Bast në Kentucky Derby internet

Çdo maj, Louisville, Kentucky, pret për një nga ngjarjet më të rëndësishme sportive në shtet: Derby Kentucky. Gara e kuajve që vë kuajt e kualifikuar tre-vjeçarë kundër njëri-tjetrit në një rrugë të sheshtë prej 11⁄4 milje (dy km) ka qenë magjike në çdo edicion për afër dy shekuj. Në zhargonin e garave me kuaj, distanca prej dy km quhet 10 furlonge.

Zakonisht mbahet të shtunën e parë të muajit, gara është kulmi i Kentucky Derby Fest, një ngjarje dyjavore. Drejtohet në Churchill Downs, një kurs i sheshtë me dorën e majtë. Derbi ka fituar gradën e një gare të klasës 1 për shkak të shfaqjeve të saj gjatë viteve. Është gara e parë e qarkut Triple Crown (Amerikë) që përfshin gjithashtu The Belmont Stakes dhe Preakness Stakes.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Çfarë duhet të dini për garat me kuaj

Çfarë duhet të dini për garat me kuaj

Për shkak të ndjekësve të saj të shumtë, gara e aksioneve më të ndjekura ka fituar edhe disa pseudonime. Disa e quajnë atë si "Vrapimi për trëndafilat", një aludim për mbulesën e luleve që merr fituesi.

Të tjerë i referohen si 'Dy minutat më të shpejta/më emocionuese në sport'. E gjithë kjo dashuri tregon pse çdo sportdashës duhet të ndjekë ose ndjekë garën e transmetuar zakonisht televizive nga e gjithë bota.

Kërcimi i kuajve është një nga më të vjetrit sportet konkurruese, që daton deri në vitin 648 para Krishtit. Për shumë shekuj që nga ajo kohë, ai ishte një rezervë e të pasurve, prandaj edhe pseudonimi i tij 'Sporti i Mbretërve'
Ai përfshin një kalorës (kalorës) dhe një kalë të stërvitur që konkurrojnë me të tjerët për të pastruar një distancë të caktuar dhe për të kërcyer mbi pengesat e vendosura.

Garat me kuaj marrin shumë forma të ndryshme, p.sh. garat e sheshta, garat e durimit, garat me kërcime, etj. Rregullat ndryshojnë gjithashtu për gara të ndryshme. Këto përfshijnë përfshirjen e handikapëve, kategoritë sipas moshës, etj.

Sporti është rritur jashtëzakonisht shumë dhe ka ngjarje dhe festivale të shumta që tërheqin miliona shikues fizikë dhe televizivë në mbarë botën. Sporti ka qenë gjithashtu një atraksion për bastorët që nga fillimi i tij deri më sot.

Çfarë duhet të dini për garat me kuaj
Historia e Derbit të Kentakit

Historia e Derbit të Kentakit

Nga tre garat, vetëm Derbi i Kentakit ka ndodhur çdo vit që nga inaugurimi i tij, madje edhe gjatë Luftërave Botërore dhe Depresionit të Madh.

Kentucky Derby ka nisur çdo vit që nga viti 1875. Ishte ideja e Kol. Meriwether Lewis Clark Jr., i cili mblodhi së bashku një grup miqsh për të ndërtuar një hipodrom. Kursi u emërua Churchill Downs, sipas dhuruesit të tokës në të cilën u ndërtua.

Që atëherë, gara është zhvilluar çdo vit këtu, me pak ose aspak modifikime në formatin dhe pistën e saj. Ai u transmetua për herë të parë në radio në vitin 1925 dhe u shfaq për herë të parë në TV në vitin 1949. Këto ishin momente vendimtare për garën që ndonjëherë kishte hasur në vështirësi financiare. Ata shënuan një fillim në ngritjen e kuletës për të cilën luftuan konkurrentët. Kjo rritje ka vazhduar deri më sot.

Sekretariati i famshëm i kuajve mban rekordin për vrapimin më të shpejtë në Derbi. Tre vjeçari vendosi rekordin në vitin 1973 duke pastruar kursin në 1:59.4 minuta. Sekretariati vazhdoi të bëhej një nga garuesit më të suksesshëm në divizion.

Historia e Derbit të Kentakit
Historia e fundit e Kentucky Derby

Historia e fundit e Kentucky Derby

Mbretëresha Elizabeth II ishte në mesin e garuesve në ngjarjen e vitit 2007. Kjo nënvizoi se sa një ngjarje e profilit të lartë është Derbi dhe i dha atij një publicitet shumë të mirëpritur. Në vitin 2017, Churchill Downs regjistroi një turmë prej 158,070 personash, ndërsa Always Dream zuri vendin e parë në garë.

Gjatë ngjarjes, seksioni i basteve postoi baste me vlerë 209.2 milionë dollarë. Kjo tregoi se sa vëmendje i kushtojnë ngjarjeve njerëzit që vënë baste në turnetë sportive në krahasim me ligat e tjera sportive.

Në vitin 2020, kur shumica e garave u anuluan fare, i vetmi efekt që pësoi Kentaki ishte një zhvendosje e datave nga maji në shtator.

Pyetja më e shpeshtë në vitin 2022 në lidhje me këtë ngjarje prestigjioze ishte "Kush ka vënë bast në Rich Strike?" Epo, pronari Rick Dawson vuri bast për Eric Reed, Rich Strike dhe fitoi shumë në Derbin e Kentakit 2022. Stacie Conard dhe pesë fëmijët e saj fituan 25,000 dollarë kur Rich Strike e mposhti përmbysjen me shanse 80 me 1, duke fituar Derbin e 148-të të Kentakit.

Historia e fundit e Kentucky Derby
Pse është popullor Kentaki Derby?

Pse është popullor Kentaki Derby?

Derbi i Kentakit është një nga turne të mëdha sportive me hype organike. Kjo do të pritej nga një ngjarje që ka argëtuar njerëzit pa dështuar për 147 vjet. Një nga arsyet e popullaritetit të saj është se është një kulturë. Shumë njerëz që e ndjekin atë po ndjekin një traditë që është transmetuar me breza.

Përtej kësaj, atmosfera magjike në çdo event vazhdon të tërheqë fansat dhe pjesëmarrësit. Njerëzit vijnë për të shijuar argëtimin, konkurrencën dhe Kentakin në natyrë. Një kulturë e pasur bastesh i shton karburant flakës. Vetëm për të përmendur një tjetër garë të madhe garash me kuaj, Kurora e Trefishtë është një ngjarje po aq e rëndësishme për të vënë bast.

Marketingu masiv ka ndihmuar gjithashtu për të motivuar një ndjekës tashmë të gatshëm. Që kur u shfaq për herë të parë në TV, ngjarja ka pasur transmetues që konkurrojnë për të drejtat. Disponueshmëria e tij në shumë platforma shikimi, duke përfshirë transmetimet në internet, e bën ngjarjen edhe më të popullarizuar.

Të ardhurat nga rryma të ndryshme i ndihmojnë organizatorët që ta bëjnë ngjarjen edhe më të mirë. Për shembull, ata ishin në gjendje të mbanin Derbin gjallë kur sportet e tjera u ndaluan nga pandemia. Dhe ata e bënë këtë të sigurt. Ky cikël shpërblyes e bën Derbin gjithnjë të ëmbël.

Pse njerëzit duan të bastojnë në Derbin e Kentakit

Paparashikueshmëria e garave i bën ata një emocion të mirë. Njerëzit e dinë se ka një probabilitet të lartë për të mposhtur lojtarët e basteve, kështu që ata përfitojnë nga kjo. Ekzistojnë gjithashtu tregje të shumta për të vënë bast përveç fituesit të plotë. Garat janë të disponueshme në faqet më të njohura të basteve në internet, që do të thotë se ata që pëlqejnë bastet në kampionatet sportive mund t'i qasen ato nga kudo.

Pse është popullor Kentaki Derby?
Si të bastni në Derbin e Kentakit

Si të bastni në Derbin e Kentakit

Bast me kuaj është një nga format më të vjetra të basteve dhe ndër më të lehtat. Pavarësisht nëse dikush vendos baste online ose fizikisht, bastet janë të drejtpërdrejta. Bastet online janë të ngjashme me bastet në kampionatet më të mira të eSports. Disa baste të njohura për të vendosur përfshijnë:

  • Bast fitues: Parashikimi i kalit që do të fitojë garën
  • Vendi i bastit: Vendi ku do të përfundojë një kalë i caktuar
  • Trego bast: Parashikimi që një kalë specifik do të përfundojë në cilindo nga tre vendet e para

Këto janë baste të drejtpërdrejta dhe të drejtpërdrejta, edhe për një fillestar. Nga të tre, basti i fitores është më i vështirë për t'u parashikuar dhe ka pagimin më të lartë. E kundërta është basti i shfaqjes.

  • Bast ekzakt: Parashikoni pozicionet një dhe dy në rendin e duhur
  • Bast Quinella: Parashikoni dy të parat në çdo rend

Baste të tjera përfshijnë Trifecta, Super High Five, Pick 3, Pick 4 dhe Pick 5, ndër të tjera. Faqe të ndryshme bastesh ofrojnë tregje të ndryshme dhe shanse paksa të ndryshme.

Si të bastni në Derbin e Kentakit
Strategjia e basteve në Kentaki Derby

Strategjia e basteve në Kentaki Derby

Të kuptuarit se çfarë do të thotë çdo bast është hapi i parë. Lojtarët duhet gjithashtu të kuptojnë rrezikun/probabilitetin e çdo basti dhe jo vetëm të shikojnë fitimet e mundshme. Sa më e lartë të jetë pagesa, aq më e ulët është gjasat për të fituar.

Ndjekja e lajmeve për Derbin para ngjarjes është gjithashtu jetike. Kjo jep informacion mbi ngjarje të tilla si lëndimet, ndryshimi i gjasave, efektet e motit në kuaj të ndryshëm, etj. Mbi të gjitha, lojtarët duhet të ndjekin gjithmonë udhëzues tradicionalë të basteve; mos hidhni para në baste, merrni vendime të matura dhe dini kur të ndaloni. Dhe gjithmonë shijoni Derbin magjik të Kentakit!

Strategjia e basteve në Kentaki Derby
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi