Lajme

November 3, 2021

NASDAQ investon në bastet sportive

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Bastet sportive po gjejnë mbështetje të nivelit të lartë në frontin e investimeve. Në qershor, NASDAQ hodhi kapelen e tij në ring duke marrë një aksion në bastet sportive dhe duke ofruar teknologji mbikëqyrjeje për partnerët e basteve sportive. Duke përdorur një model shkëmbimi, disa analistë parashikojnë se tregu i basteve sportive mund të rritet në 37 miliardë dollarë në vlerë deri në vitin 2025.

NASDAQ investon në bastet sportive

Konkurs

NASDAQ nuk është vetëm. Hudson River Trading dhe Tower Research po investojnë gjithashtu në tregun e basteve sportive. Ndërsa tregu rritet, konkurrenca do të nxehet midis ofruesve të likuiditetit, duke shkaktuar shanse dhe çmime më të mira. Ndërsa më shumë agjentë hyjnë në treg, ata mund të tërheqin investitorë të cilët janë tifozë sportivë dhe të interesuar për mundësi të larta shpërblimi.

Inovacioni është çelësi për ta bërë tregun transparent dhe të sigurt. Me teknologjitë në zhvillim, operatorët e shkëmbimeve mund të hapin derën për shtetet që të rregullojnë industrinë. Aktualisht, tridhjetë shtete lejojnë bastet sportive ligjore. Zyrtarët e Nju Jorkut, Kalifornisë dhe Florida po eksplorojnë mënyrat më të mira për të nisur bastet sportive brenda shteteve të tyre përkatëse.

Bastet sportive po evoluojnë në një formë argëtimi të pranuar nga më shumë se 60 për qind e konsumatorëve. Që nga vitet 1940, mafia kontrollonte baste sportive, dhe konsumatorët luanin kumar në një treg të parregulluar. Ndërsa evolucioni i internetit vazhdon të ofrojë privatësi dhe anonimitet, tregu po rritet në mënyrë eksponenciale, duke lënë mundësi më të mëdha për platformat me reputacion.

Të ardhurat

Shtetet po ndërhyjnë për të rregulluar tregun dhe për të marrë të ardhura të konsiderueshme tatimore. Kazinotë në 40 shtete gjenerojnë miliarda të ardhura nga taksat dhe mbështesin afro dy milionë punonjës. Amerikanët që vënë baste ilegalisht shpenzojnë deri në 500 miliardë dollarë dhe rriten çdo vit.

Nëse një shtet bën 2 për qind ose më shumë të të ardhurave vjetore të kazinosë, ai mund t'i përdorë ato fonde për të kapërcyer mungesat buxhetore dhe për të mbështetur shkollat, infrastrukturën dhe prioritetet e tjera legjislative. Ndikimi ekonomik parashikohet të futë para shumë të nevojshme në shitje me pakicë dhe ndërmarrje të tjera biznesi.

Rregullore

Për qeveritë, përfitimi i dyfishtë i mbledhjes së parave dhe mbrojtjes së qytetarëve është tërheqës. Pa kufij humbjesh në disa sajte, rregulloret e reja mund të mbrojnë konsumatorët që janë mbështetur në mjedise të parregulluara për të vendosur baste deri vonë. Tregjet e lojërave të fatit sportiv të qeverisur nga shteti mund të kërkojnë që kazinotë dhe librat e sportit të vendosin kufizime për bastet dhe të monitorojnë kumarxhinjtë për sjellje të rrezikshme.

Teknologjia mund të njohë dhe njoftojë lehtësisht themelimin në platformat dixhitale kur një lojtar i fatit po shfaq prirje të varësisë. Këto masa janë hapat e parë për nxjerrjen e basteve sportive nga hijet dhe në rrjedhën kryesore.

eksitim

Lojtarët janë të ngazëllyer për ndryshimet e reja në ligjet e lojërave të fatit, duke ndikuar në aksesueshmërinë dhe ligjshmërinë e basteve sportive. Për këtë arsye, ligat mbështesin masat, të cilat me siguri do të rrisin angazhimin e audiencës në lojëra specifike. Ndërsa miliona njerëz janë të sintonizuar në garat sportive të njohura, një shumicë e madhe po e shikojnë lojën për të përcaktuar rezultatin e një basti.

Gati 50 për qind e amerikanëve janë të interesuar për bastet sportive. Nga futbolli tek garat me automobila, këto gara tërheqin entuziastë të sportit global. Ndërsa tregu vazhdon të rritet, investitorët institucionalë, qeveritë shtetërore dhe lojtarë të tjerë po hulumtojnë se si të marrin një pjesë të byrekut ekonomik.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Gara emocionuese për Këpucën e Artë të Premierligës angleze: Kush do të pretendojë fitoren?
2024-04-13

Gara emocionuese për Këpucën e Artë të Premierligës angleze: Kush do të pretendojë fitoren?

Lajme