Gjithçka që duhet të dini rreth: Si të vendosni baste

Bastet sportive janë të lehta, të këndshme dhe u ofrojnë individëve mundësinë për të fituar para. Nga ana tjetër, fillestarët nuk duhet të nxitojnë për të vënë baste. Sado e thjeshtë të jetë bastet sportive, nuk është e lehtë të bësh gjithçka në fillim. Është e dyshimtë që lojtarët do të shijojnë bastet sportive nëse i qasen gabimisht, pasi me shumë mundësi nuk do të jenë në rrugën e duhur për të fituar fitime.

Kjo nuk ka për qëllim të dekurajojë një nga bastet në sport. Qëllimi i këtij artikulli është që lojtarët të dinë se si të bastojnë dhe t'u ofrojnë bastorëve baza të forta për t'u ndërtuar nëse duan të fitojnë para rregullisht.

Gjithçka që duhet të dini rreth: Si të vendosni baste
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Udhëzuesi juaj i basteve sportive

Udhëzuesi juaj i basteve sportive

Këtu është një përmbledhje e shpejtë e asaj që bastorët duhet të dinë dhe të bëjnë jo vetëm për të rritur shanset e dikujt për të fituar, por edhe për t'i ndihmuar ata të luajnë me përgjegjësi dhe të argëtohen duke e bërë atë. Industria e basteve sportive, si Wall Street, është e paqëndrueshme. Bookmakers ndryshojnë shanset e basteve gjatë gjithë ditës bazuar në aktivitetin që po bëjnë dhe lajme të tjera, si lëndimet dhe moti.

Për shembull, nëse Ekipi A fillon si favorit me 7 pikë dhe shumica e basteve janë mbi to, linja e tyre mund të rritet nga -7 në -7.5. Është e mundur që linja të lëvizë shumë më larg në -8, ose që të "blehet përsëri" në -7.

Ndërsa në temën e rreshtave, është një ide e mirë për të krahasuar rreshta nga libra të shumtë sportiv. Linjat mund të ndryshojnë në varësi të librit sportiv, sepse libralidhës të ndryshëm kujdesen për lloje të ndryshme klientësh.

Kur bëhet fjalë për sasinë e basteve, një rregull i arsyeshëm është të rrezikoni vetëm atë që një lojtar mund të përballojë të humbasë. Mos harroni se bastet sportive janë një maratonë, jo një sprint. Do të ketë ditë të mira dhe të këqija. Kjo është arsyeja pse ekziston një strategji e shkëlqyer e quajtur bast të sheshtë.

Bastet e sheshta përfshijnë bast të njëjtën shumë në çdo lojë dhe rrezikojnë vetëm 1% deri në 5% të bankrollit të një lojtari për çdo bast (bankali është shuma fillestare që lojtarët kanë në dispozicion për të vënë bast). Nëse lojtarët kanë një bankroll prej 100 dollarësh, për shembull, ata duhet të rrezikojnë jo më shumë se 5 dollarë për lojë.

Udhëzuesi juaj i basteve sportive
Llojet e basteve sportive

Llojet e basteve sportive

Një sport i vetëm mund të vihet bast në mënyra të ndryshme, dhe ka shumë mënyra për të kumar në sporte të ndryshme.

Kur bëhet fjalë për bastet sportive, gjëja më e madhe që lojtarët mund të bëjnë është të mësojnë rregulloret e çdo forme bastesh dhe shpërblimin shoqërues, duke filluar me këto lloje më të zakonshme të basteve sportive.

 • Bastet e linjës së parave: Një nga metodat më të thjeshta për të vënë bast në sport është nëpërmjet një basti në linjë parash. Lojtarët do të vendosin se kush do të fitojë një lojë ose një ndeshje dhe fitimet përcaktohen nga shanset.
 • Bastet e drejtpërdrejta: Një bast i drejtpërdrejtë njihet gjithashtu si një bast me përhapje pikësh në Shtetet e Bashkuara. Përhapja e pikëve tregon se kush ka gjasa të fitojë dhe me çfarë diferencë.
 • Totali i basteve të linjës: Këtu, basti varet nga numri i përgjithshëm i pikëve të shënuara nga të dyja skuadrat. Lojtarët duhet të zgjedhin nëse ata besojnë se rezultati përfundimtar do të jetë më i lartë apo më i ulët se numri i specifikuar nga lista sportive.
 • Bastet e parakohshme: Një bast i paracaktuar është vendosja e basteve të shumta që duhet të fitojnë të gjitha që një lojtar të fitojë. Gjuajtësit mund të vënë bast Skuadrën A për të fituar Serinë Botërore dhe Skuadrën X në Super Bowl në të njëjtin vit, për shembull.
 • Bastet ngacmues: Për shkak se ato paraqesin dy ose më shumë zgjedhje, bastet ngacmuese janë të krahasueshme me paralays. Dallimi është se në këmbim të një pagese të përgjithshme më të vogël, lojtarët marrin një përhapje pikësh më të favorshme.
 • Bastet kokë më kokë: Kur një bastues zgjedh fituesin midis dy pjesëmarrësve, quhet bast kokë më kokë
Llojet e basteve sportive
Bastet e futbollit

Bastet e futbollit

Futbolli është një nga sportet më të njohura për baste.

Është një sport i njohur në shumicën e vendeve të botës dhe ka shumë ekipe të famshme. Një arsye tjetër pse kaq shumë njerëz kënaqen me bastet në lojërat e futbollit është se ka kaq shumë turne për të zgjedhur.

Këto turne përbëhen nga dhjetëra ndeshje të ndryshme që përfshijnë shumë ekipe të ndryshme, duke u ofruar tifozëve të sportit shumë mundësi për të bastuar në lojëra.

Të vetmet vende ku futbolli nuk është sporti më popullor janë Shtetet e Bashkuara, ku NFL mbretëron suprem, Australia dhe Zelanda e Re, ku dominon regbi, dhe Kanadaja, ku hokej është favorite kombëtare.

Bastet e futbollit
Udhëzues për bastet e futbollit

Udhëzues për bastet e futbollit

Për të filluar mësimin si të bastni në futboll, zgjidhni një libralidhës me një histori të shkëlqyer. Faqja e basteve duhet të ketë të gjitha licencat e nevojshme dhe të ofrojë shërbime të jashtëzakonshme ndaj klientit.

Faqja e internetit duhet të ketë një gamë të gjerë opsionesh pagese si dhe siguri të madhe. Përpara se të zgjidhni një bastbollist sportiv, bisedoni me lojtarë të tjerë dhe bëni disa kërkime në internet për këshilla.

Llojet më të njohura të basteve në futboll janë golashënuesi i parë, pjesa e plotë/koha e plotë, e para dhe të dyja skuadrat të shënojnë.

Bastet e golashënuesit të parë janë metoda më e njohur e basteve të futbollit deri më tani. Kjo përfshin një lojtar që vë bast në një ekip që ata mendojnë se do të jetë i pari që shënon në një ndeshje. Të shanset e futbollit për golashënuesin e parë bastet janë zakonisht më të mira pasi ka shumë rezultate të mundshme.

Gjysmë/Kohë e plotë ku lojtarët mund të bastojnë nëse:

 • Njëra palë kryeson në pjesën e parë dhe skuadra tjetër në kohën e plotë, ose anasjelltas,
 • Një ekip do të jetë përpara në pjesën e parë dhe në fund të lojës,
 • Do të jetë një barazim në pjesën e parë dhe një nga skuadrat do të vazhdojë të fitojë në kohën e plotë,
 • Ndeshja do të mbyllet në barazim si në gjysmë të rrugës ashtu edhe në fund.

Baste paraprake rrisin kthimin e mundshëm në aksionet e tyre duke vënë bast mbi shumë skuadra për të fituar, humbur ose barazuar, duke ulur shanset e tyre me çdo lojë, por duke rritur shanset e tyre për të fituar të mëdha.

Të dyja skuadrat për të shënuar baste është vetë-shpjeguese në atë që një lojtari i jepet një përzgjedhje ndeshjesh dhe udhëzohet të zgjedhë ndeshjet në të cilat të dyja skuadrat do të shënojnë. Ndryshimi është se në vend të fitores, humbjes ose barazimit në bastet e parakohshme, tani ka vetëm dy rezultate të mundshme: "do të shënojë/nuk do të shënojë"

Ligat e sporteve fantazi kanë qenë rreth e rrotull për një kohë të gjatë, por bastet mbi to për të fituar para kohët e fundit janë bërë më të njohura.

Baste futbolli me fantazi

Koncepti kryesor prapa basteve sportive me fantazi është që ju të mblidhni një ekip lojtarësh bazuar në kritere të veçanta, dhe këta lojtarë më pas fitojnë pikë për ekipin tuaj në varësi të performancës së tyre në lojëra.

Më pas mund të konkurroni për para të vërteta me njerëz të tjerë që kanë mbledhur ekipe fantazie, me fitues ai ekipi i të cilit performon më mirë. Bastet mund të bëhen në mënyra të ndryshme, duke përfshirë pjesëmarrjen në liga që zgjasin një sezon të tërë.

Udhëzues për bastet e futbollit
Bast garash me kuaj

Bast garash me kuaj

Kërcimi me kuaj ka një histori të gjatë dhe të pasur, e cila është praktikuar për mijëvjeçarë në të gjithë botën. Gara me karroca ishte një aktivitet i shquar në kohët e lashta, me gara që zhvilloheshin në të gjithë Greqinë dhe Romën.

Kërcimi me kuaj është i dyti pas futbollit si sporti më i popullarizuar i spektatorëve në Mbretërinë e Bashkuar. Sipas studimeve të industrisë, mbi gjashtë milionë njerëz ndjekin garat në Mbretërinë e Bashkuar çdo vit, me gratë që përbëjnë 40% të atyre që shkojnë.

Ky sport është i popullarizuar në Francë, Australi, Shtetet e Bashkuara, Kanada, Hong Kong dhe Malajzi, dhe mbështetësit në Japoni dihet se flenë në pritje të ngjarjeve të mëdha.

Bast garash me kuaj
Udhëzues bastesh për garat e kuajve

Udhëzues bastesh për garat e kuajve

Te filloj bast në garat me kuaj, bastorët duhet së pari të regjistrohen në një faqe të përshtatshme bastesh dhe më pas të depozitojnë fondet e tyre atje.

Pastaj, ata thjesht gjejnë garën në të cilën dëshirojnë të bastojnë. Shumica e faqeve të internetit përfshijnë një listë të pistave që po presin gara atë ditë, duke ju lejuar të zgjidhni një dhe të shihni të gjitha garat e planifikuara.

Si të zgjidhni një fitues

Këtu janë gjashtë faktorët kryesorë që lojtarët duhet të marrin parasysh kur përpiqen të parashikojnë fituesin e një gare me kuaj - ecja, distanca e pistës, prejardhja e kalit, lidhjet, forma e kursit dhe shenja e handikapit.

 • Duke shkuar: Ecja (e quajtur edhe gjendja e pistës ose vlerësimi i pistës) është sipërfaqja e pistës së një piste garash me kuaj përpara një takimi gare ose gare. Ecja përcaktohet nga sasia e lagështisë në tokë dhe vlerësohet nga një stjuard zyrtar në ditën e garës
 • Distanca: Shumica e kuajve mund të vrapojnë vetëm një distancë të caktuar para se të lodhen. Zgjedhja e një kali me një histori qëndrueshmërie mund të paguajë mirë.
 • Prejardhja: Kjo i referohet prejardhjes së kalit. Bastorët me eksperiencë shpesh do të shqyrtonin origjinën e një kali për të parë nëse ai ka një preferencë për të vrapuar në tokë ose terren, për të trajtuar një rrugë jashtë pista (dmth. më ngadalë), ose për të mbuluar një distancë të re.
 • Lidhjet: Disa kombinime të trajnerit, kalorësit dhe pronarit kanë pasur shumë sukses, dhe forma e atyre dyshe dhe treshe mund të sjellë shumë para.
 • Formulari i kursit: Kuajt vrapojnë ndryshe në pista të ndryshme, kështu që kontrollimi i kartave të garave për fituesit e garave të mëparshme është një ide e mirë.
 • Shenja e handikapit: Sapo një kal të ketë arritur kulmin e aftësisë së kufizuar, është e vështirë për ta të konkurrojnë kundër kuajve me peshë më të mirë. Në garat me handikap, krahasimi i vlerësimit të një kali me atë të fundit fitues është kritik.
Udhëzues bastesh për garat e kuajve
Bast kriket

Bast kriket

Kriket është një nga lojërat më të vjetra, me rrënjë që arrijnë në shekullin e 18-të në Angli. Është gjithashtu një nga sportet më të njohura në botë, me shumë entuziastë të basteve sportive që bastojnë në ndeshjet e kriketit nga komoditeti i shtëpive të tyre.

Në realitet, bastet në ngjarjet sportive të kriketit janë një pjesë fitimprurëse e industrisë së lojërave të fatit në internet. Ndërsa është më i popullarizuari në Britani, Indi, Australi dhe Afrikën e Jugut, po rritet në popullaritet me amerikanët që po familjarizohen më shumë me lojën.

Megjithëse shumica e lojtarëve në Shtetet e Bashkuara nuk janë ende të njohur me lojën, disa bastesh sportivë amerikanë po shohin se bastet në kriket janë interesante për shkak të opsioneve të shumta të basteve të dhëna nga loja.

Bast kriket
Udhëzues për bastet e kriketit

Udhëzues për bastet e kriketit

Së pari dhe më e rëndësishmja, bastet duhet të gjejnë lojtarin më të mirë të basteve që është i aftë për kriket dhe jep shanse konkurruese. Për më tepër, disa faqet e internetit të libralidhësve jepni klientëve statistikat që u nevojiten për të qenë bastorë të suksesshëm.

Është shumë më e lehtë të vendosësh baste bazuar në instinktet e brendshme sesa të hartosh dhe analizosh një strategji. Megjithatë, nëse bastorët përdorin disa nga këshillat e provuara dhe të vërteta të basteve të veteranëve për kriket, ata nuk do të kenë nevojë të kryejnë analiza të gjera statistikore për të rritur shanset tuaja për të vënë baste për të fituar.

Vazhdoni gjithmonë me parashikimin e motit

Njohja e motit mund t'ju japë një pasqyrë të fshehur në një lojë që varet kryesisht nga era dhe shkalla e paqëndrueshmërisë së ajrit. Për shembull, nëse parashikohet reshje shiu, lojërat e planifikuara në ato ditë mund të shkurtohen, duke favorizuar skuadrën e dytë.

Në pritje të rezultateve të hedhjes

Vendimi se kush godet i pari ka një ndikim të rëndësishëm në rezultatin e lojës. Kjo është për shkak se pala e parë që do të shkojë do të përballet me më pak disavantazhe ndërsa loja vazhdon për shkak të konsumimit të portave.

Rëndësia e formës

Formulari do të përcaktojë se sa mirë ose dobët performon një ekip ose lojtar individual. Sigurohuni që të ekzaminoni ekipet dhe lojtarët para kohe për të marrë informacionin më të përditësuar mbi statistikat e performancës së tyre.

Vlerësimi i kushteve të tokës

Ndërsa cilësitë e fushave të ndryshme të lojës mund të mos jenë fokusi kryesor për shumicën e lojtarëve më të mirë, ato kanë rëndësi. Disa priza, për shembull, duket se nuk rrotullohen fare, ndërsa të tjerat i përgjigjen mrekullisht rrotullimit. Ka pista të ngadalta dhe disa që kanë një lulëzim ndaj tyre që favorizon bowlers të shpejtë.

Kriketi është në krye të listës kur bëhet fjalë për sportet me aftësi të kufizuara. Kjo është për shkak të numrit të madh të tregjeve për të zgjedhur. Ekzistojnë opsione të basteve ante-post dhe live në lojë.

Me kaq shumë alternativa bastesh, ekziston një rrezik i konsiderueshëm për të vendosur baste të shumta spekulative. Si rezultat, është e rëndësishme të mësosh disa nga taktikat më të mira që bastorët mund të përdorin për të fituar një avantazh dhe ndoshta për të mposhtur sistemin.

Udhëzues për bastet e kriketit
baste UFC

baste UFC

Gjatë dekadës së fundit, kampionati Ultimate Fighting (UFC) është rritur në popullaritet, ashtu si edhe bastet për ngjarjet që zhvillohen. Ndërsa më shumë individë bastojnë, bastebërësit në internet nxiten të përmirësojnë shërbimin e tyre duke ofruar opsione shtesë bastesh, promovime dhe shanse konkurruese.

Bastorët mund të bëjnë shumë para duke vënë baste në UFC. Ashtu si shumica e basteve sportive, ka të provuara dhe strategjitë e testuara që mund të ndihmojë bastorët të zvogëlojnë rrezikun duke rritur kthimet. Veteranët gjithmonë i marrin parasysh taktikat, por është edhe më e rëndësishme për bastorët e arteve të përziera marciale për herë të parë.

Ka disa gjëra për t'u marrë në konsideratë që do t'i ndihmojnë lojtarët plotësisht të rinj të fillojnë me bastet UFC në këmbën e djathtë.

baste UFC
UFC udhëzues bastesh

UFC udhëzues bastesh

Gjetja e një libri sportiv është gjëja e parë që duhet bërë për të bastuar në UFC. Është një vendim i madh për të marrë, por është shumë më e lehtë tani se sa ishte disa vite më parë. Arsyeja për këtë është se, falë zgjerimit të baste UFC, shumica e rezervistëve tani ofrojnë mundësi të konsiderueshme bastesh UFC.

Rishikimet janë të disponueshme për të ndihmuar bastorët të vendosin nëse keni nevojë për ndihmë, dhe lojtarët duhet gjithashtu të kërkojnë këshilla nga komuniteti i basteve.

Ajo që lojtarët duhet të kërkojnë është një ndërfaqe bazë me të cilën janë njohur dhe që u lejon atyre të lundrojnë me lehtësi në tregjet e basteve. Kërkoni për çdo marrëveshje bastesh nga të cilat mund të përfitojnë bastet, qofshin ato baste falas, oferta për kthim parash ose diçka tjetër; ata të gjithë do të ndihmojnë lojtarët në fillim.

Bastet UFC: Kushtet kryesore të basteve për t'u ditur

 • E preferuara: Luftëtari që parashikohet të fitojë - dhe pothuajse gjithmonë me shanse qesharake të ulëta. Me përleshjet me letra të ulëta, bastet për të preferuarat janë gjithmonë më fitimprurëse.
 • Nëntor: Nga ana tjetër, ky është luftuesi që nuk ka gjasa të fitojë. Mund të jetë më fitimprurëse sesa të vini bast për favoritin, sepse do të merrni mbrapsht aksionin tuaj plus një fitim.
 • Shtyje: Një bast që rezulton në barazim nuk është as humbje dhe as fitim. Basti juaj thjesht kthehet.
 • shkumës: Fituesi i preferuar ose i parashikuar i betejës, dhe zakonisht individi me shanset më të mira; pothuajse gjithmonë shanset negative.
 • Vendimi: Rezultati i përleshjes sipas rezultateve të gjyqtarëve. Ky mund të jetë ose i ndarë, unanim, me shumicë, ose një vendim teknik.
 • TKO: Kjo do të thotë Knock Down Teknik. Luftëtarët rrëzohen tre herë, ose arbitri ndërhyn dhe e ndalon meçin pasi vendos që luftëtari nuk mund të vazhdojë. Nëse gjyqtarët nuk e përcaktojnë luftën në kartat e rezultateve ose nuk shpallin një konkurs jo, pensionet nga këndi janë gjithashtu TKO.
UFC udhëzues bastesh
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Udhëzuesi i fundit i basteve sportive të boksit
2023-11-17

Udhëzuesi i fundit i basteve sportive të boksit

Bastet e boksit kanë pasur gjithmonë një bazë tifozësh të përkushtuar. Vitet e fundit, gjithnjë e më shumë tifozë luftarakë kanë filluar të kërkojnë në mënyrë aktive mundësi bastesh për ngjarje të rëndësishme. Lajmi i mirë është se tani është më e thjeshtë se kurrë të vësh bast në boks. Nëse jeni të interesuar në bastet sportive, është e rëndësishme të njihni tregjet e ndryshme të boksit, formatet tipike të koeficienteve dhe sugjerimet e dobishme të basteve përpara se të vendosni ndonjë bast. Ju gjithashtu duhet të mësoni se si të zgjidhni libralidhës të besueshëm në internet. Ky udhëzues gjithëpërfshirës për bastet e boksit në internet mbulon të gjitha bazat.

Çfarë duhet të dini rreth basteve NASCAR
2023-03-22

Çfarë duhet të dini rreth basteve NASCAR

Me një bazë të madhe fansash në Amerikën e Veriut dhe shumë gara që zhvillohen praktikisht çdo javë në pista të ndryshme garash nga shkurti deri në fillim të nëntorit, bastet NASCAR janë një nga zgjedhjet më tërheqëse të basteve për entuziastët e sporteve motorike.

Udhëzuesi i fundit i basteve Super Bowl për të përgatitur veten
2023-03-08

Udhëzuesi i fundit i basteve Super Bowl për të përgatitur veten

Do të ketë shumë para për të vënë bast ligjërisht në Super Bowl 2023 pasi loja e 2022 thyen të gjitha rekordet e mëparshme. Herën e fundit, në Super Bowl LVI, Los Angeles Rams mposhti Cincinnati Bengals me rezultatin 23-20.

Sportet më të bukura dimërore për të vënë bast
2022-03-02

Sportet më të bukura dimërore për të vënë bast

Sportet e luajtura në borë ose akull quhen sporte dimërore. Ndryshe nga sportet verore, sportet dimërore kanë një sezon më të shkurtër që zgjat nga nëntori deri në shkurt. Disa ngjarje, të tilla si Lojërat Olimpike Dimërore, janë planifikuar çdo katër vjet. Lojërat Olimpike dimërore paraqesin mundësitë më emocionuese të basteve sportive në internet. Megjithatë, disa sporte dimërore vjetore dhe dyvjeçare janë të disponueshme për bast.