Luaj Esports Sot - Fito para të vërteta

Bastet e sporteve janë mania e re e lojërave të fatit në qytet. Mijëra ndeshje virtuale luhen çdo ditë, me bastetë që ofrojnë shanse fitimprurëse. Këto lojëra me shumë lojtarë në internet nuk janë thjesht argëtuese për t'u luajtur, por ato patjetër që ia vlen t'i shikoni gjithashtu. Ne e dimë se nuk është gjithmonë e lehtë të vazhdosh me trendet gjithnjë në ndryshim në botën e basteve.

Pra, këtu ne do t'ju ndihmojmë të lundroni nëpër trendin e basteve eSports dhe të vendosni bastin tuaj të parë në eSports. Ka gjithashtu informacion të mjaftueshëm për analizimin e koeficienteve dhe vendosjen e basteve në faqet më të mira të basteve esport. Bëhuni gati për të mësuar!

Si krahasohen lojërat video dhe bastet në internet
2023-11-07

Si krahasohen lojërat video dhe bastet në internet

Si një entuziast i lojërave, a e keni gjetur ndonjëherë veten të ndarë mes botës së videolojërave dhe basteve online? A keni menduar ndonjëherë se si krahasohen këto dy forma të njohura argëtimi? Video-lojërat kanë revolucionarizuar mënyrën se si ndërveprojmë me teknologjinë duke ofruar narrativa magjepsëse dhe lojëra emocionuese. Nga ana tjetër, bastet online janë bërë një lojtar kryesor në industrinë e argëtimit, duke ofruar emocionin e vendosjes së basteve dhe potencialin për fitime fitimprurëse.

Twitch ndalon transmetuesit e drejtpërdrejtë nga faqet e basteve të reklamimit të lëkurës
2023-07-31

Twitch ndalon transmetuesit e drejtpërdrejtë nga faqet e basteve të reklamimit të lëkurës

Bastet e sporteve janë bërë një fenomen masiv në mesin e tifozëve tradicionalë të basteve sportive. Ky lloj bastesh u lejon bastuesve të parashikojnë rezultatet e ndeshjeve Esports si Valorant, CS:SO, Dota 2 dhe më shumë.

LOOT.BET Zgjerohet në tregje të reja
2022-08-17

LOOT.BET Zgjerohet në tregje të reja

LOOT.BET, ndoshta një nga faqet më të mira të basteve eSports, po rritet në lartësi më të mëdha pasi React Gaming Group bleu kompaninë e saj mëmë, Livestream Gaming Inc. Vetëm disa muaj pas blerjes së Livestream Gaming Inc., plaçkitje. BESTKompania mëmë e React Gaming Group është e prirur të zgjerohet në tregje të reja.

Ngjarjet më të pritura të eSports 2022
2022-03-09

Ngjarjet më të pritura të eSports 2022

Bastet eSports kanë forcuar pozicionin e tyre në bastet sportive në internet gjatë viteve të fundit. Pandemia e Covid nxiti rritjen, e cila ndërpreu ngjarjet kryesore sportive, duke i lënë lojtarët opsione të kufizuara bastesh. Ka shumë ngjarje eSports të planifikuara në fillim të vitit 2022, të cilat do të paraqesin mundësi të shumta për baste sportive profesionale. Disa nga ngjarjet më të mira të eSports 2022 që ia vlen t'i kushtoni vëmendje janë theksuar më poshtë.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Çfarë është bastet esports?

Së pari, çfarë është bastet esports? Epo, esports është çdo lloj konkursi i lojërave video që luhet midis ekipeve ose individëve. Dallimi kryesor me video-lojërat tradicionale është se lojtarët konkurrojnë kundër vetes në esports në vend të sistemit kompjuterik. Pra, në thelb, nuk ka asnjë ndryshim domethënës midis basteve esports dhe basteve tradicionale. Vetëm se këtë herë, basketimi është në garat virtuale si gara me makina, gara me kuaj, futboll, PUBG, etj.

Është interesante se kumari esports i ka rrënjët që në vitet 40 kur pa dritën videoloja e parë. Më vonë në vitet '50, Tenis për Dy u prezantua si loja e parë virtuale konkurruese.

Pas kësaj, gjërat vazhduan të shpërthejnë për esports, me lojtarë të shkëlqyer që u njohën në vitet '80. Më shumë gara esports u prezantuan pas rritjes së teknologjisë së internetit dhe lojërave kompjuterike në vitet '90, falë lojërave si Doom, StarCraft, Tetris, etj. Sot, esports është një shtyllë në industrinë e lojërave të fatit.

Si të bastoni në esports

Siç u tha, bast në esports është shumë e ngjashme me bastet tradicionale. Megjithatë, tregjet e basteve mund të ndryshojnë pak. Për shembull, lojtarët mund të aksionojnë në ekipin ose individin që bën vrasjen e parë në lojëra si League of Legends, PUBG ose Counter Strike. Një tjetër treg i zakonshëm i basteve esports është fituesi i hartës, ku lojtarët marrin pjesë në një ekip ose individ që fiton një hartë të caktuar.

Sa i përket shansetave të basteve, gjithçka mbetet e pandryshuar me esports. Rezervatorët e dinë se sportet elektronike tërheqin audiencë ndërkombëtare. Si të tilla, ata përdorin shanset amerikane, dhjetore dhe thyesore. Pra, në varësi të vendit nga ku po vini bast, mësoni si të lexoni së pari koeficientet. Për fat të mirë, kjo është ajo që do të mësoni më pas.

Si të lexoni shanset e basteve në esport

Esportet shanset e basteve pasqyrojnë probabilitetin e një rezultati ndeshjeje dhe atë që bastuesi do të fitojë në çdo treg. Ashtu si në bastet tradicionale, shanset më të ulëta në esports përfaqësojnë favoritët e ndeshjes, me skuadrën me shanse më të gjata që është humbja. Vini re, megjithatë, se shanset mund të jenë mashtruese.

Pra, duke supozuar se dy ekipe esports kanë +200 dhe -200 shanse të Moneyline, respektivisht. Në këtë rast, kjo do të thotë që bastorët mund të fitojnë 200 dollarë nëse vënë bast 100 dollarë për lojtarin e dobët (+200 shanse). Kjo bën që fitorja totale të jetë 300 dollarë plus shumën fillestare. Nga ana tjetër, lojtarët mund të fitojnë 100 dollarë nëse vendosin 200 dollarë në favoritin e nxehtë (-200 shanse). Pra, përsëri, fitimi total, nëse skuadra e favorizuar fiton, është 300 dollarë.

Ndërkohë, shanset dhjetore janë të përhapura në Evropë, Azi dhe Afrikë. Në fakt, këto janë shanset më të lehta për t'u lexuar në botën e lojërave të fatit. Këtu, thjesht shumëzoni shanset me aksionet për të përcaktuar fitoren e mundshme. Pra, supozoni se një bastues mbështet një ekip me shanse 4.2 dhe vendos 100 dollarë, kjo do të thotë se shuma e mundshme e fitores është 420 dollarë.

Së fundmi, bastorët në MB dhe Irlandë janë mjaft të njohur me shanset Thyesore. Ashtu si shanset dhjetore, këto shanse janë të thjeshta për t'u kuptuar. Për shembull, kur mbështetni një ekip me shanse 5/1 dhe vendosni 100 dollarë, kthimi i mundshëm është 500 dollarë (5x100 dollarë/). Thjesht shumëzojeni shifrën e sipërme me kunjin dhe më pas ndani rezultatin me numrin më të ulët.

Uebsajtet më të mira të basteve Esports

Gjë është se bastet esports janë të zakonshme në shumicën e librave sportiv. Megjithatë, disa pregatë ofrojnë më shumë tregje dhe shanse më të mira se të tjerët. Përveç këtyre të dyjave, më poshtë janë disa nga gjërat që duhen marrë parasysh kur zgjidhni një librari esports:

Shumëllojshmëria e lojës: Në bastet esports, sa më shumë, aq më mirë. Kjo për shkak se ka shumë gara esports përveç Counter Strike: Global Offensive dhe Dota 2. Edhe pse këto dy lojëra ofrojnë më shumë tregje bastesh në shumicën e faqeve të lojërave të fatit, disa operatorë shtojnë tituj si League of Legends, Fortnite, PUBG, etj.

Siguria dhe siguria: Natyrisht, të gjithë bastorët duan të luajnë në një faqe kumari ku informacioni dhe fondet e tyre personale janë të sigurta. Nëse jeni një prej tyre, sigurohuni që një organ ligjor të licencojë faqen e basteve. Gjithashtu, një sajt i sigurt bastesh duhet të përdorë enkriptimin SSL (Secure Socket Layer) për të mbrojtur të dhënat e lojtarit. Për ta ditur këtë, kontrolloni nëse URL-ja e faqes në internet ka një ikonë dry në fillim.

  • Pagesa të sigurta dhe të shpejta: Kur i bashkoheni botës së basteve esports, ideja origjinale është të fitoni dhe të nxirrni para sa më shpejt të jetë e mundur. Pra, faqet më të mira të basteve duhet të përpunojnë depozitat dhe tërheqjet mjaft shpejt. Megjithatë, është e pazakontë të gjesh tërheqje të menjëhershme.
  • Bast live: Bastet drejtpërdrejt ose në lojë duhet të renditen lart në listën tuaj të kontrollit nëse dëshironi përvojën përfundimtare të basteve në esport. Zakonisht, turnet e drejtpërdrejta profesionale shfaqin aksion emocionues dhe dramë me oktan të lartë. Pra, përdorni aftësitë tuaja analitike për të bërë një vrasje.
  • Mbështetja e klientit: A ofron faqja e basteve esports mbështetje live chat? Nëse jo, a janë ato lehtësisht të disponueshme përmes telefonit, emailit ose mediave sociale? Plus, cili është reputacioni i tyre midis lojtarëve? Përgjigjuni këtyre pyetjeve përpara se të zgjidhni një faqe bastesh.

Si funksionojnë bonuset e basteve Esports?

Si tradicionale bonuset e basteve online, bonuset e basteve esports janë shpërblime që u jepen bastorëve nga libri sportiv. Në mënyrë tipike, prezantuesi do të japë bonuse për lojtarët e rinj që krijojnë një llogari me sukses. Përveç kësaj, lojtarët besnikë marrin gjithashtu një mori bonusesh pasi plotësojnë kushte specifike.

Thënë kështu, lojtarët e rinj mund të kenë nevojë të depozitojnë një shumë minimale për të kërkuar shpërblimin e bonusit. Por kjo nuk është gjithmonë e vërtetë, pasi disa rezervistë do të aktivizojnë bonusin menjëherë pa kërkuar një depozitë.

Sido që të jetë, lexoni me kujdes kushtet e bonusit esports përpara se ta pretendoni atë. Gjithashtu, disa rezervistë mund të kenë nevojë që lojtarët të fusin një kod bonus për ta aktivizuar atë.

Sa i përket lojtarëve besnikë, prezantuesi mund të ofrojë bonuse të rastësishme depozitash dhe kthim parash. Me fjalë të tjera, së pari duhet të bëni diçka për të marrë këtë bonus. Për shembull, shansi mund të vendosë të rimbursojë një përqindje të caktuar të shumës totale të bastit javor ose mujor.

Në përgjithësi, bonuset e basteve elektronike janë të dobishme si për lojtarin ashtu edhe për operatorin. Me një të mbushur me njerëz hapësirë për baste online, lojtarët me siguri do të mjaftohen me një ofertë tërheqëse mirëseardhjeje. Sa i përket lojtarit, mundësia për të marrë një fitim falas nga librat zakonisht dorështrënguar është një shtesë e mirëseardhur.

Këshilla dhe truket e basteve sportive

Për një fillestar, bastet në esports mund të duken frikësuese në fillim. Epo, kjo është ndoshta e vërtetë, duke marrë parasysh bastet esports kërkon një angazhim dhe punë të vështirë për ta shkurtuar atë.

Duke thënë këtë, ju do ta vendosni veten për dështim nëse nuk dini asgjë rreth lojërave esport të nivelit më të lartë. Pra, bëjeni biznesin tuaj të hulumtoni diçka rreth StarCraft, League of Legends, Dota 2 dhe tituj të tjerë. Nëse është e mundur, luani lojërat fillimisht përpara se të vini bast në një lojë.

Pasi të njiheni me lojërat, vazhdoni të krijoni një buxhet për lojërat e fatit. Krijimi i një buxheti për lojërat e fatit është një teknikë e provuar dhe e testuar që i mban bastorët të luajnë kumar për më gjatë pa e tepruar. Është e këshillueshme që të ndani bankrollin në njësi më të vogla për të shmangur fryrjen e të gjithave në një bast të vetëm esports. Mos harroni, asgjë e garantuar në industrinë e lojërave të fatit

Së fundmi dhe më e rëndësishmja, mos vini bast me emocione. Në vend të kësaj, mësoni të caktoni kohën e lojës dhe kur ta hidhni në peshqir. Në shumicën e rasteve, bastet kanë të bëjnë me fat. Prandaj, disa ditë mund të jenë të mira ose të këqija se të tjerat. E thënë thjesht, mos ndiqni humbjet ose mos vendosni të gjithë plaçkën me shpresën se do t'ia dërgoni titullarin pastruesve.

Kumar i përgjegjshëm

Për të qenë një lojtar i suksesshëm, të përqafosh lojërat e përgjegjshme të fatit nuk është një opsion. Kjo do të thotë që marrja e kontrollit të plotë të seancave tuaja të basteve është një domosdoshmëri.

Siç u tha më lart, buxheti i basteve dhe koha e lojës suaj do të ndihmojnë shumë drejt rregullimit të kohës tuaj në libër sportiv. Gjithashtu, dini kur të hiqni dorë ose të kërkoni ndihmë nëse mendoni se varësia nga kumari po ju kap. Dhe mbi të gjitha, trajtojini bastet si një aktivitet argëtimi dhe jo si profesion.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi