Bast në Monaco Grand Prix internet

Çmimi i Madh i Monakos është një nga ngjarjet më të mëdha të Formula 1, dhe zhvillohet çdo vit. Është shumë popullor me faqet e basteve sportive në internet. Organizohet nga Automobile Club de Monaco. Qarku, i njohur si Circuit de Monaco, është 3.337 km në gjatësi për xhiro dhe numri i përgjithshëm i xhirove që përbëjnë garën është 78 minimale. Ai formon atë që njihet si Triple Crown of Motorsport së bashku me Le Mans 24 orë dhe Indy 500, dhe është pjesë e Kampionatit të Formula 1.

Nuk është një pistë e ndërtuar me qëllim; në fakt është një garë rrugore nëpër rrugët e qytetit shumë magjepsës të Monte Carlo. Duke qenë se rrugët janë shumë të ngushta dhe përbëhen nga disa kthesa, ndryshime lartësie dhe një tunel, ajo konsiderohet të jetë një nga garat më sfiduese të Formula 1.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Historia e Çmimit të Madh të Monakos

Historia e Çmimit të Madh të Monakos

Çmimi i parë i madh i Monakos u zhvillua në 1929 dhe u fitua nga William Grover-Williams duke drejtuar një Bugatti, megjithatë, vetëm një vit përpara se aplikimi për rinovimin e garës në statusin kombëtar u refuzua, Çmimi i Madh i Monakos pothuajse nuk ekzistonte.

Kjo ishte për shkak se pista e propozuar përdorte rrugë kryesisht brenda vendeve të tjera që kufizoheshin me Monakon. Për të shmangur këtë çështje, pista u krijua në rrugët e Monte Carlo. Kjo do të thoshte gjithashtu se kjo këngë ishte shumë më e shkurtër se zakonisht Gara në Formula 1 pistat, megjithatë, atë që u mungon në gjatësi e plotësojnë në numrin e xhirove.

Historia e Çmimit të Madh të Monakos
Çfarë është Formula 1?

Çfarë është Formula 1?

Gara e Formula 1, shpesh e shkurtuar në F1, është a motorsport që njihet ndërkombëtarisht. Ajo drejtohet nga Federata Ndërkombëtare e Automobilizmit (Fédération Internationale de l'Automobile) dhe qëllimi është të fitojë garën, megjithatë ka një listë rregullash që duhen ndjekur gjatë kryerjes së kësaj.

Garat e ligave të Formula 1 janë të gjitha mbi 305 km dhe fituesi është shoferi që e përfundon garën në më pak xhiro.

Gjatë sezonit të Formula 1, një seri garash të njohura si Grand Prix zhvillohen në mbarë botën. Shumica e tyre zhvillohen në pista garash të ndërtuara me qëllim, por disa, si Monako, drejtohen në rrugë brenda qytetit që janë të mbyllura për trafikun e zakonshëm. Kampionati i Formula 1 është një short i madh për basteshkruesit më të mirë në internet.

Çfarë është Formula 1?
Tenxherja e çmimit të Çmimit të Madh

Tenxherja e çmimit të Çmimit të Madh

Është një shumë e madhe parash në lojë për të gjithë pjesëmarrësit e Çmimit të Madh të Monakos. Aktualisht, vazoja e çmimit është rreth 1 miliard dollarë, e cila ndahet midis pjesëmarrësve në një mënyrë mjaft komplekse. 10 skuadrat më të mira që përfundojnë marrin rreth gjysmën e tenxhere në një shkallë rrëshqitëse, me të gjithë pjesëmarrësit e tjerë që marrin rreth 10 milionë dollarë secili me kusht që të kenë përfunduar në top 10 2 nga 3 vitet e mëparshme.

Tenxherja e çmimit të Çmimit të Madh
Popullariteti

Popullariteti

Çmimi i Madh i Monakos tërheq një numër të madh spektatorësh çdo vit, afërsisht 100,000 njerëz zbresin në qytetin e Monte Carlo për të kapur një paraqitje të shkurtër të veprimit nga linjat anësore, dhe nëse numëroni spektatorët nga ballkonet e hoteleve dhe apartamenteve dhe ata që punësoni jahte për të marrë një pamje të mrekullueshme nga marina, ju mund ta dyfishoni këtë numër lehtësisht.

Nga një e tërë listën e turneve sportive, Formula 1 mbetet një nga më të njohurat për t'u parë drejtpërdrejt, shikuar në TV dhe bast.

Popullariteti
Pilotët e njohur të Formula 1

Pilotët e njohur të Formula 1

Ayrton Senna është i vetmi pilot që ka fituar 6 herë në Çmimin e Madh të Monakos. 5 nga këto fitore ishin të njëpasnjëshme midis viteve 1989 dhe 1993. Graham Hill dhe Michael Schumacher janë 2 pilotët e vetëm që kanë arritur ndonjëherë afër këtij rekordi, duke fituar të dy nga 5 herë secili.

Sir Lewis Hamilton, i cili ka fituar 3 herë Çmimin e Madh të Monakos, vazhdon të garojë edhe sot, dhe është një nga emrat më të mëdhenj në këtë sport. Max Verstappen, fituesi i Çmimit të Madh të Monakos 2021 ishte vetëm 23 vjeç kur qëndroi në podiumin e fituesve.

Pilotët e njohur të Formula 1
Pse është i popullarizuar për bast Grand Prix i Monakos?

Pse është i popullarizuar për bast Grand Prix i Monakos?

Si një nga turnet kryesore të Formula 1, ai vjen me shumë emocione. Për t'i shtuar kësaj, bastet në Çmimin e Madh të Monakos vetëm sa do të rrisin atë nxitim të adrenalinës. Ndihmon që faqet e basteve në internet ta bëjnë vërtet të lehtë vendosjen e një basti në këtë ose çdo garë tjetër me formulë.

Vendosja e një basti është vërtet e thjeshtë, mund ta bëni online, përmes një prej librave të shumtë sportiv në internet. Për fat të mirë ka shumë faqe të njohura bastesh në internet.

Ju nuk keni nevojë të shpenzoni as shumë para, në fakt, inkurajohet të luani kumar me përgjegjësi dhe të vendosni vetëm një shumë që mund të përballoni për të humbur.

Çdo fitore është një bonus, por nëse shoferi juaj kalon kufirin për fitore dhe ju ndodh që të jeni në gjendje të arkëtoni disa dollarë shtesë, e gjithë kjo shton gëzimin e shikimit të sportit.
Njerëzit që vënë baste në Çmimin e Madh të Monakos nuk kufizohen vetëm tek ata që janë adhurues të këtij sporti.

Njerëzve u pëlqen të vendosin baste si hobi, madje ka edhe kumarxhinj profesionistë. Këta janë njerëz që përdorin strategjinë për të provuar të parashikojnë rezultatin e garës, bazuar në gjëra të tilla si forma aktuale e shoferit, kushtet e motit dhe llojet e pistës për të përmendur vetëm disa.

Pse është i popullarizuar për bast Grand Prix i Monakos?
Faqet më të mira të basteve të Çmimit të Madh të Monakos në 2024

Faqet më të mira të basteve të Çmimit të Madh të Monakos në 2024

Ka shumë site të shkëlqyera bastesh për këdo që dëshiron të vendosë një bast në Çmimin e Madh të Monakos, ose në përgjithësi në garat e formula një. Është më mirë të zgjidhni një faqe që lejon bastet në një listë të turneve sportive, duke përfshirë turnetë kryesore të formulës 1, në vend që të keni një përzgjedhje të kufizuar.

Faqet me reputacion do të ofrojnë një shumëllojshmëri sportesh për të bastuar, dhe shumica janë të lehta për t'u përdorur në internet. Faqet si 888 Casino dhe BetVictor do të ofrojnë gjithashtu një varg bonusesh, duke përfshirë bonuset e mirëseardhjes për njerëzit që regjistrohen me ta për herë të parë. Kjo do të thotë që me këto sajte, paratë tuaja do të shkojnë shumë më tej.

Disa site bastesh në internet, si William Hill, kanë gjithashtu dyqane bastesh ku mund të shkoni për të vendosur fizikisht një bast. Kjo është ideale për ata që duan të vënë bast në garën e ardhshme, por që nuk janë në gjendje të përdorin një faqe interneti të basteve celulare për çfarëdo arsye.

Disa njerëzve u pëlqen të ulen dhe të shikojnë garën drejtpërdrejt, gjë që ju mund ta bëni në dyqanin e basteve, të rrethuar nga njerëz me mendje të njëjtë që të gjithë brohorasin për shoferin e tyre të zgjedhur.

Faqet më të mira të basteve të Çmimit të Madh të Monakos në 2024
Si të vini bast në Çmimin e Madh të Monakos

Si të vini bast në Çmimin e Madh të Monakos

Bastet në Çmimin e Madh të Monakos nuk mund të ishin më të lehta. Së pari ju duhet të gjeni një faqe me reputacion të basteve në internet, siç u tha më herët. Shikoni rishikimet, metodat e depozitimit dhe politikën e tyre të përgjegjshme të lojërave.

Pasi të jeni të kënaqur me faqen tuaj të zgjedhur, krijoni një llogari dhe lidhni tuajin Metoda e pagesës ndaj saj. Shumica e sajteve marrin karta debiti dhe krediti, disa do të pranojnë gjithashtu PayPal dhe pagesa të tjera me portofolin elektronik.

Zgjidhni garën tuaj të zgjedhur nga një nga turnet e Formula 1, vendosni se kë dëshironi të fitoni, bazuar në çfarëdo strategjie që dëshironi (disa njerëzve u pëlqen të zgjedhin një emër nga një kapele!) dhe vendosni bastin tuaj. Faqja do të jetë e qartë në lidhje me shanset tuaja, sa më të larta të jenë shanset aq më i madh është kthimi - por edhe më pak gjasa të realizohet. Pastaj uluni dhe shikoni garën të shpaloset.

Nëse fitoni, shuma që keni fituar, në varësi të gjasave që keni pasur, do të paguhet automatikisht në llogarinë online. Për ta tërhequr këtë, do t'ju duhet të hyni në llogari për ta kërkuar atë.

Normalisht, tërheqja e fitimeve do të kthehet vetëm në kartën (ose mënyrën e pagesës) nga dolën paratë, kështu që nëse keni paguar me kartë krediti, nuk do të mund të tërhiqeni në PayPal, për shembull.

Si të vini bast në Çmimin e Madh të Monakos
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi