LOOT.BET Zgjerohet në tregje të reja

Lajme

2022-08-17

LOOT.BET, ndoshta një nga faqet më të mira të basteve eSports, po rritet në lartësi më të mëdha pasi React Gaming Group bleu kompaninë e saj mëmë, Livestream Gaming Inc. Vetëm disa muaj pas blerjes së Livestream Gaming Inc., plaçkitje. BESTKompania mëmë e React Gaming Group është e prirur të zgjerohet në tregje të reja.

LOOT.BET Zgjerohet në tregje të reja

plaçkitje. Blerja e BET nga React Gaming Group

React Gaming, i njohur më parë si Intema Solutions, është një lojtar kyç në industrinë e eSports. Ajo zotëron dhe operon disa sipërmarrje brenda ekosistemit eSports, duke përfshirë HypeX.gg, një organizatë e turneut eSports dhe një platformë bastesh. Kompania zotëron gjithashtu Generationz Gaming Entertainment, një faqe bastesh dhe një ekip eSports, Team Bloodhounds, një veshje Fortnite. Kompani të tjera në pronësi të React Gaming Group përfshijnë Advertiise dhe TheSMACK.gg.

Megjithatë, nga të gjitha indikacionet, fokusi kryesor është tani në LOOT.BET, duke marrë parasysh platformën e basteve, ka qenë dëshmitare e rritjes eksponenciale në vitet e fundit. I themeluar në vitin 2016, LOOT.BET krenohet me mbi 450,000 lojtarë të regjistruar dhe ka bashkëpunuar me disa organizatorë dhe ekipe kryesore të ngjarjeve eSports.

Interesi i React Gaming Group për Livestream Gaming dhe LOOT.BET filloi në vitin 2021 kur kompania kanadeze bëri të ditur zyrtarisht synimet e saj. Megjithatë, vetëm në shkurt 2022 React Gaming Group finalizoi blerjen e Livestream Gaming në një marrëveshje me vlerë rreth 14.75 milion dollarë (10.6 milion £). React Gaming Group do të shtojë 3 milion dollarë (2,157 milion £) nëse Livestream arrin objektivat e tij të përshkruara.

Nuk ka dyshim që LOOT.BET është ndër më të shpejtat në rritje faqet e basteve, dhe kjo është arsyeja që u vu nën radarin e React Gaming Group. Në vitin 2020, vëllimi i basteve të bastbërësit eSports u rrit me 67% krahasuar me një vit më parë, ndërsa baza e lojtarëve u rrit me 58% në të njëjtin vit. Kur bëhet fjalë për të ardhurat, raportet treguan se kompania kishte të ardhura bruto nga lojërat prej 3.22 milionë dollarë në 2020. Këto janë shifra që shpjegojnë pse LOOT.BET do të jetë thelbësore në ekosistemin eSports të React Gaming Group.

Zgjerimi në tregje të reja

Në kohën e blerjes së Livestream, LOOT.BET po ofronte tashmë tregje bastesh në mbi 40 vende. Menjëherë pasi React Gaming Group mori përsipër, kompania tregoi synimin e saj për t'u zgjeruar në tregje më të reja, një ofertë që synonte të shpallte LOOT.BET si faqja më e mirë e basteve eSports globalisht.

Licenca e lojërave në internet në Isle of Man

Qysh në shkurt 2022, React Gaming Group kishte marrë një licencë për lojëra online në Isle of Man, duke i shtuar licencës së lojërave të lojërave të LOOT.BET Curaçao. Kjo licencë nuk ishte domosdoshmërisht një strategji zgjerimi; ishte për të lehtësuar marrjen e Livestream Gaming.

Por atëherë, është e pamundur të injorohet fakti që Manx kanë një oreks të madh për lojërat e fatit, veçanërisht bastet. Në një sondazh të vitit 2017, 76% e Manx luan kumar të paktën një herë në vit, ndërsa 18.5% e popullsisë luan kumar në internet.

Duke marrë parasysh statistikat e përmendura më lart, LOOT.BET do të jetë padyshim një emër i njohur në skenën e basteve të Isle of Man tani që ofron baste eSports dhe baste tradicionale së bashku me lojërat e kazinosë.

Licenca e lojrave në Ontario

Një tjetër fitore për LOOT.BET është licenca e lojrave në Ontario që do t'i lejojë kompanisë të ofrojë ligjërisht shërbime të lojërave të fatit në internet për lojtarët në provincën kanadeze. Pas një debati të gjatë, Ontario vendosi të hapë një treg ligjor dhe të rregulluar të lojërave të fatit në internet. Kjo do të thoshte se operatorët ishin të lirë të hapnin dyqane në provincë.

React Gaming Group shfrytëzoi momentin dhe aplikoi për licencë nga Komisioni i Alkoolit dhe Lojërave të Ontarios (AGCO). Me hapjen e tregut ligjor dhe të rregulluar të lojërave të fatit, licenca e lojërave të fatit në Ontario do të jetë gjithashtu një fitore për LOOT.BET. Kjo po konsiderohet se Kanadaja, dhe në veçanti Ontario, ka shumë fansa eSports dhe eSports bast. Ndërkohë që ka disa operatorë të tjerë, të cilëve u janë dhënë licenca, LOOT.BET do të ketë avantazhin pasi është një prodhues i parë i basteve elektronike eSports.

Hyrja në tregun e Filipineve

Në lajmet më të fundit, React Gaming Group kërkon të hyjë në tregun e lojërave të fatit në internet të Filipineve me një nga kompanitë e tij, Generationz Gaming Entertainment. Marrëveshja është një model biznesi për ndarjen e të ardhurave të markës së bardhë me HHRP, një nga katër kompanitë me licenca për të operuar në Filipine.

Pas certifikimit të LOOT.BET nga Gaming Laboratories International, Generationz Gaming Entertainment do të operojë platformën LOOT.BET nën faqen e HHRP. React Gaming Group do të marrë më pas një pjesë të të ardhurave të krijuara në vendin me më shumë se 100 milionë njerëz.

Hyrja e afërt e React Gaming Group në skenën e lojrave të Filipineve do të jetë një moment historik pasi kompania kërkon të rrisë të ardhurat e saj.

Ndërsa Ontario, Ishulli i Manit dhe Filipinet janë tregjet e reja që React Gaming Group po synon, pritet që kompania të identifikojë disa vende të tjera ku popullariteti i basteve eSports po rritet. Kompania konfirmoi se do të përsëriste modelin e biznesit të markës së bardhë me operatorë në vende të tjera.

Me investimin prej 6 milionë dollarësh pas blerjes së LOOTBET'S, React Gaming Group do të thotë biznes dhe me siguri do të jetë një forcë përçarëse në bastet eSports.

Lajmi i fundit

Debutimi i madh i TonyBet në Letoni pas investimit prej 1.5 milion dollarësh
2022-09-25

Debutimi i madh i TonyBet në Letoni pas investimit prej 1.5 milion dollarësh

Lajme