Gjithçka rreth Basketball Odds

Basketbolli, veçanërisht NBA, ka pushtuar botën në dekadat e fundit dhe është bërë një nga sportet më të njohura në botë. NBA ka të ngjarë të jetë organizata e vetme sportive më e suksesshme në botë dhe me këtë, një nga favoritët për bastorët.

I njëjti është rasti me Euroligën, ligën ACB, Eurokupën si dhe me turnetë ndërkombëtare si Kupa e Botës apo Olimpiada. Basketbolli ka shumë elementë specifikë dhe basteshkruesit më të mirë online ofrojnë një sërë linjash për të bastuar.

Gjithçka rreth Basketball Odds
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Si të lexoni shanset e basketbollit?

Si të lexoni shanset e basketbollit?

Duke pasur parasysh se, si të lexoni shanset e basketbollit është jashtëzakonisht e rëndësishme pasi ka shumë shanse të ndryshme dhe linjat. Nga linja e parave, shpërndarja e pikëve dhe pikët totale mbi/nën te bastet në tremujorë dhe gjysma të veçanta, e gjithë kjo është vetëm një pjesë e asaj që ofrojnë librat sportiv të basketbollit në internet.

basketbollistët online që duan të dallohen ofrojnë linja bastesh mbi statistikat e lojtarëve individualë. Në ditët e sotme mund të vini bast për pikët e lojtarëve, kërcimet, asistimet, vjedhjet, blloqet, kthesat, trepikëshat dhe gjuajtjet e lira.

Duket sikur gjithçka është gati për një përvojë përfundimtare bastesh për çdo tifoz basketbolli, por nëse nuk jeni të njohur me linjat e basteve dhe si të lexoni shanset e basketbollit, mund të humbisni.

Si të lexoni shanset e basketbollit?
Gjithçka në lidhje me shanset e basketbollit, linjat e basteve dhe spread-et

Gjithçka në lidhje me shanset e basketbollit, linjat e basteve dhe spread-et

Një nga elementët bazë të çdo sporti ekipor është kohëzgjatja e lojës. Basketbolli është një nga sportet e pakta, nëse jo i vetmi, lojërat e të cilit zgjasin ndryshe në varësi të ligës. Të ndeshjet e NBA dhe lojërat nga disa liga të tjera si CBA Kineze ose PBA e Filipineve luhen në periudha 4 x 12 minuta ose gjithsej 48 minuta.

Ndeshjet e basketbollit në Evropë ose të gjitha ato që organizohen nga FIBA luhen në 4 periudha nga 10 minuta ose gjithsej 40 minuta.

Është shumë e rëndësishme të dini se sa do të zgjasë një lojë basketbolli përpara se të vendosni bast, veçanërisht nëse dëshironi të vini bast mbi/nën.

Shanset e basketbollit

Asnjë lojë basketbolli nuk mund të përfundojë në barazim, që do të thotë se secili prej tyre duhet të ketë një fitues. Një përqindje e caktuar e ndeshjeve të basketbollit përfundojnë në barazim pas 40 ose 48 minutave të rregullta. Në këto raste luhen periudha shtesë prej 5 minutash derisa njëra nga skuadrat të përfundojë si fituese e atyre periudhave.

Duke ditur që basketbollistët në internet ofrojnë linjë parash me dy dhe tre drejtime. Në një linjë parash me dy drejtime, gjithçka që merrni janë shanset për fitoren e secilit ekip. Në një linjë parash 3-kahëshe, përveç këtyre dyve, do të shihni shanset e basteve të basketbollit për një barazim në rregullore.

Kur bëhet fjalë për bastet në çerek ose gjysma, linja e parave me tre drejtime është më e zakonshme pasi një çerek ose gjysma mund të përfundojë në barazim.

Basketbolli përhapet

Bastet e basketbollit janë të njohur për përdorimin e spread-eve. Llogaritja e spread-eve është diçka që basteshkruesit më të mirë në internet po bëjnë shumë mirë. Qëllimi i spread-it në bastet e basketbollit është t'u japë të dyja skuadrave një shans të barabartë për të fituar duke vendosur spread-in në një pikë të caktuar. Cila do të jetë përhapja varet nga shumë faktorë të tillë si listat, rekordet, rezultatet e fundit, orari i raportimit të lëndimeve etj.

Gjithçka në lidhje me shanset e basketbollit, linjat e basteve dhe spread-et
Si të bastoni në përhapjen e basketbollit

Si të bastoni në përhapjen e basketbollit

Si të vini bast në përhapjen e basketbollit do të përshkruhet më së miri me një shembull. Pra, le të supozojmë se Golden State Warriors janë duke luajtur me Charlotte Hornets. Luftëtarët, si një nga skuadrat më të mira në dekadën e fundit, do të ishin favorit në këtë lojë. Kjo do ta vendosë përhapjen diku rreth -9.5 pikë për Luftëtarët.

Kjo përhapje do të thotë që nëse vendosni një bast tek Warriors për të mbuluar përhapjen, ata do të duhet të fitojnë me të paktën 10 pikë. Nga ana tjetër, nëse vendosni një bast në Hornets, basti juaj do të jetë fitues nëse Hornets fitojnë lojën ose humbasin, por jo më shumë se 9 pikë diferencë.

Si të bastoni në përhapjen e basketbollit
Shpjegohen linjat e basteve të basketbollit

Shpjegohen linjat e basteve të basketbollit

Linjat e basteve të basketbollit janë një nga më interesantet në industri por edhe nga ato që kërkojnë vëmendje për t'u kuptuar. Basketbollistët po i vendosin në mënyrë të barabartë baste në linjën e parave dhe përhapja si dhe pikët totale të lojës.

Mbi dhe poshtë është një nga opsionet që zgjedhin shumë lojtarë në bastet e basketbollit në internet. Vendosja e marzhit total të pikës është e ngjashme me vendosjen e diferencës. Disa nga librat më të mirë të sporteve në internet ofrojnë linja të shumta mbi/nën për një lojë të vetme me shanse të ndryshme.

Gjithashtu, ekzistojnë shanset e basteve të basketbollit për ekipet individuale dhe statistikat e tyre në lojë, si dhe statistikat e basketbollistëve të veçantë. Libërbërësit që ofrojnë shanset më të mira të basteve të basketbollit ofrojnë gjithashtu linja për lojtarët pikë, kërcime, asistime, vjedhje, blloqe, gjuajtje të lira, trepikëshe të shënuara si dhe përmbledhje të ndryshme të këtyre kategorive.

Para fillimit të sezonit dhe me përparimin e sezonit, bastet online të basketbollit ofrojnë shanse për ekipin që do të fitojë kampionat specifik. Ekzistojnë gjithashtu shanse të basketbollit për çerekun me pikët më të larta ose më të ulëtat, cili ekip ose lojtar do të shënonte pikët e para dhe shumë shanse të tjera të basteve të basketbollit.

Shpjegohen linjat e basteve të basketbollit
Si të gjeni shanset më të mira të basketbollit

Si të gjeni shanset më të mira të basketbollit

Nëse jeni adhurues i basteve të basketbollit, veçanërisht i NBA-së, duhet të jeni të vetëdijshëm se shanset e basteve të basketbollit janë ndoshta ato që lëvizin më shumë. Sezonet e basketbollit përbëhen nga shumë ndeshje dhe, me gjithë respektin e duhur për të ekipet, jo të gjithë janë njësoj të rëndësishëm për ta.

Kjo do të thotë që trajnerët po përdorin menaxhimin e kohës për të kufizuar minutat e lojtarëve të tyre yje në lojëra të caktuara apo edhe për të mos luajtur ato. Lajmet për këto lëvizje janë vetëm disa orë para njoftimit dhe shanset e basketbollit po ndryshojnë me shpejtësi.

Nëse pyesni se si të vini bast në basketboll dhe si të zgjidhni shanset më të mira të mundshme të basketbollit, ju duhet të krahasoni shanset e dhëna nga libra të ndryshëm sportiv të basketbollit në internet.

Ashtu si shanset, edhe linjat e dhëna duhet të krahasohen. Ka shumë faktorë statistikorë që ndikojnë në përhapjen e pikëve dhe diferencën totale të pikëve, dhe megjithëse të gjithë basteshkruesit online përdorin sisteme të ngjashme, mund të ketë ende shumë ndryshime.

Kjo është edhe më e rëndësishme nëse vini bast në statistikat individuale të lojtarëve pasi mungesa e një lojtari të caktuar mund të nënkuptojë më shumë mundësi shënimi për lojtarin për të cilin dëshironi të bastni.

Si të gjeni shanset më të mira të basketbollit
Cili basketbollist ka shanset më të mira të basketbollit?

Cili basketbollist ka shanset më të mira të basketbollit?

Çdo libralidhës ofron baste basketbolli në internet, por garat dhe linjat e ofruara shpesh ndryshojnë. Garat më të njohura të basketbollit si NBA, NCAA, EuroLeague ose Kupa e Botës FIBA ose Olimpiada, do të ofrohej nga çdo libralidhës online.

Por nëse doni të vini bast në garat e tjera të basketbollit si G-League, CBA, PBA ose Big-Three, do t'ju duhet të bëni detyrat e shtëpisë dhe të gjeni shanset më të mira të basketbollit.

Krahasimi i probabiliteteve midis rezervistëve të ndryshëm online nuk është e vetmja gjë që duhet të bëni. Në bastet e basketbollit, spread-et e dhëna dhe totalet e lojës, ekipit ose lojtarëve duhet të jenë gjithashtu një objekt krahasimi. Libërbërësit e basketbollit në internet si 1xBet, Bet Winner, 22bet, Rabona ose Nomini ofrojnë shumicën e linjave, por diferencat aktuale ose marzhet totale të pikëve nuk janë gjithmonë të njëjta.

Disa nga prodhuesit e basketbollit në internet po shënojnë drejtimin në të cilin po shkojnë shanset e caktuara të basketbollit duke përdorur shigjetat lart e poshtë ose ngjyrat jeshile dhe të kuqe me jeshile që do të thotë se shanset janë duke u ulur dhe e kuqe që do të thotë se ato po rriten.

Cili basketbollist ka shanset më të mira të basketbollit?
Këshilla dhe truket për shanset e basteve të basketbollit

Këshilla dhe truket për shanset e basteve të basketbollit

Basketbolli është një sport për të cilin sezoni është shumë dinamik. Ekipet e NBA luajnë 3 deri në 5 ndeshje në javë, shpesh duke luajtur në netët e njëpasnjëshme. Është një sezon i rregullt me 82 ndeshje, ku skuadrat dhe trajnerët përballen me të gjitha llojet e sfidave me lojtarët dhe stafin.

Në Evropë, skuadrat luajnë në më shumë se një kompeticion. Ata luajnë një kompeticion vendas ose rajonal, ndonjëherë të dyja, dhe gjithashtu gara ndërkombëtare si EuroLeague, EuroCup ose Champions League.

Në një mjedis kaq dinamik, forma dhe ambicia e ekipeve shkojnë lart e poshtë çdo lojë të caktuar. Gjithçka ka ndikim në shanset e basketbollit dhe nëse doni të jeni të sigurt se po vendosni bast në opsionet më të mira të mundshme, atëherë duhet të ndiqni të gjitha këto informacione. Ndonjëherë shanset jepen në bazë të rekordit të ekipit dhe lista që shkon në ndeshjen e mëposhtme nuk duket aspak e njëjtë.

Këshilla dhe truket për shanset e basteve të basketbollit
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi