Bast në The X Games internet

Lojërat X janë turne sportive të organizuara nga rrjeti televiziv sportiv, ESPN, dy herë në vit. Këto lojëra dyvjeçare dimërore dhe verore shfaqin atletë emocionues dhe inkurajojnë marrjen e rrezikut atletik. Individët konkurrojnë në patinazh në linjë, ngjitje sportive, skysurfing, snowboarding, skateboard, luge në rrugë, marifet me biçikleta dhe kërcim zbathur me ski në ujë, ndër shumë të tjera. X Games u krijuan nga ESPN dhe fillimisht u transmetuan në verën e vitit 1995. Më vonë në 1998, u prezantuan edicionet dimërore të The X Games.

Lojërat X janë faturuar si Olimpiadë alternative dhe synojnë të kujdesen për kulturën adoleshente. Emri i turneut është frymëzuar nga emri popullor i gjeneratës 'X' i njohur në grupmoshën e re. Turnetë sportive i bëjnë të spikatura dhe të organizuara hobi të largëta dhe 'të pista' si hedhja me parashutë dhe skateboarding.

Rreth X GamesHistoria e Lojërave XPse është popullor The X Games?Si të bastni në Lojërat X?
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Rreth X Games

Rreth X Games

Pjesëmarrësit e sporteve ekstreme zakonisht garojnë për medalje bronzi, argjendi dhe ari. Ka edhe çmime monetare që do të fitohen nga pjesëmarrësit në mbarë botën. Turnetë ndahen në dy kategori: gara dimërore dhe verore.

Turneu inaugurues i verës u zhvillua në 1995 në Rhode Island në Newport dhe Providence. Dy vjet më vonë, në Kaliforni në Big Bear Lake, një turne dimëror iu shtua X Games. Aktualisht, ngjarjet dimërore mbahen në Aspen, Kolorado, ndërsa lojërat në verë mbahen në Los Angeles, Kaliforni.

Lojërat e sporteve ekstreme kodifikojnë sjellje që zakonisht janë të parregulluara. ESPN mund të organizojë dhe të drejtojë sporte potencialisht kaotike duke shtuar standarde të matura të performancës për argëtimet rekreative si patinazhi në linjë, ngjitja në shkëmb dhe snowboarding. Shoqëria në përgjithësi i përqeshi sportet ekstreme pasi ato janë të dëmshme fizikisht, por, ashtu si kampionatet më të mira të sporteve elektronike, ato po bëhen të njohura në mesin e adoleshentëve.

Paratë e çmimeve

Megjithëse ngjarjet X Games janë jokonvencionale, çmimet janë të krahasueshme me ato që ofrohen në ngjarjet më të mëdha sportive si p.sh Olimpiada. Kampionit i jepet një medalje ari, ndërsa nënkampionët e dytë dhe të tretë marrin respektivisht medaljen e argjendtë dhe bronzit. Ekziston edhe një çmim monetar për t'u fituar. Paratë e çmimeve në lojërat e mëparshme X nuk ishin veçanërisht mbresëlënëse. Shpërblimi më i lartë në një ngjarje është 50,000 dollarë, megjithëse paratë e çmimit zvogëlohen sa më pak të përfundojë një garues. Përveç kësaj, shumica e atletëve fitojnë 50,000 deri në 200,000 dollarë në vit në sponsorizime dhe para çmimesh.

Rreth X Games
Historia e Lojërave X

Historia e Lojërave X

Rritja e popullaritetit të sporteve ekstreme përfaqësonte ndryshimin e zakoneve amerikane të fitnesit të viteve 1990. Me shumë njerëz të papunë, jo-atletët u frymëzuan për të filluar vrapimin dhe gjimnastikën gjatë FAD të fitnesit të viteve 1980. Anëtarësimet në klubet shëndetësore u rritën në mënyrë dramatike. Fitnesi dhe shëndeti mbetën biznes primar gjatë këtyre viteve. Megjithatë, konsumatorët e rinj të rritur dhe reklamat e kthyen ushtrimin në një rutinë dhe jo thjesht një udhëtim në palestër.

Trendi i detyrimit të adrenalinës hyri në gjuhën e brezave të rinj, duke ndikuar në metodat e marketingut. Teknikat e reja filluan të përshtaten me këta konsumatorë të rinj të imazhit ekstrem. Pasojat panë që biçikletat malore, patina në linjë dhe dëborë të fituan rritje të konsiderueshme të shitjeve, ashtu si kërcimet me bunge dhe hedhje me parashutë. Lojërat X në ESPN përfituan nga kjo mani e re e fitnesit dhe konsumatorit.

Sportet në Lojërat X

Snowboarding, ski, skateboarding dhe biçikleta BMX janë në listën e turneve sportive në Lojërat X. Megjithatë, ngjarjet ndryshojnë nga viti në vit. Shumë atletë në turnetë e Sporteve Ekstreme konkurrojnë gjithashtu në garat ndërkombëtare si Kupa Botërore e Ngjitjes në Akull. Sarah Burke, një skiatore e stilit të lirë nga Kanadaja, është votuar ndër më të mirat në botë. Me kalimin e viteve, atletja më e dekoruar fitoi tre medalje të arta në sportet ekstreme. Konkurrentët e tjerë të Lojërave X konkurrojnë në Lojërat Olimpike për të vendet përkatëse.

Një nga atletët e X Games, Shaun White, ka fituar një medalje të artë në snowboarding të Olimpiadës. White, një vendas i Kalifornisë Jugore, ka fituar çmime në Lojërat X në skateboard dhe snowboard në lojërat verore.

Historia e Lojërave X
Pse është popullor The X Games?

Pse është popullor The X Games?

Lojërat X janë shumë më tepër sesa thjesht një ngjarje sportive. Përkrahjet e modës, muzikës dhe produkteve janë thurur në audiencën kryesore të ESPN. Këto audienca janë zakonisht individë të moshës 12 deri në 34 vjeç që shohin demografik nëpërmjet marketingut masiv dhe metodave mediatike. Restorante të ushqimit të shpejtë, këpucë sportive, kola me kafeinë dhe një aspirinë "zyrtare" për qetësimin e dhimbjeve janë ndër artikujt e paraqitur në listën e reklamave të promovuara përmes konkurseve.

Konkursi gjithashtu mbështet këngë dhe filma muzikorë alternativë të lidhur çdo vit. ESPN gjithashtu fillon një shfaqje rrugore, një spektakël sportiv udhëtues që paraqet shumë ngjarje përpara lojërave. Sportet ekstreme janë tërheqëse sepse janë jashtë shoqërisë dhe perceptohen si kërcënim, ndryshe nga ligat kryesore sportive. Nga ana tjetër, sportet ekstreme po bëhen më pak të fuqishme për shkak të ngjarjeve si Lojërat X, të cilat ndryshojnë kuptimin e tyre në kulturën popullore.

Pse është i popullarizuar ky turne për baste?

Lojërat X janë të njohura pasi ka shumë mënyra për të vënë bast në Lojërat X. Si meshkuj ashtu edhe femra do të garojnë në disiplina të ndryshme. Shërbimet kryesore të basteve X Games 2021 mbulojnë të gjitha ato dhe mund të jetë joshëse të provosh fatin duke bast në turne sportive. Kjo ndoshta nuk është një ide e mirë nëse lojtari nuk është një specialist i vërtetë në sportet ekstreme dimërore dhe i ka parë garuesit me besim.

Pse është popullor The X Games?
Si të bastni në Lojërat X?

Si të bastni në Lojërat X?

Lojërat X krahasohen me Olimpiadën në shumë aspekte, duke përfshirë mënyrën se si janë organizuar kategoritë e basteve faqet e basteve sportive në internet. Shumica e basteve në të dyja ngjarjet janë linja parash, që do të thotë se lojtarët thjesht parashikojnë se kush do të fitojë çdo ngjarje X Games.

Ku dhe si të bastni në këtë turne?

Lojtarët mund të bastojnë në lojërat X në disa vende të njohura bastesh. Këto përfshijnë, ndër të tjera, 1xBet, Gunsbet. Për shkak se Lojërat X mbahen tradicionalisht në Shtetet e Bashkuara, lojtarët vënë bast në kërkimin e shansetave amerikane.

Cila është strategjia më e mirë për këtë turne?

Lojtarët e interesuar në bastet e X Games mund të përdorin taktika të ngjashme me turnetë e tjera sportive në internet. Në vend të kësaj, ata duhet të përpiqen të përqendrohen në një ose dy shanse të X Games 2021 dhe të marrin përsipër ato sfida. Kjo do t'u mundësojë lojtarëve të analizojnë të gjithë konkurrentët përpara se të bastojnë para të vërteta plotësisht në kampionatet sportive.

Cilat janë hapat për të bërë këtë bast?

Mund të jetë sfiduese për të marrë informacion në lidhje me listën e garuesve në secilën disiplinë dhe informacione të mëtejshme përpara turneve të mëdha sportive. Për fat të mirë, të gjithë atletët e pranuar janë renditur në faqen zyrtare të X Games për të mësuar më shumë rreth prejardhjes së tyre.

PĂ«rpara se tĂ« bastojnĂ« nĂ« turne sportive, lojtarĂ«t mund tĂ« shikojnĂ« performancĂ«n e mĂ«parshme tĂ« atletĂ«ve tĂ« LojĂ«rave X, moshĂ«n dhe informacione tĂ« tjera pĂ«rkatĂ«se. ËshtĂ« njĂ« vend i mrekullueshĂ«m pĂ«r tĂ« filluar kĂ«rkimin e basteve X Games, kĂ«shtu qĂ« lojtarĂ«t pĂ«rfitojnĂ« nga tĂ« dhĂ«nat falas.

Si të bastni në Lojërat X?
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi