Luaj Politika Sot - Fito para të vërteta

Që nga shpikja e basteve më shumë se 2000 vjet më parë, praktika është zgjeruar më gjerë duke përfshirë më shumë mundësi. Politika ka qenë një nga temat më të rëndësishme për qindra vjet për të cilën njerëzit kujdesen - sepse ajo formëson ne, të ardhmen tonë dhe botën tonë.

Përveç sportit, kumarxhinjtë mund të parashikojnë gjithashtu rezultatet e ngjarjeve të njohura politike dhe të fitojnë para në këmbim. Pra, çfarë është basti politik? A është e ligjshme të luash kumar mbi zhvillimet politike? Nëse po, si veproni për këtë? Për përgjigje për këto pyetje dhe shumë të tjera, vazhdoni të lexoni.

Luaj Politika Sot - Fito para të vërteta
Çfarë janë bastet politike?Si të vini bast për politikënFaqet e basteve politikeKëshilla për bastet politikeKumar i përgjegjshëm
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Çfarë janë bastet politike?

Çfarë janë bastet politike?

Siç sugjeron emri, bastet politike përfshijnë parashikimin e rezultateve të garave të mëdha politike si Zgjedhjet e Përgjithshme në Mbretërinë e Bashkuar, Zgjedhjet Presidenciale në SHBA dhe më shumë.

Por prezantuesit nuk bëjnë vetëm shanse të basteve politike për zgjedhjet paraprake. Bastorët mund të marrin gjithashtu tregje të tilla si kush kandidon për çfarë zyre, pjesëmarrësit e debatit, kohëzgjatja e debatit dhe më shumë. Me pak fjalë, ka një bollëk tregjesh bastesh politike për t'u shfrytëzuar.

Ndërkohë, është urtësi konvencionale që bastet politike janë një shpikje relativisht e fundit. Por e vërteta është se bastet politike kanë një histori të pasur, veçanërisht në vendet perëndimore.

Ajo i ka rrënjët në shekullin e 16-të në Itali dhe në shekullin e 18-të në MB. Në SHBA, bastet politike ishin kaq të përhapura në periudhën para 1860. Deri në vitin 1960, prezantuesit në Nevada po bënin baste të mëdha për zgjedhjet e ardhshme presidenciale në SHBA. Shihni, kumari politik nuk është asgjë e re.

A janë të ligjshme bastet zgjedhore?

Po, bastet për aktakuzat politike janë 100% të ligjshme. Megjithatë, është jetike që të vendosni baste në bastet me reputacion si ato të listuara këtu. Në SHBA, për shembull, mbi 20 shtete kanë legalizuar bastet sportive, duke i bërë bastet politike absolutisht të ligjshme në këto fusha.

Është edhe më mirë në Evropë, ku shumica e vendeve kanë rishikuar së fundmi ligjet e tyre të basteve për të përfshirë bastet sportive në internet. Në përgjithësi, bastet për çdo mundësi janë të ligjshme, në varësi të vendit nga vjen lojtari.

Por çfarë ndodh nëse bastet janë të paligjshme në një vend? Mos u shqetësoni; bastorët në juridiksione të tilla ende mund të vendosin baste në bastet më të mira në det të hapur.

Këta rezervistë ndërkombëtarë pranojnë lojtarë të huaj, me kusht që të kalojnë procesin KYC (Njih klientin tënd). Gjithashtu, rezervistët më të mirë ndërkombëtarë janë të licencuar dhe rregulluar nga organe të respektuara si Komisioni i Kumarit në Mbretërinë e Bashkuar (UKGC), Autoriteti i Lojërave të Maltës (MGA), dhe Autoriteti Suedez i Lojërave të Fatit.

Çfarë janë bastet politike?
Si të vini bast për politikën

Si të vini bast për politikën

Pas leximit deri në këtë pikë, është e qartë se ju doni të luani në rezultate politike si zgjedhjet presidenciale të 2024 në SHBA. Për fat të mirë, shumë lojtarë të licencuar u ofrojnë lojtarëve shanse të mira për bastet zgjedhore. Propozimet zgjedhore janë shumë të ngjashme me shanset tradicionale të disponueshme çdo faqe të caktuar bastesh.

Më poshtë janë disa rekomandime standarde politike për t'u kujdesur:

  • Kush do t'i fitojë zgjedhjet?
  • Kush do të jetë kandidati i “X”?
  • A do të lidhë kandidati "X" në Clintons apo Obama?
  • Sa do të zgjasë debati mes X dhe Y?
  • Cila parti do të mbajë votat popullore?

Tani që e dini se disa tregje të zakonshme të basteve politike shkoni përpara dhe krijoni një llogari në një libër sportiv ligjor. Për ta bërë këtë, krijoni një llogari, kërkoni bonusin dhe zgjidhni një ngjarje politike për të vënë bast. Por përpara se të vendosni një bast, mësoni se si të lexoni shanset. Për fat të mirë, kjo është ajo që kjo faqe do të diskutojë më pas.

Si të lexoni shanset e basteve zgjedhore

Leximi i shanseve të basteve politike është mjaft i thjeshtë. Shanset janë të disponueshme në formatet dhjetore, amerikane ose thyesore, në varësi të juridiksionit tuaj.

Shanset dhjetore të basteve janë të zakonshme në Evropë dhe Azi, ndërsa Sportsbooks në SHBA dhe Kanada përdorin shanset amerikane. Së fundmi, bastorët shpesh hasin shanse bastesh fraksionale në MB dhe Irlandë.

Për shembull, një prezantues në Mbretërinë e Bashkuar mund të ofrojë shanse 2.51 për Partinë Konservatore në pushtet për të fituar një zgjedhje parlamentare të diskutueshme kundër Liberal Demokratëve. Tani, në këtë rast, nëse një lojtar bast vë 10 dollarë që partia në pushtet të bëjë atë që është e nevojshme, ata përfundojnë me një fitim prej 15,1 dollarësh nëse fitojnë (10x2,51 dollarë).

Sa për shanset amerikane, një shanset mund të ofrojë -150 që Joe Biden të fitojë zgjedhjet e ardhshme presidenciale. Nga ana tjetër, Kanye West ka +150 për të fituar.

Nëse është kështu, një lojtar duhet të paguajë 150 dollarë që Biden të fitojë për të marrë një fitim prej 100 dollarësh. Ndërkohë, një bast prej 100 dollarësh në Kanye West mund të japë një fitim prej 150 dollarësh. Mos harroni, shanset negative (-) përfaqësojnë favoritët ndërsa pozitive (+) janë të dobëtit.

Së fundi, një prezantues mund të ofrojë linja me shanse Thyesore, të njohura si shanset britanike, ose shanset në Mbretërinë e Bashkuar. Duke iu përmbajtur shembullit të parë të mësipërm, supozoni se shanset janë 6/1 që Liberal Demokratët ta mbajnë ditën. Nëse është kështu, do të thotë që një bast i suksesshëm prej 10 dollarësh garanton një fitim prej 60 dollarësh duke përfshirë aksionin prej 10 dollarësh. Thjesht shumëzojeni kunjin me numëruesin dhe më pas pjesëtojeni me emëruesin. Më pas, shtoni shumën totale për të mësuar potencialin tuaj fitues.

Si të vini bast për politikën
Faqet e basteve politike

Faqet e basteve politike

Çfarë e bën faqen e përsosur të basteve politike? Ekziston një kriter specifik për të kërkuar dhe përzgjedhur faqet më të mira të basteve politike. Këtu janë ato më të zakonshmet:

  • Licencimi dhe rregullimi: Ashtu si kur zgjidhni një faqe tradicionale të lojërave të fatit, licencimi duhet të jetë përparësia kryesore kur zgjidhni një faqe bastesh politike. Përpara se të vendosni një bast zgjedhor në ndonjë libër sportiv, sigurohuni që faqja të jetë me reputacion si ato të promovuara në këtë faqe.
  • Protokollet e sigurisë: Ky është një tjetër faktor që shton besueshmërinë e faqeve të lojërave të fatit. Përveç mbajtjes së një licence të vlefshme, një faqe e sigurt bastesh duhet të jetë e koduar SSL për të siguruar sigurinë maksimale të të dhënave. Përsëri, shumica e faqeve të rekomanduara këtu shënojnë këtë kuti.
  • Tregjet e basteve dhe shanset: Tregjet politike nuk janë vetëm tregje të tjera bastesh. Si të tillë, prezantuesit më të mirë duhet të përpiqen shumë për të ofruar sa më shumë tregje të jetë e mundur. Gjithashtu, shanset duhet të jenë miqësore me lojtarët. Për ta siguruar këtë, zbuloni dhe krahasoni shanset përpara se të bashkoheni në një libër sportiv.
  • Bonuset dhe promovimet: Me një sërë opsionesh për të zgjedhur, nuk ia vlen t'i bashkoheni një librari që nuk ofron stimuj. Faqet më të mira të basteve politike duhet ofroni lojtarëve të rinj baste falas dhe bonuse depozitash. Gjithashtu, lojtarët besnikë duhet të gëzojnë stimuj si zbritjet e shpeshta dhe bonuset e depozitave.
  • Shërbimi ndaj klientit: Sigurohuni që një libër sportiv të ofrojë një mekanizëm mbështetës më të avancuar. Ekipi mbështetës duhet të jetë i arritshëm në telefon, email, bisedë të drejtpërdrejtë ose media sociale. Gjithashtu, ato duhet të jenë të disponueshme 24/7 dhe në shumë gjuhë. Plus, provojini ato me një ose dy pyetje për të parë se sa shpejt përgjigjen.
Faqet e basteve politike
Këshilla për bastet politike

Këshilla për bastet politike

Interesante, nuk ka një strategji të mirë ose të keqe bastesh në bastet politike. Megjithatë, disa sisteme janë dëshmuar më efikas se të tjerët me kalimin e kohës. Së pari, gërmoni thellë për të zbuluar situatën aktuale në terren. Për shembull, lajmet politike në CNN mund të ndryshojnë nga ato që janë në dispozicion në BBC. Kanalet ndërkombëtare të lajmeve dihet se kanë prirje politike. Pra, hulumtoni thellë në disa burime.

Së dyti, përdorni me maturi anketuesit politikë. Kjo për shkak se këto sondazhe mund të anojnë në varësi të burimit. Mos harroni se sondazhet më të besueshme përshkruajnë situatën e saktë ashtu siç po ndodh. Nëse është e mundur, përdorni anketuesit lokalë që janë përgjithësisht më të saktë. Në përgjithësi, kush u intervistua dhe kush e kreu sondazhin është i rëndësishëm.

Mbi të gjitha, vendosni një buxhet për lojërat e fatit dhe respektoni atë në çdo kohë. Këtu është gjëja; kufizimi i shumës për të vënë bast brenda një dite, jave ose muaji i bën humbjet më pak të dhimbshme dhe fitimet edhe më të ëmbla. Çështja është t'i bashkohemi manisë së basteve politike duke e ditur se humbjet janë më të përhapura se fitimet. Dhe, sigurisht, mos i ndiqni humbjet pasi rezultati përfundimtar është i parashikueshëm.

Këshilla për bastet politike
Kumar i përgjegjshëm

Kumar i përgjegjshëm

Qoftë bast për politikë apo ndonjë ngjarje tjetër, kumari i përgjegjshëm është i domosdoshëm. Pra, përveç vendosjes së një kufiri shpenzimi, cilat truke të tjera zbatohen? Për fillestarët, vendosni një kufi kohor pasi kumari mund të marrë kohë. Është e mundur që të kaloni orë të tëra në bastet e basteve deri sa të dështoni bankrolli juaj. Në këtë rast, bastorët jo vetëm që rrezikojnë të varen nga bastet, por edhe të falimentojnë.

Gjithashtu, shmangni kumarin nën ndikimin e drogës ose depresionit. Lojtarët në depresion janë të njohur për marrjen e vendimeve të paarsyeshme dhe jo të mençura të basteve. Përveç kësaj, bastet nën ndikimin e alkoolit ose drogës mund të dëmtojnë gjykimet. Kështu, luani vetëm kur koka është e pastër nga çdo mendim ose ndikim stresues.

Së fundi, mos vini bast për të siguruar jetesën nga kjo. Dihet se garat politike prodhojnë rezultate të paparashikueshme, ashtu si format e tjera të lojërave të fatit. Prandaj, investimi i një pasurie në një treg bastesh ka të ngjarë t'ju lërë të thyer dhe të stresuar në fund të të gjithave. Pra, bastni pak dhe shijoni shfaqjen ndërsa vijnë.

Kumar i përgjegjshëm
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi