Udhëzues për bastet e Lojërave Olimpike Dimërore 2022

Lajme

2022-02-16

Lojërat Olimpike Dimërore të 2022-ës filluan më 4 shkurt, pas një pritjeje të gjatë pas pandemisë COVID-19 që, për një moment, pothuajse fshiu ngjarjet e mëdha sportive. Të Lojërat Olimpike Dimërore të Pekinit pason Olimpiadën e përfunduar së fundmi në Tokio me gjashtë muaj, e cila është një kohëzgjatje jashtëzakonisht e shkurtër duke marrë parasysh se ngjarja e Tokios u vonua me gjashtë muaj.

Udhëzues për bastet e Lojërave Olimpike Dimërore 2022

Lojërat Olimpike XXIV Dimërore janë të veçanta për arsye të ndryshme. Së pari, Pekini hyn në histori si qyteti i parë që pret Olimpiadën Verore dhe Dimërore, pasi ky i fundit bëri debutimin e tij në vitin 2008. Ndërsa kryeqyteti kinez është qyteti pritës zyrtar, ngjarjet do të mbahen në 13 vende të shpërndara në tre. zona (Pekin, Yanqing dhe Zhangjiakou).

Bast në Lojërat Olimpike Dimërore në internet

Ngjarjet olimpike dimërore janë zakonisht më të shkurtra se sportet verore, duke e bërë të domosdoshme që një lojtar i basteve sportive të kuptojë opsionet e ndryshme të disponueshme gjatë basteve për sportet dimërore për të arritur në terren.

Para se të shikojnë opsionet e disponueshme për ta, bastet sportive duhet të zotërojnë ndërlikimet e basteve të Lojërave Olimpike Dimërore. Thënë kështu, këtu janë disa hapa që duhen ndërmarrë gjatë vendosjes së basteve në Lojërat Olimpike Dimërore 2022:

Zgjidhni një libër sportiv

Ndonëse kjo mund të tingëllojë si klishe, hapi i parë për të vënë bast në Lojërat Olimpike Dimërore 2022 duhet të jetë gjetja e faqes më të mirë të basteve sportive. Kjo duhet të jetë një faqe bastesh në internet që mbulon gjerësisht ngjarjen.

Kuptoni shanset

Pasi të bashkohen me një libër sportiv në internet për qëllime të basteve në Lojërat Olimpike Dimërore, lojtarët duhet t'i kushtojnë vëmendje shansetve që ofrohen ose mbulimit të tregut, gjë që nuk duhet të jetë aspak e keqe për këdo që ka një përvojë bastesh sportive. Gjetja e mundësive duhet të jetë e lehtë. Megjithatë, bastet online duhet të jenë të gjallë për faktin se disa bastevënës priren të injorojnë sportet më pak të njohura të Lojërave Olimpike Dimërore si kaçurrela.

Bastet e Vendit

Vendosja e basteve duhet të jetë e lehtë - zgjidhni një ekip ose atlet dhe vendosni shumën për të bastuar. Dhe ku përfshihen paratë, është gjithmonë e rëndësishme të nënvizohet rëndësia e kujdesit të duhur.

Opsionet më të mira të basteve për sportet dimërore

Olimpiada Dimërore 2022 do të ketë 109 ngjarje të shpërndara në 15 sporte. Popullariteti i këtij eventi vazhdon të rritet në mesin e basteve sportive, kryesisht për shkak të rritjes së popullaritetit të disa sporteve në këtë ngjarje, si p.sh Hokej në akull dhe hokej. Gjithashtu, bastet sportive në internet, ose perspektivat për të fituar para, kanë kontribuar jashtëzakonisht në bërjen e Lojërave Olimpike Dimërore të njohura.

Mbetet e qartë se disa Sporte Olimpike Dimërore janë më të njohura se të tjerët. Këtu janë disa nga ngjarjet më të njohura midis basteve të basteve në sportet dimërore.

Ski

Ka shumë disiplina të lidhura me skijimin që mbulohen në Lojërat Olimpike Dimërore. Kjo ngjarje zë qendrën në qendër të Lojërave Olimpike Dimërore të Pekinit, pasi është paraqitur në çdo Olimpiadë Dimërore. Disa ngjarje të skijimit në konkursin e vitit 2022 përfshijnë skijim ndër-vend, ski me shpejtësi në pistë të shkurtër, kërcim me ski dhe ski alpin.

Ekipet për të parë - Austria, Zvicra, Italia dhe Norvegjia.

Hokej në akull

Hokej mbi akull gëzon një ndjekës të madh globalisht. Veçanërisht, hokej mbi akull është kredituar për prodhimin e disa prej momenteve më të bukura në historinë e Lojërave Olimpike Dimërore. Ndeshja e femrave SHBA-Kanada është zakonisht një kënaqësi për t'u parë, me skuadrat përkatëse që premtojnë një garë emocionuese. Çdo bast sportiv online që mbulon Lojërat Olimpike Dimërore ofron shanse për këtë sport.

Ekipet për të parë - Kanada, Rusi, Danimarkë dhe Zvicër

Snowboarding

Snowboarding është një lojë aftësish që kërkon të shfaqë aftësi atletike dhe guxim. Këta faktorë e bëjnë atë mjaft tërheqës për bastorët sportivë. Lojërat Olimpike Dimërore i shohin atletët të kompletuar në pesë ngjarje snowboarding - Sllallomi gjigant paralel, Snowboard Cross, Slopestyle dhe Blog Air.

Individët për të parë - Shaun White, Chloe Kim

Bobsleigh

Bobsleigh njihet gjithashtu si Bobsleigh, një i preferuar i tifozëve në çdo ngjarje Olimpike Dimërore. Romanca me Bobsled i atribuohet kryesisht faktorit të shpejtësisë të gdhendur në lojë që i sheh konkurrentët në kanaçe prej kallaji të lëvizin me shpejtësi deri në 85 mph. Garat bobsleigh përfshijnë katër ngjarje. Këto përfshijnë dy burra, dy gra, katër burra dhe monobob për gra.

Ekipet për të parë: Gjermani, Zvicër, Amerikë, Xhamajka

Llojet e basteve të njohura të Lojërave Olimpike Dimërore

Ngjarjet e Lojërave Olimpike Dimërore kanë shumë mundësi bastesh sportive në internet. Njohja e sportit është thelbësore, dhe kjo kërkon kërkime ose njohuri të gjera që dikush të marrë vendime të informuara. Thënë kështu, këtu janë llojet e basteve të zakonshme për bastet e Lojërave Olimpike Dimërore në internet.

  • Fitues i plotë: Vendosja e basteve për një individ ose ekip që ka gjasa të fitojë.
  • Ndeshjet: Ky bast kërkon që bastorët të zgjedhin një atlet që ata mendojnë se do të jetë më mirë se një tjetër në çdo ngjarje të caktuar.
  • Marzhi fitues: Bast mbi numrin e pikëve ose sekondave që fituesi do të fitojë.
  • Ekipi fitues/ Totali i medaljeve: Ky bast largohet nga sportet individuale, por më tepër nga performanca e përgjithshme e një vendi në Lojërat Olimpike.

Këshilla për bastet e Lojërave Olimpike Dimërore

Bastet sportive dimërore në internet nuk ndryshojnë nga bastet e përditshme sportive në internet. Si gjithmonë, rregulli i artë i basteve sportive ende qëndron: bëni detyrat e shtëpisë. Gjithashtu, për shkak se mund të jetë e vështirë të ofrohen këshilla specifike për sportin, zbatohen këshillat e përgjithshme të mëposhtme.

  • Studioni disiplinat dhe rregullat e tyre
  • Hulumtimi! Hulumtimi! Hulumtimi! – përdorni teknologjinë në avantazhin tuaj
  • Përqafoni kumarin e përgjegjshëm

Lajmi i fundit

Zgjedhja e faqeve më të mira të basteve të basketbollit
2022-09-28

Zgjedhja e faqeve më të mira të basteve të basketbollit

Lajme