Gjithçka që duhet të dini rreth: Linjat e basteve

Linja e basteve është pika që ndan skuadrën e favorizuar nga humbja në garat sportive. Rezervatorët marrin shanse për ndeshjet sportive nga një model kompleks matematikor ose një algoritëm kompjuterik. Bazuar në statistika, shanset përcaktojnë diferencën e mundshme të fitores midis dy skuadrave, e cila bazohet në fuqinë e paraqitjeve të mëparshme.

Gjatë analizës, librat e sportit krahasojnë ekipet për të përcaktuar se cila është e favorizuar për të fituar dhe me cilën diferencë. Për shembull, prezantuesit mund të parashikojnë se një ekip i favorizuar do të fitojë me 10 pikë. Prandaj, skuadra e dobët mund të marrë një handikap prej 10 pikësh për qëllime bastesh.

Gjithçka që duhet të dini rreth: Linjat e basteve
Gjithçka rreth linjave të basteveSi funksionojnë linjat e basteve?Bast i linjës së paraveGjithçka rreth basteve paraprakeSi të lexoni linjat e basteve?
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Gjithçka rreth linjave të basteve

Gjithçka rreth linjave të basteve

Kumarxhinjtë vënë baste për çdo ekip bazuar në shanset që listat sportive i vënë në dispozicion. Analiza merr parasysh edhe performancën e lojtarëve. Rezultatet janë të sakta rreth 50 për qind të rasteve. Shanset e basteve janë gjithnjë në zhvillim dhe bazohen në mënyrën se si performojnë ekipet.

Bastorët kontrollojnë shanset për të përcaktuar pritshmërinë e performancës së përditësuar për ekipet konkurruese. Shanset e së ardhmes ndryshojnë vazhdimisht dhe reflektojnë performancën e ekipit gjatë gjithë sezonit.

Librat sportive priren t'u besojnë konsulentëve që ofrojnë informacione për shanset e mundshme bazuar në përvojën e industrisë. Pas rishikimit të renditjeve të krijuara nga kompjuteri, krijuesit profesionistë të mosmarrëveshjeve ofrojnë një vlerësim të shanset për rezultatin e çdo gare sportive bazuar në performancat e përgjithshme të ekipit.

Lojtarët profesionistë e rregullojnë linjën e basteve bazuar në kriteret e paracaktuara, të cilat mund të përfshijnë lëndimet, avantazhin në fushë, motin dhe oraret e udhëtimit të ekipit. Edhe një kundërvajtje dominuese e kalimit mund të luajë një rol në përcaktimin e koeficienteve dhe vijës së basteve pasuese.

Nëse një skuadër është duke luajtur ndeshje të njëpasnjëshme, ky orar mund të ndikojë në analizën e shanseve dhe linjës së basteve nga libri sportiv.

Gjithçka rreth linjave të basteve
Si funksionojnë linjat e basteve?

Si funksionojnë linjat e basteve?

Pasi të vendosen shanset, libralidhës në internet vë në dispozicion të publikut parashikimet si 'hapëse' ose shanset fillestare, të cilat parashikohen për çdo ndeshje. Bastet vendosin se në cilën skuadër do të bastojnë bazuar në shanset.

Parashikuesit vendosin kufijtë e basteve në një nivel të ulët fillimisht për të përcaktuar se si bastojnë bastet përpara se të rrisin kufijtë e basteve.

Kur tregu i basteve në një ndeshje të caktuar rritet, libri i sporteve mund të rregullojë shanset ose linjën e basteve gjatë periudhës kohore para lojës, bazuar në atë se sa veprime kumari po tërheqin skuadrat konkurruese.

Vendet kryesore të lojërave të fatit përfshijnë Australia, Singapori, Irlanda dhe Kanadaja. Në Evropë, Britania e Madhe, Italia, Franca dhe Spanja priren të kenë të ardhura të larta bruto nga lojërat e fatit. Megjithatë, bastebërësit anembanë globit përdorin linja bastesh kur u ofrojnë shanse atyre që bast në garat sportive.

Si funksionojnë linjat e basteve?
Bast i linjës së parave

Bast i linjës së parave

Sipas udhëzues për bastet sportive, basti Moneyline është një proces i drejtpërdrejtë që ka dy deri në tre rezultate të mundshme. Me dy ekipe ose lojtarë në një bast Moneyline, kumarxhinjtë zgjedhin se cili lojtar do të fitojë.

Për ndeshjet e futbollit ose MMA, ekziston një opsion i tretë bast, i quajtur barazim, kur nuk shpallet një fitues ose humbës. Aplikacionet e Sporteve shpesh ofrojnë shortin si një opsion bast Moneyline. Të tjerët ofrojnë një barazim pa asnjë opsion bast. Në këtë rast, lojtari i fatit zgjedh një ekip ose konkurrent fitues pa rezultatin e barazimit.

Nëse një bast parashikon rezultatin e saktë të konkurrencës, libri i sporteve do të paguajë sipas koeficienteve. Basti i "Moneyline" është i ndryshëm nga linja e basteve në atë që ekziston vetëm një opsion fitimi, humbi ose barazimi.

E preferuara

Në bast i linjës së parave, shanset do të parashikojnë skuadrën ose lojtarin e preferuar për të fituar ndeshjen. Një lojtar kumar mund të vë bast shumën e listuar në shanset për të fituar. Për shembull, me shanset -15, një person mund të vë bast 15 dollarë për të fituar 10 dollarë.

Pagesa është 25 dollarë, e cila përfshin shumën e aksioneve prej 15 dollarësh plus shumën fituese prej 10 dollarësh. Me bastin Moneyline, skuadra ose lojtari i favorizuar për të fituar do të ketë gjithmonë koeficientë me shenjën minus.

Underdog

Nganjëherë lojtarët e bixhozit preferojnë të vënë bast për të humburit në një bastvënës online, i cili është konkurrenti që ka më pak gjasa të mundë kundërshtarin. Duke përdorur 10 dollarë si shembullin e njësisë, një bastuesi që vë bast mbi të dobëtin do të duhet të vërë bast 10 dollarë për të fituar 15 dollarë dhe të marrë një pagesë prej 25 dollarësh. Në bastin Moneyline, shanset për të humburit tregohen me një shenjë plus, dmth +15.

Madje

Nëse skuadrat janë aq afër në aftësi sa që shanset janë të barabarta, një bast mund të vendosë bast me koeficientët çift. Në këtë rast, bastorët mund të marrin një pagesë prej 20 dollarësh për një bast prej 10 dollarësh për shanset Edhe +10.

Bast i linjës së parave
Gjithçka rreth basteve paraprake

Gjithçka rreth basteve paraprake

Bastet e parashtruara janë një bast singular, i cili lidh së bashku baste shtesë teke dhe varet nga të gjitha bastet që fitojnë që bastuesi të fitojë bastin. Këto llojet e basteve ofrojnë fitime të larta, të cilat janë dukshëm më shumë sesa thjesht vendosja e një basti të vetëm.

Arsyeja e fitimit të lartë është se shanset për të fituar në tre baste janë më të vështira se sa të fitosh një bast. Nëse bastuesi humbet vetëm një bast në bastet e lidhura, ai humbet paratë e vëna bast në të gjithë bastet. Nëse ndonjë prej basteve individuale në bastet e parakohshme barazohet, basti kthehet në koeficient të reduktuar sipas rezultateve për të gjitha ndeshjet e përfshira në bastin e parë.

Zakonisht, fjalimet e ndërlidhura janë të kufizuara. Bastet e ndërlidhura të paralimit përfshijnë dy ose më shumë baste në të njëjtën ndeshje, të cilat mbështeten në një rezultat të ngjashëm. Bastet për rezultate të ngjashme mund të çojnë në pagesa të larta, kjo është arsyeja pse lojtarët e basteve shpesh kufizojnë bastet e paracaktuara të ndërlidhura për të shmangur humbjet e konsiderueshme në rast se fitojnë baste të shumtë.

Varianca

Një bast tjetër paralay është një bast mbi dy ose më shumë konkurrentë për të fituar në të njëjtin konkurs. Rezervativët shumëfishojnë pagesën për lojërat në të cilat bastuesi zgjedh fituesit e duhur. Nëse vëtësi i bastit zgjedh tre skuadra dhe të tria skuadrat fitojnë, krijuesi i basteve paguan me koeficientët më të lartë, që janë më shumë se një bast i vetëm.

Paraletë mund të variojnë nga dy deri në dhjetë ekipe në një bast. Edhe pse bastorët kanë mendime të përziera për përfitimet e basteve, ajo është ende një mënyrë popullore për të vënë bast në internet.

Rentabiliteti varet nga aftësia e një bastori për të fituar më shumë se 50 për qind të basteve të vendosura. Në fund, parlays paguajnë më shumë para edhe pse është më e vështirë të fitosh. Megjithatë, profesionistët me përvojë mund të luajnë në një lojë parash, bazuar në kërkime të thelluara mbi ekipet konkurruese dhe aftësinë historike të një lojtari individual për të fituar baste paraloje.

Gjithçka rreth basteve paraprake
Si të lexoni linjat e basteve?

Si të lexoni linjat e basteve?

Të apasionuarit pas sportit që bastojnë në gara do të dinë se ka shumë ngjashmëri, të cilat përfshijnë bastet konkretisht se kush do të fitojë një ndeshje, përhapjet e pikëve, bastet mbi dhe nën, dhe një sërë opsionesh që lidhen me bastet për favoritin ose humbjen. Këtu janë shembuj se si të lexoni linja bastesh në sporte të ndryshme dhe bastet.

Linjat e basteve të futbollit

futbolli, shenja minus tregon skuadrën e favorizuar për të fituar dhe shenja plus tregon skuadrën që pritet të humbasë. Shenja + është gjithmonë një tregues se cili ekip është i dobëti në garë.

Nëse një numër renditet pas shenjës (-) minus, skuadra e favorizuar pritet të fitojë me atë numër specifik në pikë. Moneyline është thjesht shanset e konkurrentëve në një ndeshje për të fituar ose humbur.

Qoftë 2 me 1 ose 5 me 1, shanset shprehin rezultatin numerik të analizës matematikore të fitores ose humbjes së parashikuar të një ekipi në një garë. Vija e basteve është pika midis pikëve të pritura të fituara ose të humbura, p.sh., -15 ose +15. Megjithatë, në futboll, një bast thjesht mund të vë bast në cilindo ekip që ai mendon se mund të fitojë dhe nuk duhet të shqetësohet fare për përhapjen e pikëve ose shanset.

Linjat e basteve të basketbollit

Dallas Mavericks Sportsbooks ofrojnë një shumëllojshmëri opsionesh të ndryshme bastesh lojërat profesionale të basketbollit. Në bastet e NBA-së, një mënyrë për të vënë bast është bastet në Moneyline, ku një lojtar zgjedh fituesin e lojës. Është një metodë e pranuar gjerësisht e basteve në bastet sportive. Linjat e parave janë gjithashtu një aspekt i shpërndarjes së pikëve. Për shembull, -55 shanset do të thotë që një lojtar fiton për çdo bast të saktë kundrejt -55 shanset.

Bastorët gjithashtu mund të bastojnë duke vënë bast në rezultatin total duke vënë bast mbi ose nën shumën e parashikuar të postuar nga prezantuesi. Nëse rezultati total i të dy skuadrave shkon mbi shumën e parashikuar të librit sportiv në rezultatin e saktë që ka zgjedhur dhe vënë bast mbi të cilin bastuesi ka vendosur, ai fiton.

Linjat e basteve të bejsbollit

Bast bejsbolli është si bastet e tjera të Moneyline. Bastorët zgjedhin skuadrën e preferuar duke investuar 115 dollarë në -115 shanse për të fituar 100 dollarë nëse është e saktë. Pagesa përfshin 215 dollarë, që është një kombinim i shumës së bastit prej 115 dollarësh plus shumën e fitores prej 100 dollarësh.

Shkalla e fitimeve përfaqëson shumën e saktë që lojtari i basteve luan me skuadrën e favorizuar ose nëndog. Megjithatë, shanset përfaqësojnë gjithmonë bazën e një fitoreje prej 100 dollarësh. Komisionet e librit sportiv ndodhin kur një konkurrent i preferuar humbet.

Nëse favoriti humbet, prezantuesi i ligështimit i paguan të dobëtit, duke bërë një fitim në përhapjen e preferuar më të lartë. Nëse favoriti fiton, libri sportiv nuk bën asnjë fitim. Nëse favoriti ka një shans optimal për të fituar, nuk ka gjasa që libri sportiv të bëjë një fitim. Megjithatë, bastetë sportive ofrojnë shanse për mijëra ndeshje çdo muaj. Fitoret dhe humbjet barazohen, duke lejuar që libri sportiv të fitojë në përgjithësi.

Linja bastesh për gara me kuaj

gare me kuaj, shanset janë të thjeshta për t'u kuptuar. Sa më shumë para që vënë bast, aq më të shkurtra janë shanset. Shanset tregojnë fitimin e pritur kundrejt shumës së investuar. Në shanset 10-1, lojtari i fatit mund të presë të fitojë 10 dollarë për çdo dollar të vënë bast. Edhe paratë i japin bastit 2 dollarë për çdo 2 dollarë të vënë bast për një kthim të përgjithshëm prej 4 dollarësh.

Mund të duhet pak kohë që bastuesit e rinj të kuptojnë se si të bastojnë në sport. Edhe pse disa sporte ofrojnë shanse të ngjashme për bast, të tilla si bastet për fituesin direkt, mbi dhe nën pikët totale, ose përhapja e pikëve, ka sporte të tjera me opsione bastesh më të thjeshtuara ose sfiduese. Për lojtarin e fatit, të kuptuarit e gjasave dhe hulumtimi i konkurrentëve do të ndihmojë në zgjedhjen e fituesit.

Si të lexoni linjat e basteve?
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Çfarë duhet të dini rreth basteve NASCAR
2023-03-22

Çfarë duhet të dini rreth basteve NASCAR

Me një bazë të madhe fansash në Amerikën e Veriut dhe shumë gara që zhvillohen praktikisht çdo javë në pista të ndryshme garash nga shkurti deri në fillim të nëntorit, bastet NASCAR janë një nga zgjedhjet më tërheqëse të basteve për entuziastët e sporteve motorike.

Udhëzuesi i fundit i basteve Super Bowl për të përgatitur veten
2023-03-08

Udhëzuesi i fundit i basteve Super Bowl për të përgatitur veten

Do të ketë shumë para për të vënë bast ligjërisht në Super Bowl 2023 pasi loja e 2022 thyen të gjitha rekordet e mëparshme. Herën e fundit, në Super Bowl LVI, Los Angeles Rams mposhti Cincinnati Bengals me rezultatin 23-20.

Gjysmëfinalet e Kupës së Botës 2022 FIFA - Argjentina kundër Kroacisë
2022-12-12

Gjysmëfinalet e Kupës së Botës 2022 FIFA - Argjentina kundër Kroacisë

Java e fundit e Kupës së Botës FIFA 2022 është afër dhe vetëm 4 ekipe kanë mbetur!