Lajme

October 31, 2023

Evolucioni i pozicionit të qendrës: Mark Williams dhe e ardhmja e basketbollit

Ethan Moore
WriterEthan MooreWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
LocaliserArdit KrasniqiLocaliser

Prezantimi

Sporti i basketbollit ka pësuar një modernizim të ndjeshëm vitet e fundit, veçanërisht në pozicionin e qendrës. Ky transformim është nxitur nga lëvizja analitike e NBA dhe aftësia e saj për të identifikuar talentet më të mirë nga e gjithë bota. Qasja tradicionale e mbushjes së pankinës me lojtarë të mëdhenj, por të kufizuar me shtatë këmbë, i ka lënë vendin një epoke të re lojtarësh të gjithanshëm që shkëlqejnë si në sulm ashtu edhe në mbrojtje.

Evolucioni i pozicionit të qendrës: Mark Williams dhe e ardhmja e basketbollit

Epoka e Shaquille O'Neal

Gjatë epokës së Shaquille O'Neal, skuadrat u përqendruan në ngadalësimin e qendrës dominuese duke grumbulluar listat e tyre me lojtarë që mund të përputheshin me madhësinë dhe forcën e tij. Megjithatë, edhe pas fillimit të Shaqit, strategjia për t'u mbështetur në lojtarë të mëdhenj por të kufizuar vazhdoi. Këta lojtarë kishin nivele të mira kërcimesh, por nuk u mungonte talenti sulmues dhe shpejtësia për t'u mbrojtur në hapësirë.

Evolucioni i Ritmit dhe Hapësirës

Evolucioni i ritmit dhe hapësirës së basketbollit, së bashku me ngritjen e lojtarëve si Stephen Curry dhe Damian Lillard, ka revolucionarizuar lojën. Rritja e theksit në gjuajtjen me tre pikë dhe joefikasiteti i lojërave pas-up kanë çuar në një ndryshim në ndërtimin e listave. Ekipet tani kanë prioritet gjuajtësit e fushës së pasme dhe sulmuesit që mund të zgjasin fushën dhe të krijojnë hapësira.

Rise of Stretch Fives

Lojtarët e fushës së përparme tani pritet të kenë aftësi të gjuajtjes me tre pikë të ngjashme me homologët e tyre në fushën e pasme. Ndërsa ka pasur talente të njëpasnjëshme në të kaluarën, si Bill Laimbeer dhe Raef LaFrentz, të cilët mund të gjuanin nga jashtë, ata u konsideruan si anomali. Sot, aftësia për të gjuajtur nga përtej harkut është bërë normë për qendrat.

Mungesa e "Stretch Fives" me cilësi të lartë

Megjithë theksin në gjuajtjen me tre pikë, ka ende relativisht pak pesëshe me cilësi të lartë në NBA. Lojtarë si Brook Lopez dhe Karl-Anthony Towns kanë vendosur standardet për pozicionin, por shumë qendra luftojnë për të shkëlqyer në këtë fushë.

Rëndësia e mbrojtjes

Ndërsa gjuajtja nga jashtë është e vlefshme, qendrat moderne duhet të shkëlqejnë edhe në mbrojtje. Mbrojtja e bojës dhe ruajtja në hapësirë ​​janë aftësi thelbësore për qendrat në lojën e sotme. NBA nuk i ka eliminuar burrat e mëdhenj; ka eliminuar burrat e mëdhenj të pakualifikuar. Fokusi tani është në gjetjen e qendrave që mund të kontribuojnë në të dy skajet e gjykatës.

Prezantimi i Mark Williams

Mark Williams, një qendër e re, është një shembull kryesor i qendrës moderne. Ndërsa ai mund të mos ketë marrë votat për fillestarët e vitit, performanca e tij në gjysmën e dytë të sezonit të tij fillestar tregoi potencialin e tij. Williams shënoi mesatarisht një double-double dhe demonstroi aftësinë e tij për të shënuar me efikasitet.

Aftësia mbrojtëse e Williams

Williams nuk është thjesht një kërcënim fyes; ai është gjithashtu një mbrojtës i jashtëzakonshëm. Prania e tij brenda korsisë i pengon kundërshtarët të sulmojnë koshin dhe garat e tij të pastra dhe vertikale janë një dëshmi e stërvitjes dhe aftësisë së tij. Williams ka luajtur një rol të rëndësishëm në mbrojtjen e përmirësuar të Charlotte Hornets.

Kontributet fyese të Williams

Në sulm, Williams mund të mos ketë një goditje kërcimi, por lëvizshmëria dhe fizika e tij e lejojnë atë të shkëlqejë në pick-and-roll. Lidhja e tij me LaMelo Ball tashmë është dëshmuar të jetë një kombinim i fuqishëm. Ndërsa shtimi i gjuajtjes në repertorin e tij do të përmirësonte lojën e tij sulmuese, Williams është tashmë një pasuri e vlefshme.

E ardhmja e Mark Williams

Aftësitë mbrojtëse të Williams nuk duhet të anashkalohen. Nën drejtimin e trajnerit me mendje mbrojtëse, Steve Clifford, Williams ka potencialin të bëhet një nga mbrojtësit më të mirë të brendshëm të ligës. Ndërsa aftësitë e tij vazhdojnë të zhvillohen, nuk do të ishte befasuese të shihje Williams të fitojë njohje në Ekipin Gjithëmbrojtës.

konkluzioni

Evolucioni i pozicionit të qendrës në basketboll ka transformuar mënyrën se si ekipet ndërtojnë listat e tyre. Theksi në gjuajtjen dhe mbrojtjen ka çuar në ngritjen e qendrave të gjithanshme si Mark Williams. Ndërsa loja vazhdon të zhvillohet, lojtarë si Williams do të luajnë një rol vendimtar në formësimin e së ardhmes së basketbollit.

About the author
Matteo Bianchi
Matteo Bianchi

Matteo "Teo" Bianchi, i përshëndetur si "Data Dynamo" i BettingRanker, është kombinimi thelbësor i një entuziasti sportiv dhe një fantazmë numrash. Hulumtimi i tij i përpiktë siguron që bastorët janë gjithmonë një hap përpara, duke e bërë atë një gur themeli të platformës.

Send email
More posts by Matteo Bianchi

Të rejat e fundit

Si të përballeni me vrapimet e këqija në baste
2023-11-20

Si të përballeni me vrapimet e këqija në baste

Lajme