Lajme

November 9, 2023

Luaneshat e Humbura: Femra Frymëzuese në Historinë e Futbollit

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Projekti Lost Lionesses bashkoi elementë të ndryshëm për të krijuar një histori të fuqishme dhe frymëzuese. I udhëhequr nga fotografi Will Douglas dhe i stiluar nga Charlotte Kennedy, projekti shfaqi veshjet e gjalla dhe lozonjare të luaneshave të humbura. Xhirimi kishte për qëllim të kapte thelbin e këtyre grave të jashtëzakonshme, të cilat u përshkruan si me "shpirtra të rinj" dhe një energji "infektive" kur ishin të gjitha bashkë.

Luaneshat e Humbura: Femra Frymëzuese në Historinë e Futbollit

Xhirimi mori një qasje "të zhveshur", duke përdorur një sfond delikate blu të Anglisë dhe ndriçim të butë për të krijuar një estetikë të thjeshtë por me ndikim. Ndërsa disa nga luaneshat fillimisht hezitonin të ishin para kamerës, atmosfera u lehtësua me ndihmën e muzikës së viteve '80. Aspekti emocional i xhirimit ishte i dukshëm, me një burrë që shprehte krenarinë e tij dhe derdhi lot.

Projekti ka pasur një ndikim të thellë tek të gjithë të përfshirët. Sophie, e cila ka folur me shumë njerëz për projektin, ka zbuluar se i ka prekur dhe habitur. Historia e luaneshave të humbura dhe ndalimi i futbollit të femrave është ende relativisht i panjohur në botën e futbollit, dhe diskutimi i saj me miqtë dhe familjen ka qenë ndriçues.

Për Jon-Paul, projekti u bë i plotë kur gratë e Anglisë arritën në finalen e Kupës së Botës. Ishte një moment vërtetimi dhe progresi, duke treguar se sa larg ka arritur futbolli i femrave. Will shpreson se projekti do të kontribuojë në rritjen dhe zhvillimin e vazhdueshëm të lojës, duke na kujtuar sakrificat e bëra nga këto gra në të kaluarën.

Duke parë përpara, projekti synon të zgjerojë qëllimin e tij duke krijuar kapele për ekipe të tjera të panjohura për femra, duke përfshirë ato nga Kupa e Botës 1970 dhe Euro 1969. Kjo përpjekje e vazhdueshme do të sigurojë që historia e futbollit të femrave të njihet dhe festohet, duke frymëzuar brezat e ardhshëm të lojtarëve.

Projekti Lost Lionesses është një dëshmi e qëndrueshmërisë dhe vendosmërisë së grave në futboll. Ai shërben si një kujtesë për progresin që është bërë dhe punën që duhet bërë ende për të arritur barazinë në sport. Le të vazhdojmë të nderojmë të shkuarën dhe të mbështesim luaneshat e tashme dhe të ardhshme që kanë hapur rrugën drejt suksesit.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Përballja përfundimtare: Manchester City kundër Manchester United në finalen e FA Cup
2024-05-25

Përballja përfundimtare: Manchester City kundër Manchester United në finalen e FA Cup

Lajme