Ngjarjet më të pritura të eSports 2022

Lajme

2022-03-09

Bastet eSports kanë forcuar pozicionin e tyre në bastet sportive në internet gjatë viteve të fundit. Pandemia e Covid nxiti rritjen, e cila ndërpreu ngjarjet kryesore sportive, duke i lënë lojtarët opsione të kufizuara bastesh. Ka shumë ngjarje eSports të planifikuara në fillim të vitit 2022, të cilat do të paraqesin mundësi të shumta për baste sportive profesionale. Disa nga ngjarjet më të mira të eSports 2022 që ia vlen t'i kushtoni vëmendje janë theksuar më poshtë.

Ngjarjet më të pritura të eSports 2022

Turneu 2022 VCT Challengers 1

Kjo ngjarje eSports do të organizohet në internet, nga shkurti deri në mars 2022, si pjesë e Turneut të Kampionëve Valorant (VCT). Ngjarja do të prezantojë disa nga skuadrat më të mira nga e gjithë bota që konkurrojnë në një sistem me tre nivele të përbërë nga Challengers, Masters dhe Champions. Fituesit e turneut do të konkurrojnë në nivelin Masters, nga i cili fituesit kalojnë në nivelin e Champions ndërsa zhvillohet Turi i Kampionëve Valorant.

Kampionati Botëror i Ligës së Raketave

Kampionati Botëror i Rocket League është planifikuar për në korrik 2022, në fund të sezonit në vazhdim 2021-2022. Kampionati do të ketë dy faza kryesore për herë të parë, Wildcard-in e ri të Kampionatit Botëror dhe Ngjarja kryesore e Kampionatit Botëror, me një grup çmimesh për ngjarjen që është 6,000,000 dollarë. Ndeshjet e shumta të eventit do të ofrojnë shumë mundësi bastesh online në eSports.

Kampionati Apex Legends Global Series (ALGS) 2022

Kampionati inaugurues ALGS u zhvillua në vitin 2021. Më shumë se 200 ekipe të Apex Legend nga vende të ndryshme morën pjesë në veprimtari. Kampionati ALGS 2022 është vendosur të jetë shumë më i madh dhe më i mirë, me një grup çmimesh prej 5,000,000 dollarë. Do të ketë qarqe kualifikuese dhe sfiduese, të cilat do të çojnë në play-off dhe raunde kampionate. Analistët parashikojnë se do të jetë një nga ngjarjet më të mira të eSports në 2022.

DreamHack 2022 Anaheim

Kjo ngjarje, e njohur gjithashtu si Kampionati Rajonal i Amerikës së Veriut, është planifikuar për nga 11 deri më 13 shkurt 2022. Do të jetë një ngjarje personalisht e organizuar në Qendrën e Konventave në Anaheim. Ai do të shfaqë Halo, Counter-Strike Global Offensive dhe disa lojëra luftarake që do të jenë fantastike për bastet në eSports në internet. Ngjarja kalon dhe biletat janë tashmë në shitje.

Turneu Masters 2022

Turneu Masters 2022 përfshin disa turne eSports që bashkojnë lojtarët më të mirë të Hearthstone nga e gjithë bota për të luftuar për çmimin e pishinës dhe titullin e lakmuar të kampionit të turneut Masters. Të gjitha lojërat luhen në internet duke përdorur formatin më të mirë nga pesë.

Ftesa e Gjashtë

Ngjarja Six Invitational do të zhvillohet nga 8 deri më 20 shkurt në Montreal. Është kampionati botëror i të famshmit Rainbow Six Siege. Ngjarja aktualisht tregtohet si një mundësi për dashamirët e Rainbow Six Siege për t'u rilidhur pas pandemisë. Lojërat do të luhen personalisht, por nuk do të ketë audiencë live.

Kupa e mes-sezonit LCS 2022

Tifozët e League of Legends duhet të presin me padurim Kupën e Mesme të Sezonit LCS 2022, e cila do të zhvillohet më 23 dhe 24 prill si një zëvendësim i Playoff-eve të Pranverës që u zhvilluan vitin e kaluar. Fituesit e eventit do të kualifikohen për Ftesën e Messezonit. Kjo ngjarje do të organizohet në Hjuston, Teksas nëse hiqen kufizimet për Covid. Ai do të ofrojë mundësi të shumta për baste eSports online.

Lajmi i fundit

Zgjedhja e faqeve më të mira të basteve të basketbollit
2022-09-28

Zgjedhja e faqeve më të mira të basteve të basketbollit

Lajme