Bast në ICC T20 World Cup internet

Kupa e Botës ICC T20 është një turne ndërkombëtar kriketi që mbahet çdo dy vjet, me përjashtim të pesë viteve të fundit. Siç sugjeron emri, Këshilli Ndërkombëtar i Kriketit (ICC) ka për detyrë organizimin e këtij turneu. Twenty20, popullorisht T20, është një formë e re e kriketit që ka revolucionarizuar lojën në shumë mënyra. Disa ndryshime kyçe në rregulla panë që ky format i ri i kriketit i dha përparësi goditjes dhe shënimit. Kjo lëvizje frymëzoi një rritje të paparë në shikueshmërinë e kriketit.

Kriket T20 ka shumë ngjashmëri me kriketin tradicional në lidhje me rregullat bazë. Dallimi midis këtyre dy versioneve të kriketit është se radhët në T20 janë të kufizuara në 20 overs për çdo lojë. Në kriket T20, një radhë përfshin 20 overs që zgjasin 75 minuta. Nga ana tjetër, një over përbëhet nga gjashtë topa që i hidhen një gjuajtësi, me secilin batsman të akorduar katër overs dhe vendosja e lojtarit të kufizuar për të inkurajuar goditje të mëdha dhe rezultate të larta. Në mënyrë ideale, ky format i ri ka ofruar një lidhje të menjëhershme midis lojtarëve dhe tifozëve.

Rreth ICC T20 World CupHistoria e Kupës Botërore të ICC T20Pse është popullor ICC T20 World Cup?Si të bastni në Kupën e Botës ICC T20
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Rreth ICC T20 World Cup

Rreth ICC T20 World Cup

World Twenty20 është një kriket ndërkombëtar turne që përfshin të gjithë anëtarët e ICC. Idealisht, ky është një turne global që paraqet të gjitha kombet e kriketit. Fituesi eventual fiton statusin e kampionit të botës njëzet 20. Përveç të drejtave të dukshme të mburrjes, ka edhe disa para në lojë. Shuma e përgjithshme e parave të çmimit është rreth 8 milionë dollarë, me çdo vend pjesëmarrës që merr afro 60,000 dollarë ose edhe më shumë.

Kupa e Botës T20 e vitit 2022 do të shohë 16 ekipe të hyjnë në turne. Nga 16, 8 skuadra kanë një kualifikim të drejtpërdrejtë në fazën Super 12 bazuar në renditjen e vendeve të tyre. Katër të tjerat zgjidhen pas ndeshjeve kualifikuese, zakonisht para Kupës së Botës.

Tetë skuadra e nisin aksionin në dy grupe që përbëhen nga katër vende, me dy skuadrat më të mira në secilin grup (katër në total) që kalojnë në fazën tjetër (Super 12-të), duke bërë 12 ekipe. Të gjitha skuadrat në grupet përkatëse luajnë kundër njëra-tjetrës, me dy skuadrat e para nga grupet që kualifikohen për në gjysmëfinale, zakonisht një ndeshje me eliminim direkt.

Skuadrës fituese i jepen dy pikë për çdo raund, ndërsa humbësi nuk merr asnjë. Nëse nuk ka rezultat, gjë që ndodh shpesh gjatë një larjeje ose një braktisjeje, skuadrat përkatëse marrin nga një pikë secila. Kurdoherë që ka një barazim në renditjen e grupeve, skuadra të shumta me të njëjtat pikë, barazimi prishet në bazë të numrit të fitoreve, shkallës neto të vrapimit dhe rezultatit kokë më kokë, në atë renditje.

T20 vlerësohet me ringjalljen e kriketit në shekullin e 21-të. Që nga fillimi i saj, lojtarët kanë qenë të shpejtë për t'u përshtatur me kërkesat e lojës duke punuar në aftësinë e tyre, futjen në fushë dhe hedhjen. Pjesa më e mirë e këtij formati të ri është se ai luan një rol plotësues dhe nuk kërcënon në asnjë mënyrë Test Cricket.

Rreth ICC T20 World Cup
Historia e Kupës Botërore të ICC T20

Historia e Kupës Botërore të ICC T20

Kupa e Botës ICC T20 u luajt për herë të parë në 2007 në Afrikën e Jugut. Megjithatë, ideja për të adoptuar këtë formë të kriketit u krijua nga viti 1998 deri në 2001. Kjo ide mori formë vetëm në vitin 2001 kur Bordi i Kriketit të Anglisë dhe Uellsit (ECB) e gjeti atë fitimprurës dhe ia paraqiti kryetarit të qarkut në të njëjtin vit. BQE miratoi formën e re të kriketit, duke e quajtur atë kriket Twenty20. Kriket T20 u prezantua zyrtarisht në botën e sportit në 2003 dhe ishte një hit i menjëhershëm, me mijëra tifozë që zbukuruan turnetë T20 të mbajtura në Angli.

Ndërsa kjo po ndodhte, disa kombe që luanin kriket tashmë po e merrnin parasysh. Deri në vitin 2007, T20 kishte fituar një popullaritet të konsiderueshëm, kështu që ICC vendosi të organizojë inaugurimin. Bota e parë T20 paraqiti dhjetë kombe testuese dhe kombe shoqëruese të ICC - Skocia dhe Kenia. India fitoi Kupën e parë të Botës T20 pasi mposhti rivalët e saj Pakistanin në një finale shumë të kontestuar.

Historia e Kupës Botërore të ICC T20
Pse është popullor ICC T20 World Cup?

Pse është popullor ICC T20 World Cup?

Kupa Botërore e ICC Twenty20 ka tërhequr turma dhe shikueshmëri rekord. Pas kthimit pas pesë vitesh, kjo është padyshim e njohur, pasi ka marrë një rekord 10,000 orësh transmetim të drejtpërdrejtë në 2000 vende. Ky ndjekës i madh e vendos atë në mesin e sportet më të mëdha ngjarje, me një pjesë të madhe të konsumit të regjistruar në MB, Indi, SHBA, Australi dhe Pakistan.

Duke pasur parasysh nivelin e pritjes dhe ekspozimit të akorduar në Kupën e Botës T20, ngjarjet e vitit 2022 do të jenë të preferuara për shumë lojtarë që bastojnë në turne sportive. Gjithashtu, përvetësimi midis faqet e basteve sportive në internet ka qenë i shquar. Këtu janë disa arsye pse Kupa e Botës T20 është e popullarizuar në mesin e entuziastëve të basteve sportive.

  • Rritja e mbulimit mediatik: Pa dyshim, mbulimi i zgjeruar, si në TV ashtu edhe në mediat sociale, luan një rol kyç në popullarizimin e T20 në botën e basteve.
  • Më shumë stimuj nga faqet e basteve: Faqet e basteve luajnë një rol të rëndësishëm në popullarizimin e turneve sportive. Cricket ka forcuar pozicionin e tij midis ngjarjeve më të mëdha sportive përmes promovimeve bujare dhe fushatave të marketingut të drejtuara drejt Kupës së Botës T20.
  • Veprim superior i lojrave: T20 është dinamik dhe i shpejtë, ndryshe nga kriket origjinale e testit. Si i tillë, aksioni i "përmirësuar" i lojërave është një lajm i shkëlqyeshëm për lojtarët e basteve sportive, shumica e të cilëve nuk mund të kishin durimin për të bastuar në sportet tradicionale. Plus, formantët e këtij turneu u akordojnë lojtarëve një sërë tregjesh bastesh, ndër të cilat kyçi është ndeshja -fituesi, fituesi i serisë, fituesi i hedhjes, bastmani më i mirë dhe gjuajtësi më i mirë, dhe gjashtë gjashtëshe në një fund përgjatë Kupës së Botës 2021 T20, ndër të tjera.
Pse është popullor ICC T20 World Cup?
Si të bastni në Kupën e Botës ICC T20

Si të bastni në Kupën e Botës ICC T20

Vendosja e basteve në Kupën e Botës Twenty20 ka ngjashmëri të ngushtë me të tjerat turne sportive. Shumica e bastebërësve online mbulojnë lojërat T20. Megjithatë, lojtarët këshillohen të zgjedhin faqet me reputacion të basteve për një përvojë bastesh pa probleme.
Pas zgjedhjes së një strategjie, fokusi i lojtarit zhvendoset në vendosjen e basteve. Këtu janë disa këshilla që çdo lojtar duhet të marrë parasysh për të përmirësuar shanset e tij për sukses gjatë basteve në Ndeshjet T20.

  • Kushtojini vëmendje formës së ekipeve dhe lojtarëve
  • Ndiqni lojën drejtpërdrejt gjatë basteve
  • Kushtojini vëmendje lajmeve të ekipit
  • Mos vini vetëm bast se kush do të fitojë. Përqendrohuni në tregjet e tjera të basteve
  • Kuptoni pikat e forta dhe të dobëta të ekipit
  • Përfitoni nga ofertat e basteve

Gjatë qëndrimit të tij relativisht të shkurtër, Kupa e Botës ICC T20 u ka ofruar shumë mundësi magjepsëse basteve sportive. Çdo lojtar i etur për të vënë baste në këto kampionate sportive duhet të ketë një strategji. Kjo do të thotë që lojtarët duhet të bëjnë kërkimin e duhur përpara se të vendosin ndonjë bast. Gjithashtu, çdo strategji duhet të bazohet në menaxhimin e fuqishëm të bankrollit dhe lojërat e përgjegjshme të fatit. Dhe së fundi, lojtarët duhet të krahasojnë herë pas here lojtarë të ndryshëm dhe të zgjedhin atë që ofron shanset më të mira.

Si të bastni në Kupën e Botës ICC T20
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi