Lajme

August 10, 2022

Sa fitojnë lojtarët profesionistë të lojërave?

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Bastet sportive të gjithë kanë imagjinuar se si do të ishte të jetonin nga hobi i tyre. Disa kanë ngjallur mendime për t'u larguar me një shumë të madhe 6-shifrore, për të shpenzuar një pasuri në markat luksoze dhe për të udhëtuar në destinacionet e tyre të ëndrrave. Pamja e bastorëve profesionistë në TV duket emocionuese. 

Sa fitojnë lojtarët profesionistë të lojërave?

Të vësh bast mbi rezultatet e një skuadre të preferuar përmes një libre sportive celular dhe të fitosh një çmim të parë tingëllon emocionuese. Për këto arsye, shumë lojtarë të ardhshëm shpesh e gjejnë veten duke pyetur veten nëse mund t'i kthejnë bastet sportive në karrierë. Ata gjithashtu pyesin veten: "Sa mund të fitojë dikush nga bastet në sport?"

A është fitimprurëse bastet profesionale?

Para se t'i përgjigjeni kësaj pyetjeje, është thelbësore të kuptoni se kush është një lojtar profesionist. E thënë thjesht, një lojtar profesionist është dikush që fiton një rrogë përmes basteve. Kërkon disa aftësi për të krijuar një fitim. Pra, kushdo që fiton para nga faqet e ligjshme të basteve sportive gjatë gjithë vitit konsiderohet si një lojtar profesionist i kumarit. Një lojtar i zjarrtë i basteve fiton para, por mund të mos mjaftojë për të mbuluar të gjitha shpenzimet e tyre të përditshme. 

Kjo do të thotë se ata kanë nevojë për të ardhura shtesë për t'u kujdesur për strehimin, ushqimin, veshjen, transportin dhe faturat e shërbimeve. Disa bastorë konsiderohen gjysmë-profesionistë, dmth., ata fitojnë mjaftueshëm para nga bastet sportive për të plotësuar punën e tyre të përditshme, por jo me kohë të plotë.

Faktorët që përcaktojnë përfitimin e basteve sportive

Mesatarisht, profesionistët fitojnë të paktën 25,000 dollarë në vit vetëm duke vënë bast në ngjarje sportive. Megjithatë, shifra e saktë nuk mund të verifikohet pasi disa nga faqet që ata përdorin janë shumë të fshehta. Pra, shuma e parave që fitojnë nga bastet sportive varet nga disa faktorë.

1. Madhësia e bastit

Madhësia e bastit njihet gjithashtu si bast dhe mund të ketë ndikim në rezultatet e një basti sportiv. Sipas përkufizimit, një aksion është një artikull i vlefshëm si paratë që lojtari i vë në rrezik për të filluar lojën e tij. Një hipotezë e përgjithshme është se një aksion më i lartë ka një probabilitet më të madh për të fituar një çmim të lartë. Çmimet masive janë më të zakonshme me rrotulla të larta sepse këta lojtarë shpesh kontribuojnë më shumë në grupin më të madh të çmimeve. 

Ky korrelacion mund të ndikohet nga shanset për të fituar dhe nga numri i lojtarëve, pavarësisht. Supozoni se madhësia mesatare e bastit për një ndeshje të ardhshme futbolli është 2 dollarë, por ka një shanse shumë të ulët për të fituar dhe çmimi përfundimtar është vendosur në 1 milion dollarë. Në këtë rast, një lojtar mund të vendosë një aksion më të lartë për të rritur shanset e tij për të fituar xhekpotin.

2. ROI

Çdo lojtar ka një kthim nga investimi (ROI), i cili mund të jetë pozitiv ose negativ. Një avantazh pozitiv do të thotë që nëse ata vënë bast më shumë, ata mund të presin të bëjnë më shumë fitime. Anasjelltas, një ROI negativ do të thotë se ata do të humbasin më shumë për sa kohë që vazhdojnë të bastojnë. ROI janë paratë që fiton një lojtar kumar në krahasim me sa ka vënë bast. Në bastet sportive, ai i referohet fitimit aktual në krahasim me shumën e vënë në rrezik. 

Kur një lojtar fiton një çmim, shuma me të cilën ata pretendojnë se janë larguar mund të jetë mashtruese. Për shembull, një bast 100 dollarë me koeficient 1.3 përkthehet në 130 dollarë në faqen e internetit të basteve, por fitimi aktual që merr lojtari do të jetë 30 dollarë pas zbritjes së investimit fillestar. Këtu, ROI do të ishte 30%, gjë që është praktikisht e pamundur të ruhet në afat të gjatë.

3. Totali i aksioneve/xhiro

Qarkullimi është shuma e të gjitha aksioneve. Është shuma e vlerësuar që një lojtar pret të fitojë ose humbasë gjatë një periudhe kohore. Për shembull, një aksion total prej $500 dhe një ROI +5 ka një rezultat të pritshëm prej 5% x 500 $ = 2,500 $. Një qarkullim më i lartë me më pak baste rrit variancën dhe rrjedhimisht rrit probabilitetin e një fitoreje të madhe. E kundërta është e vërtetë.

4. Buza e Shtëpisë

Pavarësisht nga sportet në të cilat një lojtar zgjedh të bast, shanset që një bastvënës të bëjë një fitim janë gjithmonë më të larta se shanset e lojtarit për të fituar. Kjo ndodh sepse librat sportiv janë në biznes. Disa ngjarje të basteve sportive kanë një avantazh më të ulët midis 0.5% dhe 2% kështu që ato gjenerojnë vetëm fitime minimale. Për ngjarje të tjera, shtëpia mund të marrë 15% deri në 40%.

Disa lojtarë nuk e kuptojnë siç duhet skajin e shtëpisë dhe kështu përfundojnë duke humbur më shumë. Ata mendojnë se vetëm për shkak se libralidhësi ka një avantazh prej 5%, se mund të luajnë me 200 dollarë për orë të tëra dhe të humbasin vetëm 10 dollarë. Ajo që ata harrojnë është se avantazhi i shtëpisë vlen si për bankrollin e tyre ashtu edhe për shumën totale në baste.

Në përmbledhje

Bastet sportive profesionale nuk janë mënyra më e lehtë për të fituar para. Ka disa përfitime të të qenit një lojtar profesionist i basteve, të tilla si të kesh një burim shtesë të ardhurash, aftësinë për të luajtur kumar në orar fleksibël dhe marrjen e vendimeve të pavarura. Ndërsa bastet sportive mund ta transformojnë jetën e dikujt për mirë, është e domosdoshme të mësoni të metat e tyre. Rreziqet e zakonshme përfshijnë uljet dhe ngritjet, mundësinë për të humbur gjithçka dhe mungesën e pushimeve. 

Një lojtar i zgjuar analizon të mirat dhe të këqijat përpara se të kënaqet me bastet ose ta bëjë atë një karrierë me kohë të plotë. Përfitimet e mundshme mund të jenë të jashtëzakonshme, p.sh., në rastin e një ngjarjeje të madhe sportive si Kupa e Botës. Por lojtari duhet të jetë mjaft i disiplinuar dhe i ditur për të trajtuar rreziqet e përfshira.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Gara emocionuese për Këpucën e Artë të Premierligës angleze: Kush do të pretendojë fitoren?
2024-04-13

Gara emocionuese për Këpucën e Artë të Premierligës angleze: Kush do të pretendojë fitoren?

Lajme