Hyrje në bastet e basketbollit në kolegj

Bastet e basketbollit në kolegj janë një zgjedhje emocionuese për adhuruesit e basketbollit dhe kumarxhinjtë. Një turne vjetor si March Madness ofron ndeshje të mbushura me aksion midis 300 shkollave që garojnë për të fituar vende shumë të kërkuara në kampionat.

Ndryshe nga një lojë basketbolli profesional, çdo shkollë ka burime të ndryshme dhe skuadra shumë të ndryshme. Plus, pikët dhe shanset ndryshojnë gjatë një turneu, duke lejuar që bastet në basketbollin e kolegjit të ofrojnë një përvojë argëtuese dhe emocionuese si askush tjetër.

Dhe, në varësi të basteve, bastorët mund të largohen me shpërblime të mëdha ose të humbasin në bastet e parashikuara për të qenë të sigurt për të fituar. Vazhdoni të lexoni për një udhëzues për bastet e basketbollit të ligës së kolegjit.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Bastet e basketbollit të kolegjit të shpjeguara

Bastet e basketbollit të kolegjit të shpjeguara

Basketbolli i kolegjit është i ngjashëm me bastet profesionale të basketbollit sepse lojërat profesionale, si Shoqata Kombëtare e Basketbollit (NBA), ofrojnë të njëjtat lloje bastesh. Dallimi më i madh midis basketbollit profesional dhe atij të kolegjit është nivelet e përziera të aftësive midis skuadrave më të mëdha dhe më të vogla, gjë që ndikon shanset e basteve.

Per Shoqata Kombëtare e Atletikës Kolegjiale (NCAA), 300 shkolla kanë një shans për të fituar një vend në turne. Ekipet e basketbollit të kolegjit të Divizionit 1 përballen në një grup të vetëm eliminues për tre javë në mars dhe prill çdo vit.

Ka katër raunde ndërmjet ekipeve udhëheqëse, të njohura si 'First Four', i cili vendos 64 ekipet më të mira të basketbollit të kolegjit. Pas 32 playoff-eve rajonale, skuadrat e 'Final Four' kalojnë në Kampionatin Kombëtar për të luajtur për t'u bërë kampionë të NCAA.

Bastet mund të vënë bast për shanset e çdo skuadre për të fituar, marzhet e fitores gjatë gjithë turneut NCAA dhe kush do të fitojë në kampionat.

Bastet e basketbollit të kolegjit të shpjeguara
Si të kontrolloni nëse një ofrues i basteve të basketbollit të kolegjit është i besueshëm

Si të kontrolloni nëse një ofrues i basteve të basketbollit të kolegjit është i besueshëm

Me kaq shumë lojëra basketbolli në kolegj të luajtura në një periudhë të shkurtër me shanse të ndryshme, bastorët duhet të zgjedhin me kujdes ofruesit e basteve sportive për të mbrojtur veten dhe paratë e vendosura në baste.

Një person që vë baste për lojtarët e basketbollit të kolegjit ose një ekip duhet të kontrollojë nëse librat sportiv ose kazinotë në internet kanë licenca dhe janë ofrues të regjistruar.

Për shembull, licencat e lojërave të fatit nga autoritetet me reputacion të tillë si Komisioni i Lojërave Kahnawake, Autoriteti i Lojërave të Maltës (MGA) dhe Curacao, sigurojnë rregullimin dhe privatësinë e përdoruesit. Këto licenca sigurojnë gjithashtu drejtësi, fituesit marrin pagesa dhe parandalojnë manipulimin e basteve ose shanset.

Si të kontrolloni nëse një ofrues i basteve të basketbollit të kolegjit është i besueshëm
Llojet e shanset e basketbollit të kolegjit

Llojet e shanset e basketbollit të kolegjit

Dy bastet sportive më të njohura për basketbollin e kolegjit janë bastet Moneyline dhe Point spread.

Bastet e linjës së parave:

Bastet e linjës së parave përfshijnë baste mbi shanset që një ekip të fitojë një lojë. Në çdo lojë basketbolli të kolegjit, do të ketë një 'favorit' që pritet të fitojë dhe një 'underdog' që ka më shumë gjasa të humbasë.

Bastorët mund të dallojnë 'të preferuarat' dhe 'underdogs' pasi tabelat e koeficienteve shfaqin një minus (-) pranë 'favoriteve' dhe një plus (+) pranë 'underdogs'. Një shembull se si funksionojnë shanset e një basti të linjës parash janë si më poshtë:

 • Një bast +150 Moneyline është +150 shanse, kështu që bastorët rrezikojnë 100 dollarë për të fituar 150 dollarë nëse vënë bast për fitimin e 'humburve'.
 • Një bast -150 Moneyline tregon -150 shanse, që do të thotë se bastorët bastojnë 150 dollarë për të fituar 100 dollarë nëse zgjedhin 'të preferuarat'

Bastet e përhapjes së pikëve:

Në bastet e përhapjes së pikëve, bastorët luajnë kumar kundër një libri sportiv dhe bast se sa pikë do të fitojë ose humbasë një ekip. Një shembull i mënyrës se si funksionon një bast i përhapjes së pikëve është:

 • Skuadra A:
  -2.5
  -110
 • Skuadra B:
  +2.5
  -110

Nëse A është 'i preferuari' dhe B është 'underdog', listat sportive do të parashikojnë që A të fitojë me 3 ose 4 pikë.

Numri i parë është basti, dhe i dyti është shanset (e njohur edhe si lëngu ose vig), që është kostoja e bastit.

Në shembullin e mësipërm, shanset janë -110, që do të thotë për të fituar 100 dollarë, bastorët duhet të rrezikojnë 110 dollarë. Nëse numri do të kishte një plus (+), bastorët do të fitonin 110 dollarë nga 100 dollarë.

Për të fituar, 'underdog' duhet të fitojë plotësisht ose të humbasë me më pak se përhapja, kështu që B duhet të fitojë ose të humbasë me dy pikë ose më pak, dhe bastuesi fiton.

Me bastet e përhapjes së pikëve, bastorët duhet të konsultojnë gjithmonë pikët mesatare të çdo skuadre për lojë gjatë një sezoni për të krijuar parashikime të sakta.

Opsione të tjera të basketbollit të kolegjit për ngjarje të caktuara:

 • Mbi/Nën
 • Props
 • Parlays
 • Futures
Llojet e shanset e basketbollit të kolegjit
Si të bastni në basketbollin e kolegjit në internet?

Si të bastni në basketbollin e kolegjit në internet?

Softueri i basteve të basketbollit të kolegjit u lejon bastorëve të vendosin baste në skuadrën dhe lojtarët e tyre të preferuar në internet dhe të ofrojnë informacion të detajuar për të ndihmuar me bastet e informuara dhe për të përmirësuar shanset për një fitore.

Shumica e programeve online të basteve sportive lidhen drejtpërdrejt me kompanitë e njohura të të dhënave për të ofruar zgjidhje bastesh me inteligjencë artificiale (AI).

Softueri më i mirë i basteve përdor formula matematikore të quajtura algoritme që mbledhin, përpunojnë dhe analizojnë informacionin historik të basketbollit të kolegjit nga skuadrat e shkollave, lojtarët dhe lojërat. Të dhënat nga sezone të ndryshme mundësojnë softuerin e basteve në internet të parashikojë shanset e sakta të mundshme të ngjarjeve specifike.

Faqet që pranojnë bastet e basketbollit të kolegjit në internet e bëjnë të lehtë vendosjen e basteve me vetëm disa klikime duke ofruar përfitimin e sigurisë totale. Këto sisteme online ruajnë informacionin personal dhe financiar të përdoruesve pas shtresave gjithëpërfshirëse të sigurisë së koduar.

Softueri kryesor i basketbollit të kolegjit ofron akses në opsionet e njohura dhe të sigurta të pagesave dhe sistemet e parave të gatshme. Këto platforma gjithashtu i lejojnë përdoruesit të zgjedhin gjuhët dhe monedhat e preferuara në mënyrë që përdoruesit të mund të vendosin baste në gjuhët e njohura për ta dhe të bastojnë në monedhat e tyre rajonale ose të preferuara.

Si të bastni në basketbollin e kolegjit në internet?
Karakteristikat unike të softuerit më të mirë të basteve

Karakteristikat unike të softuerit më të mirë të basteve

 • Licenca të njohura ndërkombëtare për lojërat e fatit
 • Përmbush kriteret dhe rregulloret globale të basteve online
 • Akomodon një numër të madh përdoruesish në të njëjtën kohë pa ndikuar në performancën e faqes
 • Lidhet me partnerë të besueshëm dhe të njohur të të dhënave dhe burime të dhënash
 • U ofron përdoruesve burime të dobishme të të dhënave për skuadrat e shkollave, lojtarët dhe lojërat
 • Përdor burimet dhe të dhënat e algoritmit për të llogaritur shanset dhe statistikat
 • Sistemet e fuqizuara nga AI për të llogaritur rezultatet dhe pagesat e mundshme të lojërave të basketbollit të kolegjit
 • Integrimet e realitetit të shtuar (AR) për të krijuar përvoja interaktive dhe tërheqëse të përdoruesit
 • Sistemet e mbrojtjes kundër mashtrimit
 • Burimet e sigurisë dhe të kriptimit për të mbrojtur privatësinë dhe të dhënat personale dhe financiare
 • Regjistrimi pa dhimbje i klientit, konfigurimi i llogarisë, vërtetimi i përdoruesit dhe verifikimi i moshës
 • Përshtatje e thjeshtë e pultit të përdoruesit
 • Mbështetja e klientit 24/7 dhe aksesueshmëria në platformë
 • MIRË TË MIRË për celularin ose akses në burimet e aplikacionit celular
 • Llogaritjet e mundshme të pagesave në zgjedhjet e basteve të përdoruesit
 • Rekomandime dhe udhëzime bastesh të përshtatura për preferencat e përdoruesve
 • Përditësime në kohë reale për lojërat, ekipet dhe lojtarët
 • Qasje në burimet e para-ndeshjes dhe të gjallave
 • Mbështetje për lloje të ndryshme bastesh sportive, duke përfshirë linjat e parave, paralays, spreads pikësh dhe totale nën/mbi
 • Krijimi i lehtë i basteve me disa klikime
 • Opsionet e basteve të bazuara në të folur
 • Ai i lejon përdoruesit të bastojnë në sporte të tjera të dashura, si garat me kuaj dhe kriket.
 • Skema e shpejtë e basteve dixhitale dhe gjenerimi i biletave
 • Rregullimet e koeficienteve gjatë ndeshjeve të drejtpërdrejta
 • Lejon baste në shumë gjuhë
 • Mbështetje për monedha të shumta
 • Opsione të besueshme dhe të sigurta pagese
 • Sisteme të besueshme të arkëtimit
 • Integrimi i palëve të treta për të mundësuar ndarjen e mediave sociale
Karakteristikat unike të softuerit më të mirë të basteve
Si të zgjidhni faqen më të mirë të basteve në internet për basketbollin e kolegjit

Si të zgjidhni faqen më të mirë të basteve në internet për basketbollin e kolegjit

Faqet më të mira të basketbollit të kolegjit u ofron përdoruesve bonuse të ndryshme duke i dhënë përparësi privatësisë dhe sigurisë. Bastorët e rinj mund të argëtohen duke bërë baste në turneun NCAA në internet dhe shijoni përfitimet e bonuseve shtesë nëpërmjet një Bonusi Mirë se vini ose Bonusi i Regjistrimit. Të dy shpërblimet shpërblejnë përdoruesit e rinj për regjistrimin dhe depozitimin e tyre të parë.

Faqet më të mira shpesh ofrojnë një Bonus Referimi, i cili shpërblen përdoruesit e verifikuar që rekomandojnë faqen te miqtë dhe familjarët. Bonuset e referimit nxisin përdoruesit të sjellin të dashurit në veprimin e NCAA dhe ofrojnë një sasi të caktuar krediti, zakonisht nga 10 deri në 100 dollarë, në varësi të sitit.

Një faktor tjetër që duhet marrë parasysh kur zgjidhni një faqe interneti bastesh janë burimet e faqes për përdoruesit. Udhëzuesit për shanset e leximit dhe tabelat e azhurnuara shpesh u japin përdoruesve një avantazh kur bëjnë zgjedhje bastesh. Ndërsa artikujt dhe informacionet për gjëra të tjera, si statistikat e lojtarëve dhe historia e skuadrës, i ndihmojnë bastorët të qëndrojnë të informuar për faktorë të ndryshëm që mund të ndikojnë në rezultatet.

Qasja në burimet e përgjegjshme të lojërave të fatit dhe licencat e basteve në internet janë gjithashtu një domosdoshmëri kur zgjidhni faqet e internetit më të mira të lojërave kudo në botë. Burimet e varësisë ndaj lojërave të fatit dhe lejet e detyrueshme tregojnë se një faqe përputhet me rregulloret globale të basteve dhe do të sigurojë drejtësi.

Si të zgjidhni faqen më të mirë të basteve në internet për basketbollin e kolegjit
Sporte të ndryshme popullore për të vënë bast

Sporte të ndryshme popullore për të vënë bast

Disa nga sportet kryesore për të bastuar në industrinë globale të basteve janë futbolli, i njohur gjithashtu si futboll, tenis dhe boks.

Çfarë është bastet e futbollit?

Me turne të mëdhenj si Kupa e Botës FIFA, Champions UEFA dhe Premier League angleze, futbolli është një nga sportet më të njohura globale për të luajtur kumar dhe shiko.

Bastet e futbollit ofrojnë disa nga shanset dhe promovimet më të mira, sepse ofrues të shumtë në mbarë botën konkurrojnë për të tërhequr bastore.

Një person mund të zgjedhë lloje të ndryshme bastesh, duke përfshirë bastet në dy nga tre rezultatet e mundshme (të njohura si baste me shanse të dyfishta), rezultatin përfundimtar dhe rezultatet e pjesës së parë.

Dashamirët e futbollit gjithashtu mund të vënë baste për rezultatet e pjesës së parë/kohës së plotë, shënuesit e golit të parë dhe të fundit, shënuesit e golave, të dyja skuadrat për të shënuar (BTTS) dhe shpërndarjet e pikëve.

Çfarë është bast tenisi?

Falë turneve të mbushura me aksion si Wimbledon dhe Davis Cup, shumë mendojnë tenisi një nga më të mirat për baste sportive dhe duke shikuar.

Gjatë ndeshjeve, bastorët mund të vendosin baste të drejtpërdrejta për lojërat në vazhdim. Por lojtarët e kumarit duhet të marrin në konsideratë faktorë të ndryshëm që mund të ndikojnë në rezultatin e një ndeshjeje, si sipërfaqet e lojës, lodhja, konvertimet e pikës së thyerjes dhe pikat e lojtarëve.

Sporti gjithashtu u ofron bastorëve mundësinë për të vendosur baste Moneyline, Game Spread, Set Spread, Over/Under, Futures dhe Prop.

Çfarë është bast boksi?

Ky bast ka të bëjë me luftimet me para të mëdha, si p.sh Super Seria Botërore e Boksit (WBSS), i cili bashkon boksierët profesionistë nga e gjithë bota.

Të apasionuarit pas basteve mund të luajnë në aspekte të ndryshme të luftimeve dhe rezultateve specifike ose metodave të fitores, duke përfshirë nokautet, skualifikimet, vendimet e gjyqtarëve dhe vendimet teknike.

Llojet e basteve që njerëzit mund të vendosin në beteja të mëdha përfshijnë baste të drejtpërdrejta, Moneyline, Raunde Mbi/Nën dhe Stop/Nokaut. Kumarxhinjtë gjithashtu kanë mundësinë të vendosin baste se si do të përfundojnë ndeshjet kryesore, të njohura si bast raundi.

Sporte të ndryshme popullore për të vënë bast
Këshilla dhe truke për bastet sportive për sukses me paratë e shpenzuara

Këshilla dhe truke për bastet sportive për sukses me paratë e shpenzuara

Këshillat dhe truket i ndihmojnë bastorët të vendosin baste të suksesshme. Më poshtë janë disa prej tyre:

Hulumtoni para basteve

Hulumtoni përpara se të vendosni për bastet. Zakonisht, ofruesit e basteve vendosin shanse në favor të tyre, por hulumtimi ju jep një avantazh.

Dinamika dhe zhvillimet e grupit gjatë rrjedhës së një loje ose praktike, si lëndimet, do t'ju ndihmojnë të zgjidhni baste me shanse më të mira.

Ndiqni bastet e forta dhe të dobëta

Besimi në zorrën tuaj shkon vetëm kaq larg. Merrni kontrollin e mundësive tuaja duke ndjekur baste më të forta dhe më të dobëta.

Ndjekja e basteve zbulon se cilët lloje ka të ngjarë të humbasin ose fitojnë dhe të veprojnë si një udhëzues që mund t'i drejtoheni përpara se të vendosni bast.

Ndiqni lajmet

Pavarësisht nëse burimet që zgjidhni përfshijnë një artikull të besueshëm basketbolli ose rrjete të lajmeve sportive, mbledhja e sa më shumë informacionit të jetë e mundur do të garantojë baste më të zgjuara.

Lajmet do të ofrojnë njohuri të vlefshme mbi tendencat, skuadrat që vendosin pikë në tabelë dhe drejtime të vlefshme për baste të suksesshme.

Këshilla dhe truke për bastet sportive për sukses me paratë e shpenzuara
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

FAQ

Gjithçka që duhet të dish për kazinotë

Cila lojë basketbolli në kolegj është më e lehtë për të bastuar?

Turnetë e basketbollit të kolegjit, si Charleston Classic dhe Myrtle Beach Invitational, me fushë neutrale mbi/nën, janë më të lehtat për të bastuar.

Që nga viti 2005, gjykatat neutrale ofrojnë 53.6% më poshtë, krahasuar me 49.9% në ndeshjet e tjera. Fushat neutrale kanë shanse më të mira për lojtarët e poshtëm, pasi skuadrat luajnë në mjedise të panjohura dhe gjykatat ndryshojnë.

A është e ligjshme të bastet në basketbollin e kolegjit?

Po, bastet e basketbollit të kolegjit janë të ligjshme. Megjithatë, disa shtete kanë rregulla strikte që parandalojnë disa lloje bastesh.

Indiana nuk do të lejojë baste në ekipin e saj të universitetit. Iowa nuk lejon baste probabiliteti për lojtarët dhe Nju Jorku nuk lejon baste në universitet, linjë ose në të ardhmen në asnjë ekip ose ngjarje të vetme.

A mund të bastoj në lojërat NCAA pasi ato të kenë filluar tashmë?

po! Bastet pas fillimit të një loje basketbolli në kolegj janë një bast brenda lojës dhe bastet mund të luajnë në lojën ose rezultatet e ardhshme.

Sportsbooks pranojnë dhe konfigurojnë linja të reja bazuar në ecurinë e një loje dhe do të pranojnë baste derisa të mbeten 5 minuta nga loja ose një rezultat i përcaktuar.

A mund të fitoni para për një ekip basketbolli të humbur?

Po, por gjithçka varet nga lloji i bastit të zgjedhur. Shpërndarja e pikëve do të ketë sukses dhe do të paguhet edhe nëse një ekip basketbolli humbet një ndeshje.

Pika shpërndan bast se sa pikë do të mposhtë një ekip tjetër ose do të humbasë me, kështu që nëse një parashikim është i saktë, basti fiton.

Cilat janë ndryshimet midis basteve në NBA dhe basketbollit të kolegjit?

Dallimet që prekin bastet e basketbollit në NBA dhe kolegj janë mospërputhjet e aftësive, struktura e lojës dhe numrat e ekipeve.

NCAA ka nivele të përziera aftësish, ndërsa skuadrat e NBA janë profesionistë. Çdo vit, 30 ekipe NBA garojnë në 82 ndeshje të ndara në tremujorë. NCAA ka mbi 300 skuadra që garojnë në 30 ndeshje të ndara në gjysmë.