Ngjarjet më të mira sportive për të bast 2024

Shikimi, luajtja dhe festimi i ngjarjeve sportive ka qenë një kalim kohe popullore njerëzore për mijëra vjet. Pavarësisht nëse janë sporte siç i njohim ne sot, shfaqje të lashta të aftësisë së gjuetisë ose periudha gladiatorësh të Perandorisë Romake, njerëzit janë përpjekur gjithmonë të tregojnë aftësitë e tyre sportive. Dhe duket se për sa kohë ka pasur konkurrencë, ka pasur mbështetës që brohorasin nga anash.

Sportet mendohet se e kanë origjinën nga shfaqja e aftësive të nevojshme të mbijetesës. Të tilla si aftësia për të vrapuar shpejt, për të hedhur një armë më larg ose për të luftuar një kafshë në tokë. Më vonë, pjesëmarrësit u vunë përballë njëri-tjetrit, ndoshta për argëtim ose për të përcaktuar kandidatin më të mirë për një rol që kërkon forcë dhe aftësi. Pasi trajnimi ushtarak hyri në lojë, sportet filluan të evoluojnë në punë ekipore që i ndihmuan ushtarët të mësonin artin dhe strategjinë e betejës. Dhe aftësia për të qëlluar me pushkë dhe për të kryer disa aftësi mbi kalë u bë më kritike.

Ngjarjet më të famshme sportive për të vënë bastLojtarët dhe ekipet më të mira në botëSi të bastoni në një kampionat sportiv?
FIFA World Cup

Ky udhëzues i basteve për Kupën e Botës FIFA ka çdo detaj me të cilin duhet të njihen lojtarët përpara se të bastojnë në Kupën e Botës FIFA, nga historia e turneut dhe popullariteti i tij deri tek mënyra e basteve në turneun e ardhshëm të Kupës së Botës FIFA 2022. Kupa e Botës FIFA është një ndërkombëtare gara e futbollit të shoqatës që përfshin ekipet kombëtare të futbollit të meshkujve që janë anëtarë të Federatës Ndërkombëtare të Federatës së Futbollit (FIFA).

Shfaq më shumë
NBA

Finalet e NBA është një seri kampionate vjetore e organizuar nga Shoqata Kombëtare e Basketbollit (NBA), niveli më i lartë i basketbollit profesionist. Ky turne zakonisht përfshin dy ekipe pjesëmarrëse, kampionët e konferencave perëndimore dhe lindore. Ekipet luajnë një seri më të mirë nga shtatë që përfundon sapo një ekip fiton fitoren e katërt.

Shfaq më shumë
NFL

Nëse bastet sportive duan të vënë bast në turnetë e futbollit amerikan, lojërat më të spikatura deri tani organizohen nga Liga Kombëtare e Futbollit (NFL). Një bollëk faqesh bastesh në internet paraqesin ndeshje të drejtuara nga NFL. Aktualisht janë 32 ekipe profesionale në listën e tyre. Ata që luajnë për NFL konsiderohen si atletët më të mirë në këtë sport.

Shfaq më shumë
UEFA Championships

Kampionati UEFA është një kompeticion klubesh ku skuadrat më të mira të futbollit (futbollit) nga Evropa garojnë për epërsi kontinentale. Liga e Kampionëve është gara elitare e mbajtur nga Unioni i Shoqatave Evropiane të Futbollit, UEFA. Europa League dhe Europa Conference League e sapokrijuar janë nivelet më të ulëta. UEFA zgjedh vendin e finales gati dy vjet përpara.

Shfaq më shumë
Olympic Games

Lojërat Olimpike janë një ngjarje që zhvillohet çdo katër vjet. Është një vitrinë e një shumëllojshmërie të gjerë sportesh, nga atletika deri te çiklizmi BMX. Sportistë dhe gra nga e gjithë bota stërviten për vite me radhë me shpresën se do të zgjidhen për të përfaqësuar vendin e tyre në atë që është eventi më i madh sportiv ndonjëherë. Organizohet nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar dhe mbahet çdo herë në vende të ndryshme.

Shfaq më shumë
Winter Olympic Games

Lojërat Olimpike Dimërore janë ndër ngjarjet më të mëdha sportive që mbahen në dimër. Atletët që përfaqësojnë vendet e tyre konkurrojnë në sporte të ndryshme në një garë atletike ndërkombëtare. Komiteti Olimpik Ndërkombëtar, i themeluar në Paris në 1894 për të organizuar, promovuar dhe qeverisur ngjarjet aktuale Olimpike, drejton lojërat.

Shfaq më shumë
Wimbledon

Ky udhëzues bastesh në Wimbledon është burimi i fundit për adhuruesit e tenisit që duan të futen në bastet e tenisit. Ka gjithçka që lojtarët duhet të dinë për bastet e tenisit dhe, më e rëndësishmja, se si të bastojnë në turneun më prestigjioz të tenisit, Wimbledon. I njohur gjithashtu si The Championships Wimbledon, ose The Championships, Wimbledon është një kampionat sportiv tenisi që është ndër katër turnet e tenisit Grand Slam së bashku me French Open, Australian Open dhe US Open.

Shfaq më shumë
Tour de France

Biçikleta ka qenë një traditë e dashur ndër vite. Njerëzit kanë përdorur biçikleta për të kryer detyra personale, për t'u përmirësuar, për të udhëtuar individualisht ose në grup dhe për të eksploruar. Ngjarje të shumta çiklizmi janë ngritur gjatë viteve, duke u dhënë kalorësve platformën shumë të nevojshme për të konkurruar. Nga të gjitha garat e ecjes me biçikletë, Tour de France është padyshim gara më e respektuar e ngasjes me biçikletë, e transmetuar në mbi 188 vende dhe me një shikueshmëri rekord prej më shumë se 3.5 miliardë njerëz.

Shfaq më shumë

AFL Europe: Aussie Rules

Gjysmëfinalet e Kupës së Botës 2022 FIFA - Francë kundër Marokut
2022-12-14

Gjysmëfinalet e Kupës së Botës 2022 FIFA - Francë kundër Marokut

Gjysmëfinalet e Kupës së Botës FIFA 2022 vazhdojnë këtë të mërkurë në stadiumin Al Bayt me një ndeshje që pak prej nesh do ta kishin imagjinuar ndonjëherë ta shihnin në këtë fazë, ndërsa kampionët e rikthyer Franca përballen me zbulimin e turneut - Marokun.

Grupi D Ndeshja e ditës 1 Pamje paraprake
2022-11-22

Grupi D Ndeshja e ditës 1 Pamje paraprake

Duke luajtur në të njëjtën ditë me Grupin C, Grupi D do të bëjë gjithashtu debutimin e tyre të martën më 22 nëntor.

Grupi C - Dita e parë e ndeshjes
2022-11-22

Grupi C - Dita e parë e ndeshjes

Kupa e Botës FIFA 2022 më në fund po fillon dhe tashmë na ka dhënë disa ndeshje vërtet të paharrueshme!

Shanset e basteve të Kupës së Botës FIFA 2022
2022-11-16

Shanset e basteve të Kupës së Botës FIFA 2022

Kupa e Botës FIFA 2022 e shumëpritur më në fund është afër. Katari, kombi pritës, do të lidhet me Ekuadorin më 20 nëntor në atë që në dukje do të jetë një ngritje perde emocionuese e turneut njëmujor. Nga yjet e Amerikës së Jugut si Neymar dhe Messi te më të mirët e Evropës, si Harry Kane dhe Kylian Mbappe, turneu pritet të shfaqë disa nga talentet më të mirë ndonjëherë për të goditur topin.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter

Ngjarjet më të famshme sportive për të vënë bast

Përshkrimet e aktivitete sportive të tilla si gjuajtja me hark, noti, mundja dhe ngritja e peshave gjenden në vizatimet e shpellave dhe dokumentet e qytetërimeve të lashta anembanë globit. Por janë grekët ata që janë merita për sjelljen e turneve të organizuara sportive në masë.

Lojërat e para Olimpike të regjistruara ndodhën në vitin 776 para Krishtit, megjithëse mendohet se lojërat kishin vazhduar për disa qindra vjet më parë. Ato lojëra përfshinin vrapim, gara me karroca, boks, mundje dhe shfaqje të aftësive me shtizën, diskun dhe gjuajtjen me hark.

Ngjarja e parë sportive e regjistruar për gratë erdhi menjëherë më pas, me Lojërat Heraean - të quajtura për nder të perëndeshës Hera - që u zhvilluan në shekullin e 6 para Krishtit. Nuk dihet shumë për këto lojëra, por mendohet se në vend të luftimit dhe armatimit, ato do të ishin fokusuar në gara vrapimi të distancave të ndryshme.

Po lojërat me top?

Lojërat ekipore dhe me top kanë qenë gjithashtu të dukshme në qytetërimet e lashta që nga Aztekët. Por futbolli siç e njohim mendohet se është zhvilluar në Angli në shekullin e 12-të. Ajo u skalitur në lojën moderne në shekullin e 19-të, me lojën e parë ndërkombëtare të dokumentuar që ndodhi në 1872 midis Skocisë dhe Anglisë.

Futboll amerikan mund t'i gjurmojë rrënjët si në futboll ashtu edhe në regbi, të dyja me origjinë angleze, por loja e parë e futbollit amerikan u luajt në SHBA në 1869 midis universiteteve Rutgers dhe Princeton. Ata përdorën një ndryshim në rregullat e përcaktuara nga Shoqata e Futbollit të Londrës.

Hokej mbi akull e ka gjithashtu origjinën e tij në Angli përpara se kanadezët ta formësonin atë me rregullat që ne luajmë sot. Loja e parë zyrtare u luajt në Montreal në 1875. Lakros, megjithatë, është një lojë që e ka origjinën në kontinentin e Amerikës së Veriut dhe është luajtur gjatë gjithë historisë vendase të Amerikës.

Lojtarët dhe ekipet më të mira në botë

Titulli i ekipit më të madh sportiv në botë është i hapur për shumë debate, por disa ekipe nuk mund të anashkalohen. Për shembull, Zelanda e Re All Blacks konsiderohen si ekipi më i mirë i padiskutueshëm i regbit, falë suksesit të tyre të vazhdueshëm historik.

Ndërsa, në futboll, Manchester United ka një nga historitë më të suksesshme të çdo ekipi dhe një nga markat më të njohura botërore. Por në vitet e fundit, suksesi i tyre ka marrë një rënie për t'u lënë në hije nga rivali i menjëhershëm i Manchester City dhe gjigantët spanjollë FC Barcelona dhe Real Madrid.

Për sa i përket skuadrave sportive më të vlefshme botërore, Forbes emëroi New York Yankees dhe LA Lakers në mesin e pesë më të mirëve në vitin 2021. Dhe vendi i parë shkoi për Dallas Cowboys pavarësisht se ata nuk kishin fituar një Superbowl që nga viti 1996.

Por, nuk keni nevojë të shqetësoheni për një ekip të tërë, apo edhe për ngjarjet më të mëdha sportive, thjesht përqendrohuni te një atlet super yll. Disa nga lojtarët më të mirë në botë për momentin janë Tom Brady, pensionimi i të cilit nga futbolli amerikan nuk zgjati as dy muaj. Pasues Simone Biles, gjimnastja më e dekoruar në botë. Conor McGregor, luftëtari i shquar i arteve marciale të përziera dhe që ka thyer rekorde Formula 1 shoferi Lewis Hamilton.

Si të bastoni në një kampionat sportiv?

Nëse jeni të interesuar të çoni dashurinë tuaj për sportin në një nivel tjetër, bastet në ngjarje esport ose kampionate të mëdha sportive mund të shtojnë një element krejtësisht të ri emocioni.

  • Së pari, bëni kërkimin tuaj. Bastet verbërisht në turne sportive, ekipe ose atletë pa ditur asgjë rreth tyre është një mënyrë e shpejtë për të humbur. Shikoni një listë të kampionateve sportive dhe ngjarjeve më të mira sportive, ligave sportive dhe turneve sportive në internet. Lexoni për sportin tuaj të zgjedhur dhe mësoni se si të lexoni dhe kuptoni shanset përpara se të vazhdoni.
  • Vendosni nëse dëshironi të vendosni bast personalisht në një dyqan bastesh tradicionale. Ose zgjidhni të përdorni faqet e basteve sportive në internet ose aplikacione. Këto e bëjnë procesin më të shpejtë dhe më të përshtatshëm, edhe pse më jopersonal.
  • Zgjidhni llojin e bastit që dëshironi të vendosni. A do të vini bast thjesht për fituesin e lojës? Apo në rezultatin e përgjithshëm? Ndoshta ju dëshironi të vini bast në më shumë se një ndeshje, secila duhet të fitojë për të siguruar fitoren tuaj përfundimtare. Hidhini një sy të gjitha opsioneve përpara se të vendosni.
  • Pasi të keni marrë të gjitha vendimet, vendosni bastin tuaj.
  • Uluni, kryqëzoni gishtat dhe prisni rezultatin!
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi