Bast në FIFA World Cup internet

Ky udhëzues i basteve për Kupën e Botës FIFA ka çdo detaj me të cilin duhet të njihen lojtarët përpara se të bastojnë në Kupën e Botës FIFA, nga historia e turneut dhe popullariteti i tij deri tek mënyra e basteve në turneun e ardhshëm të Kupës së Botës FIFA 2022. Kupa e Botës FIFA është një ndërkombëtare gara e futbollit të shoqatës që përfshin ekipet kombëtare të futbollit të meshkujve që janë anëtarë të Federatës Ndërkombëtare të Federatës së Futbollit (FIFA).

Është një nga turnetë më të mëdhenj sportivë në nivel global dhe kremi i shoqatës së futbollit. Turneu mbahet pas katër vitesh dhe aktualisht konkurrohet nga 32 ekipe.

Bast në FIFA World Cup internet
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Si të bastoni në Kupën e Botës FIFA

Si të bastoni në Kupën e Botës FIFA

Bastet në Kupën e Botës nuk janë shkencë raketash. Kushdo që di të bastojë në ndeshjet dhe turnet e rregullta të futbollit mund të hyjë në lojë. Kjo është për aq kohë sa ata e kuptojnë botën e basteve të futbollit, veçanërisht opsione të ndryshme bastesh, i njohur ndryshe si tregjet e basteve, dhe më e rëndësishmja, shanset.

Si të bastoni në Kupën e Botës FIFA
Këshilla për bastet e FIFA-s

Këshilla për bastet e FIFA-s

Gjëja e parë është të gjesh një bastvënës të besueshëm që do të ketë tregje bastesh për Kupën e Botës. Sigurisht, libralidhësi më i mirë është ai që është i licencuar dhe ka tregje të mëdha bastesh me shanse të larta. Kur zgjidhni librin më të mirë sportiv, është gjithashtu thelbësore të vlerësoni metodat e disponueshme të depozitimit dhe tërheqjes dhe, më e rëndësishmja, bonuset e basteve të futbollit.

Gjëja tjetër e rëndësishme është të kuptosh se cilat ekipe po marrin pjesë dhe pikat e tyre të forta. Gjuajtësit nuk duhet thjesht të bastojnë verbërisht; ata duhet të analizojnë formën aktuale të skuadrës ku duan të bastojnë, lojtarët individualë dhe statistikat kokë më kokë kur është e nevojshme.

Kontrollimi i parashikimeve të Kupës së Botës nga lojtarët ekspertë mund të shkojë shumë për ata që nuk janë aq të apasionuar pas futbollit.

Kjo është e gjitha, njerëz, një udhëzues bastesh i FIFA-s për Kupën e Botës. Kupa e ardhshme e Botës do të nisë nga 21 nëntori deri më 18 dhjetor 2022 dhe do të mbahet në Katar, ndaj qëndroni të sintonizuar!

Këshilla për bastet e FIFA-s
Historia e Kupës së Botës FIFA

Historia e Kupës së Botës FIFA

Edhe pse më parë kishte turne ndërkombëtarë futbolli, vetëm në vitin 1930 u luajt turneu inaugurues i Kupës së Botës FIFA në Uruguaj. Ajo u konkurrua nga 13 ekipe nga Amerika e Veriut, Evropa dhe Amerika e Jugut. Dy ndeshjet e para u luajtën njëkohësisht më 13 korrik 1930.

Një ndeshje që përballoi Francën kundër Meksikës përfundoi 4-1 në favor të Francës, ndërsa ndeshja tjetër mes SHBA-së dhe Belgjikës përfundoi 3-0 në favor të Shteteve të Bashkuara. Në finale, nikoqiri, Uruguai, e kaloi ditën, duke mundur Argjentinën 4–2.

Gjatë viteve të para të kampionatit, lufta dhe ndërkontinentale udhëtimi pengoi shumë suksesin e turneut. Për shembull, pak ekipe të Amerikës së Jugut kishin vullnetin për të udhëtuar në Evropë për turneun e 1934-ës, ndërsa disa vende bojkotuan Kupën e Botës 1938. Pastaj erdhi Lufta e Dytë Botërore, e cila çoi në anulimin e turneve të 1942 dhe 1946.

Për fat të mirë, pas përfundimit të luftës, FIFA zgjidhi disa çështje dhe Kupa e Botës 1950 u bë një sukses. Ishte turneu i parë që përfshinte ekipe britanike, të cilat ishin tërhequr nga FIFA në 1920.

Historia e Kupës së Botës FIFA
Skuadrat më të suksesshme në Kupën e Botës

Skuadrat më të suksesshme në Kupën e Botës

Brazili mbetet ekipi më i suksesshëm në këtë turne, duke e fituar 5 herë rekord dhe është i vetmi ekip që ka marrë pjesë në të gjitha turnetë e Botërorit. Italia dhe Gjermania e ndjekin me nga 4 tituj secila.

Kampionia aktuale është Franca, e cila fitoi titullin e dytë në turneun e Kupës së Botës FIFA 2018 të organizuar në Rusi. Skuadra u largua me trofeun e lakmuar, 35 milionë dollarë në para dhe të drejtat për t'u mburrur me Distinktivin e Kampionëve të FIFA-s deri në Kupën e Botës së ardhshme.

Skuadrat më të suksesshme në Kupën e Botës
Formati i Kupës së Botës FIFA

Formati i Kupës së Botës FIFA

Rruga drejt Kupës së Botës fillon me kualifikimet e zhvilluara në 6 konfederatat e FIFA-s - Afrikë, Amerikën Veriore dhe Qendrore dhe Karaibe, Azi, Amerikë Jugore, Oqeani dhe Evropë. Çdo konfederatë mbikëqyr kualifikimet, ndërsa FIFA vendos numrin e vendeve që çdo konfederatë merr në bazë të fuqisë së skuadrave në konfederata.

Kualifikimet fillojnë që 3 vjet përpara ngjarjes dhe shtrihen në 2 vjet. Formatet e kualifikimit ndryshojnë në varësi të konfederatës. Siç qëndron, vendi pritës merr kualifikimin automatik.

Formatet e Kupës së Botës FIFA kanë ndryshuar me kalimin e viteve. Aktualisht, turneu tërheq 32 skuadrat që kualifikohen dhe i vë në aksion të mbushur me adrenalinë për një muaj të tërë. Ka dy faza kryesore: faza e grupeve dhe faza e eliminimit.

Fazat në grup

Në fazat e grupeve, janë 8 grupe, secili me 4 skuadra që luftojnë në një kampionat të rrumbullakët, ku secili ekip luan me 3 ekipet e tjera të grupit. Një ekip merr 3 pikë për një fitore, 1 për një barazim dhe 0 për një humbje. Pas 3 ndeshjeve të luajtura, skuadrat numër 1 dhe 2 kalojnë në fazën eliminatore.

Fazat e nokautit

Faza e eliminimit të Kupës së Botës FIFA është një turne me një eliminim ku skuadrat përballen në ndeshje të njëpasnjëshme. Faza e eliminimit fillon me raundin e 16-të para se të kalojë në çerekfinale, gjysmëfinale dhe në fund të kulmojë në finale. Për rekord, skuadrat që humbën në gjysmëfinale luftojnë për vendin e tretë në prag të finales.

Formati i Kupës së Botës FIFA
Rreth futbollit

Rreth futbollit

Futbolli është sporti më popullor globalisht, duke tërhequr një ndjekës prej mbi 4 miliardë fansash. Statistikat e fundit tregojnë se ka mbi 250 milionë futbollistë në mbi 200 vende. Megjithatë, është e vështirë të gjurmosh historinë e futbollit pasi ai u shfaq në mënyrë të pavarur në kultura të ndryshme ku kishte lojëra të ngjashme me futbollin modern - këto lojëra përfshinin goditjen e një objekti që i ngjan topit modern.

Rreth futbollit
Pse është popullor Kupa e Botës FIFA?

Pse është popullor Kupa e Botës FIFA?

Kupa e Botës FIFA është padyshim një nga ngjarjet më të mëdha sportive që tërheq frekuentim dhe shikueshmëri të madhe. Për shembull, finalet e Kupës së Botës 2018 mes Francës dhe Kroacisë kishin një audiencë mesatare live prej 517 milionë shikuesish, me maksimum deri në 1.1 miliardë shikues gjatë ndeshjes. Turneu dominon gjithashtu faqet online të basteve sportive. Pra, pse Kupa e Botës FIFA është e popullarizuar në mesin e lojtarëve?

Bastorët si baste në turne sportive, sidomos garat më prestigjioze, si Kupa e Botës. Duke qenë se futbolli është sporti më i popullarizuar në mbarë botën, është e njohur që bastorët do të jenë të zënë me bastet për Kupën e Botës tani që kur turneu është duke u zhvilluar, fokusi i të gjithë botës së basteve sportive është në këtë kompeticion.

Kupa e Botës mbahet në një kohë kur ligat më të mira të futbollit dhe sporteve, për shembull, Barclays Premier League, nuk po zhvillohen, kështu që bastorët kanë vetëm Kupën e Botës si garën kryesore konkurruese të futbollit për të vënë baste.

Konkurrueshmëria e eventit, talenti dhe sigurisht pasioni që lojtarët kanë për ekipet e tyre të preferuara është arsyeja më e madhe që Kupa e Botës FIFA është e popullarizuar në mesin e entuziastëve të basteve sportive.

Pse është popullor Kupa e Botës FIFA?
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Gjysmëfinalet e Kupës së Botës 2022 FIFA - Francë kundër Marokut
2022-12-14

Gjysmëfinalet e Kupës së Botës 2022 FIFA - Francë kundër Marokut

Gjysmëfinalet e Kupës së Botës FIFA 2022 vazhdojnë këtë të mërkurë në stadiumin Al Bayt me një ndeshje që pak prej nesh do ta kishin imagjinuar ndonjëherë ta shihnin në këtë fazë, ndërsa kampionët e rikthyer Franca përballen me zbulimin e turneut - Marokun.

Gjysmëfinalet e Kupës së Botës 2022 FIFA - Argjentina kundër Kroacisë
2022-12-12

Gjysmëfinalet e Kupës së Botës 2022 FIFA - Argjentina kundër Kroacisë

Java e fundit e Kupës së Botës FIFA 2022 është afër dhe vetëm 4 ekipe kanë mbetur!

Çerekfinalet e Kupës së Botës FIFA 2022 - Anglia kundër Francës
2022-12-09

Çerekfinalet e Kupës së Botës FIFA 2022 - Anglia kundër Francës

Dita 2 e çerekfinales së Kupës së Botës FIFA 2022 është këtu dhe me të ajo që me siguri do të jetë një nga ndeshjet më emocionuese të kompeticionit, pasi një skuadër elektrike e Anglisë përballet me kampionët në fuqi, Francën!

Çerekfinalet e Kupës së Botës FIFA 2022 - Holanda kundër Argjentinës
2022-12-09

Çerekfinalet e Kupës së Botës FIFA 2022 - Holanda kundër Argjentinës

Më në fund çerekfinalet e Kupës së Botës FIFA 2022 po afrohen! Me vetëm 8 ekipe të mbetura, gjërat kanë filluar të nxehen vërtet pas shumë paraqitjeve përvëluese dhe një përmbysjeje historike në raundin e 16-të.