Lajme

February 12, 2024

Super Bowl 58: Zgjedhja e golashënuesit të parë dhe në çdo kohë

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Super Bowl 58 i ardhshëm pritet të shfaqë dy nga mbrojtjet më të mira në NFL, por kjo nuk do të thotë se nuk do të shohim disa ndeshje emocionuese nga San Francisco 49ers dhe Kansas City Chiefs në Allegiant Stadium të dielën.

Super Bowl 58: Zgjedhja e golashënuesit të parë dhe në çdo kohë

Në Super Bowl të vitit të kaluar, Jalen Hurts e Philadelphia Eagles shënoi goditjen e parë të lojës vetëm pesë minuta pas garës. Megjithatë, nuk ka gjasa që ne të shohim një goditje të shpejtë si rezultati i parë i lojës këtë vit. Në fakt, një goditje e nxituar ka shkaktuar vetëm shtatë herë ndeshjen e parë të shënuar në Super Bowl, dhe asnjë nga ato raste nuk ka ndodhur në vite të njëpasnjëshme.

Super Bowl i vitit të kaluar pa gjithsej nëntë goditje, me shtatë lojtarë të ndryshëm që gjetën zonën e fundit. Kansas City Chiefs dolën fitimtarë me një fitore emocionuese 38-35 ndaj San Francisco 49ers. Mbrojtësi i linjës Nick Bolton madje shënoi një goditje në një kthim të ngathët në çerekun e dytë.

Pra, kush do ta gjejë i pari zonën e fundit në Super Bowl 58 të këtij viti? Le të hedhim një vështrim në zgjedhjet tona të para dhe në çdo kohë të golashënuesve.

Zgjedhja e golashënuesit të parë të Super Bowl Touchdown

San Francisko 49ers: Christian McCaffrey

  • +155 për të shënuar golin e parë të San Franciskos
  • +340 për të shënuar TD-në e parë të Super Bowl 58

Christian McCaffrey ka qenë golashënuesi më pjellor i 49-tës në këtë sezon, duke e bërë atë zgjedhjen më të mirë për golashënuesin e parë. McCaffrey përbënte 35% të 60 të skuadrës që nxitonte dhe merrte goditje në sezonin e rregullt. Në play-off, ai ka shënuar katër nga shtatë goditjet e ekipit. Me një rekord të shënuar në 16 nga 18 ndeshjet këtë sezon, McCaffrey nuk është vetëm një opsion i shkëlqyeshëm për bastin e parë të golashënuesit, por edhe si një shënues në çdo kohë në pjesën e parë dhe të dytë.

Shefat e Kansas City: Rashee Rice

  • +350 për të shënuar TD-në e parë të Kansas City
  • +700 për të shënuar TD-në e parë të Super Bowl 58

Rashee Rice, një marrës i gjerë fillestar për Kansas City Chiefs, ka treguar potencial gjatë gjithë sezonit. Ai e udhëhoqi skuadrën në ndeshjet e goditjeve gjatë sezonit të rregullt dhe ka vazhduar të ketë ndikim në play-off. Rice ka shënuar katër nga tetë goditjet e tij si goditje e parë e Chiefs në lojë. Me aftësinë e tij për të shënuar në fillim të çerekut të parë, bastet për Rice si golashënuesi i parë i goditjes mund të jenë një opsion me rrezik të ulët dhe me shpërblim të lartë.

Zgjedhjet e golashënuesve të "Super Bowl Anytime Touchdown"

San Francisko 49ers: Brandon Aiyuk (+140)

Deebo Samuel mund të jetë një zgjedhje popullore për një golashënues në çdo kohë, por Brandon Aiyuk paraqet vlerë të madhe si një kërcënim me topin e thellë ose në zonën e kuqe. Aiyuk ka tetë kapje me goditje këtë sezon dhe shënoi një goditje vendimtare në lojën e kampionatit NFC. Pavarësisht nga një shkallë më e ulët e kapjes në play-off, Aiyuk ka potencialin për të gjetur zonën e fundit në çdo kohë.

Shefat e Kansas City: Travis Kelce (-130)

Travis Kelce, pritësi kryesor i Chiefs në sezonin e rregullt, ka vazhduar të shkëlqejë në play-off. Me 23 kapje për 262 jard dhe tre goditje në tre ndeshje të playoff-it, Kelce është dëshmuar të jetë një objektiv i besueshëm për Patrick Mahomes. Ai ka një histori të fortë për të shënuar gola në fund të sezonit, duke e bërë atë një zgjedhje solide si golashënues në çdo kohë.

Si përfundim, golashënuesit e parë dhe në çdo kohë të Super Bowl 58 përfshijnë Christian McCaffrey dhe Rashee Rice për San Francisco 49ers dhe Brandon Aiyuk dhe Travis Kelce për Kansas City Chiefs. Këta lojtarë kanë treguar aftësinë e tyre për të gjetur zonën e fundit dhe mund të luajnë një rol vendimtar në përcaktimin e rezultatit të lojës.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Ngritni lojën tuaj të basteve: Zgjedhjet e brendshme, statistikat dhe vlerësimet e besuara
2024-06-02

Ngritni lojën tuaj të basteve: Zgjedhjet e brendshme, statistikat dhe vlerësimet e besuara

Lajme