Shanset e basteve të Kupës së Botës FIFA 2022

Lajme

2022-11-16

Kupa e Botës FIFA 2022 e shumëpritur më në fund është afër. Katari, kombi pritës, do të lidhet me Ekuadorin më 20 nëntor në atë që në dukje do të jetë një ngritje perde emocionuese e turneut njëmujor. Nga yjet e Amerikës së Jugut si Neymar dhe Messi te më të mirët e Evropës, si Harry Kane dhe Kylian Mbappe, turneu pritet të shfaqë disa nga talentet më të mirë ndonjëherë për të goditur topin.

Shanset e basteve të Kupës së Botës FIFA 2022

Edhe pse basteshkruesit më të mirë kanë publikuar tashmë shanset e tyre për Kupën e Botës FIFA 2022, dhjetëra entuziastë të futbollit kanë bërë analizat e tyre për të parashikuar ekipet me shanset më të mira për të ngritur kupën. Martin Green është një nga ata individë.

Martin Green në një vështrim: Pasi punoi në industrinë e basteve sportive për vite me radhë, Martin Green u shndërrua në një shkrimtar profesionist sportiv dhe hendikepues. Që nga zhytja në përpjekjen e tij të re, parashikimet e Green kanë qenë jashtëzakonisht të sakta, me gishtin e tij në pulsin e futbollit në mbarë botën. 

Prandaj, ai ka qenë i preferuari për shumë lojtarë, fillestarë dhe me përvojë. Pasi ka analizuar takimin e vitit 2022, Green nuk ka ngurruar t'i bëjë të njohura zgjedhjet dhe parashikimet e tij për komunitetin global të basteve të futbollit.

Cilat janë parashikimet e Green për Kupën e Botës 2022 FIFA?

Duhet mbajtur mend se parashikimet nuk janë domosdoshmërisht të sakta. Megjithatë, ata tregojnë për rezultatin e mundshëm dhe çdo bastues do t'i injoronte ata në rrezikun e tyre (vënës së bastit). Pasi e kemi shpjeguar këtë, është koha për të nisur thelbin: qëndrimi dhe parashikimet e Green.

Brazili si favorit i turneut

Ndërsa Green nuk i ka shumë shanset e Brazilit për të fituar trofeun, ai pranon se Brazili do të jetë një forcë për t'u llogaritur në vitin 2022 Turneu i Kupës së Botës FIFA. Sigurisht, Green nuk po tregohet tepër ambicioz këtu; kush nuk e njeh Brazilin? Në fakt, është skuadra më e suksesshme në historinë e turneut, pasi ka fituar lavdinë pesë herë. 

Duke marrë parasysh se shumica e kombeve ëndërrojnë të kualifikohen në turne (le më ta fitojnë atë), kjo është një arritje e madhe që vetëm disa vende mund ta arrinin në shekullin e 21-të.

Me përjashtim të Gjermanisë dhe Italisë, të cilat janë kurorëzuar katër herë kampione të Kupës së Botës, asnjë vend nuk ka kërcënuar të kalojë Brazilin. Cila është qëllimi atëherë? Çështja është se shfaqja e Brazilit si shanset e futbollit-në të preferuarën nuk është e çuditshme dhe e largët.

Seria e pamposhtur e Brazilit

Shkrimi është në mur se Selecao kanë shijuar formën më të mirë në botën e futbollit përpara Kupës së Botës FIFA 2022. Të kesh luajtur 13 ndeshje pa asnjë humbje të vetme e nxjerr në pah këtë pretendim. Edhe pse skuadra është lajmëruar shpesh për stilin e lojës së lirë, është mbrojtja e tyre ajo që ka qenë e jashtëzakonshme gjatë ecurisë së tyre të pamposhtur. Por pse Green nuk është i sigurt me një vend që do të kërkojë të fitojë kurorën e tij të gjashtë?

Një copë dyshimi për Brazilin

Ndërsa prezantuesit e kanë vënë Brazilin përpara çdo skuadre (të paktën tani për tani), Green duket se ka një pikëpamje kundërshtuese pasi ai nuk beson se skuadra e Tite ka gjithçka që duhet për të mposhtur pretendentët e tjerë kryesorë. Pasi nuk arriti të fitojë Kupën e Amerikës verën e kaluar, po del se skuadra mund të mos performojë në fazën më të madhe siç do të prisnin shumë. 

Akoma më keq është fakti se ata humbën turneun kontinental ndaj një rivali në tokë. Po, një ekip që kërkon të fitojë Kupën e Botës nuk duhet të humbasë kur ka më shumë rëndësi.

Për më tepër, Selecao nuk i ka vënë kurrë duart mbi trofeun më të madh që nga viti 2022, dhe performanca e tyre në edicionin e 2018 nuk ishte në nivelin e duhur - ata u rrëzuan nga konkurrenca në çerekfinale. Dhe, vëllazëria e futbollit nuk e ka harruar paraqitjen dërrmuese të vitit 2014 në tokën vendase, e cila i pa ata të mposhtën plotësisht nga Gjermania (7-1).

Franca, Spanja dhe Anglia

Pasi ka analizuar pikat e forta dhe të dobëta të Brazilit, Green duket se po anon drejt mashtruesve të tjerë të futbollit, duke përfshirë Francën, Spanjën dhe Anglinë. Sigurisht, historia e Francës në turne është e dokumentuar mirë dhe fakti që ata janë kampionët në fuqi do të thotë se ata do të bëjnë çdo gjë për të ruajtur kupën. 

Ata ishin të preferuarit e qartë në 2018, dhe ata ende kanë atë që duhet për të siguruar fansat se janë akoma më të mirët. Me talente si Kylian Mbappé dhe Ousmane Dembélé në kulmin e karrierës së tyre futbollistike, peshorja mund të anohet lehtësisht në favor të Francës.

Duke folur për Spanjën dhe Anglinë, të dy palët kanë rinovuar skuadrat që mund t'i japin çdo skuadre më të mirë një vrapim për paratë e tyre. Përveç kësaj, ata kanë fituar turneun nga një herë secila, që do të thotë se nuk do të jetë befasi nëse ndonjëra skuadër pretendon fitore këtë raund.

Shanset më të fundit të basteve për Kupën e Botës FIFA 2022

Për lojtarët e zjarrtë, Kupa e Botës paraqet një mundësi të shkëlqyer për të vënë baste. Ndërsa ka shumë baste për të zgjedhur, "fituesi i turneut" është ndër më të njohurit. Shanset më të fundit tregojnë se Brazili është më i favorizuari për të ngritur kurorën në Doha, me çmimet +450. Këtu janë shanset e 10 më të preferuarve:

  • Brazil: +450
  • Francë: +550
  • Anglia: +600
  • Spanja: +750
  • Gjermani: +1000
  • Argjentinë: +1000
  • Belgjikë: +1200
  • Portugali: +1200
  • Holandë: +1400
  • Danimarkë: +2800

Pra, kush është më i pozicionuar për të fituar Kupën e Botës FIFA 2022? Me shanset e mësipërme, duhet të jetë në gjendje të japë një supozim të mirë, duke marrë parasysh pikëpamjet e vetë ekspertit - Martin Green.

Lajmi i fundit

Kush do të bëhet Famerët e Sallave të Bejsbollit në 2023?
2022-11-30

Kush do të bëhet Famerët e Sallave të Bejsbollit në 2023?

Lajme