Snooker

Snooker është një sport me një ngjashmëri të madhe me bilardo dhe e ka origjinën në Mbretërinë e Bashkuar. Tani luhet në të gjithë botën dhe është një nga lojërat më të njohura. Është një sport tipik që luhet në një tavolinë me xhepa. Objekti i lojës është të shënojë më shumë topa se kundërshtari duke i goditur topat në mënyrë që ata të godasin me një pjesë të topit sugjerues të lojtarit.

Një lojtar do të ketë shenjat dhe topat e tij në njërën anë të tabelës, ndërsa kundërshtari i tij do të ketë shenjat dhe topat e tij në anën tjetër.

Snooker
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Bazat e basteve Snooker

Bazat e basteve Snooker

Snooker është një sport që i ngjan më shumë bilardos. Ndërsa filloi në MB, tani luhet në mbarë botën dhe është ndër lojërat më të njohura. Ky sport sugjerues luhet në një tavolinë me xhepa dhe qëllimi i lojës është të shënosh më shumë topa se kundërshtari. Një lojtar godet topat në një mënyrë që godet një pjesë të topit sugjerues të lojtarit.

Loja luhet nga një lojtar që ka shenjat dhe topat e tij në njërën anë të tryezës; ndërkohë, kundërshtari ka shenjat dhe topat e tij në anën tjetër.

Bazat e basteve Snooker
Çfarë është bast Snooker?

Çfarë është bast Snooker?

Bastet snooker filluan në fund të viteve 1800 kur kumari u legalizua Britania e Madhe. Ndeshjet e hershme u zhvilluan në hapësira publike të gjelbra, duke tërhequr shikuesit të vënë bast për rezultatin e çdo kuadri. Këto ndeshje u shndërruan shpejt në një sport me rregullat dhe rregulloret e tij, duke çuar në gara profesionale.

Bastet Snooker kanë arritur kulmin e popullaritetit, me miliona që marrin pjesë në ndeshje çdo vit. Ndërsa snookeri nuk është aq popullor sa futbolli dhe sportet e tjera, favorizimi i tij vazhdon të zgjerohet çdo vit. Aktualisht, bastorët mund të marrin pjesë lloje të ndryshme bastesh, duke përfshirë bastet e ndeshjeve, bastet me handikap dhe tregjet, të cilat u lejojnë bastorëve të bastojnë se sa kohë do t'i duhet një lojtari të caktuar për të fituar një kornizë.

Bastet snooker janë të përhapura në Mbretërinë e Bashkuar, pasi loja është transmetuar në TV që nga vitet 1960 dhe garat transmetohen drejtpërdrejt. Ndërsa popullariteti më i lartë i basteve në snooker u pa në pijet angleze, në ditët e sotme, shumica e aksioneve të basteve mbahen online.

Bastet Snooker janë tani një argëtim i famshëm në mbarë botën pasi loja është rritur në popullaritet. Edhe pse nuk është sporti absolut më i popullarizuar për të bastuar, bastet në biliardo në internet janë mjaft të njohura, me lojtarë rekreativë dhe investitorë seriozë që marrin pjesë në baste.

Çfarë është bast Snooker?
Si të vini bast në Snooker

Si të vini bast në Snooker

Pra, si bën një bast bast në lojë biliardo? Basti më i drejtpërdrejtë është kur një lojtar parashikon se kush do të jetë fituesi. Ky lloj basti quhet bast ndeshjeje. Ekziston gjithashtu një bast i plotë, ku një lojtar mund të vë bast se cila është rruga e secilit pagues në kohën e shortit. Përveç kësaj, ka edhe bast të përhapur, ku një lojtar mund të parashikojë një ndeshje të saktë. Ky lloj bastesh është një nga llojet më të njohura të basteve.

Një bast handikap është kur një lojtar favorizohet të fitojë nga pikët shtesë. Bastet me korniza përfshijnë korniza dhe sa janë fituar nga një lojtar. Në mënyrë të pafavorshme, përfshin gjithashtu sa shumë janë humbur. Lloji më emocionues i bastit është ai në të cilin një bast mund të vë bast në rezultatin e saktë që ata presin.

Bastet online janë të disponueshme për lojtarët që të shikojnë ndeshjen në kohë reale dhe të vendosin baste ndërsa loja po ndodh. Një lojtar mund të shohë se ku po shkon loja dhe të vë bast për rezultatin e saj.

Bastet online kanë përmirësuar ndjeshëm industrinë e basteve të biliardove. Ai është shtrirë në shumë pjesë të botës dhe është bërë disi një pikë hyrëse për bastore sportive. Për të vënë bast, gjithçka që duhet të bëjë një lojtar është të gjejë një faqe bastesh online që ofron biliardo në tregun e tyre. Më pas, lojtarët mund të hapin dhe ngarkojnë një llogari bastesh dhe të arrijnë menjëherë në bast.

Përbërja e basteve biliardo:

  1. Regjistrohuni në një faqe bastesh që ofron baste biliardo dhe bëni një depozitë.
  2. Zgjidhni ngjarjen e snooker-it ku dëshironi të vini bast.
  3. Zgjidhni lojën snooker për të cilën dëshironi të vini bast.
  4. Zgjidhni një shumë të aksioneve.
  5. Vendos një bast.

Bast live është zgjeruar në tregjet e snooker-it, veçanërisht në faqet e basteve online. Lojtarët mund të bastojnë për atë që shohin në këtë moment. Shanset për baste të tilla mund të ndryshojnë menjëherë, duke i bërë bastet edhe më emocionuese.

Si të vini bast në Snooker
Llogaritja e koeficienteve të basteve në Snooker

Llogaritja e koeficienteve të basteve në Snooker

Këtu është përbërja e thjeshtë: Shanset për bast janë probabiliteti që një ngjarje të ndodhë. Nëse diçka ka gjasa të ndodhë (p.sh. fiton skuadra e preferuar), ajo ka shanse më të ulëta dhe u paraqet bastorëve fitime të pakta. Shanset përcaktohen nga shumë faktorë, si forma, vijat e fitoreve, brezat e humbjeve dhe më shumë.

Shanset e basteve përgjithësisht vlerësohen dhe ofrohen nga bastebërësit. Bastorët përfundojnë vetëm zgjedhjet e tyre bazuar në një ekzaminim ose intuitë të rafinuar. Shanset për një ndeshje të caktuar mund të modifikohen brenda javës ose periudhës së njësisë.

Shanset mund të devijojnë midis vendeve të basteve, kështu që një lojtar duhet të bëjë kërkimin e tij. Megjithatë, diferenca është rrallë e rëndësishme, përveç nëse një lojtar është duke vënë bast një pasuri.

Shanset e basteve të biliardove dhe të basteve sportive ndryshojnë shumë në libra të ndryshëm sportiv të biliardove. Bastet e Snooker janë në një format të pjesshëm ku shifrat shfaqen si 1/1, 1/4 dhe më shumë.

Emëruesi tregon sasinë e parave që një lojtar dëshiron të vendosë. Numëruesi tregon shumën e fitimit. Pra, një bast prej 1/10 do të thotë që një lojtar do të fitonte 1$ kur shuma totale e bastit është 10$.

Si vë bast një lojtar online? Shumat do të llogariten automatikisht kur një më e mirë është në një faqe bastesh sportive në internet. Kjo lehtësi i lejon një lojtari të vë bast pa pasur nevojë të bëjë llogaritjet e veta. Një lojtar mund të përdorë makinën llogaritëse për të marrë një ide se sa shumë do të fitojë nga bastet në lojërat biliardo.

Shumë faktorë ndikojnë në shanset e basteve në biliardo, duke përfshirë nivelin e aftësive të një lojtari, performancën aktuale, kushtet e motit, fuqinë e konkurrentit të tyre dhe sa mirë po luajnë.

Llogaritja e koeficienteve të basteve në Snooker
Garat më të mira të Snooker

Garat më të mira të Snooker

Snooker zhvillohet gjatë gjithë vitit, me turneu më i madh, Kampionati Botëror i Snookerit, që zhvillohet në prill të çdo viti. Është një turne dyjavor i kontrollit më të mirë të topit sugjerues dhe basteve që mund të shohin ndonjëherë.

Ekziston edhe ekspozita e Crucible, Masters dhe Kampionati i Mbretërisë së Bashkuar. Turneu i snooker-it botëror funksionon në mbarë botën, duke lejuar shumë mundësi bastesh për lojtarët.

Disa nga emrat më të mëdhenj në lojë mund të mbështeten në një lojë biliardo biliardo në libra sportive. Një nga pikat më të rëndësishme të sezonit të snooker është Kampionati Botëror në Sheffield.

Shumë libra sportive do të kenë shanse të plota të biliardove për Kampionatin Botëror të Snooker. Një lojtar mund të bast për disa nga emrat kryesorë, si Mark Selby dhe John Higgins.

Garat më të mira të Snooker
Gjithçka rreth Kampionatit Botëror Snooker

Gjithçka rreth Kampionatit Botëror Snooker

Ekziston edhe Kampionati Botëror Snooker, ku lojtarët mund të bastojnë në çdo ndeshje të Kampionatit Botëror nga kualifikueset. Ky është vendi ku gjashtë herë finalisti Jimmy White do të kërkojë të rezervojë vendin e tij në Crucible. Sigurohuni që të shikoni shanset më të fundit të lojërave biliardo dhe të mbështesni disa nga lojtarët e formës ndërsa ata kërkojnë çmimin më të madh në biliardo.

Megjithatë, Sheffield nuk është i gjithë dhe i fundit. Ka turne shtesë ku do të jenë të disponueshme shanset më të fundit të biliardove. Për shembull, fillimi i vitit me zhurmë është Masters në Alexandra Palace, një nga tre ngjarjet "Triple Crown" të snooker-it.

Në atë turne, lojtarët më të mirë të botës luftojnë për trofeun Paul Hunter dhe reputacionin e të qenit kampion i Masters. Në të njëjtën kohë, Triple Crown mbahet pak para Krishtlindjeve kur zhvillohet Kampionati i Mbretërisë së Bashkuar dhe një lojtar fiton rregullisht turneun në top 10 në renditje.

Megjithatë, edhe nëse një lojtar i preferuar është jashtë formës në fazat e hershme të një ndeshjeje, ka ende një shans. Për shembull, shumë libra sportive ofrojnë opsione "në lojë" për bastet biliardo, duke garantuar një fitim.

Shanset e një ndeshjeje do të përditësohen vazhdimisht ndërsa loja zhvillohet. Pra, nëse lojtari i preferuar i një bastori rrëzohet një ose dy kornizë, atëherë ata mund të marrin shanse më fitimprurëse në tregun e koeficienteve të ndeshjes.

Një lojtar bast mund të vendosë gjithashtu baste biliardo në një lojtar që ata presin të fitojë kuadrin e ardhshëm të një ndeshjeje. Ata gjithashtu mund të bastojnë se cili lojtar do të vendosë topin e parë, çfarë ngjyre do të jetë ngjyra e parë ligjore e futur në vazo dhe nëse pikët totale për kornizën do të kalojnë një numër të zgjedhur.

Gjithçka rreth Kampionatit Botëror Snooker
Shanset për Kampionatin Botëror të Snooker

Shanset për Kampionatin Botëror të Snooker

Ndërsa ka turne emocionues në kalendar, ngjarja më e pritur është Kampionati Botëror, të cilin Steve Davis e dominoi në vitet '80, Stephen Hendry në vitet '90 dhe Ronnie O'Sullivan këtë shekull.

Do të jenë 32 lojtarë që do të garojnë në një format me eliminim që do të zhvillohet në 17 ditë. Numri i kornizave në përgjithësi rritet gjatë gjithë turneut televiziv.

Raundi i parë është më i miri nga 19 kornizat dhe më i miri i fundit nga 35. Këtu, fituesi duhet të godasë numrin fitues prej 18 për të fituar titullin.

Lojtarët mund të shikojnë në libra të ndryshëm sportiv për shanset e Kampionatit Botëror për biliardo. Ka shanse për dhjetëra lojtarë muaj para fillimit të aksionit. Më pas, kur të fillojë turneu, librat e sportit do të ofrojnë tregje për çdo ndeshje, të gjitha të transmetuara në televizion.

Mos vini bast në Hype

Për shkak se snooker është një sport popullor bastesh, është e lehtë për një bastues që të vendosë bastet e një tjetri më të mirë, duke besuar se duhet të dijë të gjitha aspektet nëse është duke vënë baste për këtë sport. Megjithatë, nuk është gjithmonë kështu.

Është e rëndësishme që bastorët të fitojnë njohuritë e tyre për lojën dhe ndeshjen aktuale dhe të mos ndjekin atë që mund të spekulojë turma. Vetëm për shkak se turma mund të brohorasë një emër nuk do të thotë se kush do ta fitojë ndeshjen.

Merr kryesore

  • Kontrolloni libra të ndryshëm sportiv për të llogaritur shanset
  • Zgjidhni në cilat ndeshje dëshironi të merrni pjesë
  • Bëni kërkimin tuaj për statistikat dhe shanset e basteve dhe mos u mbështetni në reklama
Shanset për Kampionatin Botëror të Snooker
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi