Sportet më të bukura dimërore për të vënë bast

Lajme

2022-03-02

Sportet e luajtura në borë ose akull quhen sporte dimërore. Ndryshe nga sportet verore, sportet dimërore kanë një sezon më të shkurtër që zgjat nga nëntori deri në shkurt. Disa ngjarje, të tilla si Lojërat Olimpike Dimërore, janë planifikuar çdo katër vjet. Lojërat Olimpike dimërore paraqesin mundësitë më emocionuese të basteve sportive në internet. Megjithatë, disa sporte dimërore vjetore dhe dyvjeçare janë të disponueshme për bast.

Sportet më të bukura dimërore për të vënë bast

Tradicionalisht, këto lojëra zhvillohen në zona natyralisht të ftohta, por akulli artificial tani i lejon ato të luhen në vende të ndryshme dhe për periudha të gjata. Shumica e tyre janë variacione të skijimit, udhëtimit me sajë, hokejit në akull dhe patinazhit. Ato mund të jenë konkurruese ose jo konkurruese dhe është thelbësore të mësoni se si funksionon secili përpara se të zgjidhni një nga librat më të mirë sportiv. Ja një vështrim në disiplinat e ndryshme të dimrit sportet në librari në internet.

Bast për hokej mbi akull

Lojërat Olimpike Verore të vitit 1920 shënuan debutimin olimpik të Hokej në akull. Në vitin 1924, sporti u bë pjesë e programit Olimpik Dimëror. Me 12 ekipe meshkuj dhe 10 femra që marrin pjesë në Pekin 2022, sporti vazhdon të jetë një element kryesor i kalendarit të sporteve dimërore. Një medalje ari zakonisht i jepet SHBA-së, Kanadasë, Finlandës, Rusisë ose Suedisë. Më të bastet në tregjet e hokejit mbi akull në bastebërësit përfshijnë fituesin e ndeshjes, fituesin e plotë, kohën shtesë dhe mbi/nën/.

Kërcim me ski

Sportet dimërore nuk janë të plota pa ngjarjet ikonike të kërcimit me ski. Konkursi përfshin konkurrentët që fluturojnë poshtë një pjerrësi përpara se të nisen në një platformë tjetër të skive ku përpiqen të përshkojnë distancën më të gjatë të mundshme. Aktualisht, rekordi botëror është 246 m.

Kërcimet me ski nisin me 50 atletë të cilët duhet të kryejnë dy raunde. Raundi final është i rezervuar për vetëm 30 garues. Në dy raundet e fundit, fituesi zgjidhet në bazë të rezultatit më të lartë kumulativ. Shumica e librave sportiv ofrojnë baste sportive në kërcim me ski në internet, kështu që kumarxhinjtë nuk do të kenë asnjë problem për ta gjetur atë.

Ski Alpine

Është një nga opsionet më të njohura për bastet online të sporteve dimërore. Ai përfshin rrëshqitje në shpatet me dëborë me shpejtësi të lartë me lidhëse skish me takë fikse duke shmangur pengesat nëpër shtigjet dredha-dredha. Sezoni sportiv dimëror përmban disa opsione të skive alpine si tatëpjetë, sllallom, sllallom gjigant dhe ski sllallomi super gjigant. Bastet e zakonshme përfshijnë përfundimin e tre të parëve, ballë për ballë dhe fituesin e drejtpërdrejtë. Ata që dëshirojnë të bastojnë në këtë lojë do t'i gjejnë këto disiplina në librat sportiv të paraqitur në këtë faqe.

Ski ndër-vend

Skijimi ndër-vend, i quajtur edhe XC, filloi në vitin 1977. Më shumë se 41,000 atletë garojnë çdo vit. Me një mori disiplinash individuale dhe ekipore, është një zgjedhje ideale për lojtarët me përvojë. Konkurrentët duhet të shtyjnë veten përpara me hapa ose me shtylla skish. Norvegjia ka dominuar kohët e fundit pasi mori medaljet më të larta në tre garat e fundit të skijimit. Ndër pesë atletët më të mirë të Lojërave Olimpike të Pyeongchang 2018, shumë prej tyre erdhën nga Norvegjia. Nuk është çudi që shanset e basteve Olimpike Dimërore duket se favorizojnë lojtarët norvegjezë.

Shumë tifozë vënë bast në sprintin e ekipit klasik, stafetë, 15 km klasik për meshkuj, 10 km klasik për femra dhe stil i lirë. Ashtu si skijimi alpin, skijimi ndër-vend ofron baste të tilla si marzhe fituese, fitues ante-post, ballë për ballë dhe tre të parët.

Biatlon

biatlon kombinon gjuajtjen me pushkë dhe skijimin në vend, duke e bërë më argëtuese shikimin dhe bastet. Shanset e biatlonit kanë kufij më të rëndësishëm se ato të sporteve të tjera dimërore. Sezoni i sporteve dimërore paraqet shanse tepër të larta në tregje të veçanta bastesh.

Patinazh artistik

Patinazhi me figura ka të bëjë me veprime emocionuese si kthimi, kërcimi, shkelja dhe rrotullimi në sipërfaqe të mbuluara me akull. Shumica e opsioneve të basteve bëhen të disponueshme në dimër. Patinazhi me figura është veçanërisht i popullarizuar në Rusi, Kanada, SHBA dhe rajonin e Skandinavisë. Tifozët që duan të bastojnë në këtë sport dimëror mund të parashikojnë bastet totale të pikëve, patinatorët që do të arrijnë në podium dhe fituesin e plotë.

Patinazh me shpejtësi

Janë 14 ngjarje të patinazhit me shpejtësi të paraqitura në Lojërat Olimpike Dimërore. Ato përfshijnë një raund, përveç garave 500 metra që zgjasin dy raunde. Fituesi i përgjithshëm përcaktohet nga të dhënat e tyre të kohës dhe shpejtësisë. Holanda është aktualisht më e mira në patinazhin e shpejtësisë, pasi ka fituar 121 medalje, 42 prej të cilave të arta. Librat e sporteve në internet ofrojnë shanse për fitues të plotë si për skuadrat meshkuj ashtu edhe për femra.

Gjetja e libralidhësit më të mirë të sporteve dimërore në internet

Kushdo që dëshiron të vërë bast në sportet dimërore duhet të përfitojë faqet e basteve sportive në internet. Është e lehtë për t'u kapur nga emocionet e sporteve dimërore, me bastebërës të shumtë që shfaqin pagesa fitimprurëse dhe shanse joshëse. Nga Lojërat Olimpike Dimërore, Lojërat Dimërore Botërore, Lojërat Dimërore Evropiane te Universiada Dimërore, nuk është e lehtë të zgjedhësh një treg bastesh. Për shkak të rasteve të shfrenuara të mashtrimeve në internet, është thelbësore të zgjidhni faqet e basteve të sporteve dimërore me masa të rrepta sigurie.

Licencimi është dëshmuar të jetë tipari më sigurues i një libri sportiv në internet. Bixhozi në faqet e palicencuara është mënyra më e lehtë për t'u bërë viktimë e mashtrimit në internet. Bonuset dhe promovimet shtojnë kënaqësinë. Gjuajtësit nuk duhet të harrojnë kurrë se fati i tyre varet gjithashtu nga termat dhe kushtet e bashkangjitura në platformat e tyre të preferuara. Para se të vini bast në ndonjë lojë, ia vlen të kontrolloni shtypjen e imët.

Sekreti për të shënuar një çmim të rëndësishëm është identifikimi i një titullari me shanse mbi mesataren. Zgjedhja e një spektri të gjerë tregjesh bastesh shkon shumë. Një libër i mirë sportiv dimëror ka shumë variacione të çdo sporti dhe norma të konsiderueshme pagesash.

Lajmi i fundit

Debutimi i madh i TonyBet në Letoni pas investimit prej 1.5 milion dollarësh
2022-09-25

Debutimi i madh i TonyBet në Letoni pas investimit prej 1.5 milion dollarësh

Lajme