Ngjarjet sportive më të bastuara

Lajme

2022-11-09

Bastet sportive online kanë përjetuar një bum vitet e fundit në shkallë globale. Sipas Statistica.com, industria e basteve sportive vlerësohej në 231 miliardë dollarë në vitin 2021. Dhe nëse parashikimet e tregut janë diçka për të shkuar, kjo industri parashikohet të kalojë 300 miliardë dollarë deri në vitin 2023. Vetëm, bastet sportive përbëjnë 30 deri në 40% të tregu global i lojrave.

Ngjarjet sportive më të bastuara

Me kalimin e viteve, disa ngjarje mbeten shumë të bastuara. Rastësisht, këto janë zakonisht sportet më të dashura në botë. Megjithatë, shikimi i sporteve të tyre të preferuar nuk është gjithmonë i mjaftueshëm për shumicën e njerëzve. Prandaj, shtimi i një aspekti financiar në veprimin e lojërave shpesh perceptohet si një mënyrë e re për të erëzuar gjërat, me perspektivën për të fituar disa para shtesë.

Cila është ngjarja sportive më e vënë në bast? Këtu janë disa nga ngjarjet sportive më të vlerësuara në mbarë botën.

Kupa e Botës FIFA

Deri tani, futbolli është sporti më popullor në botë. Pra, çuditërisht, Kupa e Botës FIFA kryeson listën e sporteve me më shumë baste. Ky turne katërvjeçar i futbollit tërheq rreth 3.5 miliardë shikues, afër gjysmës së popullsisë së botës.

Vlen të theksohet se një pjesë e konsiderueshme e shikuesve janë entuziastë sportive më shumë se mesatarja. Për shembull, organi drejtues i sportit vlerëson se më shumë se 100 miliardë dollarë u hodhën bast gjatë Kupës së Botës FIFA 2018. Për më tepër, gjatë turneut me 64 ndeshje, ndeshja e fundit midis Francës dhe Kroacisë pa që bastorët të bastnin një rekord prej 7.2 miliardë dollarësh. Pa dyshim, asnjë sport tjetër nuk i afrohet për nga popullariteti.

Super Bowl

Super Bowl është, deri tani, ngjarja sportive më e ndjekur në Amerikë. Kjo ngjarje është kulmi i Ligës Kombëtare të Futbollit (NFL), duke tërhequr shifra rekord të shikueshmërisë. Pavarësisht, numrat e lojërave të fatit nënvizojnë më tej popullaritetin e Super Bowl.

Mbi 110 milionë njerëz e ndoqën këtë ngjarje sportive në vitin 2022. Të pabesueshëm janë edhe shifrat e basteve, ku totali i basteve vlerësohet në rreth 7 milionë dollarë. Nga këndvështrimi i basteve, kjo mbetet intriguese për shkak të basteve të saj magjepsëse në pjesën e parë, të tilla si hedhja e monedhës ose himni kombëtar, të cilat priren të sjellin më shumë bastorë të rastësishëm në bord.

Kupa e Botës në Rugbi

Rugbi gëzon popullaritet global. E fundit e Japonisë Kupa e Botës në Rugbi panë 2.5 milionë spektatorë që e ndiqnin drejtpërdrejt aksionin. Por, sigurisht, numri i tifozëve të regbit që transmetonin aksionin ose shikonin në TV satelitor ishte edhe më i lartë, me raportet që tregonin se ngjarja e vitit 2019 tërhoqi afër një miliardë shikues.

Vlera e saktë e kësaj ngjarjeje në kushtet e basteve mund të mos kapet. Megjithatë, kjo ngjarje mund të vlerësohet shumë më tepër se 1 miliard dollarë, duke gjykuar nga numri i shikuesve që e shikojnë ngjarjen.

Finalet e NBA

Për disa javë, tifozët e basketbollit në mbarë botën i vunë sytë nga basketbolli kryesor i meshkujve. Si rezultat, NBA, padyshim turneu më i famshëm i basketbollit, është bërë një nga ngjarjet sportive më të bastuara.

Në kampionatet e 2019-ës amerikanët shpenzuan 8.8 milionë dollarë për baste sportive. Një tjetër statistikë interesante është se një në çdo pesë të rritur vë bast në këtë ngjarje. Më shumë se 20 milionë njerëz e ndoqën ngjarjen, kështu që padyshim që vlen shumë para.

Derbi i Kentakit

Garat me kuaj dhe bastet kanë një histori të gjatë. Gara me kuaj është një nga ato sporte që ndikohet shumë nga skena e basteve. Në dritën e kësaj, shumë bastorë e konsiderojnë Derbi i Kentakit një minierë ari.

I konsideruar gjithashtu si sporti më i shpejtë dyminutësh, kjo ngjarje tërheq një masë masive 150,000 spektatorësh, me afro 20 milionë shikues që zgjedhin ta ndjekin veprimin nga shtëpia. Në terma monetarë, Kentucky Derby 2019 grumbulloi një baste gjigante prej 250.9 milionë dollarësh, duke tejkaluar rekordin prej 139.3 milionë dollarësh të vendosur në 2015.

Kombëtarja e Madhe

Grand National është padyshim një nga më të rëndësishmet gare me kuaj ngjarjet në aspektin e lojërave të fatit. E mbajtur në Liverpool që nga viti 1983, kjo ngjarje kombëtare e garave të gjuetisë përmban një sërë pengesash gjatë garës. Ndërsa është kryesisht një ngjarje elitare e ndjekur nga anëtarët e familjes mbretërore, ajo tërheq më shumë se 500 milionë shikues në mbarë botën.

Ngjarja e vitit 2021 pa që shuma totale e bastit u rrit në pothuajse 400 milionë dollarë, duke tejkaluar Derbin e Kentakit të Amerikës.

Marsi çmenduri

Marsi çmenduri është një ngjarje vjetore e basketbollit për meshkuj në kolegj. Me 67 lojëra për të vënë baste, Mars Madness tërheq një numër të shëndetshëm bastesh. Për më tepër, ndërsa shikueshmëria sportive vazhdon të rritet pas pandemisë, viti 2022 pa që eventi të shënonte mesatarisht 10.7 milionë shikues, duke vendosur një rekord për shikimet më të larta televizive në historinë e ngjarjes.

Përpara Çmendurisë së Marsit 2022, Shoqata Amerikane e Lojërave parashikoi që 45 milionë bastorë do të vendosnin baste me vlerë 3 miliardë dollarë.

Mendimet Përfundimtare

Bastet sportive janë para të mëdha. Edhe pse shumica e njerëzve besojnë se është e sigurt vetëm të vihet bast në ngjarjet më të njohura në botë, ka mundësi të mëdha. Për shembull, ligat evropiane të futbollit janë paraqitur shumë nga libralitë më të mirë në internet sot. Pavarësisht nga popullariteti i ngjarjes, vendosja e zgjedhjeve të informuara dhe bastet me përgjegjësi është jetike për një përvojë të këndshme lojërash.

Lajmi i fundit

Kush do të bëhet Famerët e Sallave të Bejsbollit në 2023?
2022-11-30

Kush do të bëhet Famerët e Sallave të Bejsbollit në 2023?

Lajme