përveç kësaj, kolonat e këshillave të basteve sportive për hokej mbi akull tërheqin lexues të mahnitshëm. Mbi të gjitha, sot, Liga e Hokejve në Akull në Kanada është quajtur Liga e Hokejve në Akull "bast-at-home".

Për të vënë bast, gjithçka që duhet të bëjë një lojtar është të gjejë një faqe bastesh në internet që ofron hokej mbi akull në tregun e tyre. Më pas, lojtarët mund të hapin dhe ngarkojnë një llogari bastesh dhe të arrijnë menjëherë në bast.

Këtu është përbërja e basteve:

 1. Regjistrohuni në një faqe bastesh që ofron baste për hokej mbi akull dhe bëni një depozitë.
 2. Zgjidhni ngjarjen e hokejit mbi akull ku dëshironi të bastoni.
 3. Zgjidhni lojën e hokejit në akull për të cilën dëshironi të vini bast.
 4. Zgjidhni një shumë të aksioneve.
 5. Vendos një bast.

Bastet e hokejit mbi akull janë një mënyrë e shkëlqyeshme për bastet që të bashkohen në ligën sportive. Hokej mbi akull është i shpejtë, me shumë mundësi për baste. Bastet mund të vënë bast në ekipin fitues, golashënues, pikë, paralajmërime dhe shumë më tepër.

Bastet e drejtpërdrejta janë zgjeruar në tregjet e hokejit mbi akull, veçanërisht faqet e basteve online. Lojtarët mund të bastojnë për atë që shohin në këtë moment. Shanset për baste të tilla mund të ndryshojnë menjëherë, duke i bërë bastet edhe më emocionuese.

Si të bastoni në sportet e hokejit në akull
Llogaritja e koeficienteve të basteve në hokej mbi akull

Llogaritja e koeficienteve të basteve në hokej mbi akull

Këtu është përbërja e thjeshtë: Shanset për baste janë probabiliteti që të ndodhë një ngjarje. Nëse diçka ka të ngjarë të ndodhë (p.sh. fiton skuadra e preferuar), ajo ka shanse më të ulëta dhe u paraqet bastorëve fitime të pakta.

Shanset përcaktohen nga shumë faktorë, të tillë si forma e ekipit, nënshkrimet e reja, dëmtimet, rekordi kokë më kokë, temperamenti i një lojtari të veçantë (p.sh., kur bastet për një kujdes) dhe pozicioni në renditjen e ligës.

Në përgjithësi, shanset vlerësohen dhe ofrohen nga bastebërësit. Bastorët përfundojnë vetëm zgjedhjet e tyre të bazuara në një ekzaminim ose intuitë të rafinuar. Të shanset për hokej mbi akull për një ndeshje të caktuar mund të modifikohet brenda javës ose periudhës së njësisë.

Për shembull, nëse një ekip ka gjasa të fitojë, por më pas lojtari i tyre ylli lëndohet gjatë stërvitjes, shanset e tyre përshtaten. Ata që duan të vënë baste do ta bëjnë këtë pasi të ndahen shanset e reja të hokejit në akull në internet. Ata që kishin vënë baste të mëparshme i ruajnë fletët e tyre.

Shanset mund të devijojnë midis vendeve të basteve, kështu që një lojtar duhet të bëjë kërkimin e tij. Megjithatë, diferenca është rrallë e rëndësishme, përveç nëse një lojtar është duke vënë bast një pasuri.

Shanset zakonisht shfaqen si një linjë parash (+/-), thyesa (p.sh., 10/1) ose dhjetore (p.sh., 5.2).

Faktorët për Shanset në Hokej mbi Akull

Ka shumë faktorë që ndikojnë në shanset për hokej mbi akull. Bastet duhet të marrin parasysh performancën e kaluar të lojtarëve individualë. Tifozët e basteve në hokej mbi akull mund të shikojnë statistikat në internet për të përcaktuar nëse ato mund të jenë të suksesshme. A ka pasur ndonjë lojtar një seri të munguar kohët e fundit? Si përputhet një ekip me konkurrencën e tyre? Si kanë performuar veçanërisht kohët e fundit?

Llogaritja e koeficienteve të basteve në hokej mbi akull
Shanset për bastet e linjës monetare NHL

Shanset për bastet e linjës monetare NHL

Bastet e linjës së parave janë për lojtarët që duan të vënë bast se cila skuadër do të fitojë lojën. Mund të ketë tre formate të ndryshme: plus/minus, dhjetore dhe fraksion.

Kur bëhet fjalë për lojtarët më të rinj, shanset plus/minus mund të jenë më të vështira për t'u kuptuar. Megjithatë, ata shpejt bëhen të preferuarit e shumicës së bastorëve. Një numër pozitiv tregon humbjen, dhe një numër negativ është për të preferuarin.

Për të dobëtin, numri është se sa një lojtar mund të fitojë në një bast 100$. Favoriti është se sa duhet të rrezikojë një lojtar për të fituar 100 dollarë. Për shembull, le të themi se një lojtar po shikon një lojë midis Tampa Bay Lightning dhe Washington Capitals, dhe Tampa është -150 dhe Uashingtoni është +140.

Tampa llogaritet të fitojë, kështu që një lojtar duhet të vë bast 150 dollarë për të fituar 100 dollarë. Uashingtoni është i dobët, kështu që një lojtar që vë bast 100 dollarë do të merrte 140 dollarë.

Shanset dhjetore shprehen me një numër dhjetor, si p.sh. 2.55. Kjo do të thotë se çdo bast që një lojtar shumëzohet me 2.55, të cilin ai do ta marrë nëse basti i tij fiton.

Shanset e fraksioneve janë konfuze dhe duken si 11/1 ose 21/38. Numri në të majtë përfaqëson shumën që një lojtar mund të fitojë, dhe numri në të djathtë tregon pjesën që duhet të rrezikojë një lojtar. Për shembull, shanset 10/1 do të paguanin 100 dollarë për një bast 10 dollarë. Ky format zakonisht përdoret vetëm për baste më të konsiderueshme, por një lojtar mund ta shohë atë herë pas here në linjën e parave.

Shanset për bastet e linjës monetare NHL
Stilet e basteve në hokej mbi akull

Stilet e basteve në hokej mbi akull

 • Linja e topit: Kjo linjë është më e drejtpërdrejtë, pasi shumica e sportdashësve janë të njohur me parimet themelore. Sportet e tjera mund t'i referohen këtij stili bastesh si përhapje. Për bastet e hokejit, linja e topit është një bast nëse favoriti do të mundë skuadrën tjetër me dy ose më shumë gola kundrejt lojtarit të dobët që jep me një gol ose fiton.
 • Totalet (Mbi/Nën): Basti mbi-nën është për numrin e golave të shënuar nga të dyja skuadrat në lojë. Koeficienti do të tregojë nëse është mbi ose nën bastin e numrit.
 • Bast live:Bast live përfshin kur lojtarët vënë baste gjatë një loje live. Ata përditësojnë bastet dhe ndryshimet e tyre në kohë reale, dhe shanset rregullohen në përputhje me rrethanat. Kjo mund të quhet edhe si bast në lojë.
 • Bastet e periudhës: Ky është një stil bast kur një lojtar vë një bast për rezultatin e çdo periudhe.
 • Props: Bastet e rekuizitës përqendrohen në ngjarje specifike në lojë, jo në rezultatin e lojës. Për shembull, një bast mund të vë bast që një lojtar i caktuar do të shënojë një gol ose që një tjetër mund të ndalojë më shumë se 20 goditje.
 • Parlay: Kjo është kur një bast mund të mbledhë shumë ngjarje në një bast të vetëm.
 • Futures: E ardhmja kërkon që lojtarët të vënë bast për atë që mund të ndodhë në të ardhmen, jo në lojën aktuale. Shumica e basteve të së ardhmes janë rreth fituesve të Kupës Stanley, finaleve të konferencave, shkurtimeve të play-off-it ose fitimit të trofeve të caktuara.

Bëni kërkimin tuaj

Çdo ndeshje e ardhshme e NHL dhe e ligës ndërkombëtare të hokejve mund të ketë tashmë zgjedhje. Çdo bastues duhet të hulumtojë se çfarë mund të jenë këto. Tifozët e hokejit mbi akull e dinë se ky është një vend i mirë për të filluar.

Stilet e basteve në hokej mbi akull
Mos vini bast në Hype

Mos vini bast në Hype

Për shkak se hokej mbi akull është një sport popullor bastesh, është e lehtë për një bastues që të vendosë bastet e një tjetri më të mirë, duke besuar se duhet t'i dijë të gjitha gjërat nëse është duke vënë baste për këtë sport. Megjithatë, nuk është gjithmonë kështu.

Është e rëndësishme që bastorët të fitojnë njohuritë e tyre për lojën dhe ndeshjen aktuale dhe të mos ndjekin atë që mund të spekulojë turma. Vetëm për shkak se turma mund të brohorasë një emër nuk do të thotë se kush do ta fitojë ndeshjen.

Marrëveshje kryesore

 • Duke ditur që fituesi i plotë është një nga stilet e vetme të basteve, bëni kërkimin tuaj
 • Mos vini bast për të dobëtin; rrinë në kampionët
 • Nëse gara është jashtë, merrni parasysh se si moti mund të luajë një rol për performancën e një qeni
Mos vini bast në Hype