Shigjetat

Ndërsa hedhja e shigjetave është bërë një lojë popullore për të luajtur kur shijoni një pintë me miqtë tuaj në një pijetore, loja ka një ndjekës të fortë, veçanërisht në nivele të larta konkurrence. Loja Darts e ka origjinën që nga Anglia e shekullit të 19-të, ku dërrasat origjinale të shigjetave ishin unazat e një segmenti të një trungu peme.

Shigjetat më të hershme ishin në fakt trungje shigjetash dhe bulonat e harkut, por fatmirësisht ato kanë evoluar që atëherë. Ashtu si me shumicën e lojërave në pijetore, bastet në shigjetat nuk kanë një origjinë të qartë, por këto ditë është bërë një sport popullor për t'u ndjekur, veçanërisht në librat sportive me bazë evropiane.

Shigjetat
Bazat e basteve me shigjeta

Bazat e basteve me shigjeta

Shigjetat është një lojë e kaluar e njohur më së miri për ata që shkojnë në bar që kërkojnë një lojë zbavitëse ndërsa hedhin një lojë të ftohtë. Sidoqoftë, loja ka një ndjekës të madh, veçanërisht në nivelet profesionale të konkurrencës. Ajo që dikur ishte një aktivitet dive-bar nuk është bërë një ndërmarrje e dashur mes basteve sportive dhe argëtuese. Darts ka fituar famë nëpër Evropë, dhe popullariteti i tij po fiton vrull në SHBA me mbulimin televiziv.

Loja e shigjetave filloi në Anglinë e shekullit të 19-të, ku komponentët e lojës nuk ishin aq magjepsës. Në vend të rrotave të përkryera rrethore me ngjyra të kuqe të pasura dhe të zeza të thella, dërrasa përbëhej thjesht nga unaza në një pemë.

Në vend të shigjetave të vogla që shihni sot, lojtarët e atëhershëm hidhnin trungje me shigjeta dhe bulonat e harkut në trungun e pemës. Ndërsa komponentët e lojës kanë evoluar shumë, argëtimi i saj ka mbetur i njëjtë. Ndërsa detajet e lojërave të hershme në pijetore mbeten paksa të humbura në histori, loja ishte e dashur në atë kohë si sot. Aq më tepër, të loja është një sport popullor bastesh në kohët aktuale, veçanërisht në mesin e atyre që vendosin baste përmes librave sportive evropiane.

Bazat e basteve me shigjeta
Çfarë është bast me shigjeta?

Çfarë është bast me shigjeta?

Duke ditur që sporti u realizua shumë kohë më parë, mund të supozohet vetëm se bastet mbi shigjetat filluan shekuj më parë. Kur shigjetat u bënë një sport zyrtar në fund të shekullit të 18-të, bastet mbi këtë sport fituan famë të gjerë. Ndizni përpara sot, dhe bastet me shigjeta në internet janë të përhapura dhe ende po fitojnë favor.

Në vitet 1970 u mbajt kampionati i parë zyrtar botëror i shigjetave. Sot, loja ka evoluar në turne që mbahen çdo javë. Ndërsa sporti vazhdon të fitojë popullaritet, më të mirët mund të vendosin bastet e tyre basteshkruesit online. Ndërsa është në dispozicion, duhet të theksohet se nuk ka aq popullaritet sa futbolli dhe bejsbolli, kështu që ka oferta më të vogla në librat sportiv.

Lajmi i mirë për adhuruesit e sportit është se shigjetat po ndryshojnë me një ritëm të shpejtë. Lajmi i mirë për tifozët e shigjetave është se ka një rritje të popullaritetit të sportit falë transmetimeve dhe ngjarjeve të shigjetave që transmetojnë në internet. Për më tepër, ndërsa bastet sportive online dhe celulare vazhdojnë të rriten në popullaritet, po ashtu do të rriten edhe ndjekësit e sportit.

Çfarë është bast me shigjeta?
Si të bastni në shigjetat

Si të bastni në shigjetat

Për të vënë bast në ndeshjet me shigjeta, lojtari duhet të ketë njohuri të përgjithshme për rregullat e lojës. Për shembull, asnjë person i rastësishëm nuk mund të vë bast në shigjeta dhe të presë të fitojë qoftë edhe një qindarkë. Sistemi i shënimit për shigjetat është paksa i ndërlikuar dhe numri i seteve për ndeshje duhet të mësohet, pasi numri mund të luhatet në varësi të turneun rregullat.

Pra, si mund të vë bast një lojtar në lojë? Në kuptimin më të thjeshtë, bastorët mund të vendosin baste mbi fituesin e ndeshjes, të ngjashme me ato të basteve me para në sporte të tjera. Ashtu si me sportet e tjera, ky është basti më i lehtë për t'u vendosur, dhe bastet e tjera bëhen më të ndërlikuara.

Një mënyrë tjetër që një lojtar mund të vë bast në ndeshje është duke vënë bast për çdo fitues të lojës. Nëse i dinë mirë rregullat e lojës, mund të vënë bast edhe për vitet 180. Kjo konsiston në bastet për 180-tat e para ose 180-tat më të larta të ndeshjes. Ata që dëshirojnë të shkojnë shumë ose të shkojnë në shtëpi mund të vënë bast për fituesin e turneut, i cili është gjithashtu i disponueshëm në tenis ose golf.

Garat dhe ligat profesionale të shigjetave vendosin dy kundërshtarë ballë për ballë për ta luftuar atë në një ndeshje të bazuar në këmbë ose me set. Formati më i zakonshëm i pikëzimit është sistemi i pikëve 501. Lojtarët synojnë të ulin rezultatin e tyre nga 501 në 0 përpara se ta bëjë kundërshtari i tyre duke hedhur dhe goditur numrin përkatës në tabelën e shigjetës. Lojtari i parë që e bën këtë fiton këmbën. Kur një lojtar fiton mjaft këmbë, ai fiton setin.

Ka disa opsione kur bëhet fjalë për depozitimin. Njëra prej tyre është nëpërmjet kartës së debitit ose kreditit, dhe megjithëse mund të jetë më e thjeshta, ajo gjithashtu vjen me pengesën e të paturit një tarifë bankare ose një kufi depozite. Në ditët e sotme, shumica e librave sportive pranojnë edhe kriptovalutat, si p.sh Bitcoin. Përparësitë e këtij opsioni janë se është i sigurt, anonim, nuk kërkon tarifa shtesë dhe lejon tërheqjen e menjëhershme të fondeve.

Si të bastni në shigjetat
Shanset e basteve me shigjeta

Shanset e basteve me shigjeta

Shigjetat janë një ndeshje një me një, kështu që shanset përcaktohen të ngjashme me atë të tenisit. Me fjalë të thjeshta, një lojtar konsiderohet më i mirë se lojtari tjetër nga shanset dhe tregu i basteve.

Shanset për çdo fitues të ndeshjes ose fitues të turneut vlerësohen në bazë të aftësive dhe aftësive të dukshme të secilit lojtar. Handicapping gjithashtu funksionon në mënyrë identike me çdo treg të përhapjes së pikëve ose totaleve. Për shembull, të kesh sukses në një ndeshje me -2.5 sete do të thotë që lojtari fitues i shigjetave duhet të fitojë me një minimum prej tre sete. Po kështu, nëse shanset janë +2.5, humbësi duhet të fitojë plotësisht ose të humbasë me më pak se tre sete.

Ka shumë faktorë që mund të ndikojnë në shanset e një sporti një me një, si shigjetat. Këto përfshijnë performancën e kaluar dhe të fundit, suksesin e konkursit dhe çdo dëmtim. Ndërsa turnet me shigjeta luhen në ambiente të mbyllura, moti nuk do të ndikojë kurrë në rezultatin e lojës, ndryshe nga shumë sporte bastesh.

Përqendrohuni në ndeshjen

Ju nuk mund të dini se cili ekip është më i mirë apo më i keq për të bërë bastet më të mira të shigjetave. Ju duhet të dini pikat e forta dhe të dobëta të secilit lojtar, veçanërisht nëse ata tashmë janë krahasuar me këtë ekip kundërshtar. Është e rëndësishme të kihet parasysh saktësia, rikuperimi dhe shpejtësia e tyre.

Ashtu si me shumicën e sporteve, kur bëhet fjalë për bastebërësit në internet të shigjetave, është e rëndësishme të njihni rregullat dhe ndërlikimet se si luhet loja. Ndërsa mund të kuptoni bazat, duke përfshirë të dhënat e përgjithshme dhe renditjen, duhet të njiheni me secilin lojtar dhe të dini se si qëndrojnë ata në garë. Kjo lloj njohurie do t'ju ndihmojë të ngriheni dhe të fitoni shumë.

Mos vini bast në hype

Për shkak se shigjetat nuk janë aq të njohura gjerësisht, është e lehtë për një lojtar që bast të bëjë bast me një tjetër më të mirë, duke besuar se ata duhet të dinë të gjitha gjërat nëse janë duke vënë baste për këtë sport. Megjithatë, nuk është gjithmonë kështu. Është e rëndësishme që bastorët të fitojnë njohuritë e tyre për lojën dhe ndeshjen aktuale dhe të mos ndjekin atë që mund të spekulojë turma. Vetëm për shkak se turma mund të brohorasë një emër nuk do të thotë se kush do ta fitojë ndeshjen.

Bast për rezultatin e ndeshjes

Çdokush mund të parashikojë fituesin e plotë të një ndeshje me shigjeta; ata thjesht kanë nevojë për një njohuri të përgjithshme të performancës së kaluar të një lojtari dhe ekzekutimit aktual. Thënë kjo, kufijtë e basteve ekzistojnë dhe për të fituar shumë, ka të ngjarë që nuk do të bëhet në një linjë parash. Pra, bastet në rezultatin e ndeshjes sjellin më shumë vlerë pasi është më e vështirë.

Shanset e basteve me shigjeta
Bast në të ardhmen e shigjetave

Bast në të ardhmen e shigjetave

Ndërsa ju mund të bastni në ndeshje individuale, ju gjithashtu mund të bastni për të ardhmen. Ju mund të pyesni veten, çfarë është ajo? Epo, emri pothuajse e quan atë siç është. Bast për një të ardhme do të thotë që ju jeni duke vënë bast për një ndeshje të ardhshme dhe kush besoni se do të jetë fituesi.

Në shigjetat, ka tre gara të mëdha profesionale që mbahen çdo vit: dy Kampionatin Botëror të Shigjetave PDC të mbajtura nga World Professional Darts dhe tjetri i organizuar nga Organizata Britanike e Darts (BDO).

Kampionati Botëror PDC filloi në vitin 1994 dhe mbahet çdo dhjetor deri në janar në Pallatin Alexandra të Londrës. Kampioni fiton trofeun Sid Waddell dhe 500,000 paund britanik (rreth 645,500 dollarë USD).

Bast në Finish 9-Dart

Përfundimi me nëntë shigjeta thuhet se është këmba e përsosur në shigjeta. Ndërsa profesionistët janë shumë të talentuar, një përfundim me 9 shigjetë është një arritje e pazakontë. Çfarë është ajo? Ndodh kur një lojtar përdor saktësisht nëntë shigjeta - më të paktat e mundshme në një ndeshje - për të kontrolluar nga 501.

Bast në Këmbë/Set Mbi/Nën

Shumë sportet amerikane keni një bast mbi/nën; megjithatë, me shigjetat, është pak më ndryshe. Bastet e shigjetave mbi/nën varen nga numri i këmbëve ose seteve që fiton lojtari në një ndeshje. Në një shigjeta mbi/nën, lojtari me të cilin vë bast nuk duhet të fitojë ndeshjen e përgjithshme në mënyrë që të fitojë bastuesi. Ata për të fituar numrin e duhur të grupeve ose këmbëve nën bastin e vendosur.

Bast në një handikap të këmbës/setit

Një handikap këmbë/set është versioni i shigjetave të një basti të përhapjes së pikëve. Këtu është zbërthimi. Një lojtar ka një numër të caktuar këmbësh ose grupesh të shtuara ose të zbritura nga rezultati i tij përfundimtar. Ky numër vendos bastin, ashtu si funksionojnë pikat e përhapjes në futboll ose basketboll.

Për shembull, nëse një lojtar ka një handikap -1.5, atij do t'i duhet të fitojë ndeshjen me të paktën dy këmbë për të arkëtuar në bast. Librat e sportit të shigjetave vendosin një handikap ose spread bazuar në atë se sa ata supozojnë se një lojtar do të fitojë dhe një bast duhet të vë bast bazuar në faktin nëse ai beson se numri i caktuar është i saktë apo jo.

Bast në të ardhmen e shigjetave
Ku të shikoni shigjetat drejtpërdrejt

Ku të shikoni shigjetat drejtpërdrejt

Për të parë shigjetat profesionale në SHBA, drejtohuni në BBC America për shigjetat e Premier League ose abonohuni në DAZN ose PDC TV për Kampionatin Botëror të Shigjetave PDC.

Ndërsa loja e shigjetave shtohet globalisht, po ashtu rritet edhe kapaciteti për të bastuar dhe fituar shumë. Bastet në shigjetat do të vazhdojnë të zgjerohen vetëm në tregje të reja në mbarë botën, pasi bastorët dhe tifozët kuptojnë më shumë rreth lojës dhe se si funksionojnë ndërveprimit e saj. Bastet në shigjetat janë relativisht të thjeshta pasi bastorët fillojnë të mësojnë se si funksionon loja, dhe është vetëm një çështje kohe përpara se lojtari i basteve të përqendrohet më shumë në shigjetat.

Marrëdhëniet kryesore

  • Konsideroni bastet për të ardhmen
  • Bëni kërkimin tuaj përpara se të vini bast dhe mos u mbështetni në zhurmën e tifozëve
  • Mbani një sy për tre ngjarjet kryesore
  • Njihni rregullat e shigjetave brenda dhe jashtë
Ku të shikoni shigjetat drejtpërdrejt