Gjithçka rreth basteve Formula 1

Formula 1 është një seri garash më e vlerësuar në mbarë botën. Pra, nuk është çudi që bastet në këtë sport janë një argëtim i përhapur për shumë vëzhgues. Adhuruesit e sportit të vozitjes mund të vlerësojnë disa veprime drithëruese ndërsa vëzhgojnë drejtuesit e tyre të preferuar që shkojnë kokë më kokë në pistë. Megjithatë, bastet në Formula 1 janë bërë një marrëveshje edhe më e madhe me internetin.

NASCAR mund të jetë forma më e popullarizuar e garave me motor në Shtetet e Bashkuara; megjithatë, garat e Formula 1 kanë një ndjekës më të gjerë globalisht. Popullariteti i F1 është rritur në mënyrë të qëndrueshme në Amerikë, dhe me këtë favor vjen edhe apeli shtesë i basteve. Ne do të zhytemi më shumë në detajet e rritjes së basteve në Formula 1 dhe të gjitha hyrjet dhe daljet e nevojshme për bastorët.

Gjithçka rreth basteve Formula 1
Gjithçka që duhet të dini rreth basteve në Formula 1

Gjithçka që duhet të dini rreth basteve në Formula 1

Bastet e Formula 1 kërkojnë bast mbi rezultatin e garave. Stilet e basteve mund të plotësohen përmes libra sportive në internet, shkëmbimet e basteve dhe basteshkruesit tradicionalë. Bastorët mund të testojnë paratë e tyre se cili pilot ata besojnë se do ta fitojë plotësisht garën, përveç sfidave të tjera, duke përfshirë përfundimet në podium, kohët më të shpejta të xhirove dhe më shumë.

Nuk ka asnjë datë se kur filluan bastet në Formula 1; megjithatë, mund të supozohet se bastet për sportin filluan që në fillimet e vetë sportit. Diçka për t'u theksuar është se në një libër të quajtur "Një histori e bixhozit" nga Tony Bloom, u përmendën bastet e Formula 1, duke diskutuar se si bastorët kanë vënë baste në shumë ngjarje sportive për shekuj, duke përfshirë garat.

Pra, basteshkruesit e Formula 1 besohet se kanë filluar në vitet 1950. Që nga fillimi i tij, ai është bërë më i popullarizuar me kalimin e kohës, veçanërisht me krijimin e basteve sportive të bazuara në internet.

Bastet në Formula 1 janë një nga format më të njohura të basteve sportive në mbarë botën. Bastet në këtë sport janë një nga bastet më të njohura në mbarë botën, dhe bastorët duan të vendosin baste në to drejtuesit dhe ekipet e preferuara.

Gjithçka që duhet të dini rreth basteve në Formula 1
Si të bastni në Formula 1

Si të bastni në Formula 1

Bastet në Formula 1 mund të jenë aq të thjeshta ose aq të komplikuara sa e bëni ju, me bastin më të drejtpërdrejtë të Formula 1 që është fituesi i garës - kjo quhet një Bast i plotë. Gjithçka që duhet të bëjë një bast është të vendosë një bast mbi një shofer që ata besojnë se do të fitojë.

Këtu është përbërja e basteve:

  1. Regjistrohuni në një faqe bastesh që ofron baste në Formula 1 dhe bëni një depozitë.
  2. Zgjidhni ngjarjen e Formula 1 ku dëshironi të bastoni.
  3. Zgjidhni pilotin ose ekipin e Formula 1 ku dëshironi të bastoni.
  4. Zgjidhni një shumë të aksioneve.
  5. Vendos një bast.

Bastorët gjithashtu mund të vendosin baste në a Përfundimi i podiumit. Kjo përfshin bast mbi tre pilotët ose ekipet më të mira. Nuk ka rëndësi se në çfarë pozicioni përfundon ndonjë nga shoferët. Pra, nëse vendosni një bast duke përdorur këtë stil dhe një shofer që keni zgjedhur del i pari, ju fitoni.

Gjithashtu, nëse shoferi juaj është i treti, ju fitoni. Tifozët e basteve të Formula 1 me diferencë mbizotëruese gjithashtu mund të bastojnë se sa larg do të mundë pilotin e vendit të dytë përpara një pilot i vendit të parë.

Ekziston edhe Pozicioni i Polit bast, i cili përfshin bast se kush do ta nisë garën në pole position. Ky pozicion është më i afërti me vijën e fillimit në fillim të një gare. Është një vend që fitohet, duke shkuar te shoferi me kohën më të shpejtë në kualifikim.

Një tjetër stil bastesh është ai Xhiro më i shpejtë. Kjo është shumë e thjeshtë: është kur bastorët mund të vënë bast se kush mendojnë se do të ketë xhiron më të shpejtë. Kjo mund të bazohet në performancën e kaluar ose si performon një shofer në garën e tanishme.

Ndërsa një pagesë e konsiderueshme për të dobëtin mund të jetë joshëse, ato zakonisht nuk janë të dobishme. Kjo sepse Formula 1 është një sport ku favoritët fitojnë pothuajse gjithmonë.

Për shembull, Lewis Hamilton fitoi nëntë gara në sezon në 2017. Ndërkohë, Valtteri Bottashis, shoku i tij i skuadrës Mercedes, fitoi tre. Kjo i dha Hamiltonit kampionatin e shoferëve dhe Mercedesit kampionatin e konstruktorëve.

Ngjarjet prestigjioze sportive të Formula 1 si Çmimi i Madh i Monakos ose Kampionati Botëror i Formula 1 janë mundësi jashtëzakonisht të mëdha për të gjithë bastuesit që të vendosin bastet e tyre.

Si të bastni në Formula 1
Llogaritja e koeficienteve të basteve në Formula 1

Llogaritja e koeficienteve të basteve në Formula 1

Llogaritja e Formulës 1 shanset e basteve mund të jetë e frikshme për disa bastorë, por mund të jetë relativisht e thjeshtë. Për të filluar bastet në një garë të Formula 1, një lojtar duhet të dijë gjasat që një ngjarje të ndodhë. Pasi të njihen shanset, një lojtar mund ta përdorë këtë numër për të vlerësuar shanset e basteve në Formula 1.

Faktorët për Shanset në Formula 1

Ka shumë faktorë që ndikojnë Shanset e Formula 1. Së pari, moti mund të jetë një faktor i madh përcaktues për mënyrën se si do të zhvillohet një garë. Nëse është një ditë me shi, kjo mund të ndikojë në tërheqjen e rrotave, gjë që më pas ndikon në shpejtësinë e ecjes së makinave dhe shpejtësinë e rrotullimit të tyre.

Duhet të merret parasysh edhe gjatësia e qarkut. Për bastet online në Formula 1, tifozët duhet të kenë parasysh gjithashtu se garat e Formula 1 zakonisht zhvillohen në pista që janë disa kilometra të gjata. Kjo mund të ndikojë në mënyrën se si një shofer mund të marrë garën, që do të thotë nëse ai ndalet dhe shkon për të fituar në fund, ose përpiqet të mbajë vendin e parë që në fillim. Pra, shumë faktorë mund të ndikojnë në planet.

Bastorët duhet gjithashtu të marrin në konsideratë performancën e kaluar të shoferëve. Tifozët e basteve të Formula 1 mund të shikojnë statistikat në internet për të përcaktuar nëse ato mund të jenë të suksesshme. A ka pasur një pilot një seri humbjesh së fundmi? Çfarë lloj makine përdorin? Cilat janë specifikat në makinë? Bastet e Formula 1 duhet gjithashtu të marrin në konsideratë skuadrat e Formula 1 për të përcaktuar se kush do të fitojë.

Marrja në konsideratë e këtyre faktorëve ndihmon shumë për të ndihmuar bastet e Formula 1 të marrin vendime të informuara në lidhje me vendosjen e basteve.

Bastet e së ardhmes në Formula 1

Bastet në të ardhmen do të thotë të vësh bast për shoferin ose ekipin që besoni se do të fitojë kampionin në fund të sezonit F1. Në Formula 1, lojtarët mund të bastojnë se cili ekip mendojnë se do të fitojë atë të shoferit kampionatin, dhe lojtarët gjithashtu mund të bastojnë se kush besojnë se do të fitojë kampionatin e konstruktorëve.

Koha më e mirë për të bërë këtë bast është përpara fillimit të sezonit të garave, pasi disa site bastesh në Formula 1 mbyllin opsionin e basteve kur fillon gara e parë.

Llogaritja e koeficienteve të basteve në Formula 1
Kërkoni një faqe me opsione të shkëlqyera bastesh të drejtpërdrejta në Formula 1

Kërkoni një faqe me opsione të shkëlqyera bastesh të drejtpërdrejta në Formula 1

Shijoni kënaqësinë e basteve në lojë për Formula 1, ku vendimmarrja e shpejtë është kritike. Dallimi midis basteve live në F1 dhe sportet e tjera është se bastorët rivlerësojnë vazhdimisht përcaktimet e tyre në një garë. Në një garë, shoferët duhet të bëjnë një pit stop të paktën një herë për të ndërruar gomat e tyre.

Parashikimi se kur mund të ndodhë kjo është një mënyrë e shkëlqyer për t'i dhënë vetes një avantazh kur bast live në Formula 1.

Komentuesit janë gjithashtu jashtëzakonisht të dobishëm kur merren parasysh garat e Formula 1. Dëgjimi i ekspertëve do t'i ndihmojë bastuesit të shikojnë oraret gjatë gjithë garës. Për shembull, nëse një vë bast dëshiron të dijë se kur një shofer specifik do të marrë një pit stop, ai mund ta dëgjojë këtë informacion përmes radios së shoferit.

Nëse një bastues beson se një shofer i caktuar po përplas në kohën e gabuar, kjo mund të vendosë nëse ata vënë bast mbi të. Për më tepër, nga ana tjetër, mund të jetë koha e përsosur për një bastues që të mbështesë rivalin e atij shoferi në garë.

Kërkoni një faqe me opsione të shkëlqyera bastesh të drejtpërdrejta në Formula 1
Bastet kualifikuese për Formula 1

Bastet kualifikuese për Formula 1

Ka një nokaut me tre faza për vrapimet kualifikuese të F1. Kjo mund të varet nga numri i makinave të futura, nëse një grup i shoferëve më të ngadaltë eliminohet në Q1, dhe më pas nëse një grup tjetër i shoferëve më të ngadaltë eliminohet përsëri në Q2, duke lënë dhjetë makina të garojnë në Q3 për pozicionin pole.

Bastet për një pole position janë një treg i mrekullueshëm për t'u parë gjatë kualifikimeve të Formula 1. Në këtë pikë, bastorët do të kishin pasur disa shanse për të parë performancën e një shoferi në qark gjatë praktikës dhe duhet të kishin një ide të mirë se cili pilot mund të fitonte potencialisht garën.

Mos vini bast në Hype

Për shkak se Formula 1 është gjerësisht e popullarizuar, është e lehtë për një bastues që të vendosë bastet e një tjetri më të mirë, duke besuar se ata duhet të dinë të gjitha gjërat nëse janë duke vënë baste për këtë sport. Megjithatë, nuk është gjithmonë kështu.

Është e rëndësishme që bastorët të fitojnë njohuritë e tyre për lojën dhe ndeshjen aktuale dhe të mos ndjekin atë që mund të spekulojë turma. Vetëm për shkak se turma mund të brohorasë një emër nuk do të thotë se kush do ta fitojë ndeshjen.

Bastet kualifikuese për Formula 1
Marrëveshje kryesore

Marrëveshje kryesore

  • Merrni parasysh bastet e drejtpërdrejta dhe të ardhmen
  • Mos vini bast për të dobëtin; rrinë në kampionët
  • Vlerësoni njohuritë tuaja për stilin e basteve që funksionon më mirë për ju
  • Merrni parasysh se si moti mund të luajë një rol për performancën e makinës së shoferit tuaj
Marrëveshje kryesore