Bast në EHF Champions League internet

Bastet e EHF Champions League po rriten në mënyrë eksponenciale. Në këtë udhëzues, adhuruesit e basteve të hendbollit mund të mësojnë çdo detaj rreth këtij turneu sportiv, që nga historia e tij deri tek mënyra se si ka evoluar. Ekzistojnë gjithashtu njohuri kyçe se si të bastet në garën e renditur si një nga ngjarjet më të mëdha sportive në botën e hendbollit. EHF Champions League i referuar gjithashtu si EHF FINAL4 Men, është turneu premierë i hendbollit për meshkuj.

Ai tërheq ekipet më të mira të hendbollit nga vendet evropiane që janë pjesë e EHF. Sot, ai nuk tërheq vetëm turma të mëdha si një nga turnetë kryesore sportive; po bëhet gjithashtu një emër i njohur në skenën e basteve.

Historia e EHF Champions LeagueFormati i turneutPse është popullor EHF Champions League?Si të bastoni në EHF Champions League
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Historia e EHF Champions League

Historia e EHF Champions League

EHF Champions League, ashtu si të tjerat ligat sportive më të vlerësuara, tërheq sponsorizime nga disa prej markave më të mëdha, duke përfshirë Infront Sports & Media, DAZN, hummel, Gerflor Group Select dhe Sport Radar.

Tifozët dhe lojtarët nuk mund ta kuptojnë historinë e EHF Champions League pa parë origjinën e organizatës që pret këtë kompeticion, Federata Evropiane e Hendbollit (EHF). Federata Evropiane e Hendbollit (EHF), siç sugjeron edhe emri, është një organ drejtues sportiv që pret dhe menaxhon hendbollin evropian. Organizata, me seli në Vjenë, Austri, përbën 50 federata anëtare së bashku me Anglinë dhe Skocinë, të cilat janë federata të lidhura.

Nga ana tjetër, Liga e Kampionëve EHF u formua në vitin 1993. Tashmë ekzistonte një garë evropiane e quajtur Kupa e Kampionëve Evropianë, e cila organizohej nga Federata Ndërkombëtare e Hendbollit (IHF). Ajo që e bëri unike EHF Champions League ishte formati i saj i ri.

Pranueshmëria dhe kualifikimet

Federatat anëtare duhet të jenë në krye të renditjes së koeficientit të EHF-së për t'u kualifikuar në Ligën e Kampionëve të EHF-së. Renditja e koeficientit të EHF-së është një listë që rendit shtetet anëtare në bazë të performancës së tyre në tre sezonet e fundit të këtij kampionati sportiv, Ligën Evropiane të EHF (EL) dhe Kupën Evropiane EHF (KE).

9 federatat e para në renditjen e koeficientit EHF kualifikohen automatikisht në turne, ku federata përfaqëson ekipin kampion kombëtar. Federatës më të mirë në renditje i jepet më pas një vend i dytë në turne. Nënkampionia vendase në federatën numër 1 e merr këtë vend. Pjesa tjetër e 6 lojërave elektronike jepen bazuar në një karakteristikë që ndikon në të turneut vendi, spektatorët, TV, menaxhimi i produkteve, ndikimi dixhital dhe rezultatet e turneut të kaluar EHF.

Historia e EHF Champions League
Formati i turneut

Formati i turneut

Ka katër faza në EHF Champions League.

  1. Faza në grup - Në fazën grupore krijohen 2 grupe (Grupi A dhe B), secila me 8 ekipe. Ekipet e bashkuara e luftojnë atë në dy ndeshje, në shtëpi dhe jashtë. Dy skuadrat kryesore në pishina kalojnë drejtpërdrejt në çerekfinale, ndërsa skuadrat në numrin 3 deri në 6 përballen në fazën tjetër, play-off. Dy skuadrat e fundit eliminohen.
  2. Playoffs - Në playoff, skuadrat çiftohen në bazë të çiftëzimit në fazën e grupeve. Më pas ata luftojnë sërish në dy ndeshje, në shtëpi dhe jashtë. Fituesit e përgjithshëm kalojnë në çerekfinale.
  3. Çerekfinalet – Edhe këtu, vendosjet ndjekin një format specifik, në bazë të vendosjeve në fazën grupore. Katër fituesit në çerekfinale kalojnë në finale.
  4. EHF FINAL4 - Në finalet e EHF Champions League, katër fituesit e çerekfinaleve përballen në gjysmëfinale dhe fituesit e gjysmëfinaleve e shesin atë në finale. Luhet edhe një ndeshje për të gjetur vendin e tretë.

Klubet më të suksesshme në EHF Champions League

Federata spanjolle ka qenë forca më dominuese në EHF Champions League, me Barcelonën, kampione aktuale, në krye me 10 tituj. Ekipet e tjera spanjolle që kanë fituar EHF Champions League përfshijnë TEKA Santander, Elgorriaga Bidasoa, Portland San Antonio dhe Ciudad Real.

Skuadrat gjermane, krahas skuadrave franceze, maqedonase, polake dhe sllovene, kanë triumfuar gjithashtu.

Formati i turneut
Pse është popullor EHF Champions League?

Pse është popullor EHF Champions League?

EHF Champions League është një nga turnetë sportive elitare në botë, duke tërhequr skuadrat më të mira evropiane të hendbollit. Sipas statistikave, turneu tërhoqi një audiencë prej 530 milionë në 2020/21. Është interesante se platforma Over The Top e EHF, EHFTV, mori më shumë se 250,000 abonentë globalë në vitin e saj të parë që nga fillimi. Ata thonë se numrat nuk gënjejnë, dhe këto janë numra që çimentojnë faktin se EHF CL është me të vërtetë popullor.

Përveç popullaritetit të EHF Champions League në mesin e entuziastëve të hendbollit, gara ka një ndjekës të madh në baste sportive në internet. Shumë nga entuziastët e hendbollit që ndjekin turneun janë gjithmonë në kërkim të basteshkruesve me tregjet e basteve të EHF Champions League. Këtu lind pyetja, pse turneu i EHF Champions League është kaq i madh në skenën e basteve?

Epo, përgjigja është e thjeshtë; EHF Champions League është turneu më i madh i hendbollit në botë. Ai tërheq skuadrat më të mira nga Evropa, si Barcelona, THW Kiel, RK Vardar, Montpellier, Vive Tauron Kielce dhe HSV Hamburg. Këto janë ndër skuadrat më të mira globalisht që i japin turneut konkurrencën që meriton. Ndërkohë që ka turne të tjera, asnjëri nuk ka zhurmën që sjell në tavolinë Liga e Kampionëve EHF.

Pse është popullor EHF Champions League?
Si të bastoni në EHF Champions League

Si të bastoni në EHF Champions League

Bastet në turnetë sportive janë një gjë e mrekullueshme pasi shtojnë adrenalinën në veprim. Pra, si bastojnë lojtarët në EHF Champions League? Më poshtë janë disa këshilla të dobishme.

Së pari, lojtarët duhet të gjejnë librin më të mirë sportiv me tregjet e basteve të hendbollit, veçanërisht shanset e EHF Champions League. E mira është se ka shumë bastesh që ofrojnë tregje bastesh për këtë turne. Është një nga ngjarjet më të mëdha të hendbollit në faqet kryesore të basteve sportive në internet. Gjithashtu, kontrolloni licencimin e libralidhësve dhe bonuset e disponueshme të basteve sportive.

Gjëja tjetër është të vlerësoni me kujdes formën aktuale të ekipeve pjesëmarrëse në turneun e ardhshëm ose në vazhdim. Vlerësimi i formës së skuadrave në Ligën e Kampionëve të EHF-së i ndihmon lojtarët të dinë se cilat skuadra janë favorite dhe cilat janë të dobëtit. Me këtë informacion, bastorët janë në gjendje të marrin vendime më të mira bastesh.

Së fundi, kuptoni tregjet e ndryshme të basteve. Si fillim, këto janë rezultatet e mundshme, për shembull, fituesi i ligës, fituesi i ndeshjes, handikapet ose totalet. E rëndësishmja, vini re se sa më të larta të jenë shanset, aq më të vogla janë shanset për të fituar bastin dhe anasjelltas.

Kjo është e gjitha, njerëz, udhëzuesi përfundimtar i basteve të EHF Champions League. Liga e Kampionëve EHF 2021–22 filloi të mërkurën, më 15 shtator dhe pritet të përfundojë të dielën, 19 qershor 2022, kështu që ka ende shumë kohë për të vënë baste!

Si të bastoni në EHF Champions League
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi