Manuali i basteve të përhapjes së pikëve

Nëse jeni marrë me pak baste sportive, atëherë me siguri keni hasur në baste të përhapura, të disponueshme në shumicën e librave sportiv.

Bastet e përhapura me pikë janë forma më e popullarizuar e basteve sportive në internet, e cila ju lejon të bastni në sportet kryesore profesionale me prekjen e një gishti. Është një mënyrë shpërblyese (cha-ching, cha-ching!) për të rritur kënaqësinë dhe intensitetin e shikimit të ekipeve tuaja të preferuara të ballafaqohen.

Pavarësisht nëse je një bastues i përvojës sportive ose i ri në lojë, këtu është një udhëzues për t'ju ndihmuar të kuptoni bazat e basteve të përhapjes së pikëve, si funksionon shpërndarja e pikëve, llojet e shansetve, vendosja e një basti dhe më shumë.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Shpjegohen bastet e përhapjes së pikëve

Shpjegohen bastet e përhapjes së pikëve

Kur bëhet fjalë për ngjarjet sportive, ekipet dhe lojtarët individualë nuk janë saktësisht të barabartë ose të barabartë kur merrni parasysh aftësitë ose aftësitë e tyre dhe performancën e përgjithshme. Hendeku i perceptuar është shpesh i dukshëm kur ata përballen në lojëra ose ndeshje, dhe pikërisht këtu - dhe pse - nevojitet basti i përhapjes në arenën në lulëzim të basteve sportive.

Bastet e përhapura janë një nga llojet më të njohura të basteve sportive në basketboll dhe futboll amerikan, dhe për të barazuar fushën e lojës midis skuadrave në një ndeshje dhe për të rritur emocionet dhe emocionet për lojtarët e bixhozit, librat sportivë, lojtarët e fatit, bastevënësve ose 'biseduesit', krijojnë përhapje pikësh që i shtojnë joshjen të dy të preferuarve (konsideruar ka më shumë gjasa për të fituar) dhe humbësi i supozuar (konsiderohet më pak i mundshëm për të fituar). Çfarë do të thotë kjo është se bastet e përhapjes së pikëve në thelb i shtojnë një handikap skuadrës më të mirë duke krijuar një diferencë pikësh ose golash ose vrapimesh që ata duhet të fitojnë. Nga ana tjetër, me një përhapje pikësh në vend, humbësi përfiton nga një avantazh që i lejon ata të humbasin lojën me një numër të caktuar pikësh dhe të mbulojnë ende përhapjen.

Fillestar i basteve? Koncepti mund të duket konfuz, por është mjaft i drejtpërdrejtë - le ta bëjmë më të thjeshtë duke parë një shembull real.

Kur shihni një listë të përhapur pikësh, do të vini re se dy skuadrat kanë një numër përkrah tyre. Ky numër është përhapja e pikëve. Do të shihni gjithashtu një shenjë minus (-) ose një shenjë plus (+) pranë saj.

 • Shenja minus (-) tregon se skuadra në fjalë është favorit për të fituar.
 • Shenja plus (+) tregon se skuadra në fjalë është e dobët.

Le të pretendojmë se ka një Ndeshja e NFL po afrohet, dhe kjo është pika e përhapur:

 • Rams -110 -5.5 (duhet të fitojë me 6 ose më shumë pikë)
 • Bengals -110 +5.5 (mund të fitojë ose të humbasë me 1 deri në 5 pikë)

Tani, le të themi se loja luhet dhe skuadra Rams fiton, siç ishte parashikuar, me rezultatin 30-27. Kjo është një diferencë prej 3 pikësh, por për shkak se shembulli i mësipërm thotë se ata duhet të fitojnë me 6 ose më shumë, kjo do t'i bënte fitimtarët e basteve të përhapjes së Bengalëve. Nëse rezultati përfundonte me një diferencë më të madhe, të themi, 10 pikë, atëherë më të mirët e përhapjes së Rams do të fitonin bastet e tyre.

Dhe -110, kjo është gjithashtu pranë përhapjes. Çfarë do të thotë?

Këto janë shanset e pagesës, të referuara zakonisht si 'vig' (shkurt për vigorish) ose 'juice' ose Shanset Amerikane. Vig është ajo që lojtarët e basteve paguajnë për pranimin e një basti.

-110 është shifra klasike dhe kjo do të thotë se për çdo 1$ që një bastdhënës dëshiron të fitojë, ai duhet të rrezikojë 1,10$. Nëse ata duan të fitojnë një shumë më fitimprurëse prej, të themi, 100 dollarë me shanse -110, ata do të duhet të rrezikojnë 110 dollarë.

Rezultatet e basteve të përhapjes së pikëve

Në një bast spread, ka 3 rezultate të mundshme: të fitojë, të humbasë ose një shtytje. Ne e dimë tashmë se çfarë do të thotë të fitosh dhe të humbësh, por çfarë është një shtytje? Epo, një shtytje është kur rezultati bie pikërisht në marzhin e bastit të përhapur. Ndërsa një fitore do të shohë që një libër sportiv të paguajë bastuesin plotësisht bazuar në çmimin e bastit, një shtytje (e cila shpesh është -110) përfundon në një bast të anuluar dhe bastorët paguhen bastet e tyre origjinale.

Ekipet e përputhura në mënyrë të barabartë

Në disa raste, lojërat renditen si 'barabarta', 'zgjidh 'em', ose thjesht 'PK', që do të thotë se dy skuadrat përballë njëra-tjetrës shihen si standarde ose të barabarta në gjasat e tyre për të fituar ose humbur. Kur kjo të ndodhë, nuk do të ketë përhapje pikësh, por të dyja palët mund të renditen në -110 për çmimin. Pala ku keni vënë bast mund ta fitojë lojën me çdo diferencë që ju të fitoni bastin tuaj, dhe një shtytje do të jetë rezultati vetëm nëse rezultati është baraz - nëse po, do t'ju rimbursohet basti juaj origjinal.

Hook

Ky është një tjetër term i zakonshëm për bastet e përhapura. Me pak fjalë, grepa është gjysma e pikës që ka potencialin të lëkundë rezultatin pavarësisht nga numri i plotë i pikës.

Shpjegohen bastet e përhapjes së pikëve
Konsideratat e basteve të përhapura

Konsideratat e basteve të përhapura

Ne mund ta kthejmë lehtësisht këtë udhëzues bazë në një pjesë shumë të detajuar, por kjo do t'ju pushtojë. Në vend të kësaj, ne po përqendrohemi në mekanikën kryesore të basteve të përhapjes së pikëve, dhe me këtë, ne do të marrim disa konsiderata për t'u marrë parasysh përpara se të zhytemi:

Përhapjet mund të ndryshojnë

Kur vendosni një bast të përhapjes së pikëve, shanset që ju angazhoheni fillimisht janë shanset që përdoren për të përcaktuar pagesën tuaj nëse fitoni. Është shumë normale dhe mjaft e zakonshme që një përhapje të ndryshojë dhe që lëvizjet e linjës të ndodhin ndërsa loja afrohet, por është e rëndësishme të theksohet se këto modifikime nuk do të ndikojnë në bastin që keni marrë.

Vini bast Mesin

Në fazën fillestare të basteve, është e zakonshme që një ekip të grumbullojë shumicën e basteve. Kur kjo ndodh, përhapja zhvendoset për të joshur bastorët që të lëvizin në anën tjetër. Përsëri, është një mënyrë që librat sportiv të barazojnë fushën e lojës. Kjo krijon një shans për të bastuar në mes, i cili është bast nga të dyja anët, ku secila palë ka përhapjen e vet. Nëse rezultati ose rezultati i lojës është në mes të të dyjave, ju fitoni dy herë.

Pikat e blerjes

Po, është një gjë! Në rastin e futbollit dhe basketbollit amerikan, ju mund të rrisni shanset tuaja për të fituar një spread duke blerë pikë për të ripunuar linjën në favorin tuaj.

Avantazhi i fushës së shtëpisë

Përveç përcaktimit të skuadrës së preferuar me një formë më popullore, ka faktorë të tjerë që shanset duhet t'i marrin parasysh kur krijojnë përhapje pikësh. Ashtu si ku luhet ndeshja, sepse të kesh një avantazh në fushën e shtëpisë përfiton skuadrën që luan në stadiumin e vet – këtë e shohim në shumicën e disiplinave sportive.

Konsideratat e basteve të përhapura
Bastet e linjës së parave kundër përhapjeve të pikëve

Bastet e linjës së parave kundër përhapjeve të pikëve

Linjat e parave dhe shpërndarjet e pikëve janë të dyja lloje bastesh relativisht të lehta, perfekte për fillestarët. Ne kemi shpjeguar se çfarë pikë është basti i përhapjes, por çfarë është një bast i linjës monetare, dhe cila është superiore? Varet.

Një bast në linjë parash është lloji më themelor i basteve sportive dhe është gjithashtu më i thjeshtë për t'u kuptuar. Në thelb, bastet parashikojnë se kush do të fitojë (rezultati përfundimtar nuk është një konsideratë) në një lojë ose ngjarje sportive të caktuar. Nëse supozimi juaj materializohet, ju fitoni dhe bëni një fitim. Nëse e keni gabim, ju humbni.

Shpërndarjet e pikëve kërkojnë pak më shumë përsiatje, pasi bastorët nuk po zgjedhin një fitues të drejtpërdrejtë - ata po zgjedhin një ekip për të fituar kundër përhapjes. Një bast spread është i fokusuar kryesisht në rezultatin përfundimtar dhe është pak më i ndërlikuar se një bast i linjës parash, por ka avantazhin e pagesave më të mëdha.

Bastet e linjës së parave kundër përhapjeve të pikëve
Lloje të tjera bastesh sportive

Lloje të tjera bastesh sportive

Paralays: Një paralay ose një akumulues është një përzierje e disa basteve në një bast. Çdo bast, ose këmbë siç i referohet zakonisht, duhet të realizohet që ju të fitoni një paraletë. Ndërsa bastet e para janë opsioni më i rrezikshëm i basteve, ato janë tërheqëse sepse shanset janë më të mëdha dhe bastorët mund të bastojnë në më shumë ngjarje sportive me një bast të vetëm.

Mbi/Nën: Me një bast mbi/nën, lojtari i basteve përcakton rezultatin total dhe bastorët parashikojnë nëse rezultati do të jetë mbi ose nën atë shumë. Nëse zgjidhni dhe rezultati i kombinuar i ekipeve është, në të vërtetë, mbi totalin e vendosur, ju fitoni.

Lloje të tjera bastesh sportive
Si të bastni në sportet në internet

Si të bastni në sportet në internet

Më e rëndësishmja, kur vendosni një bast, zgjidhni një libër sportiv ose kazino të licencuar që është i njohur për përdorim softuer të sofistikuar nga ofruesit kryesorë në tregti. Kjo garanton një shërbim bastesh të klasit të parë, duke ofruar një përvojë të përgjithshme elitare të lojërave të fatit.

Softuer unik bastesh për t'u kujdesur

OpenBet

OpenBet krijon ndërfaqen e basteve për disa nga librat më të mëdhenj online në botë. Ata konsiderohen si kryesues në tregun e softuerëve dhe serveri legjendar Informix Dynamic i ofruesit lejon që miliona baste të vendosen pa probleme dhe njëkohësisht përmes disa prodhuesve të basteve.

Gjeniteti

Licencuar nga Komisioni i Lojërave të Fatit në Mbretërinë e Bashkuar, Geneity është një ofrues softuerësh që i përket Playtech. Platforma e basteve me shumë kanale është më e dukshme për aftësinë për të krijuar mbi 100 tregje bastesh futbolli për një ndeshje të caktuar.

SBTech

Shumë operatorë të rinj të librave sportiv në Mbretërinë e Bashkuar bashkohen me SBTech për zgjidhjen e tyre fituese të çmimeve të markës së bardhë që ofron shanse konkurruese në një sërë tregjesh të basteve sportive.

Betradar

Betradar është truri që qëndron pas rezultateve të drejtpërdrejta të lidhura me sportin dhe përmbajtjes dixhitale në shumë faqe kryesore të librave, si bet365.

Lojëra të frymëzuara

Një tjetër pionier i softuerit në industri, Inspired Gaming, di një ose dy gjëra për prodhimin e shërbimeve virtuale të basteve sportive të klasit botëror. Ata janë gjithashtu liderë në teknologjinë e bazuar në server dhe punojnë së bashku me OpenBet për të ofruar disa nga produktet më të mira sportive virtuale.

Kambi

Kur vizitoni operatorët kryesorë të librave sportiv si Unibet, 888Sport dhe Leo Vegas, do të vini re se të gjithë kanë ndërfaqet miqësore të Kambi-t. Ofruesi i softuerëve me bazë në Maltë ofron gjithashtu një platformë të bardhë sportive me mbi 120,000 ngjarje bastesh live çdo vit dhe rreth 250,000 ngjarje para ndeshjes.

Hapat për vendosjen e një basti në internet

Zgjidhja më e mirë për bastet në internet është thjesht të zhyteni dhe të filloni. Filloni nga pak dhe mbani mend gjithmonë të argëtoheni!

 1. Gjeni një libër sportiv me reputacion dhe të rregulluar ose një kazino në internet që i besoni. Ne do të ndajmë disa nga faqet tona të preferuara brenda pak kohësh.
 2. Krijoni një llogari ose identifikohuni për të vendosur një bast.
 3. Shfletoni ofertat e basteve sportive dhe zgjidhni atë që ju tërheq.
 4. Bëni një depozitë direkte/kërkese.
 5. Njihuni me rregullat dhe strategjitë e basteve.
 6. Vendosni gjithmonë një buxhet dhe mos e tejkaloni kurrë shumën.
 7. Vendosni bastet tuaja.
Si të bastni në sportet në internet
Si të zgjidhni faqet më të mira për përhapjen e pikave

Si të zgjidhni faqet më të mira për përhapjen e pikave

Kur mendoni për librin e duhur sportiv për të hapur rrugën për një udhëtim argëtues dhe të suksesshëm bastesh, është e rëndësishme të shikoni këto karakteristika të panegociueshme:

Një kazino e licencuar

Zgjidhni gjithmonë një libralidhës me reputacion dhe të besuar me një licencë të njohur të kazinosë në internet që garanton një përvojë të sigurt, të sigurt, të rregulluar dhe të drejtë. Gjithashtu, shikoni mënyrat e depozitimit dhe tërheqjes së faqes për të parë nëse opsionet e pagesës përputhen me nevojat tuaja.

Lexoni komente

Bëni kërkimin tuaj, gjeni komente të palëve të treta dhe angazhohuni me bastevënës të tjerë që dinë pak për tregun dhe ku të bastojnë. Një rishikim i mirë i librit sportiv do të përfshijë informacione në lidhje me opsionet e disponueshme të pagesave të platformës, bonuset, promovimet, sportet e mbuluara, etj.

Promovimet e Librave Sportive në internet

Bonuset, promovimet, bastet falas dhe koncesionet e tjera mund të rrisin vërtet fitimet, veçanërisht për bastorët për herë të parë.

Shërbimi ndaj klientit

Një libralidhës me reputacion në internet do të jetë transparent në lidhje me operacionet e tij, dhe kjo përfshin disponueshmërinë e një 'tavoline' të ekspertëve ose të ngjashme për lojtarët e lojërave. Pavarësisht nëse është një adresë fizike, një qendër thirrjesh, email ose bisedë me një konsulent përmes mediave sociale - shërbimi ndaj klientit duhet të jetë gjithmonë i disponueshëm.

Si të zgjidhni faqet më të mira për përhapjen e pikave
Sportet më të mira për të bast

Sportet më të mira për të bast

E kemi thënë më parë: bastet sportive, veçanërisht pjesëmarrja në një përhapje pikësh, është një aktivitet argëtues dhe zbavitës që do t'ju mbajë në buzë të sediljes tuaj falë emocioneve dhe emocioneve. Ndodh gjithashtu të ofrojë një mundësi për bast për të fituar para të vërteta. Me këto në mendje, ne kemi ngushtuar sportet tona të preferuara për të bastuar dhe insistojmë që t'i provoni atyre (dhe bastit të përhapjes së pikëve):

Futbolli

Sigurisht, ne jemi në krye me sportin ekipor më të popullarizuar, futbollin. Jo vetëm që është një sport ikonik i dashur dhe i ndjekur nga miliona në mbarë botën, por futbolli gjithashtu ofron shumë përfitime nga perspektiva e basteve. Ai krenohet me tregje të jashtëzakonshme në baste për shkak të stilit të tij shumë strategjik. Dhe çfarë ka më shumë? Është lehtësisht dhe gjerësisht i aksesueshëm në librat e besuar të sportit, dhe gjithashtu përmban shanse tepër konkurruese në disa ngjarje.

Gare me kuaj

Kur mendoni për bastet, nuk ka asnjë mënyrë që t'i anashkaloni ato treg bastesh për gara me kuaj. Është i madh në shkallë globale dhe paraqet një avantazh të madh strategjik. Librat sportive me ofertën ofrojnë mbulim të drejtpërdrejtë dhe disponueshmëria e transmetimit është lehtësisht e arritshme. Garat me kuaj gjithashtu ofrojnë disa promovime unike dhe, ashtu si futbolli, diapazoni i tregut është thellësisht mbresëlënës.

NBA

Basketbolli është ndoshta një nga sportet më të shpejta, emocionuese për t'u parë dhe bast. Ekipet janë përgjithësisht shumë të aftë dhe të aftë, kështu që duke luajtur me njëri-tjetrin shpesh rezulton në lojëra shumë të ngushta për të nxitur edhe më shumë emocion. Bastorët që janë të intriguar nga strategjia dhe statistikat mund të vërtetë gërmoni thellë në bastet NBA.

Sportet më të mira për të bast
Këshilla dhe truket e basteve sportive për sukses

Këshilla dhe truket e basteve sportive për sukses

Mësoni shanset

Kthehuni te bazat, qofshin baste online apo live. Zbuloni të mirat dhe të këqijat e koeficienteve të basteve për të përmirësuar mundësinë tuaj për të fituar.

Ndrysho gjërat

Në vend që të vendosni të gjitha paratë tuaja në një bast, shpërndajeni atë në baste të shumta.

Rrënja për të nënshtruarit

Është normale të duash të mbështesësh skuadrën më të popullarizuar, statistikisht më të mirë, por në përgjithësi, bastet për të humburit ofrojnë vlerë më të madhe dhe një pagesë më të madhe nëse rezultati shkon në favorin tuaj.

Këshilla dhe truket e basteve sportive për sukses
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

FAQ

Gjithçka që duhet të dish për kazinotë

Cili është basti i përhapjes së pikës?

Bastet e përhapjes së pikëve janë një formë e basteve sportive që përqendrohen në përputhjen ose rrafshimin e fushës së lojës midis skuadrave kundërshtare. Me pak fjalë, një përhapje pikësh është një bast në kufirin e fitores në një ngjarje sportive si futbolli ose basketbolli.

A janë bastet e përhapura me pikë të mira për fillestarët?

Po, bastet e përhapjes së pikëve janë një opsion i drejtpërdrejtë bastesh, i përsosur për fillestarët. Padyshim që nevojiten disa aftësi dhe njohuri për sukses, kështu që nëse thjesht po zhyteni në baste, mbase merrni parasysh së pari bastet e linjës së parave - janë themelore dhe të lehta për t'u kuptuar.

Cilat janë sportet kryesore për të vënë bast?

Bastet sportive mbulojnë disa ngjarje, por të preferuarat për të vënë bast përfshijnë futbollin, garat me kuaj dhe basketbollin.

Çfarë është bast në lojë?

Bastet në lojë, në drejtim ose të drejtpërdrejtë janë baste në kohë reale ndërsa ngjarja po zhvillohet.

Cili është avantazhi i fushës së shtëpisë?

Avantazhi i fushës së shtëpisë është një përfitim i brendshëm që një ekip ka ndaj një tjetri kur luan një lojë ose ndeshje në stadiumin e vet 'shtëpi'.