Bast në NCAA March Madness internet

Në listën e ngjarjeve vjetore kryesore të basketbollit ka pak më shumë profil të lartë se Turneu i Basketbollit të Burrave të Divizionit NCAA I. Në gjuhën e folur quhet edhe çmenduri e marsit. Këto turne përfshijnë 68 nga ekipet më të mëdha të basketbollit të kolegjit. Lojërat me eliminim të vetëm përdoren për të përcaktuar ekipin më të mirë. Shoqata Kombëtare e Atletikës Kolegjiale i drejton ato.

Siç sugjeron emri, ato zhvillohen çdo vit në mars. Kumarxhinjve do t'u duhet të presin deri në këtë kohë të vitit që kompanitë e librave sportiv në internet të hapin tregjet për ngjarjen.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Gjithçka që duhet të dini rreth basteve në NCAA March Madness

Gjithçka që duhet të dini rreth basteve në NCAA March Madness

Nuk ka asnjë vend të vetëm për këto lojëra. Ashtu si ligat e tjera të mëdha të basketbollit, ato janë të përhapura në qytete të ndryshme në të gjithë Shtetet e Bashkuara. Ekziston një grup çmimesh prej 170 milionë dollarësh, të cilit çdo shkollë e Divizionit I merr një pjesë. Nëse ata bëjnë mirë gjatë turneve të Marsit Madness, pjesa e tyre në këtë fond mund të rritet.

Ata që nuk e njohin këtë sport mund ta konsiderojnë basketbollin e kolegjit si disi amator. Megjithatë, në dekadat e fundit ekipet sportive në NCAA e kanë bërë këtë ngjarje një datë të rëndësishme në kalendarin e basketbollit profesional.

Faqet e internetit të libralidhësve në internet në të gjithë botën analizoni performancën e ekipeve për të përcaktuar shanset e tyre për të arritur vendin numër një.

Gjithçka që duhet të dini rreth basteve në NCAA March Madness
Gjithçka që duhet të dini për basketbollin

Gjithçka që duhet të dini për basketbollin

Basketbolli është një nga format më të mëdha të sportet popullore. Gjatë ndeshjeve për këto turne dy ekipe garojnë kundër njëra-tjetrës. Ka pesë lojtarë për çdo ekip. Qëllimi kryesor është të qëlloni sa më shumë topa basketbolli sa më shumë që të jetë e mundur në grupin e ekipit kundërshtar.

Në të njëjtën kohë, lojtarët duhet të mbrojnë grupin e tyre nga sulmet. Një gol standard nga fusha do t'i japë ekipit dy pikë. Nëse bëhet ndërkohë që pozicionohet prapa vijës me tre pikë, atëherë do të jepen tre.

Faullet janë një aspekt kyç i turneve të basketbollit. Kur ato ndodhin, ora ndalet. Skuadra që është faulluar mund të gjuajë një numër goditjesh të lira. Këto vlejnë nga një pikë secila. Në fund të lojës skuadra që ka fituar numrin më të madh të pikëve shpallet fituese. Gjatë ngjarjet sportive ata zakonisht kalojnë në fazën tjetër.

Ndonjëherë të dyja skuadrat barazojnë. Nëse ky është rasti, është rregullore standarde për të ndodhur jashtë orarit. Topi lëvizet duke e kërcyer gjatë vrapimit. Kjo njihet si driblim. Lojtarët në sulm janë në gjendje të përdorin një gamë të gjerë të llojeve të ndryshme të goditjeve.

Gjithçka që duhet të dini për basketbollin
Pse është NCAA March Madness popullor për të bastuar?

Pse është NCAA March Madness popullor për të bastuar?

Njerëzit mund të habiten nga niveli i popullaritetit që arrijnë ngjarjet e basketbollit të kolegjit, si çmenduria e marsit. Në fakt, ajo rivalizon atë të NBA-së. Ka shumë arsye pse krijuesit e basteve i kushtojnë kaq shumë vëmendje NCAA.

Ka një shans më të mirë që një mori skuadrash të arrijnë në krye. Kjo është në kontrast me NBA ku realisht vetëm pesë janë të preferuarat e librave.

Lojtarët e NCAA duhet të provojnë veten me çdo lojë. Atyre nuk u paguhen shumat e mëdha që u jepen profesionistëve. Si rezultat, çdo lojë basketbolli në të cilën ata marrin pjesë kërkon që ata të shfaqin nivelin e tyre të aftësive.

Kumarxhinjtë mund t'i bazojnë bastet e tyre në faktin se secili pjesëmarrës po luan me aftësitë e tij më të larta. Kjo gjithashtu e bën disi më të lehtë përcaktimin e ekipi më i mirë.

Shumë adhurues të sportit e konsiderojnë Mars Madness si "basketboll të vërtetë" sepse ka qenë i pandotur nga ndërhyrjet e korporatave. Konkurrentët kanë një pasion të qartë për lojën në vend se thjesht të arrijnë një nivel fame ose të paguhen. Kjo është arsyeja kryesore pse turnet NCAA janë kaq të profilit. Ndihmohet nga inkurajimi vokal i fansave.

Pse është NCAA March Madness popullor për të bastuar?
Si të bastni në NCAA Mars Madness

Si të bastni në NCAA Mars Madness

Nëse lojtari i bixhozit dëshiron një lloj bast të thjeshtë, ai mund të vendosë baste në linjë parash. Kjo mund të përfshijë zgjedhjen e një ekipi mbizotërues, si dhe mënyrën se si do të fitojnë pikë parash. Ndërsa personi vendos llojin e tij të bastit, pagesat e mundshme shpesh rriten. Megjithatë, shkëmbimi është se shanset do të zvogëlohen.

Faqet e shumta të bastebërësve në internet i lejojnë përdoruesit të përfshijnë statistikat e ndeshjeve në bastet e tyre. Këto mund të përfshijnë tre pikë, blloqe dhe kërcime. Shumë kumarxhinj pëlqejnë të zgjedhin një MVP të mundshëm për lojërat individuale të Marsit Madness.

Një bast i parakohshëm lejon që disa ekipe të shtohen në një bast të vetëm. Maksimumi është zakonisht tetë ekipe. Totali i tyre duhet të mbulojë përhapjen e pikëve të ndeshjes. Sa më i ulët të jetë numri i skuadrave, aq më të mira do të jenë shanset për të fituar. Nëse zgjidhen tetë, shanset mund të jenë deri në 150/1. Ndërsa pagesa mund të duket joshëse, ka shumë pak gjasa që parashikimet të realizohen.

Turnetë e basketbollit si Marsi Madness janë ideale për bastet e së ardhmes. Lojtari zgjedh një ekip që ata besojnë se do të përfundojë duke u bërë numri një. Është e rëndësishme të merren parasysh statistikat aktuale dhe performancat e kaluara. Libërbërësit e veçantë mund të ofrojnë më shumë lloje bastesh ekzotike.

Si të bastni në NCAA Mars Madness
Faqet më të mira të basteve të NCAA Mars Madness në 2024

Faqet më të mira të basteve të NCAA Mars Madness në 2024

Loja e basketbollit është jashtëzakonisht e popullarizuar në komunitetet e basteve në internet. Në disa faqe bastesh, ai është i dyti vetëm pas futbollit. Me një përhapje të tillë, një lojtar për herë të parë mund ta ketë të vështirë të zgjedhë marka të mira. Kur bëhet fjalë për bastet në basketboll, dallohen tre faqe. E para është William Hill. Kur të fillojnë kampionatet NCAA, kjo faqe do të ofrojë një sërë tregjesh tërheqëse.

Në të kaluarën, William Hill ishte i njohur kryesisht për libraritë e saj me tulla dhe llaç. Kohët e fundit ajo është zhvendosur në internet. Paraqitja e faqes së tyre është e thjeshtuar në dizajnin e saj, duke e bërë më të lehtë për përdoruesit që të vendosin shpejt bastet e basketbollit.

Përndryshe, lojtari i fatit mund të përdorë 888 Sport për bast në kampionatet e Marsit çmenduri. Në përgjithësi, faqja e saj shënon të gjitha kutitë e rëndësishme. Ofron siguri të mirë, shumë metoda bankare, lloje të ndryshme bastesh dhe mbështetje miqësore ndaj klientit. 888 Sport do t'u bëjë thirrje njerëzve që kërkojnë një bastvënës të fortë. Një tjetër opsion është Mr Play.

Si markë është më pak e njohur se William Hill dhe 888 Sport. Përkundër kësaj, platforma në pronësi të Aspire Global ka dëshmuar të jetë shumë e popullarizuar me tifozët e basketbollit. Ai përmban një gjurmues ndeshjesh dhe baste në lojë.

Faqet më të mira të basteve të NCAA Mars Madness në 2024
Historia e çmendurisë së marsit NCAA

Historia e çmendurisë së marsit NCAA

Në vitin 2011 transmetuesi CBS Sports e riemëroi turneun e basketbollit të meshkujve të Divizionit NCAA si "Mars Madness". Si rezultat, disa sportdashës mund të supozojnë se kjo ngjarje është pak më shumë se një dekadë e vjetër.

Sidoqoftë, historia e saj është shumë më e pasur. Në fakt, origjina e tij shkon deri në vitin 1852. Universitete të tilla si Yale dhe Harvard sfiduan njëri-tjetrin në garat e vozitjes. Nga fundi i viteve 1800 kjo ishte zgjeruar në sporte të tjera, duke përfshirë basketbollin.

Në fillim të shekullit të 20-të pati një shtytje për të krijuar një organizatë të fokusuar në ndryshimin e rregullave të sportit të kolegjit dhe duke e bërë atë më të sigurt. Në vitin 1905 u formua Shoqata Atletike Ndërkolegjiale e Shteteve të Bashkuara (IAAUS). Emri i saj u ndryshua në NCAA në 1910.

NCAA krijoi një sërë rregullash për basketbollin gjatë shekullit të 20-të. Ka pasur rritje si në anëtarësi ashtu edhe në numrin e kampionateve. U bënë marrëveshje me rrjetet për transmetimin e këtyre lojërave. Si rezultat, më shumë kumarxhinj ishin në gjendje t'i shikonin dhe të vendosnin baste mbi to.

Kjo bëri që kampionatet NCAA (dhe në veçanti Marsi Madness) të bëhen të profilit shumë të lartë. Organizata tani ka të ardhura neto vjetore në dhjetëra miliona dollarë.

Historia e çmendurisë së marsit NCAA
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi