Bast në IIHF World Championship internet

Kampionati Botëror i Hokejit në Akull është ndër turnetë më të mëdhenj sportivë në botë. Turneu zhvillohet çdo vit, duke përfshirë ekipet e meshkujve të hokejit në akull në të gjithë globin. Është një nga kampionatet sportive më të ndjekura. Duke filluar nga viti 2020, Kampionati Botëror IIHF do të ndahet në pesë divizione më të ulëta.

Gjashtëmbëdhjetë vendet më të mira në botë garojnë në divizionin e kampionatit sportiv. Ka dymbëdhjetë ekipe në Divizionin I. Zakonisht, fituesi i Grupit A kalon në Kategorinë Elite, ndërsa humbësi zbret në Grupin B të Kategorisë së parë. Skuadra fituese e grupit B kalon në grupin A të kategorisë së parë. Ekipi humbës zbret në grupin A të divizionit II. E njëjta gjë ndodh në divizionin e dytë, por që përfshin 12 skuadra.

Cila organizatë është përgjegjëse për këtë ngjarje?Historia e Kampionatit Botëror IIFFRreth hokejit në akullSi të bastni në Kampionatin Botëror IIHF
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Cila organizatë është përgjegjëse për këtë ngjarje?

Cila organizatë është përgjegjëse për këtë ngjarje?

Divizioni i tretë përfshin dy grupime me dhjetë ekipe. Një procedurë e ngjashme ndiqet si në ndarjet e tjera. Divizioni IV u krijua për Kampionatin Botëror të Hokejit për Meshkuj 2020 dhe është niveli më i ulët i Kampionatit Botëror IIHF.

Federata Ndërkombëtare e Hokejit në Akull është përgjegjëse për organizimin e garës. Që nga viti 1977, të gjithë lojtarët profesionistë dhe amatorë janë të mirëpritur për të garuar në Kampionatin Botëror. Veçanërisht, kjo garë zhvillohet gjatë play-off-it të Kupës Stanley në NHL. Prandaj, lojtarët e NHL zakonisht kanë të drejtë vetëm kur ekipi i tyre dështon të kualifikohet në play-off të NHL ose është eliminuar nga Kupa Stanley.

Cili është grupi i çmimeve për këtë turne?

Zakonisht, IIHF nuk zbulon paratë e çmimit. Medaljet e arta, argjendi dhe bronzi u jepen skuadrave në tre të parat. Skuadrat më të mira në kampionatet botërore të meshkujve marrin paratë e çmimeve nga IIHF. Sipas shtypit, Suedia, fituesja e vitit 2017, fitoi gjithsej pak më shumë se 1.5 milionë dollarë. Federatat marrin pjesën më të madhe të parave dhe i përdorin ato për të financuar rritjen dhe zhvillimin e lojës.

Megjithatë, një pjesë e parave u shpërndahet lojtarëve. Në shumicën e rasteve, zyrtarët e federatës nuk do të specifikojnë se sa. Ekipi më pas vendos se si ta shpërndajë atë. Për më tepër, qeveritë e çdo vendi mund të japin shpërblime për ekipet e tyre. Zakonisht, lloji i çmimeve të medaljes dhe numri i tyre përcaktojnë shumën që marrin ekipet.

Cila organizatë është përgjegjëse për këtë ngjarje?
Historia e Kampionatit Botëror IIFF

Historia e Kampionatit Botëror IIFF

Në vitin 1930, dymbëdhjetë kombe garuan në garën e parë. Ajo u mbajt si një ekspozitë individuale. Vitin e ardhshëm, njëmbëdhjetë ekipe konkurruan në një seri kualifikuese për të përcaktuar vendet që do të garonin për medaljet. Këto medalje u dhanë në varësi të pozicioneve përfundimtare të ekipeve në raundin e çmimeve.

Aktualisht, eventi vjetor ka gjashtëmbëdhjetë shtete në grupin e kampionatit. Ekipet e kampionatit garojnë në një raund fillestar. Më pas, tetë skuadrat më të mira garojnë në raundin e medaljeve në playoff. Skuadra fituese shpallet kampione e turneut. Disa modifikime rregulloresh kanë ndodhur gjatë viteve në konkurs. Kjo ngjarje ka parë Kanadaja fitoi një rekord prej 51 medaljesh. Këto janë më të shumtat që ka fituar ndonjëherë ndonjë vend.

Historia e Kampionatit Botëror IIFF
Rreth hokejit në akull

Rreth hokejit në akull

Dy ekipe prej gjashtë patinatori garojnë në një arenë akulli. Lojtarët përpiqen të drejtojnë një disk të vogël gome ose të fusin në portën e kundërshtarit të tyre. Lojtarët përdorin shkopinj të lidhur ose të pjerrët. Ai mbahet në një sipërfaqe akulli me përmasa 85 këmbë me 200 këmbë. Çdo skuadër përbëhet nga pesë persona. Tre sulmues, dy mbrojtës dhe një portier luajnë për secilën skuadër. Qëllimi i lojtarit është të shënojë sa më shumë gola të jetë e mundur përkrah shokëve të skuadrës. Ata gjithashtu duhet të mbrojnë zonën e tyre të golit për të parandaluar që kundërshtarët të shënojnë.

Pse është popullor Kampionati Botëror IIHF?

Turneu është një nga ngjarjet më të rëndësishme sportive për shkak të veprimit. Hokej në akull është i vetmi sport në të cilin veprimi pothuajse nuk ndalet. Ka disa fishkëllima aty-këtu, por loja rifillon shpejt. Lojtarët e hokejve kombinojnë shpejtësinë dhe shkathtësinë e tyre duke qëndruar gjithashtu të drejtë në një kub gjigant akulli.

Gjyqtarët ose arbitrat zakonisht përcaktojnë shumicën e lojërave në sportet e tjera kryesore. Kështu është deri diku në hokej, por lojtarët kanë një kapacitet të ndryshëm për të menaxhuar lojën ndryshe. Me goditje ose beteja të rëndësishme, lojtarët mund ta ngarkojnë lojën ose ta ngadalësojnë atë. Në përgjithësi, konkurrentët në këtë sport kanë kontroll të plotë mbi lojën. Kjo e bën atë shumë më tërheqëse për ndjekësit.

Pse është i popullarizuar ky turne për baste?

Shumica e prezantuesve dhe mediave kryesore mbulojnë turneun emocionues. Gjatë ndeshjeve lojtarët janë të gjithë me ritëm të shpejtë në këtë sport. Jo shumë sporte mund të përputhen me vrullin e këtij turneu. Nuk ka kohë për shpërqendrime mes fansave pasi diçka po ndodh vazhdimisht. Në rast se ata mbyllin sytë, mund të humbasin një moment emocionues. Ekipet gjithashtu duhet së pari të kalojnë nëpër raundet e lojës sfiduese të kualifikimeve. Gjithashtu, lojtarët zakonisht kanë muaj me ndeshje të vështira të sezonit të rregullt përpara turneut.

Rreth hokejit në akull
Si të bastni në Kampionatin Botëror IIHF

Si të bastni në Kampionatin Botëror IIHF

Individët duhet të sigurohen që po punojnë me faqe me reputacion për bastet e këtij turneu sportiv. Përzgjedhja e besueshme faqet e basteve sportive në internet garanton sigurinë e përdoruesve duke u dhënë gjithashtu atyre një platformë të thjeshtë dhe efektive që është e thjeshtë për t'u manovruar. Lojtarët duhet të regjistrojnë një llogari dhe ta financojnë atë për të vendosur një bast me çdo operator.

Cila është strategjia më e mirë?

Fituesit e ndeshjeve janë mënyra më e mirë për të bast në këtë turne. Kanadaja ka qenë gjithmonë favorite në shumë prej eventeve të mëparshme. Megjithatë, strategjia më e mirë për një përdorues është që së pari të bëjë kërkime. Skuadrave kryesore mund t'u mungojnë lojtarët kryesorë për arsye të ndryshme. Kështu, shanset e tyre për të fituar mund të preken, pavarësisht se janë shpallur si favoritë.

Për më tepër, lojtarët mund të bastojnë në tregje të drejtpërdrejta në këtë turne. Kjo do të thotë që lojtarët vënë bast për fituesin e një konkursi të tërë dhe jo për një takim të vetëm. Këto baste mund të vendosen përpara konkursit dhe do të qëndrojnë të hapura deri në përfundimin e turneut.

Baste të tjera të njohura përfshijnë baste mbështetëse dhe propozime. Me këtë, lojtarët parashikojnë numrin e golave që një ekip do të shënojë. Kjo mund të jetë ose mbi ose nën një numër specifik. Përndryshe, mund të jetë për një lojtar të caktuar. Ekipet sulmuese janë më të përshtatshmet për seksionin e mbikalimeve. Ato mbrojtëse janë perfekte për baste.

Si të bastni në Kampionatin Botëror IIHF
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi