Bast në Super Bowl internet

Super Bowl është një nga ngjarjet më të mëdha sportive të Amerikës dhe turnetë më të rëndësishëm sportivë. I mbajtur çdo vit në janar ose shkurt, ai kurorëzon kampionët e NFL dhe vendos kundër njëra-tjetrës skuadrat më të mira nga AFC (Konferenca Amerikane e Futbollit) dhe NFC (Konferenca Kombëtare e Futbollit). Çdo sezon, miliona shikues e shohin festën kombëtare de facto në televizorët e tyre. Me më shumë se 170 vende që transmetojnë Super Bowl, është një nga turnetë sportive kryesore të vitit. Shfaqjet e pjesës së parë dhe reklamat e reja e bëjnë lojën live më tërheqëse.

Ky postim në blog i përcjell lexuesit përmes historisë, statistikave dhe pikave kryesore që lidhen me Super Bowl. Ka gjithashtu disa informacione se si të bastni në lojë. Pavarësisht nëse jeni një profesionist i sprovuar ose sapo keni filluar me bastet në turne sporti, do ta gjeni këtë postim të dobishëm!

Historia e Super BowlRreth futbollit amerikanPse është popullor Super Bowl?Si të bastni në Super Bowl
Flag

No matches found, please try:

al Country FlagCheckmark

1xBet

al Country FlagCheckmark
BonusDeri në 100 dollarë në depozitën e parë
Shfaq më pakShfaq më shumë
Luaj tani
 • Kazino me rul të lartë
 • Luajtur në shumë vende
 • Zgjedhja më e mirë e basteve
Shfaq më pak
Shfaq më shumë
 • Kazino me rul të lartë
 • Luajtur në shumë vende
 • Zgjedhja më e mirë e basteve

1xBet funksionon që nga viti 2007. Filloi si një faqe interneti bastesh në Evropën Lindore dhe shpejt fitoi popullaritet. Që atëherë, kazinoja ka zgjeruar ndjeshëm bastet e saj në internet.

Bonus100% deri në 100 € + 150 rrotullime falas
Shfaq më pakShfaq më shumë
 • Shumëllojshmëri e madhe lojërash
 • Shpërblime bujare
 • Mbështetje e mirë e klientit
Shfaq më pak
Shfaq më shumë
 • Shumëllojshmëri e madhe lojërash
 • Shpërblime bujare
 • Mbështetje e mirë e klientit

Duke marrë parasysh që Betwinner sapo u hap për biznes në 2018, rritja e shpejtë e kompanisë është mjaft befasuese. Edhe nëse nuk janë ende ndër prodhuesit më të mirë të basteve në treg, ata po përparojnë me shpejtësi në atë drejtim.

BonusDeri në 300 dollarë
Shfaq më pakShfaq më shumë
 • Gama e gjerë e pagesave
 • 12000+ lojëra elektronike
 • Në dispozicion bastet sportive
Shfaq më pak
Shfaq më shumë
 • Gama e gjerë e pagesave
 • 12000+ lojëra elektronike
 • Në dispozicion bastet sportive

22Bet është një shtesë relativisht e fundit në tregun evropian të lojërave. Që nga viti 2018, ofruesi i lojërave të fatit është rritur ndjeshëm, duke arritur një numër tregjesh të ndryshme në mbarë botën dhe duke zgjeruar bazën e klientëve. Kompania është e ndërtuar mbi baste sportive, por gjithashtu pret një shumëllojshmëri produktesh të tjera. Lojtarët mund të lidhen me lojërat e kazinosë në internet si lojëra elektronike dhe tavolina, përveç basteve në sport.

Historia e Super Bowl

Historia e Super Bowl

NFL u lançua për herë të parë në 1920, por asnjë ngjarje Super Bowl nuk u mbajt deri katër dekada më vonë. Një grup biznesmenësh u përpoqën të blinin ekskluzivitete të futbollit në vitin 1960, por ata kurrë nuk morën përsipër NFL. Në vend të kësaj, ata themeluan AFL: American Football League. Në vitet e ardhshme, AFL dhe NFL konkurruan për lojtarët dhe tifozët. Por themeluesit arritën në një konsensus në 1970 dhe shkrinë ligat.

Ishte më 15 janar 1967 kur u zhvillua ngjarja e parë e Super Bowl, me Kansas City Chiefs nga AFL dhe Green Bay Packers nga NFL. Në atë kohë, biletat shiteshin mesatarisht 12 dollarë dhe loja tërhoqi rreth 61,000 fansa. Packers fituan kundër Chiefs 35–10. E organizuar në Memorial Coliseum, ajo u konsiderua si Lojë e Kampionatit Botëror AFL-NFL dhe u transmetua nga NBC dhe CBS. Më vonë, emri u ndryshua në Super Bowl.

Sezoni II dhe përtej

Në vitin 1968, Packers mposhtën Oakland Raiders në Super Bowl II 33-14. Në shumë sy, kampionët e AFL nuk mundën më të mirët e NFL. Në një nga trazimet më të mëdha, New York Jets, kampionët e AFL, mundën Baltimore Colts (NFL), 16-7 në 1969. Popullariteti i Super Bowl vazhdoi të rritej pas bashkimit AFL-NFL. Tre skuadra, Dallas Cowboys, Miami Dolphins dhe Pittsburgh Steelers, dominuan skenën në vitet '70.

Gjatë gjithë historisë së Super Bowl, reklamat komerciale të pjesës së parë kanë qenë një tërheqje e madhe. Fillimisht, një argëtim i tillë përfshinte astronautë, stërvitje ushtarake dhe grupe marshimi. Me kalimin e kohës, ajo ka ndryshuar në mënyrë dramatike, ku janë përfshirë interpretues të tillë si yjet e popit, grupet rock dhe këngëtarët e Broadway.

Për shkak të kësaj, reklamat e Super Bowl janë më të shtrenjtat në mesin e kampionateve sportive televizive në SHBA. Për shembull, një reklamë 30 sekondash kushtoi gati 5 milionë dollarë në 2016.

Historia e Super Bowl
Rreth futbollit amerikan

Rreth futbollit amerikan

Profesionisti Futboll amerikan liga është themeluar ekskluzivisht nga një NFL- Liga Kombëtare e Futbollit me 32 ekipe. Më shumë se 50% e të gjitha familjeve televizive në SHBA shikojnë ndeshjen e kampionatit të NFL, Super Bowl.

Në SHBA, e diela e Super Bowl vjen e dyta pas Ditës së Falenderimeve për sa i përket konsumit të ushqimit. Reklamuesit u ndalohet të përdorin termin Super Bowl për qëllime marketingu. Si rezultat, kompanitë zakonisht gjejnë mënyra krijuese për t'iu referuar asaj, siç është Big Game.

Super Bowl identifikohet me numra romakë sepse sezoni i futbollit zgjat dy vite kalendarike. Megjithatë, vendi mund të ndryshojë çdo vit. Për nder të trajnerit të Green Bay Packers, Vince Lombardi, i cili pushtoi dy Super Bowl-et e para, ekipit të kampionatit i jepet Trofeu Vince Lombardi.

Ekipet

Vetëm një ekip ka fituar një Super Bowl në stadiumin e tij në shtëpi: Tampa Bay në Super Bowl LV. Ka pasur gjashtë fitore të Super Bowl si për New England Patriots ashtu edhe për Pittsburgh Steelers, të cilat janë më së shumti nga të gjitha skuadrat. San Francisco 49ers dhe Dallas Cowboys kanë fituar të dy nga pesë ndeshje.

Duke humbur pesë Super Bowl secili, New England Patriots dhe Denver Broncos ndajnë një rekord për më shumë humbje në Super Bowl. Patriotët janë paraqitur në 11 Super Bowls, më shumë se çdo ekip tjetër. Disa skuadra, si Cleveland Browns, Jacksonville Jaguars, Houston Texans dhe Detroit Lions, nuk kanë marrë ende pjesë në Super Bowl.

Rreth futbollit amerikan
Pse është popullor Super Bowl?

Pse është popullor Super Bowl?

Pas legalizimit të faqet e basteve sportive në internet në më shumë se 50% të shteteve të SHBA-së, bastet e Super Bowl arritën nivele rekord në vitin 2021. Të bësh një bast në turnetë sportive në internet është po aq e thjeshtë sa hapja e një aplikacioni në një smartphone. Miliona njerëz vendosin bastet e tyre në internet në libra sportive miqësore për celularët.

Megjithatë, nuk ka të bëjë vetëm me fitimet për operatorët e basteve sportive. Ata investojnë aq shumë në aspektin e marketingut për të synuar numrin në rritje të sportdashësve që nuk humbasin kurrë ndeshjet midis, të themi, Cincinnati Bengals dhe Los Angeles Rams.

Marketingu i basteshkruesve po rritet nga dita në ditë dhe legalizimi i papritur i basteve sportive në vend ka lejuar që librat sportive të regjistrojnë një bazë masive klientësh. Super Bowl 56 është shansi më i fundit për ofruesit e lojërave të fatit për t'u shitur lojtarëve të zjarrtë.

Në një përpjekje për të konkurruar për klientët, libraritë ofrojnë promovime të parezistueshme në formën e bonuseve. Disponueshmëria e basteve falas, lojërave demo dhe kredive shtesë për bastet në ligat sportive kanë kontribuar gjithashtu në popullaritetin e lojës.

Pse është popullor Super Bowl?
Si të bastni në Super Bowl

Si të bastni në Super Bowl

Me afrimin e sezonit të Super Bowl, shpallen dy skuadrat e para dhe librat e sportit fillojnë të publikojnë linjat e tyre. Këto linja nuk janë fikse apo përfundimtare. Operatorët e basteve sportive ofrojnë të gjitha të mundshme opsionet e basteve dhe caktoni shanset për listën e turneve sportive.

Shanset për të fituar Super Bowl janë subjekt i ndryshimeve deri para fillimit të një ngjarjeje. Kur shanset vendosen me një çmim më të mirë, këshillohet t'i merrni ato menjëherë përpara se linja të lëvizë.

Llojet e basteve

Ka shumë mënyra për të bastuar në Super Bowl:

 • Rezultati total i kombinuar
 • Cili ekip do të fitojë lojën (Moneyline)
 • Ekipi që mbulon pikën u përhap
 • Rekuizita argëtuese
 • Baste të shumta në një fletë (Parlays)

Lojtarët mund të bastojnë ose në ngjarjen e radhës të NFL ose të vënë bast ndërsa zhvillohet loja (bast në lojë ose live). Linja e parave është lloji më i popullarizuar i bast futbolli. Gjuajtësit thjesht duhet të zgjedhin një ekip që do të dalë si fitues në Super Bowl.

Basti i drejtpërdrejtë bazohet në shanset e NFL. Në çdo librari të besueshëm në internet, shanset e Superbowl theksohen si Cincinnati Bengals +105, Los Angeles Rams -115, e kështu me radhë. Shenja negative (-) përdoret gjithmonë për të preferuarat, ndërsa shenja pozitive (+) u caktohet gjithmonë nëndogëve.

Një nga të çastit menyra pagese në librat sportiv në internet është kriptomonedhë. Tërheqjet mund të zgjasin pak, veçanërisht kur çdo fitues po përpiqet të arkëtojë. Më e rëndësishmja, kumarxhinjtë nuk duhet të vënë bast më shumë sesa mund të përballojnë për të humbur. Është e këshillueshme që të bastni shuma të vogla disa herë sesa të vendosni një shumë të konsiderueshme menjëherë.

Si të bastni në Super Bowl

Të rejat e fundit

Udhëzuesi i fundit i basteve Super Bowl për të përgatitur veten
2023-03-08

Udhëzuesi i fundit i basteve Super Bowl për të përgatitur veten

Do të ketë shumë para për të vënë bast ligjërisht në Super Bowl 2023 pasi loja e 2022 thyen të gjitha rekordet e mëparshme. Herën e fundit, në Super Bowl LVI, Los Angeles Rams mposhti Cincinnati Bengals me rezultatin 23-20.

Mos i humb këto oferta me bonus

1xBet
1xBet
100 dollarë
Metodat e depozitimit
SkrillMasterCardVisaTrustlyNetellerPaysafe Card
Merr bonusin1xBet komento
Betwinner
Betwinner
100 €
Merr bonusinBetwinner komento
22BET
22BET
300 dollarë
Metodat e depozitimit
SkrillMasterCardVisaTrustlyNetellerPaysafe Card
Merr bonusin22BET komento
Close