Hendboll

Hendbolli është i ngjashëm me futsalin dhe synimi i dy skuadrave shtatë anëtarëshe në këtë lojë është të fitojnë duke shënuar më shumë gola. Me një kohëzgjatje të ndeshjes prej një ore, ajo zgjatet me pesë minuta dy herë nëse ka një barazim, e ndjekur nga një shkëmbim zjarri derisa të vendoset fituesi.

Lojtarët mund të përdorin trupat e tyre mbi gjunjë, por duart e tyre mund ta trajtojnë topin lirshëm vetëm për tre sekonda. Driblimi i topit lejohet për jo më shumë se tre hapa. Bastet e hendbollit janë një formë e basteve sportive që përfshin vendosjen e basteve për rezultatin e lojës.

Hendboll
Bazat e basteve në hendboll

Bazat e basteve në hendboll

Hendbolli është i krahasueshëm me futsallin: dy ekipe shtatë anëtarësh synojnë të fitojnë duke shënuar më shumë gola. Çdo ndeshje zgjat një orë, dhe loja zgjatet me pesë minuta dy herë nëse ka një barazim, e ndjekur nga një shkëmbim zjarri derisa të përcaktohet fituesi.

Lojtarët përdorin trupat e tyre mbi gjunjë, por duart e tyre mund ta trajtojnë topin lirisht vetëm deri në tre sekonda. Një lojtar mund të driblojë topin për një maksimum prej tre hapash. Bastet kryesore sportive të basteve të hendbollit përfshijnë vendosjen e basteve mbi rezultatin e lojës.

Bastet e hendbollit mund të jenë shumë të favorshme nga ana monetare, edhe pse janë një nga disiplinat më pak të njohura të basteve sportive. Njohuri të forta të lojës dhe a strategji e besueshme e basteve janë vetëm dy elementë që mund të ndihmojnë për të kontribuar në nivelin tuaj të suksesit kur bëhet fjalë për marrjen e një pagese.

Suksesi në planin afatgjatë nuk është i lehtë, por padyshim që është i arritshëm nëse e zbatoni veten si duhet. Përgjatë këtij udhëzuesi, ne do të përshkruajmë se çfarë përfshin bastet në hendboll. Ai gjithashtu do të ofrojë këshilla dhe strategji, të cilat duhet të ndihmojnë në formimin e lojës suaj të basteve.

faqet më të mira të basteve në internet do t'ju ndihmojë të siguroni shanset, strategjitë më të mira dhe t'ju ofrojë promovime dhe bonuse me vlerë të lartë.

Bazat e basteve në hendboll
Gjithçka që duhet të dini për bastet e hendbollit

Gjithçka që duhet të dini për bastet e hendbollit

Hendbolli u përhap në popullaritet në Evropën Lindore dhe në të gjithë Evropën pas Luftës së Dytë Botërore. Bastet e hendbollit në Shtetet e Bashkuara mund të gjurmohen në vitet 1900 kur fillimisht u luajt një ndeshje me dy ndeshje, e njohur si hendboll me një mur. Ky kompeticion përfshinte lojtarët që goditnin topin me radhë pas murit.

Hendbolli është jashtëzakonisht i shpejtë dhe përmban disa elementë nga lojëra të ndryshme, si basketbolli, hokej mbi akull dhe futbolli. Duke qenë se është një lojë me rezultate të larta, ajo është e përhapur në bastet online.

Bastet online të hendbollit janë rritur në popullaritet kohët e fundit, duke u vënë re nga numri i turneve ndërkombëtare dhe rritja e basteve. Tani është një sport jashtëzakonisht popullor në mbarë botën, me rritjen e faqeve të internetit të basteve të hendbollit të disponueshme për njerëzit për të vënë baste.

Njerëzit janë gjithashtu më të njohur me lojën, gjë që ka çuar në kumar më shpesh. Popullariteti i bastebërësve të hendbollit po rritet për shkak të disponueshmërisë së më shumë kazinove në internet, transmetimeve televizive dhe mbulimit të tjerë mediatik të sportit.

Në përgjithësi, ndeshjet miqësore kanë më shumë gola, me gjasë sepse ndeshjet janë më pak kritike. Prandaj, skuadrat mund të luajnë me më shumë pavarësi. Gjatë ndeshjeve të rëndësishme të ligës dhe kupës, lojtarët ka të ngjarë t'i përmbahen taktikave dhe të ndjekin udhëzimet. Megjithatë, shumë lojtarë janë të lirë të luajnë si të duan me miqësoret. Kjo shpesh do të thotë se fitnesi i ndeshjes është qëllimi i vërtetë në vend që të fitojë lojën.

Gjithçka që duhet të dini për bastet e hendbollit
Si të bastni në Hendboll

Si të bastni në Hendboll

Çfarë janë bastet sportive të hendbollit? Atje jane shumë baste të ndryshme kështu që le ta zbërthejmë.

Fituesi i ndeshjes

Lloji më i drejtpërdrejtë i basteve është vendi ku një bast vë bast se cila skuadër do të fitojë. Ata gjithashtu mund të bastojnë se cila skuadër besojnë se do të fitojë çdo pjesë të ndeshjes.

Bast Spread

Ekziston edhe një lloj bastesh i quajtur bast përhapjeje. Kjo është kur një lojtar bast bast mbi një ekip fitues, por ata do të fitojnë bastin vetëm kur ekipi i tyre shënon më shumë se një numër të caktuar golash mbi dhe mbi ekipin kundërshtar. Kështu, për shembull, nëse një lojtar vë bast në Skuadrën A -9.5, atij do t'i duhet të fitojë me 9.5 gola ndaj ekipit tjetër.

Totali i Golave

Një bast mund të vë bast gjithashtu në totalin kumulativ të të gjithë golave të shënuar gjatë një ndeshjeje. Për shembull, nëse krijuesi i basteve ofron një linjë prej 34.5, një bast do të fitojë nëse golat e shënuar janë 35 ose më lart dhe do të humbasë nëse ka 34 ose më pak gola. Thuaj se një ekip shënon një numër tek ose çift golash; atëherë, ekziston një bast edhe për këtë. Është interesante se një bast mund të vë bast edhe në koeficientët ose çiftet për secilën pjesë të ndeshjes.

Bast me shanse të dyfishta

Një bast gjithashtu mund të vë bast në dy rezultate. Ky quhet bast me shanse të dyfishta, ku një bast mund të vë bast për fitoret e dy skuadrave dhe një barazim. Nëse ata mendojnë se një ekip do të fitojë me një numër të caktuar golash, ata mund të vendosin një bast fitues. Ky është një lloj tjetër basti që zbatohet për pjesët individuale të lojës.

Një bast mund të vë bast edhe për skuadrën që ata besojnë se do të fitojë pjesën me rezultate më të larta dhe gjysmën e ndeshjes që ata mendojnë se do të ketë rezultatin më të lartë. Nëse një skuadër shënon një numër të caktuar golash para tjetrës, ekziston një bast se cilat skuadra do të shënojnë të parat dhe të fundit.

Fituesi i Ligës

Një bast gjithashtu mund të vë bast se kush ata besojnë se do të mundë të gjitha ekipet e tjera gjatë turneve të ligës. Këtu përfshihet edhe kampionati botëror.

Handikapët

Të vësh bast në një bast me handikap në hendboll do të thotë që një bast investon para një skuadre që ata besojnë se ose do të fitojë ose do të humbasë lojën me një shumë të caktuar. Kjo do të paditur me një shenjë + ose -. Nëse një ekip ka një shenjë + pas emrit të tyre në tabelë, ata lejohen të humbasin me numrin pas simbolit.

Nga ana tjetër, nëse një ekip ka një - pas emrit të tyre, ata duhet të fitojnë lojën me më shumë se numri pas simbolit.

Marzhi fitues

Një bast mund të vë bast se sa do të fitojë një ekip në hendboll. Kjo pothuajse gjithmonë vjen në formën e një basti mbi/nën. Nëse numri është mbi ose nën shumën që keni zgjedhur, ju do të fitoni bastin tuaj.

Këtu është përbërja e basteve:

  1. Regjistrohuni në një faqe bastesh që ofron baste hendbolli dhe bëni një depozitë.
  2. Zgjidhni ngjarjen e hendbollit për të cilën dëshironi të vini bast.
  3. Zgjidhni skuadrën ku dëshironi të vini bast.
  4. Zgjidhni një shumë të aksioneve.
  5. Vendos një bast.
Si të bastni në Hendboll
Llogaritja e koeficienteve të basteve në hendboll

Llogaritja e koeficienteve të basteve në hendboll

Nëse e kuptoni si të bastni në sport, do të njihni formatin dhjetor të përdorur për llogaritjen e koeficienteve. Ju mund të llogarisni pagesën tuaj të parashikuar duke përdorur shanset për ta shumëzuar atë me sasinë e aksionit tuaj. Shpresojmë, këto pista bastesh sportive të hendbollit do t'ju ndihmojnë kur vendosni bastet tuaja.

Për shkak se hendbolli luhet kryesisht në Evropë, bastet e hendbollit ofrohen në të vërtetë vetëm në faqet evropiane të basteve. Prandaj, duhet të njiheni me shanset dhjetore të paraqitura si numra dhjetorë.

Lajmi i mirë për ju është se shanset dhjetore janë ndoshta më të lehta për t'u kuptuar. Gjithçka që duhet të bëni për të përcaktuar pagesën tuaj të mundshme është të shumëzoni aksionet tuaja me shanset që keni zgjedhur.

Për shembull, nëse shanset janë 5.0 dhe keni vënë bast 10 dollarë me koeficient 5.0, do të merrni një pagesë prej 50 dollarësh. Në fund të fundit, kjo do të thotë se keni përfituar 40 dollarë.

Llogaritja e koeficienteve të basteve në hendboll
Turne hendbolli për të cilat ia vlen të vihet bast

Turne hendbolli për të cilat ia vlen të vihet bast

Vitet e fundit, hendbolli ka fituar popullaritet, me sportdashës të tërhequr pas tij për shkak të shkathtësisë që kërkon dhe natyrës me rezultate të larta të lojërave. Sporti ka popullaritetin më të lartë në Hungari, Francë, Gjermani dhe vendet nordike.

Kupa Partille është një nga ngjarjet më prestigjioze sportive të hendbollit ku mund të vendosni bast. Është gjithmonë një mundësi e shkëlqyer për të gjetur faqen tuaj më të mirë të basteve në internet ose për të ndjekur bastet live.

Kupa e fundit botërore në 2021 fitoi popullaritet masiv, me miliona sportdashës që e ndiqnin atë në televizion. Fituesit e atij turneu ishin Danimarka, me Suedinë që u rendit e dyta.

Këtu është një listë e disa prej hendbollit më të famshëm garat në botë:

EHF Champions League

EHF Champions League është një organizim me famë botërore në garë hendbolli në Evropë. Marrin pjesë skuadrat më të mëdha nga vendet kryesore të Evropës. Konkursi menaxhohet dhe drejtohet nga EHF çdo vit. EHF gjithashtu menaxhon ndeshjet për femra që respektojnë një format të ngjashëm.

EHF Champions League zakonisht ndahet në pesë faza kryesore. Ekipet mund të hyjnë në garë në fazën e grupeve ose në fazën kualifikuese bazuar në listën e tyre të kritereve dhe renditjen e listës së federatës kombëtare.

Kampionati Botëror i Hendbollit IHF

Federata Ndërkombëtare e Hendbollit organizon kampionatin botëror të hendbollit për meshkuj dhe kampionatin botëror të hendbollit për femra.

Në 27 Kampionatin Botëror të Hendbollit për meshkuj të zhvilluar, njëmbëdhjetë shtete kanë fituar titullin. Franca ia ka dalë më së shumti duke siguruar gjashtë tituj.

Sa i përket Kampionatit Botëror të Hendbollit për Femra, Rusia ka siguruar shumicën e titujve, e ndjekur nga Holanda.

Hendboll Olimpik

Hendbolli zhvillohet në Lojërat Olimpike Verore, ku 12 ekipe për femra dhe meshkuj luftojnë për të fituar medaljen e lakmuar të artë.

Turnetë e Lojërave Olimpike të hendbollit fillimisht ishin menduar të zhvilloheshin në vitin 2020 në Tokio, Japoni, por u shtynë për shkak të pandemisë. Pra, ato do të mbahen këtë vit, duke filluar nga data 24 korrik.

Ekipet do të fillojnë në një fazë grupore. Tetë vendet e para do të kalojnë më pas në fazën eliminatore të turneut. Danimarka fitoi dukshëm një ndeshje të vështirë në vitin 2019, duke mundur Norvegjinë 31-22.

Turne hendbolli për të cilat ia vlen të vihet bast
Mos vini bast në Hype

Mos vini bast në Hype

Për shkak se hendbolli nuk është sporti më i popullarizuar i basteve, është e lehtë për një lojtar që të bastojë bastet e një tjetri më të mirë, duke besuar se ai duhet të dijë të gjitha gjërat nëse është duke vënë baste për këtë sport. Megjithatë, nuk është gjithmonë kështu.

Është e rëndësishme që bastorët të fitojnë njohuritë e tyre për lojën dhe ndeshjen aktuale dhe të mos ndjekin atë që mund të spekulojë turma. Vetëm për shkak se turma mund të brohorasë një emër nuk do të thotë se kush do ta fitojë ndeshjen.

Marrëveshje kryesore

  • Merrni parasysh llojin e basteve që funksionon më mirë për ju
  • Zbuloni shanset e basteve dhjetore
Mos vini bast në Hype