Lajme

October 31, 2023

E ardhmja e përmbajtjes sportive të drejtpërdrejta: Zgjerimi përtej transmetimeve të drejtpërdrejta për të përmbushur kërkesat e multitasking të mediave dixhitale

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Prezantimi

Gjenerata e ardhshme e tifozëve të rinj të TV sportive të drejtpërdrejta po angazhohet në sjellje dixhitale me shumë detyra, gjë që kërkon krijimin e përmbajtjeve më të shkurtra, të lidhura me sportin, për të ruajtur interesin e tyre. Drejtuesit e industrisë e njohin këtë nevojë, me gati 80% që besojnë se përmbajtja sportive duhet të zgjerohet përtej transmetimeve dhe transmetimeve të drejtpërdrejta sportive.

E ardhmja e përmbajtjes sportive të drejtpërdrejta: Zgjerimi përtej transmetimeve të drejtpërdrejta për të përmbushur kërkesat e multitasking të mediave dixhitale

E ardhmja e përmbajtjeve sportive të drejtpërdrejta

Sipas një sondazhi të 150 drejtuesve të kryer nga Altman Solon, 74% e drejtuesve të industrisë besojnë se përmbajtjet sportive të drejtpërdrejta do të jenë të mbushura me përvoja të tjera mediatike. Kjo mund të përfshijë statistika më të mira, veçori të reja zhytëse, përmbajtje të personalizuar, veçori të besnikërisë së fansave dhe grupe formatesh të lidhura si lojërat, podkastet dhe lajmet.

Ngritja e Multitasking Media Dixhitale

Rritja në sjelljen e multitasking të mediave dixhitale është e dukshme, me 57% të konsumatorëve që shfletojnë rregullisht internetin, 50% përdorin mediat sociale, 43% dërgojnë mesazhe njerëz dhe 31% porosisin ushqim. Shikuesit më të rinj të sporteve të drejtpërdrejta, në veçanti, parashikohet të kërkojnë edhe më shumë ndërsa sjelljet e tyre me shumë detyra përshkallëzohen.

Imperativi për përvojat e përmbajtjes në shumë platforma

Autorët e raportit theksojnë se grupet e reja shpenzojnë 1.5 herë më shumë orë në internet në krahasim me gjeneratat e vjetra. Kjo thekson nevojën që mediat sportive të ofrojnë përvoja të përmbajtjes në shumë platforma për t'iu përgjigjur preferencave të shikuesve më të rinj.

Kostoja e tarifave sportive

Ndërsa tarifat sportive për rrjetet televizive dhe platformat e transmetimit vazhdojnë të rriten, negociatat për të drejtat sportive bëhen më konkurruese. Për shembull, një raund i ri negociatash për të drejtat sportive të NBA është planifikuar të fillojë, me drejtuesit aktualë televizivë, rrjetet ESPN dhe Turner që kërkojnë të bëjnë propozime agresive për të luftuar konkurrencën në rritje nga Apple TV+, Amazon Prime Video dhe të ruajnë pronën e madhe sportive. Parashikohet që tarifat sportive për NBA të thyejnë rekorde të reja.

konkluzioni

Në epokën dixhitale, kërkesa për përmbajtje sportive me kohëzgjatje të shkurtër po rritet për shkak të sjelljes dixhitale me shumë detyra të shikuesve më të rinj të sporteve live. Për të vazhduar me këtë kërkesë, media sportive duhet të zgjerohet përtej transmetimeve të drejtpërdrejta sportive dhe të përfshijë përvoja të tjera mediatike. Për më tepër, rritja e multitasking mediave dixhitale kërkon ofrimin e përvojave të përmbajtjes me shumë platforma. Ndërsa tarifat sportive vazhdojnë të rriten, negociatat për të drejtat sportive bëhen më konkurruese, duke theksuar nevojën që rrjetet televizive dhe platformat e transmetimit të bëjnë propozime agresive për të ruajtur pronat e vlefshme sportive.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Përballja përfundimtare: Manchester City kundër Manchester United në finalen e FA Cup
2024-05-25

Përballja përfundimtare: Manchester City kundër Manchester United në finalen e FA Cup

Lajme