Gjithçka rreth Ice Hockey Odds

Hokej mbi akull mund të mos jetë një sport popullor si futbolli apo basketbolli në mbarë botën, por është jashtëzakonisht i popullarizuar në pjesët veriore të botës, veçanërisht në Kanada, SHBA dhe Evropën Veriore. Kjo është arsyeja pse bastet në ligën e hokejve të Amerikës së Veriut HNL, e cila konsiderohet më e mira në botë, janë gjithashtu shumë të njohura.

NHL është liga më e fortë dhe më e famshme në botë. Ai përbëhet nga 30 ekipe nga Amerika dhe Kanadaja të cilat luajnë 82 ndeshje të sezonit të rregullt secila. Në fund të sezonit, tetë më të mirat nga çdo Konferencë konkurrojnë në play-off për çmimin më prestigjioz - Kupën Stanley.

Hokej mbi akull nuk është vetëm një nga sportet më emocionuese për t'u parë, por ofron gjithashtu disa mundësi bastesh që mund të jenë argëtuese dhe fitimprurëse. Pavarësisht nëse jeni një bastist me përvojë ose një fillestar që kërkon të zhytet në botën e basteve të hokejit mbi akull, këtu është një udhëzues hap pas hapi për t'ju nisur.

Gjithçka rreth Ice Hockey Odds
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Faktorët kryesorë që ndikojnë në shanset e hokejit në akull

Faktorët kryesorë që ndikojnë në shanset e hokejit në akull

Kur është fjala për bast hokej mbi akull, nuk ka të bëjë vetëm me fat. Ka faktorë kyç që ndikojnë në shanset. Kuptimi i këtyre elementeve mund t'ju ndihmojë të bëni baste më të zgjuara, duke çuar potencialisht në fitime më të mira. Pra, le të gërmojmë në këta faktorë të rëndësishëm.

 • Historia e performancës së ekipit: Performanca e kaluar e një ekipi mund t'ju tregojë shumë për perspektivat e tij në të ardhmen. Nëse një ekip ka qenë në një seri fitoresh, shanset mund të anojnë në favorin e tyre. Por mbani mend, performanca e kaluar nuk është një garanci për fitoret e ardhshme. Qëndroni gjithmonë të përditësuar me statistikat e sezonit aktual.
 • Lëndimet e lojtarëve dhe ndryshimet në listë: Lëndimet e lojtarëve mund të ndikojnë ndjeshëm në shanset e një ekipi për të fituar. Për shembull, nëse një lojtar yll lëndohet, shanset mund të anojnë kundër atij ekipi. Gjithmonë kontrolloni ndryshimet e listës përpara se të vendosni bast. Çdo ndryshim i minutës së fundit mund të ndikojë shumë në lojë.
 • Dinamika e lojës në shtëpi/larg: Avantazhi i shtëpisë është një gjë e vërtetë në hokej mbi akull. Ekipet në përgjithësi performojnë më mirë kur luajnë në akullin e tyre në shtëpi për shkak të mjedisit të njohur dhe mbështetjes së turmës. Pra, mbani një sy se ku po luhet ndeshja.
 • Ndeshjet e fundit kokë më kokë: Ndeshjet e fundit midis ekipeve mund t'ju japin gjithashtu njohuri të vlefshme. Nëse Skuadra A ka fituar tre ndeshjet e fundit kundër Ekipit B, ato mund të jenë basti më i sigurt. Megjithatë, shqetësimet janë të zakonshme, ndaj përdorni këtë informacion me mençuri.
Faktorët kryesorë që ndikojnë në shanset e hokejit në akull
Lloje të ndryshme të shanseve të basteve në hokej mbi akull

Lloje të ndryshme të shanseve të basteve në hokej mbi akull

Tani që kuptojmë se çfarë mund të ndikojë në shanset, le të eksplorojmë llojet e ndryshme të basteve që mund të vendosni në hokej mbi akull.

 • Shanset e linjës së parave: Moneyline është lloji më i thjeshtë i bastit ku zgjidhni ekipin që mendoni se do të fitojë. Për shembull, nëse shanset për Skuadrën A janë +150 dhe Skuadra B është -150, ju do të fitoni më shumë para nëse vini bast te skuadra e dobët, Ekipi A, dhe ata fitojnë.
 • Bastet e Linjës së Puck: Bastet e linjës së topit janë unike për hokejin mbi akull dhe janë të ngjashme me përhapjet me pikë në sporte të tjera. Këtu, një ekip duhet të fitojë me një numër të caktuar golash, ose të humbasë me më pak se një numër i caktuar golash. Kjo e bën bastin më interesant, veçanërisht kur një ekip është shumë i favorizuar.
 • Bast mbi/nën ose totale: Në bastet Mbi/Nën, ju jeni duke vënë bast mbi numrin total të golave ​​të shënuar nga të dyja skuadrat. Nëse Over/Under është vendosur në 5.5, ju jeni duke vënë bast se golat totale ose do të jenë mbi ose nën atë numër. Merrni parasysh faktorë si statistikat mbrojtëse dhe sulmuese të skuadrave përpara se të vendosni këtë bast.
 • Futures dhe Bastet Prop: Futures janë baste për ngjarjet që do të ndodhin në të ardhmen, si për shembull kush do të fitojë kampionatin. Bastet prop janë më specifike, si për shembull se cili lojtar do të shënojë golin e parë. Këto baste janë argëtuese, por në përgjithësi janë më të vështira për t'u parashikuar.

Duke kuptuar këta faktorë kyç dhe lloje të ndryshme bastesh, do të jeni më të pajisur për t'u zhytur në botën emocionuese të basteve të hokejit mbi akull. Mbani mend, luani gjithmonë me përgjegjësi dhe merrni parasysh të vizitoni një kazino të listuar më lart në BettingRanker për përvojën më të mirë të basteve.

Lloje të ndryshme të shanseve të basteve në hokej mbi akull
Si të bastni në hokej mbi akull

Si të bastni në hokej mbi akull

Hokej mbi akull nuk është vetëm një nga sportet më emocionuese për t'u parë, por ofron gjithashtu disa mundësi bastesh që mund të jenë argëtuese dhe fitimprurëse. Këtu janë hapat për të filluar:

 1. Hulumtoni ekipet: Përpara se të vendosni ndonjë bast, hulumtoni gjithmonë performancat e fundit të ekipeve, statistikat e lojtarëve dhe çdo të dhënë tjetër të rëndësishme.
 2. Kontrolloni shanset: Libërbërës të ndryshëm do të ofrojnë shanse të ndryshme për të njëjtën ndeshje. Gjeni shanset më të mira për lojën që ju intereson.
 3. Vendosni bastin tuaj: Vendosni për shumën që dëshironi të vini bast dhe vendosni bastin tuaj në ekipin që mendoni se do të fitojë.
 4. Shikoni dhe prisni: Shijoni lojën dhe nëse ekipi juaj fiton, bëni edhe ju!
Si të bastni në hokej mbi akull
Si të lexoni shanset e basteve në hokej mbi akull

Si të lexoni shanset e basteve në hokej mbi akull

Të kuptuarit se si të lexoni shanset e basteve është thelbësore për këdo që kërkon të vërë bast në hokej mbi akull. Ai jo vetëm që tregon pagesën për një bast fitues, por gjithashtu tregon probabilitetin e nënkuptuar të një rezultati të caktuar. Shanset e basteve paraqesin vlerësimin e krijuesit të basteve për probabilitetin që të ndodhë një ngjarje specifike. Ata gjithashtu përcaktojnë shumën e parave që mund të fitoni bazuar në aksionet tuaja.

Ekzistojnë tre formate kryesore të shanseve:

 • Shanset dhjetore: Më e zakonshme në Evropë, Australi dhe Kanada. Ai përfaqëson pagesën totale (aksioni + fitimi). Për shembull, shanset prej 2,50 do të thotë që ju do të merrni 2,50 $ për çdo 1 $ që vini bast, duke përfshirë aksionin tuaj origjinal.
 • Shanset thyesore: E zakonshme në MB dhe Irlandë. Paraqitur si thyesa, si 6/4. Kjo do të thotë për çdo 4 dollarë që vini bast, do të përfitoni 6 dollarë.
 • Shanset e linjës së parave (ose amerikane): Përdoret gjerësisht në SHBA. Ato shfaqen si numra pozitivë ose negativë. Një numër pozitiv (p.sh. +150) tregon se sa fitim do të kishit në një bast 100 dollarë. Një numër negativ (p.sh., -200) tregon se sa do t'ju duhet të vini bast për të bërë një fitim 100 dollarë.

Llogaritja e pagesës së mundshme:

 • Shanset dhjetore: Aksioni x Shanset = Pagesa. Për shembull, një bast prej 10 dollarësh me koeficient 2,50 do të kthente 25 dollarë (15 dollarë fitim + 10 dollarë aksione).
 • Shanset thyesore: (Aksioni x Numëruesi) / Emëruesi = Fitimi. Me shanse 6/4, një bast 4$ do të kthente një fitim 6$.
 • Shanset e linjës së parave: Për shanset pozitive: (Aksionet x Koeficientët) / 100 = Fitimi. Për shanset negative: (100 x Aksioni) / |Shanset| = Fitimi.

Probabiliteti i nënkuptuar:

Ju gjithashtu mund t'i kuptoni shanset si vlerësimi i krijuesit të basteve për një ngjarje që ndodh:

 • Shanset dhjetore: (1/Shanset) x 100 = Probabilitet i nënkuptuar. Pra, shanset 2.50 kanë një probabilitet të nënkuptuar prej 40%.
 • Shanset thyesore: Emëruesi / (Numëruesi + Emëruesi) x 100. Për shanset 6/4, probabiliteti i nënkuptuar është 40%.
 • Shanset e linjës së parave: Për shanset pozitive: 100 / (Shanset + 100) = Probabiliteti i nënkuptuar. Për shanset negative: |Shanset| / (|Shanset| + 100).

Përmbys

Është thelbësore të kuptohet se bastebërësit shtojnë një diferencë (të njohur si overround ose vig) në shanset për të siguruar që ata të kenë një fitim. Kjo është arsyeja pse probabiliteti total i nënkuptuar për të gjitha rezultatet e mundshme në një ngjarje do të kalojë 100%.

Si të lexoni shanset e basteve në hokej mbi akull
Si të gjeni shanset më të mira të basteve për hokej mbi akull

Si të gjeni shanset më të mira të basteve për hokej mbi akull

 1. Përdorni faqet e krahasimit të mosmarrëveshjeve: Këto platforma përmbledhin shanset nga prodhues të ndryshëm bastesh, duke ju lejuar të dalloni shpejt shanset më të favorshme për një ndeshje ose ngjarje të caktuar.
 2. Specializohuni në liga specifike: Shanset mund të ndryshojnë në mënyrë të konsiderueshme midis ligave. Duke u specializuar në liga specifike, do të zhvilloni një kuptim më të mirë të skuadrave, lojtarëve dhe faktorëve të tjerë ndikues, duke e bërë më të lehtë të dalloni shanset e vlerës.
 3. Ndiqni lajmet e hokejit mbi akull: Qëndroni të përditësuar me lajmet më të fundit për hokej mbi akull. Lëndimet, forma e ekipit dhe dinamika të tjera mund të ndikojnë në shanset. Të qenit përpara kurbës mund t'ju ndihmojë të kapni shanset më të mira përpara se ato të shkurtohen.
 4. Përdorni shkëmbimet e basteve: Platformat si Betfair i lejojnë lojtarët të propozojnë shanset e tyre dhe të bastojnë kundër njëri-tjetrit. Ky sistem "peer-to-peer" ndonjëherë mund të ofrojë shanse më të mira se bastebërësit tradicionalë.
 5. Kërkoni për promovime të libralidhësve: Disa libralidhës ofrojnë shanse të zgjeruara për lojëra ose ngjarje të veçanta. Këto promovime mund të ofrojnë vlerë më të mirë, por gjithmonë lexoni termat dhe kushtet.
Si të gjeni shanset më të mira të basteve për hokej mbi akull
Faqet më të mira të basteve në internet për shanset për hokej mbi akull

Faqet më të mira të basteve në internet për shanset për hokej mbi akull

Zgjedhja e faqes më të mirë të basteve është thelbësore për një përvojë të mirë bastesh. Ja çfarë duhet marrë parasysh:

 • Reputacioni: Zgjidhni gjithmonë faqe bastesh me reputacion dhe të mirëshikuar. Shikoni Lista kryesore e BettingRanker e bastebërësve të rekomanduar sot dhe zhyteni në botën emocionuese të basteve për hokej mbi akull!
 • Shanset e ofruara: Sa më të mira të jenë shanset, aq më të larta janë kthimet tuaja të mundshme.
 • Opsionet e basteve të drejtpërdrejta: Bastet në lojë ose live mund të rrisin eksitimin.
 • Eksperienca e perdoruesit: Një faqe e mirë është e lehtë për t'u naviguar dhe ka shërbim të besueshëm ndaj klientit.
 • Bonuset dhe promovimet: Shumë sajte ofrojnë bonuse fillestare të depozitave ose baste falas për përdoruesit e rinj.
Faqet më të mira të basteve në internet për shanset për hokej mbi akull
Këshilla dhe truket për shanset e basteve në hokej mbi akull

Këshilla dhe truket për shanset e basteve në hokej mbi akull

Pavarësisht nëse jeni fillestar ose keni përvojë bastesh, hokej është një sport i anashkaluar në shumë fusha. Por nuk duhen humbur specifikat e këtij sporti dhe bastet për të. Gjithçka që ju duhet është pak kërkues, lexim dhe njohje me termat.

Shumë kërkime kanë treguar se të preferuarit janë më të rëndësishëm në hokej sesa në sportet e tjera. Vetëm 41.2% e humbësve fituan në krahasim me bejsbollin për shembull ku fituan 42.5%. Duket si një ndryshim i vogël, por diferenca prej 1.3% bën një ndryshim të madh në fitimin e biletave.

Është gjithashtu interesante se si hokej nuk i kushton aq rëndësi nëse skuadrat luajnë në "akullin e shtëpisë" sa në sportet e tjera. Ka të bëjë me stadiumet, sepse lojtarët e hokejve janë mjaft të izoluar nga turma ndryshe nga sportet e tjera dhe kanë më pak shpërqendrime. Për NHL, raporti shtëpi-fitore është 54.9% dhe raporti i fitoreve jashtë është 45.1%.

Rëndësia e portierit

Portierët në hokej mbi akull shpesh marrin një ditë pushimi, veçanërisht nëse ekipi i tyre ka pasur një sërë lojërash të suksesshme. Ndonëse ndoshta nuk ka aq rëndësi sa gjueti fillestar në bejsboll apo qendërmbrojtësi fillestar në futbollin amerikan, ndryshimi midis portierit fillestar të një ekipi dhe atij rezervë mund të jetë i rëndësishëm.

Pra, është e rëndësishme t'i kushtoni vëmendje se cili portier do të fillojë ndeshjen përpara se të vendosni para në bast tuaj.

Këshilla dhe truket për shanset e basteve në hokej mbi akull
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

FAQ

Gjithçka që duhet të dish për kazinotë

Cilat janë llojet më të njohura të basteve në hokej mbi akull?

Bastet më të njohura në hokej mbi akull përfshijnë bastet e linjës së parave, bastet e linjës së topit, bastet mbi/nën dhe bastet mbështetëse.

Si funksionon basti i linjës së parave në hokej mbi akull?

Bastet në linjë parash përfshijnë zgjedhjen e fituesit të një loje. Shanset pozitive dhe negative tregojnë respektivisht të dobëtin dhe të preferuarin. Për shembull, nëse shanset janë -150, do t'ju duhet të vini bast 150 dollarë për të fituar 100 dollarë në favorit.

Cili është basti i linjës së topit dhe si ndryshon ai nga pika e përhapur në sportet e tjera?

Linja e topit në hokej mbi akull është e ngjashme me një përhapje me pikë. Kjo i jep një ekipi një handikap prej -1.5 gola ose +1.5 gola. Bastet për favoritin në -1.5 do të thotë se ata duhet të fitojnë me të paktën 2 gola, ndërsa bastet për të humburit me +1.5 do të thotë se ata mund të humbasin me 1 gol dhe gjithsesi të mbulojnë bastin.

Si funksionojnë bastet mbi/nën në hokej mbi akull?

Bastet mbi/nën, të njohura edhe si totale, përfshijnë parashikimin nëse rezultati total i kombinuar i të dyja skuadrave do të jetë mbi ose nën një vlerë specifike të caktuar nga shanset.

Cilat janë bastet në bastet e hokejit mbi akull?

Bastet propozuese janë baste propozimi që fokusohen në ngjarje specifike brenda një loje, të tilla si se cili lojtar do të shënojë golin e parë, sa pritje do të bëjë një portier ose nëse një lojtar i caktuar do të ndëshkohet.

A ka ndonjë strategji për baste të suksesshme në hokej mbi akull?

Performanca e ekipit hulumtues, forma e fundit, lëndimet dhe ndeshjet kokë më kokë. Merrni parasysh rekordet në shtëpi/miq dhe kushtojini vëmendje tendencave si modelet e shënimit të golave ​​dhe efektiviteti i lojës me fuqi.

Sa i rëndësishëm është avantazhi i akullit në shtëpi në bastet e hokejit mbi akull?

Avantazhi i akullit në shtëpi mund të ndikojë në rezultatet e basteve. Ekipet shpesh performojnë më mirë në shtëpi për shkak të njohjes me shesh patinazhi, mbështetjes së turmës dhe ndryshimit të linjës së fundit, gjë që mund të ndikojë në dinamikën e ndeshjes.

A mund të ndikojnë kushtet e motit në bastet e hokejit në akull?

Kushtet e motit rrallë ndikojnë në lojërat e hokejve në akull në ambiente të mbyllura. Megjithatë, lojërat në natyrë mund të ndikohen nga moti, gjë që mund të ndikojë në lojën dhe potencialisht të ndikojë në baste.

Çfarë është "bast live" në hokej mbi akull dhe si funksionon?

Bastet e drejtpërdrejta, ose bastet në lojë, ju lejojnë të vendosni baste gjatë lojës. Shanset përshtaten në kohë reale bazuar në përparimin e lojës, duke ofruar mundësi për të përfituar nga situatat në ndryshim.

Si duhet të menaxhojnë fillestarët bankrollin e tyre kur bëjnë baste në hokej mbi akull?

Fillestarët duhet të vendosin një buxhet për bastet dhe të shmangin rrezikun më shumë sesa mund të përballojnë të humbasin. Merrni parasysh përdorimin e një sistemi njësi, ku një njësi përfaqëson një përqindje të caktuar të bankrollit tuaj, për të menaxhuar bastet në mënyrë të vazhdueshme. Filloni me baste më të vogla ndërsa mësoni litarët.