Bast në The Ashes internet

Ashes është një seri kriket testuese midis Australisë dhe Anglisë, e njohur ndër rivalitetet sportive më të gjata. Emri i serisë erdhi pasi The Sporting Times, një gazetë britanike, botoi një artikull satirik në vitin 1982 menjëherë pasi Australia pati fitoren e saj të parë Test në Angli. Sipas artikullit, kriket angleze kishte 'vdiq', do të digjej dhe hiri u dërgua në Australi. Sezoni tjetër u quajt The Ashes pasi ekipi anglez u zotua të sillte hirin mitik nga Australia.

Seria Ashes, ndryshe nga ligat sportive vendase, zhvillohet një herë në dy vjet, të organizuara në mënyrë alternative nga të dy vendet. Çdo ekip luan një seri prej pesë ndeshjesh testuese. Pjesa më e mirë është se kjo seri testimi kriketi është zakonisht mjaft intensive dhe e gjatë, me disa lojëra që zgjasin më shumë se pesë ditë.

Historia e hiritRreth kriketitPse është popullor Seria Ashes?Si të bastni mbi hirin
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Fituesit të Serisë zakonisht i jepet trofeu prestigjioz i quajtur Ashes Urn. Sidoqoftë, trofeu është një kopje e origjinalit. Trofeu origjinal gjendet në muzeun Marylebone Cricket Club në Londër. Të dyja skuadrat marrin gjithashtu para çmimesh, të cilat zakonisht janë një pjesë e fitimeve komerciale të marra nga bordet. Paratë e çmimit ndryshojnë për çdo ngjarje, dhe shuma për secilin lojtar bazohet në kontratat e nënshkruara të lojtarëve.

Një tjetër çmim i rëndësishëm është Medalja Compton Miller, që zakonisht i jepet Njeriut të Serisë. Medalja iu dha për herë të parë në 2005 Andrew Flintoff. Medalja ka për qëllim të përkujtojë Keith Millerin e Australisë dhe Dennis Compton të Anglisë, dy legjenda të kriketit që luajtën në serinë Ashes.

Section icon
Historia e hirit

Historia e hirit

Përplasja e parë e kriketit ndërmjet Australia dhe Anglia ishte në 1877. Megjithatë, trofeu simbolik dhe legjenda e Ashes filloi në 1882 pasi Australia fitoi serinë për herë të parë në tokën angleze. Çështja e hirit dhe urnës u harrua gradualisht për gati dy dekada. Megjithatë, ajo u ringjall gjatë serialit 1903/04 pasi kapiteni i ekipit anglez, Pelham Warner, shkroi një libër të titulluar "Si e rikuperuam hirin". Që nga ajo kohë, seriali është njohur si The Ashes.

Shfaqjet e mëparshme

Aktualisht, Australia kryeson për sa i përket numrit të serive të fituara. Australia ka 34 fitore, dhe Anglia ka 32 fitore. Vetëm gjashtë seri kanë përfunduar në barazim, me të parën në vitin 1972. Sipas rregullave të serisë, kampionët në fuqi e ruajnë titullin nëse seria përfundon me barazim.

Pavarësisht numrit të ngushtë të fitoreve, Australia ka dominuar së fundmi në seri. Ata fituan serinë me 5-0 në 2006/2007, 5-0 në 2013/2014 dhe 4-0 në 2017/2018, pas një periudhe të zgjatur të dominimit anglez gjatë viteve 80-90. Skuadra angleze hyri në serinë 2021/2022 si e dobët, duke pasur parasysh performancën e saj në seri në historinë e fundit. Sidoqoftë, skuadra angleze kishte fituar Kupën e Botës së Kriketit në 2019, duke u dhënë mbështetësve të tyre shpresat për një performancë surprizë në serinë e ardhshme. Kjo nuk ndodhi pasi Australia doli sërish fituese.

Historia e hirit
Rreth kriketit

Rreth kriketit

Cricket është e vetmja lojë që zakonisht paraqitet në serinë Ashes. Loja është mjaft interesante, por mund të duket komplekse për ata që nuk i dinë rregullat e lojës. Dy ekipe luajnë lojën, skuadra e fushës dhe skuadra e goditjes, secila me 11 lojtarë në një fushë me bar me një fushë 20 metra në qendër.

Objektivi kryesor i ekipit të goditjes është të shënojë sa më shumë vrapime të jetë e mundur, dhe ekipi i fushës është të minimizojë numrin e vrapimeve dhe të largojë goditjet. Ekipet ndryshojnë role pasi dhjetë sulmues janë përjashtuar. Çdo ndeshje mund të marrë disa ditë për të përfunduar, në varësi të performancës së lojtarëve. Loja zakonisht drejtohet nga një gjyqtar i ndeshjes, dy arbitra kryesorë dhe një ndihmës.

Rreth kriketit
Pse është popullor Seria Ashes?

Pse është popullor Seria Ashes?

Ashes është i popullarizuar në mesin e tifozëve të kriketit dhe lojtarëve në mbarë botën. Popullariteti i tij në mesin e tifozëve të kriketit i atribuohet kryesisht faktorit të tij argëtues. Megjithatë, lojtarët kanë shumë më tepër arsye për të vënë baste në të tilla ngjarjet sportive, disa prej të cilave janë theksuar më poshtë.

Shumëllojshmëri tregjesh bastesh

Ashes u ofron lojtarëve mundësi të shumta bastesh. Futbollistëve me një interes të madh për turnetë sportive në internet u jepen një sërë opsionesh bastesh, duke përfshirë fituesin e serisë, fituesin e çdo ndeshje testimi në seri, performancat individuale të lojtarëve, statistikat e lojës dhe shumë opsione të tjera. Shumica e faqeve të basteve sportive zakonisht ofrojnë tregjet e basteve Ashes, duke e bërë të lehtë për lojtarët që të gjejnë faqe të përshtatshme bastesh për t'u përdorur.

Parashikime më të lehta

Shumica e basteve të basteve në turne sportive zakonisht vënë bast mbi Ashes për parashikueshmërinë e tij në krahasim me turnetë e tjerë. Analizat historike tregojnë se avantazhi i shtëpisë luan një rol të madh në përcaktimin e fituesve. Çdo ekip zakonisht ka gjithashtu një periudhë të zgjatur dominimi, përmes së cilës lojtarët kanë besim në bastet për ta.

Mundësi bastesh live

Kampionati i sportit Ashes përbëhet nga pesë ndeshje, secila prej të cilave zgjat deri në pesë ditë. Kjo i lejon lojtarët të shikojnë lojërat për një kohë të mjaftueshme për të mbledhur të gjithë informacionin që u nevojitet për strategjitë e tyre të basteve përpara se të vendosin bastet e tyre, falë shumicës së faqet e basteve sportive në internet duke mbuluar drejtpërdrejt ngjarjet më të mëdha sportive. Për shembull, ata mund të dallojnë tendencat për t'i ndihmuar ata të vendosin llojin dhe kombinimin më të mirë të bastit që do të ketë kthimet më të larta të mundshme.

Pse është popullor Seria Ashes?
Si të bastni mbi hirin

Si të bastni mbi hirin

Vendosja e basteve në Ashes, si me kampionatet më të mira të eSports, është mjaft e thjeshtë, veçanërisht për lojtarët që dinë rrugën e tyre nëpër faqet e basteve sportive. Gjëja e parë që duhet të bëjnë lojtarët është të gjejnë një faqe bastesh sportive që ofron tregje bastesh për serinë Ashes dhe të regjistrohen për një llogari bastesh. Faqja e basteve duhet të jetë e licencuar dhe me reputacion për të parandaluar rastet e mashtrimit dhe mashtrimit. Më pas lojtarët duhet të depozitojnë fonde në llogarinë e basteve ekuivalente me atë që ata synojnë të vendosin si baste.

Pasi llogaria të jetë konfiguruar dhe gati për baste, lojtarët mund të zhvendosin fokusin e tyre në gjetjen e basteve të duhura. Lojtarë të ndryshëm përdorin strategji të ndryshme kur eksplorojnë turne të mëdha sportive. Megjithatë, është në rregull që lojtarët të vënë bast pa një strategji. Madje është e mundur të vihet bast pa asnjë njohuri sportet e kriketit. Gjuajtësit duhet vetëm të zgjedhin shumën për të vënë bast për çdo bast dhe të vendosin bastet duke ndjekur procesin përkatës të faqes së basteve.

Këshillë bastesh

Shumica e lojtarëve zakonisht anashkalojnë bonuse dhe stimuj të tjerë të kazinosë kur eksploroni ndonjë listë të turneve sportive për shkak të eksitimit të basteve. Shumica e faqeve të basteve sportive ofrojnë bonuse, duke përfshirë bonuse të mirëseardhjes për lojtarët e rinj. Përdorimi i ofertave të bonusit mund t'i ndihmojë lojtarët të menaxhojnë më mirë paratë e tyre duke reduktuar sasinë e parave reale që duhet të rrezikojnë.

Si të bastni mbi hirin
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi