Bast në FINA Championships internet

Ky udhëzues bastesh i Kampionatit Botëror të Notit FINA është ideal për entuziastët e notit që duan të bastojnë në një nga turnetë kryesore sportive në botën e sporteve ujore. Zbuloni gjithçka që duhet të dini rreth këtij turneu dhe, më e rëndësishmja, se si të bastoni në të. Kampionati Botëror FINA, i njohur gjithashtu si Kampionati Botëror i Ujit, është një turne multidisiplinar për sportet ujore më të vlerësuara.

Turneu i organizuar nga Fédération Internationale de Natation (FINA) është ndër ngjarjet më të mëdha sportive në nivel global, duke tërhequr atletë të notit dhe entuziastë të notit në mbarë botën. Turneu gjithashtu krenohet me sponsorizime nga markat kryesore, duke përfshirë Nikon, Mikasa, Omega dhe Myrtha Pools, ndër të tjera.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Historia e Kampionatit FINA

Historia e Kampionatit FINA

Vendi më i mirë për të filluar analizimin e historisë së Kampionatit Botëror të Aquatics FINA është formimi i vetë organit sanksionues, FINA. E njohur në anglisht si Federata Ndërkombëtare e Notit. FINA është federata ndërkombëtare që sanksionon garat ndërkombëtare të ujit si nën Komitetin Olimpik Ndërkombëtar (IOC) ashtu edhe nën komunitetin ndërkombëtar. Ajo u formua më 19 korrik 1908 pas kulminimit të vitit 1908 Lojërat Olimpike Verore.

Në fillimin e saj, anëtarët fillestarë të FINA-s ishin federatat e notit të Belgjikës, Britanisë, Finlandës, Daneze, Franceze, Gjermanisë, Suedisë dhe Hungarisë. Vite më vonë, shumë federata të tjera janë bashkuar, duke e çuar numrin total të federatave nën ombrellë në 209. Anëtarët janë grumbulluar në 5 shoqata kontinentale; Konfederata Afrikane e Notit, Unioni i Notit i Amerikave, Federata e Notit të Azisë, Liga Evropiane e Notit dhe Shoqata e Notit të Oqeanisë.

Historia e Kampionatit FINA
FINA Kampionati Botëror i Notit

FINA Kampionati Botëror i Notit

Ndërsa FINA u formua në vitin 1908, vetëm në vitin 1973 u mbajt kampionati i parë botëror FINA në Beograd, Jugosllavi. Ngjarja u mbajt në Qendrën Sportive Tašmajdan nga 31 gusht deri më 9 shtator 1973 dhe tërhoqi 686 atletë nga 47 kombe. Sot, ky kampionat tërheq më shumë se 2000 atletë.

Rreth kampionateve

Ndërmjet viteve 1978 dhe 1998, Kampionati Botëror FINA i akuatikëve u mbajt çdo katër vjet. Në atë kohë, orari katërvjeçar nënkuptonte që Kampionatet Botërore mbaheshin në vitet e barabarta midis viteve olimpike verore. Megjithatë, në vitin 2001 u prezantuan ndryshime të reja. Kampionati në vend të katër viteve është mbajtur pas dy vitesh.

Kampionati Botëror më i fundit u mbajt në vitin 2019. I quajtur kampionati i 18-të i FINA-s në akuatikë, veprimtaria u mbajt në Gwangju, Koreja e Jugut, nga 12 deri më 28 korrik. 191 kombe morën pjesë në kampionat, së bashku me 1 ekip të refugjatëve të atletëve të pavarur të FINA-s. Fatkeqësisht, ngjarjet e 2020 dhe 2021 u anuluan për shkak të pandemisë Covid-19.

Pavarësisht anulimeve të fundit, ngjarja do të rikthehet në vitin 2022. Kampionati i 19-të Botëror FINA do të mbahet nga 18 qershor deri më 3 korrik 2022 në Budapest Hungaria, ndërsa Kampionati Botëror i 20-të i FINA-s do të zhvillohet nga 14 deri më 30 korrik 2023 në Fukuoka, Japonia.

FINA Kampionati Botëror i Notit
Skuadrat dhe atletët më të suksesshëm

Skuadrat dhe atletët më të suksesshëm

Shtetet e Bashkuara janë forca më dominuese në Kampionatin Botëror të Aquatics, me 622 medalje, 268 të arta. Kina vijon me 326 medalje, 146 të arta. Kombet e tjera kryesore në turne janë Rusia, Australia, Hungaria, Italia dhe Gjermania.

Atletët më të dekoruar janë Michael Phelps (26 medalje ari), Svetlana Romashina (21 medalje ari), Natalia Ishchenko (19 medalje ari), Ryan Lochte (18 medalje ari) dhe Svetlana Kolesnichenko (16 medalje ari).

Disiplinat në Kampionatin Botëror të Notit FINA

Siç u përmend më herët, Kampionati Botëror FINA është multidisiplinar. Kampionati botëror inaugurues i akuatikëve kishte vetëm 4 disiplina; zhytje, not, not i sinkronizuar dhe vaterpolo.

Më vonë, u prezantuan zhytja e lartë dhe noti në ujë të hapur, duke e çuar numrin e përgjithshëm të disiplinave në 6. Noti në ujë të hapur debutoi në Kampionatin Botëror FINA 1991, ndërsa zhytja e lartë u prezantua në Kampionatin Botëror të Aquatics FINA 2013.

Kampionati Botëror i Notit FINA ka divizione për meshkuj dhe femra, si dhe gara të përziera.

Skuadrat dhe atletët më të suksesshëm
Rreth notit

Rreth notit

Noti është një sport ku pjesëmarrësit përdorin trupin e tyre për të lëvizur nëpër ujë. Nga pikturat e epokës së gurit, noti konkurrues mund të datohet që nga epoka parahistorike. Megjithatë, në epokën moderne, ai u shfaq si një aktivitet rekreativ konkurrues në vitet 1830 në Angli.

Që në vitin 1837, Shoqata Kombëtare e Notit po priste disa gara noti. Sot, noti, në nivel garues, ka disa variante. Për shembull, në Kampionatin FINA, ekzistojnë katër variante - zhytje, not, not i sinkronizuar dhe vaterpolo.

Rreth notit
Pse është popullor Kampionati Botëror i Notit FINA?

Pse është popullor Kampionati Botëror i Notit FINA?

Kampionati Botëror i Notit FINA është ndër ngjarjet më të mëdha sportive globalisht. Ajo tërheq atletë noti nga i gjithë bota. Përveç atletëve, turneu gëzon një ndjekje të madhe nga e gjithë vëllazëria e sporteve ujore.

Kohët e fundit, Kampionati Botëror i Notit FINA është bërë kryefjalë edhe në faqet online të basteve sportive. Pra, çfarë e nxit popullaritetin e basteve të Kampionatit Botëror të Notit FINA?

E para është popullariteti i sporteve ujore, veçanërisht i Kampionatit Botëror FINA. Sipas të dhënave nga FINA, mbi 4.5 miliardë njerëz ndoqën mbulimin televiziv (transmetim të drejtpërdrejtë dhe me kasetë të vonuar) të Kampionatit Botëror të 15-të FINA në 2013. Nga ndjekësit e mëdhenj të sporteve ujore, ka shumë bastorë që duan të vënë bast për të preferuarën e tyre disiplinë në turne.

E dyta është disponueshmëria e vendeve të basteve të Kampionatit Botëror të Notit FINA. Në të kaluarën, librat e sportit fokusoheshin vetëm në sportet kryesore, futbollin, basketbollin dhe të tjerat. Megjithatë, me popullaritetin e turneve të sporteve ujore si kampionati botëror i notit FINA, bastebërësit po nxitojnë t'u ofrojnë entuziastëve të notit mundësinë për të vënë bast mbi kombin e tyre të preferuar dhe atletët në disiplina të ndryshme.

Pse është popullor Kampionati Botëror i Notit FINA?
Si të vini bast në Kampionatin Botëror të Notit FINA

Si të vini bast në Kampionatin Botëror të Notit FINA

Tani, elefanti në dhomë është, si mund të bastojnë lojtarët në Kampionatin Botëror të Notit FINA? Në këtë seksion, gjeni disa nga këshillat e shkathëta të basteve për fillestarët.

Kur vini baste në turne sportive që prekin disiplina të ndryshme, gjëja më e rëndësishme është të kuptoni sportet, lojën dhe rregullat e ndryshme. Në këtë rast, është thelbësore të kuptohet se si luhen gjashtë sportet ujore, objektivi dhe, më e rëndësishmja, opsionet e basteve.

Pasi të keni kuptuar lojërat e ndryshme në turne dhe mënyrën se si luhen ato, hapi tjetër është të gjeni një bastevënës me tregjet e Kampionatit Botëror të Notit FINA, pasi jo të gjithë bastebërësit mbulojnë sportet ujore.

E treta dhe më e rëndësishmja është të kuptojmë formën aktuale të atletëve dhe ekipeve të ndryshme. Disa atletë dhe ekipe janë të preferuarat, ndërsa të tjerët janë të dobët. Për ata që nuk ndjekin aktivisht sportet e ndryshme ujore në këtë turne, kontrollimi i shanset mund të ofrojë njohuri për atletët e preferuar. Rregulli i gishtit të madh është, sa më të ulëta të jenë shanset, aq më të larta janë shanset për të arritur bast, dhe anasjelltas.

Së fundi, sigurohuni që faqja të ketë një licencë të vlefshme. Është gjithashtu një ide e zgjuar për të gjuajtur bonuset e basteve sportive për të rritur bankrollin.

Si të vini bast në Kampionatin Botëror të Notit FINA
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi